Šta je novo?

Galaksija

Vrlo zanimljiv video, ovo bi stvarno mogla biti Demo kaseta, jer sam isprobao sve što se moglo naći za Galaksiju do sada, ali ovoga se ni ja ne sećam.
Nekako je i logično da postoji Demo kaseta, koja je išla uz komercijalnu verziju Galaksije, a Zavod za Udžbenike je bio jedan od izdavača uz Elektroniku Inženjering.
Sad još da nađemo nekog ko ima ovu kasetu i da je prebacimo u digitalni format...
Na žalost i pored najbolje volje nisam uspeo da dešifrujem šta piše na samoj kaseti, dok je autor drži u ruci.
Nekako mi je čudno da je u pitanju samo Matematika, jer su u nastavku prikazane i neke od poznatijih igara, ali ti delovi su skraćivani i montirani, tako da nisam sasvim siguran.
U svakom slučaju hvala za ovaj video i informacije, deluje da smo korak bliže rešenju ove dileme...
Da tom kasetom smo se kum i ja zezali krajem1984-e kada je njegov matori doneo Galaksiju sa 6kB RAM i 4kB ROM i kasetom u plastičnoj imitaciji aktovke u kojoj je zavod za udžbenike isporučivao istu sa napajanjem upakovanim kućište od bele plastike i crnim dnom. I naravno sunđerom kojim je torba bila postavljena sa izrezanim oblikom kućišta galaksije i napajanja. Kasetu nam je pole nekog vremena sažvakao grunding kasetofon te je nismo sačuvali jer je bila neupotrebljiva posle toga.
 
Slučajno sam naišao na ova dva snimka na youtubu, pa rekoh da podelim. Primećujem da Galaksija zbog svoje jednostavnosti i genijalnosti Vojinog dizajna privlači pažnju entuzijasta i van prostora ex-yu :)


 
@Jsgalmin

Sinoć sam isčitavao one sjajne tekstove o Galaksiji, koje si sakupio na svom sajtu i u odeljku za Galaksiju Plus sam našao opis za Scroll Text demo a uz njega i screenshoot sa naslovne strane prvog broja "Računara".
LeftScroll.png
Ipak, originalni listing sadrži drugu verziju ovog demoa, koji umesto slike Galaksije, crta zvezdu.
Da li se ovaj demo u verziji sa slikom iz "Računara", može negde naći, ako mi nije promaklo, ja ga nisam video u kolekciji ?
 
Poslednja izmena:
Pisao sam nešto ranije o fpga implementaciji Galaksije za ZX-Uno, a sada mi je zadovoljsstvo da najavim novu, daleko bolju i hardverski praktično potpunu implementaciju Galaksije u fpga čipu, 100% kompatibilno sa celokupnim postojećim softverom.
Kao osnova je uzet open source projekat "µGalaksija", naših autora Dušana Grujića i Dragana Toromana, ali će biti daleko fleksibilnja i snažnija, sa ispravljenim bagovima i nepravilnostima iz originalnog projekta.
Veliku zahvalnost, što je ovaj projekat krenuo u realizaciju, dugujem mom engleskom prijatelju MicroJack-u, koji je svojim dosadašnjim radom već zadužio širu retro zajednicu, a sada će svojim vrsnim programerskim znanjem, doprineti i da naša skromna Galaksija, nastavi da živi svoj život u još jednoj inkarnaciji.
Ili da citiram Žarka od onomad - Još jedna Galaksija na ovom svetu, je lepa stvar. :)
Moj skromni doprinos je, da ceo projekat Galaksije, dokumentaciju koju prevodim na engleski i svim ostalim informacijama, koje ipak nisu šire poznate, približim njemu i što većem krugu ljudi, koji poseduju ovaj uređaj, a nisu do sada imali dodira sa našim prvim kućnim računarom.
Trenutno Galaksija radi u varijanti sa 8Kb ROM i 8Kb RAM, može da snima i učitava sa spoljnog audio izvora (recimo kasetofona), ali bi u finalnoj verziji trebalo da ima max memorijsko proširenje ili barem 48Kb, podršku za SD kartice sa korisničkim browser-om gtp fajlova, RGB i VGA izlaz, sa 50hz sinhronizovanom slikom na ekranu i još ponešto.
Iz originalnog projekta je zadržana veoma zanimljiva podrška za osam boja, koje se mogu koristiti uz potpunu kompatibilnost sa starim softverom, kao i još par drugih stvari, koje još razmatramo.
Ovo je današnja slika sa rane test verzije, uspešno sam učitao i nekoliko igara sa Android teefona u wav formatu, sve u svemu za sada sve lepo nareduje, svakako ću napisati još ponešto kada bude novih informacija o napredku ove lepe priče.
IMG_20220831_154344.jpg
 
Još jedna implementacija Galaksije u FPGA! Nemam ni približno znanja za tako nešto, možda jednog dana, no svaka čast svima uključenim u projekat!
 
Meni je posebno drago kad vidim, da Galaksija nije ostala samo u okvrima ex-YU retro zajednice, nego privlači i pažnju šire publike.
Očito da je Voja uradio pravu stvar, što je Galaksiju koncipirao kao jedan open projekat, koji i dan danas intrigira ljude, ne samo kod nas.
Značajno je i što će ovo biti, verujem najbolja fpga implementacija originalne Galaksije Voje Antonića, što ima i jedan dodatni značaj, jer će na taj način biti sačuvana i za budućnost u svom izvornom izdanju.
Prethodna fpga varijanta o kojoj sam pisao je u stvari ruski klon Galaksije Plus (Aleksandar je slao video par poruka ranije), koji je takođe zanimljiv, ali ima nekoliko krupnih nedostataka, pre svega nemogućnost učitavanja/snimanja sa audio izvora, kao prava Galaksija, a podrška za sd karticu je užasno arhaična i mučna za korišćenje.
Slika je sinhronizovana na 60hz i podržava samo VGA monitore, čime se gubi glatkoća skrolovanja, a ima i nekih bagova u određenim demoima itd.
U svakom slučaju, ovaj novi projekat je zanimljv i veliku zahvalnost dugujem čoveku koji je za vrlo kratko vreme, dao jako puno retro zajednici, samo da pomenem fpga jezgro za Amstard CPC, SAM Coupe i NES konzolu, evo i Galaksiju koja je za sada work in progress.
MicroJack ima i svoju github stranicu, sa više detalja o ovome https://github.com/ZXMicroJack/
 
Meni je posebno drago kad vidim, da Galaksija nije ostala samo u okvrima ex-YU retro zajednice, nego privlači i pažnju šire publike.


Našao sam na netu da su je i Italijani za muzej replicirali isto, samo što su oni uradili po originalnoj dokumentaciji



Evo i članka na engleskom

Može se kupiti i štampana ploča
 
Ima već par godina, od kako je @msolajic pisao o programu Super Šah za Galaksiju, a ja sam nedavno igrom slučaja, našao štampano uputstvo na četiri strane, koje šaljem ovde.
Ono što ne znam, da li je ovo uputstvo išlo uz komercijalnu verziju, koju je izdao Zavod za udžbenike ili ranije dok su autori prodavali program samostalno.
Uglavnom, da sačuvamo i ovaj komadić istorije od propadanja. :)
 

Prilozi

  • Supersah_1.jpg
    Supersah_1.jpg
    217.6 KB · Pregleda: 45
  • Supersah_2.jpg
    Supersah_2.jpg
    224.1 KB · Pregleda: 31
  • Supersah_3.jpg
    Supersah_3.jpg
    206.3 KB · Pregleda: 27
  • Supersah_4.jpg
    Supersah_4.jpg
    247.8 KB · Pregleda: 36
Rad na novoj fpga Galaksiji napreduje dosta dobro, trenutno je na redu možda i najosetljivija faza, generisanje video signala u obe, VGA i kompozitnoj varjanti.
Izgleda da Galaksijin PAL izlaz nije baš standardan, tako da je u kompozitnom delu bilo pipavog posla i tu nam je ostala jedna dilema, da bi sve bilo što autentičnije.
Ako neko zna veličinu bordera koja okružuje glavni ekran na Galaksiji, jer taj podatak nisam za sada uspeo da nađem ?
Da li postoji mogućnost da je sličan ili isti kao na TRS-80, jer je Voja ako se dobro sećam, Galaksiju radio inspirisan njihovim prvim modelom.
Evo i jedne sličice, kako trenutno izgleda kompozitni izlaz za TV, još uvek je work in progress, što se kaže ali sve već sada deluje jako lepo.
Cilj je naravno da i sinhronizacija bude perfektna, tako da Galaksija i na TV-u i na monitorima ima savršeno gladak skrol.msg5259036465-1923.jpg
 
Da li je bio film o galaksiji i kada pošto ne mogu da ga nadjem.
 
Bio je sinoć na RTS2 od 20:40
 
Odgledah dokumentarac večeras, bukvalno sam se naježio, od svih tih emocija i sećanja ljudi, koji su u to vreme bukvalno bili moji idoli...
Ne mogu da se ne setim subotnjih večeri i čekanja da Zoran Modli, na kraju računarskog bloka u Ventilatoru, pusti neki program koji smo grozničavo snimali na našim dekovima... kao i sreće kad to proradi ili razočarenja kad traka otkaže baš kad ne treba i ostanemo samo sa load error porukom...
Ne vredi... Mnogo sam mator. ;)
 
Prikazan je u četvrtak na RTS 2, ja sam pogledao sinoć snimak preko SBB-a, trebalo bi da ostane još koji dan mogućnost da može da se vrati i pogleda.
Inače, Žarko i Marko su bili sjajni, doprineli su dosta i nastupom i opremom koja je korišćena pri snimanju, svaka čast.
Nadam se da postoji mogućnost da se film postavi i na youtube, po mogućstvu sa engleskim titlovima, značilo bi nekim ljudima koji žele da pogledaju, a ne znaju srpski.
 
Da li je u pitanju "Galaksija - racunar koji je odbio da umre!" ili neki novi dokumentarac?
 
Damn... Nemam kablovsku, a vala ni antenu. Ništa, čekam da se pojavi negde online. :)
Hvala za info!
 
Još jedan značajan update za novu fpga Galaksiju, ovaj put sa savršenom slikom direktno implementirano iz logičkih kola.
Takođe, nakon detaljnog pručavanja originalnih dijagrama, Microjack je otkrio da izvorna fpga varijanta nije sasvim korektna, uostalom evo šta mi je napisao sinoć u vezi toga.
Microjack: After days of comparing source code with the original circuit diagram, I discovered that the '166 shift register was implemented on the VHDL shifting in '0' instead of '1' - the DS pin is tied to 5V on the original circuit diagram, which according to the original 74HC166 datasheet means that it should shift in '1's instead of '0's into the register as the bits are shifted onto the screen. > Microjack: 1 character difference > Microjack: This is the output directly from the original logic of the Galaksija. So basically, add a VGA scan doubler and away we go to the next stage - the menus.
Tu je i slika, koja govori više od hiljadu reči. :)msg5259036465-1979.jpg
 
Eto, ne gledam TV i propustih ovo...:eek:
Da li je neko snimio emisiju, pa da okači na internet da je pogledamo i mi koji nismo?
Galaksija je nešto, uz ZX Spectrum, što mi je obeležilo mladost, jako bih voleo da ponovo čujem gospodina Voju Antonića, genija sa ovih prostora.
 
Eto, ne gledam TV i propustih ovo...:eek:
Da li je neko snimio emisiju, pa da okači na internet da je pogledamo i mi koji nismo?
Galaksija je nešto, uz ZX Spectrum, što mi je obeležilo mladost, jako bih voleo da ponovo čujem gospodina Voju Antonića, genija sa ovih prostora.
Imaš na balkandownload, ako sme da se spominje. Ako ne sme - onda nema. 😋
 
Mislim da nema ni jednog razloga da film, koji je već prikazan na TV, ne bude dostupan i na youtube recimo.
Ja sam hteo da ga snimim sa SBB TV Box-om, ali nisam uspeo.

Inače, danas sam konačno dobio i nepobitan dokaz da postoji Demo kaseta (sa sve spiskom programa), kao i još jedna za matematiku uz one dve već poznate.
Sve ovo sam saznao sa sjanih stranica autora Vlade Vinca, koji ima i sjajan blog o samogradnji Galaksije u svojoj režiji.
Vredi pogledati.
EmhjGAZWMAE9x88-1.jpeg
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro sračunao kurs, ova najskuplja Galaksija je koštala oko 400 dolara, što bi bilo skoro 800 dolara danas. :)
 
Još jedan video za uživanje, sklapanje nove Galaksije, koju je Voja konstruisao za potrebe kicstarter kampanje i dokumentarca.
Izgleda da baš i nije tako jednostvano da proradi iz prve, ovaj čovek koji očito nije početnik, dobro sa namučio, ali bez potpunog hepienda.
Ipak drugi video je pokazao da je na kraju sve proadilo kako treba. :)

 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro sračunao kurs, ova najskuplja Galaksija je koštala oko 400 dolara, što bi bilo skoro 800 dolara danas. :)
Otprilike je ta cifra u dolarima (310), ako se računao zvanični srednji kurs. Problem je bio što u SFRJ gradjani nisu mogli da kupuju devize legalno u banci, već se to radilo "na crno", po mnogo nepovoljnijem kursu. Ako se još uzme u obzir i carina od oko 50% na uvoz računara (računajući i "porez na promet"), pa kasniji limiti za uvoz računara (prvo po ceni, a kasnije po veličini ram memorije), vidi se da je država radila sve što je u njenoj moći da se kućni računari ne bi omasovili. I na svu sreću nisu uspeli. :)
Tako da sve one bajke o sfrj imaju i drugu stranu medalje...
 
Rad na novoj fpga Galaksiji se polako privodi kraju i sada mogu komotno da kažem, da su neke od glavnih prepreka otklonjene, pre svega u implementacji video drajvera, tako da je sada kompatibilnost praktično potpuna.
Dodata je podrška za gtp fajlove, kroz osd menu, tako da se čak i najduži programi učitavaju za par sekundi.
Ostaje da se urade još neki detalji, save podrška za gtp image, selektabilna Ram memorija od 6-54K, a verovatno ćemo zadržati i onaj fini dodatak za kolor podršku, jer ni malo ne utiče na kompatibilnost starog softvera, tj. totalno je opcionalan.
Galaksija, tj njen Z80, sada radi na preciznih 3.072 Mhz, kao i original, što u kombinaciji sa perfektnom rasterskom video implementacijom, omogućava da i najzahtevniji demoi, koji zahtevaju veoma precizan tajming, recimo Year30 ili highres demo Tomaža Šolca, sa pseudo hires grafikom, rade bez greške. :)
Ovde je i mali video, koji demonstrira nešto od ovoga što sam pomenuo.
 
Evo, u smiraj ove 2022-e godine, zadovoljstvo mi je da objavim, da je rad na novoj fpga Galaksiji o kojoj sam povremeno pisao, završen!
Svi ciljevi koje smo postavili su postignuti, a nivo implementacije ovog jezgra je takav da je 100% kompatibilno sa svim Galaksija softverom, koji sam imao prilike da isprobam, što će reći praktično sve.
Najveće zasluge za sve ovo idu mom dragom prijatelju MicroJack-u, koji je svoji znanjem i trudom uz moju skromnu pomoć, ostvario ono što nam je od početka bio cilj, da ovaj naš divni kućni računarski prvenac, zauvek sačuvamo od zaborava.

Tehničke karakteristike:
Jezgro je napravljeno i testirano za uređaj ZX-Uno (FPGA Xilinx Spartan-6 čip) sa 512Kb memorije.
  • Sama Galaksija radi na originalnom cpu taktu od 3.072MHz
  • Kompozitni izlaz (rasterski sken na 50Hz, baš kao na pravoj Galaksiji)
  • Selektabilni VGA/Kompozitni mod (scan doubler za VGA na 50Hz.)
  • Selektabilna memorija (osnovnih 6K, plus dodatnih 32K ili 48K)
  • Kasetni in/out za učitavanje/snimanje sa pravih kaseta ili drugog audio izvora!
  • Glavni meni (u Genlock-u), koji radi paralelno sa jezgrom i ne ometa ga u radu
  • Promena charset rom-a (sa logom ispred kursora) u realnom vremenu
  • Hiper load/save gtp fajlova, omogućava čitanje i pisanje gtp fajlova na FAT16/32 formatiranu sd karticu.
  • LED indikator snimanja/učitavanje sa kasete
Vodili smo računa i o poznatom bag-u, koji se dešava ako se Galaksija opremi sa maksimalnih 54K memorije, što smo anulirali odsecanjem poslednjih 16 bajta memorije.

Korišćenje Jezgra:
F12 - Meni
CTRL+ALT+Del - Reset
CTRL+ALT+BACKSPACE (Master Reset)
ScrLock - VGA/Kompozitni izlaz
Left arrow - Delete

Specijalni Tasteri:
Delete - DEL
End - BREAK
PgUp - STOP/LIST
Home - REPT

Izvorni kod, prekompajlirano jezgro za ZX-Uno i detaljnije informacije na ovoj stranici:
https://github.com/ZXMicroJack/galaksija
 
Svaka čast Microjack-u i tebi na ovome!!!

Hvala Žarko, dugačka bi bila lista svih ljudi koji su svojim trudom učinili da Galaksija ne ode u zaborav, a ti i Marko ste svakako među njima, kao i mnogi drugi, čiji višegodišnji trud nam je pomogao da ceo posao bude završen na najbolji mogući način.
Posebno moram da pomenem sveobuhvatnu dokumentaciju Tomaža Šolca, koji je bukvalno uradio kompletan reverse inženjering Galaksije i omogućio nam da u detalje dobijemo uvid u neke od njenih finesa u radu, koje nam nisu bile dovoljno poznate.
Isto važi i za originalni fpga projekat iz 2011-e, Dušana Grujića i Dragana Toromana, koji nam je poslužio kao početna osnova u radu.
Veliko zadovoljstvo je bilo raditi na ovom projektu, posebno jer sam od mog prijatelja iz UK, koji nikad ranije nije imao dodira sa Galaksijom, čuo mnogo reči hvale za njen koncept i realizaciju, što je još jedan dokaz koliko je Voja uradio izuzetan posao ovde.
Ova izuzetna fpga implementacija je još jedan kamičak u mozaiku ili da parafraziram velikog Isaka Njutna - ako smo u nečemu i napravili korak napred, to je samo zato što smo stajali na ramenima džinova.
Veliki pozdrav svima i sretna vam nova godina. :)
 
@Jsgalmin

Sinoć sam isčitavao one sjajne tekstove o Galaksiji, koje si sakupio na svom sajtu i u odeljku za Galaksiju Plus sam našao opis za Scroll Text demo a uz njega i screenshoot sa naslovne strane prvog broja "Računara".
Pogledajte prilog 353633
Ipak, originalni listing sadrži drugu verziju ovog demoa, koji umesto slike Galaksije, crta zvezdu.
Da li se ovaj demo u verziji sa slikom iz "Računara", može negde naći, ako mi nije promaklo, ja ga nisam video u kolekciji ?
Izvinjavam se zbog enormnog kašnjenja sa odgovorom, ali sam bio sprečen.
Skrinšot sam napravio na sledeći način:
Učitao verziju sa zvezdom i pokrenuo ga u JSGalMin-u v1.12. Sa fajl import dugmetom (skroz gore iznad kasetne liste) odabrao i učitao dvobojnu PCX sliku 256*208, a u promptu koji se pojavljuje prepisao poslednji broj (208) na 195, da se ne učitava preko skrol teksta - i to je sve. Slika znači nije u samom programu (6k !!!) nego se zamenjuje nacrtana zvezda bilo kojom binarnom pcx slikom u toku rada programa.
 
Nazad
Vrh Dno