Šta je novo?

Galaksija

Da, sad je sve jasnije, mene je zbunilo što u prvobitnoj verziji nigde nisam video podatke o autorima.
Gledam ove slike kaseta i razmišljam, da li se uopšte zna koliko je komercijalnih programa izdato za Galaksiju.
Nemam sad volje da češljam po starim oglasima, ali mislim da je igra "Inspektor Spiridon" bila u prodaji.
Za ostale nisam siguran, mada bi Star Cruiser i Tetris takođe bili dobri kandidati...
Dešavanja oko Galaksije sam mnogo manje pratio, nakon što je "Svet Kompjutera", preuzeo vodeću ulogu promotera od "Računara", sećam se samo nekih listinga koje je objavljivao Nenad Balint, kao i Galaksija plus projekta, ali tada sam (1987-e) već imao c64 i nisam previše obraćao pažnju.
 
Poslednja izmena:
Postoji li neki nacin da se dodje do kucista za originalnu staru Galaksiju? Imam jednu u fioci ali sam je jos tada dobio bez njega, pa bih voleo da kompletiram.
Znaci, dimenzije ploce su valjda standardne. Hvala za bilo kakav info.
 
Nisam siguran da li je ovaj projekat uljučivao i nabavku kućišta, ali imaš gore link za štampanje 3d modela, to bi trebalo da ti reši problem.
Ja imam Galaksiju, čija ploča je nešto manja od originalne (sjajan dizajn kolege demerzela), sklopljenu uz nesebičnu pomoć zzarka i msolajica, ali verovatno ova 3d šema može da se koriguje, pa ću videti šta može da se uradi.
Od početka sam nekako izbegavao da pravim neko svoje custom kućište, već mi je želja bila, da uradim jedno baš onakvo plavo, kao sa naslovne slike prvog broja računara.
Ne mora da bude limeno, kao ono originalno, može i od plastike ali mora da bude tako lepo. :)
 
Nikad mi se nije svidjala 3D stampa za nesto vise od prototipa. Tako da u startu odbacujem tu mogucnost. Ako neko bude radio nesto od pleksiglasa ili livene plastike, molim da se javi ovde. Hvala @Universe na pomoci.
 
Nikad mi se nije svidjala 3D stampa za nesto vise od prototipa. Tako da u startu odbacujem tu mogucnost. Ako neko bude radio nesto od pleksiglasa ili livene plastike, molim da se javi ovde. Hvala @Universe na pomoci.
Slažem se sa ripkid-om, mislim da grešiš što se tiče 3D štampača. Evo kako izgleda print kod drugara koji ima jeftin 3D štampač, uz njegov dodatni utrošak vremena da posle štampanja malo doradi površine:
m1.JPG m2.JPG
m3.JPG m4.JPG
Na dodir je prilično glatko, i ne mnogo različito od površine originala.

Što se tiče plekiglas varijante, verujem da je možeš relativno lako dobiti iz modela sa github stranice koju sam pomenuo. Do livene ćeš jako teško doći, osim ako nemaš nameru da se izletiš za plaćanje pravljenja kalupa, što prilično košta.
 
Odlicno, nisam u toku sa tom materijom, pa nisam ni imao poverenja. Raspitacu se malo naokolo da vidim ima li koga u mojoj blizini da radi usluzno stampanje. Pozdrav obojici.
 
Naletim na ovu temu slučajno. Nisam ni znao da nekog još interesuje GALAKSIJA. Pa izvadim moju Galaksiju iz nekog ćoška.
Moja sema.jpg

DSCF4029 mala.jpg
 
Uzeo sam ja jednu Galaksiju sa buvljaka za 200 dinara (što je vrlo dobra cena u kakvom je stanju) i pitao sam nastavnika prakse kako da povežem na monitor. Kaže treba monitor da ima Din 5 monitor. Da li neko zna koji monitor ima DIN 5 ulaz? Ili je to DIY/Homemade adapter? Hvala!
 
Ne treba ti DIN nego običan kompizitni ulaz. Samo napravi kabl DIN na činč.
 
Zdravo svim Galaksija fanovima.
Na žalost ne posedujem pravu Galaksiju, ali sam svojevremeno imao jedan "Minus". Napisao sam offlajn HTML/javascript emulator Galaksije i u potrazi za nove-stare kasete i igre, naleteo na ovaj forum, i skinuo par stvari koje do sada nisam imao. Da ne bih ostao dužan, postavljam ovde svoj emulator (lite verzija) sa gomilu programa koje - siguran sam , da još niste videli.
Hvala vam !
I još nešto: starija full verzija sa još više programa (listinzi u HTML) možete skinuti odavde:

(oko 120Mb)
 

Prilozi

  • Offline_JSGalaksija.zip
    1 MB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Zdravo svim Galaksija fanovima.
Na žalost ne posedujem pravu Galaksiju, ali sam svojevremeno imao jedan "Minus". Napisao sam offlajn HTML/javascript emulator Galaksije i u potrazi za nove-stare kasete i igre, naleteo na ovaj forum, i skinuo par stvari koje do sada nisam imao. Da ne bih ostao dužan, postavljam ovde svoj emulator (lite verzija) sa gomilu programa koje - siguran sam , da još niste videli.
Hvala vam !
I još nešto: starija full verzija sa još više programa (listinzi u HTML) možete skinuti odavde:

(oko 120Mb)


Pre svega hvala ti na ovoj sjajnoj Galaksija kolekciji.
Toliko toga na jednom mestu, pravo je uživanje čitati tesktove, pre svega tvoja iskustva dok si radio emulator, koji je takođe sjajan.
Na sve to dobili smo još novih programa za Galaksiju, taman kad sam pomislio da više ništa novo nećemo naći.
Što se tiče emulacije, dodao bih i neka svoja iskustva, jer sam pre nekih 5-6 godina intenzivno bavio MESS/MAME podrškom za Galaksiju, pre svega na Raspberry Pi 2 i 3.
Kao što si i sam primetio, najbolje rezultate sam postigao sa verzijama 0.167 i 0.168, dok je sve kasnije bilo mnogo zahtevnije i apsolutno beskorisno na RPi, jer mess, na žalost koristi samo jedno jezgro, a tih 1.3 Ghz, jednostavno nije dovoljno.
Zahvaljujući jednom sjajnom ruskom programeru, Galaksija je pre par godina oživela i na zx-uno fpga mašini (Spartan 6 čip), baziranom na domaćem projektu, koji su pre desetak godina uradili Dušan Grujić i Dragan Toroman.
Pre par meseci sam nabavio ovu spravicu i jedna od prvih stvari je bila da isprobam Galaksijino jezgro.
Osim što je moguće učitavati igre direktno kroz audio konektor, podržana je i Galaksija Plus, kao i čitanje gtp fajlova sa SD kartice, što je zaista jako bitno.
Što se same implementacije tiče, primetio sam par gličeva u Side Text 2 demou, ali nisam siguran da li je u pitanju sinhronizacija slike sa 50 ili 60 Hz, pošto bi u prvom slučaju, animacija trebala da bude, savršeno glatka.
Slično se može videti i kod pomeranja platformi u Jumping Jack, primetno je određeno podrhtavanje i ne sasvim gladak skrol, a nisam je poredio sa pravom Galaksijom na TV-u, mada vidim i da u tvom emulatoru izgleda slično, tako da još nisam siguran.
Ostali softver radi jako lepo, probaću i ove tvoje programe, pa ću videti.
 
Pre svega hvala ti na ovoj sjajnoj Galaksija kolekciji.
Toliko toga na jednom mestu, pravo je uživanje čitati tesktove, pre svega tvoja iskustva dok si radio emulator, koji je takođe sjajan.
Na sve to dobili smo još novih programa za Galaksiju, taman kad sam pomislio da više ništa novo nećemo naći.
Što se tiče emulacije, dodao bih i neka svoja iskustva, jer sam pre nekih 5-6 godina intenzivno bavio MESS/MAME podrškom za Galaksiju, pre svega na Raspberry Pi 2 i 3.
Kao što si i sam primetio, najbolje rezultate sam postigao sa verzijama 0.167 i 0.168, dok je sve kasnije bilo mnogo zahtevnije i apsolutno beskorisno na RPi, jer mess, na žalost koristi samo jedno jezgro, a tih 1.3 Ghz, jednostavno nije dovoljno.
Zahvaljujući jednom sjajnom ruskom programeru, Galaksija je pre par godina oživela i na zx-uno fpga mašini (Spartan 6 čip), baziranom na domaćem projektu, koji su pre desetak godina uradili Dušan Grujić i Dragan Toroman.
Pre par meseci sam nabavio ovu spravicu i jedna od prvih stvari je bila da isprobam Galaksijino jezgro.
Osim što je moguće učitavati igre direktno kroz audio konektor, podržana je i Galaksija Plus, kao i čitanje gtp fajlova sa SD kartice, što je zaista jako bitno.
Što se same implementacije tiče, primetio sam par gličeva u Side Text 2 demou, ali nisam siguran da li je u pitanju sinhronizacija slike sa 50 ili 60 Hz, pošto bi u prvom slučaju, animacija trebala da bude, savršeno glatka.
Slično se može videti i kod pomeranja platformi u Jumping Jack, primetno je određeno podrhtavanje i ne sasvim gladak skrol, a nisam je poredio sa pravom Galaksijom na TV-u, mada vidim i da u tvom emulatoru izgleda slično, tako da još nisam siguran.
Ostali softver radi jako lepo, probaću i ove tvoje programe, pa ću videti.
Upravo je "Sidetext2" isprobao na pravoj galaksiji (rimejku) "mejs", a video je postavio na twitter, pa sam siguran da su T i M1 vrednosti u tom programu tačni. Bavljenje hardverom je za mene preskupo, ali znam za projekat o kome govoriš, štoviše, na "http://bashkiria-narod.ru" sam našao i emulator za Windows koji je napisan na osnovu tog hardverskog emulatora (ima greške koje si naveo).
 
Kompletirao sam novu verziju projekta i postavio ovde:

Takođe sam malo ubrzao i dodao PT3 plejer funkciju "lite" verziji. Nalazi se ovde:

...ili u prilogu.
 

Prilozi

  • Offline_JSGalaksija.zip
    834.2 KB · Pregleda: 18
Projekat "Galaksija" je napokon dostupna i onlajn na adresi "http://galaksija.epizy.com"
Sadrži "lite" verziju desktop emulatora (beta, ne radi perfektno) i Android verziju (perfektno radi, ali samo Minus), te mnogo novih programa za skidanje. Sajt će ostati aktivan sve dok ima dovoljno posetilaca, jer je na "free domejnu & free hosting"-u !
Na net je postavljen uz pomoć autora jednog drugog onlajn Galaksija emulatora u razvoju - "http://galaksija.net" - Dragoljuba Obradovića (Tetris).
 
Svaka čast za sav trud, ovo je primer istinskog entuzijazma, koji je i tada krasio Galaktičare.
Ja sam ovih dana pokušavao da učinim nešto po pitanju poboljšanja fpga implementacije koju smo pominjali ranije, konkretno port za zx-uno fpga, koji je unapređen u odnosu na originalni projekat µGalaksija naših autora, tako da sada podržava i Galaksiju Plus sa 48Kb RAM-a.
Već sam pomenuo da ovo jezgro generalno radi jako dobro, osim tih par demoa, gde slika nije centrirana kako treba i uz malo grafičkkih gličeva u SideText demou, u odnosu na original.
Na žalost, autor ovog porta iz Rusije, nije više zainteresovan da se bavi Galaksijom, ali sam kontaktirao jednog sjajnog programera iz UK, koga znam sa Spectrum foruma i rekao mi je da će pogledati kad bude imao vremena, da vidimo može li se šta učiniti, da se ova impementacija dodatno ispolira.
Trenutno je moguće učitavati igre sa kastetofona preko audio ulaza, a ima i podršku za SD kartice i gtp fajlove.
Videćemo šta će od svega toga biti, ali mi je drago kad god se nešto oko Galaksije dešava...
 
Upravo je "Sidetext2" isprobao na pravoj galaksiji (rimejku) "mejs", a video je postavio na twitter, pa sam siguran da su T i M1 vrednosti u tom programu tačni. Bavljenje hardverom je za mene preskupo, ali znam za projekat o kome govoriš, štoviše, na "http://bashkiria-narod.ru" sam našao i emulator za Windows koji je napisan na osnovu tog hardverskog emulatora (ima greške koje si naveo).

Danas sam dobio poruku od autora Galaksijine fpga implementacije za zx-uno i popričali smo o ovim bagovima u izvornom jezgru.
Rekao mi je da zna za tvoj emulator i pitao me je za neku kontakt mejl adresu.
Ja sam ga uputio na onu sa tvog sajta pod kontakt ikonicom, pretpostavljam da je to ona prava.
Zainteresovan je da pogleda o čemu se radi i eventualno ispravi te greške, samo ga zanima ako možeš da potvrdiš, da ovi demoi na pravoj Galaksiji, imaju normalno centriranu sliku i bez sitnih piksel artefakata koji se vide, kada se scrol tekst bar, podiže na gore.
U fpga verziji slika u Year-30-demo, i oba Sidetext2 i 3, je prilično pomerena udesno, plus pomenuti grafički gličevi na dnu ekrana za Sidetex demoe.
Ako je moguće nekako da okačiš video sa tog Twiter naloga, veoma me zanima da vidim taj demo u realnom radu na Galaksiji.
 
Pominjao sam ranije "misteriju" vezanu za Galaksijinu demo kasetu, a sada sam pronašao i jedan kratki tekst u časopisu Galaksija br.153, koji nije previše doprineo razrešenju ove zagonetke, naprotiv.
U tekstu koji je potpisao Dejan Ristanović, stoji doslovce, da demo kaseta, ne samo što postoji, nego je i rasprodato nekoliko njenih tiraža.
demo.png
Ja sam se prethodnih godina, prilično trudio, da pronađem ako ne kasetu, ono barem spisak programa sa nje, ali ništa.
Niti od jednog vlasnika Galaksije, sa kojim sam razgovarao, nisam čuo da je imao ovu kasetu, tako da stvarno ne znam šta da mislim.
Moguće je da sve te programe već imamo sačuvane, ali dok ne saznamo barem njihov spisak, nećemo moći ništa sa sigurnošću da tvrdimo.
Nadam se da će Dejan, kad navrati, moći da razjasni ovu stvar, jer niko bolje od njega ne može da zna šta je bilo sa demo kasetom.
 
Meni se čini da mi je svojevremeno neko iskopirao tu kasetu. Sećam se samo neke dosadne igrice - mislim da se zvala Wanderer i nekog obrazovnog programa za matematiku.
 
Hvala ti, to je svakako nešto opipljivo za početak.
Wanderer i matematički programi su sačuvani, mada su oni izdati i na zasebnoj kaseti.
U svakom slučaju dobro je znati da je neko imao kasetu, na kraju možda i otkrijemo čitav njen sadržaj...
 
Pozdrav, ja sam gorespomenuti Vlado Vince, odnosno mejs. Naletio sam na ovaj video na YT koji pocinje s animiranim crtezom Galaksije. Poprilicno sam siguran da sam isprobao sve na internetu dostupne programe, ali taj ne prepoznajem. Bi li to mogla biti demo kaseta? Takoder se u kadru vidi kazeta na kojoj pise Matematika i TO. Ovo je video:
 

Prilozi

  • 2022-05-02-004240_1165x658_scrot.png
    2022-05-02-004240_1165x658_scrot.png
    761.7 KB · Pregleda: 10
  • 2022-05-02-005004_859x495_scrot.png
    2022-05-02-005004_859x495_scrot.png
    370.5 KB · Pregleda: 10
Vrlo zanimljiv video, ovo bi stvarno mogla biti Demo kaseta, jer sam isprobao sve što se moglo naći za Galaksiju do sada, ali ovoga se ni ja ne sećam.
Nekako je i logično da postoji Demo kaseta, koja je išla uz komercijalnu verziju Galaksije, a Zavod za Udžbenike je bio jedan od izdavača uz Elektroniku Inženjering.
Sad još da nađemo nekog ko ima ovu kasetu i da je prebacimo u digitalni format...
Na žalost i pored najbolje volje nisam uspeo da dešifrujem šta piše na samoj kaseti, dok je autor drži u ruci.
Nekako mi je čudno da je u pitanju samo Matematika, jer su u nastavku prikazane i neke od poznatijih igara, ali ti delovi su skraćivani i montirani, tako da nisam sasvim siguran.
U svakom slučaju hvala za ovaj video i informacije, deluje da smo korak bliže rešenju ove dileme...
 
Nazad
Vrh Dno