Šta je novo?

Galaksija

Ploca je jednostrani (foto)vitroplast 200x300mm kupljena u bivsem RK. Ni ja nisam do sada razvijao ovoliku plocu pa sam napravio par izmena u osvetljenju foto laka. Povecao sam razmak izmedju sijalice i ploce za nekih ~10cm i produzio vreme ekspozicije za ~50%. Sve ostalo je standardno...

Dvodelna ploca bi bila dobra zbog podesavanja ugla tastature i sve bi moglo stati u manju kutiju. Nedostatak ove konstrukcije je taj sto se ne bi video hardver racunara :) koji je majstorski dizajniran uz pomoc nekoliko digitalnih kola. Za ono YU vreme fantazija od racunara...
 
Zna neko od koje adrese pocinje ovaj karakter rom za galaksiju . Gledam dali bi moglo da se utrpa sve u jedan rom(eprom). Pregledam tekstove o galaksiji ali jos nisam naisao na taj podatak
 
To bi moglo da se nađe u prvih nekoliko brojeva "Računara", kao i onih umetaka u prvom i trećem broju.
Tamo je Dejan Ristanović detaljno opisivao sve u vezi Galaksije, pa verujem da je i memorijsku mapu.
Pogledaću detaljnije čim stignem, čuvam te brojeve kao dragu uspomenu, a ima ih i Tomaz skenirane na njegovom sajtu.
 
Gledao sam galaksijinu semu i adresne linije karakter roma nisu vezane za adresnu magistralu procesora.Samo DATA linije su spojene na zajednicku data magistralu.Ovo je sigurno radjeno zarad brzeg adresiranja od onog ugradjenog u z80. Sve u svemu zanimljivo resenje.
 
hmmm... dakle operativni sistem Galaksije je bio basic, na kaseti? Da li se to igde danas moze naci?
 
Postoji sadrzaji rom cipa na vise mesta na netu tako da ako krenes u izradu galaksije treba ti samo neko sa programatorom da ti napece eprom cip tim sadrzajem i imaces galaksiju u radnom stanju.
Ima i dosta galaksijinih programa i igirca pa bi se i to moglo prebaciti na pravu kasetu
 
Minimum dva čipa, maksimum tri. Glavni rom 2732 i karakter generator 2716 i eventualno još jedan 2732 sa monitorom i asenblerom plus do aritmetika za BASIC.

Sent fra min SM-G955F via Tapatalk
 
Kao što sam obećao, evo arhive sa audio snimcima programa za Galaksiju sa TomCat-ove arhive, plus još nekoliko programa na koje sam naišao.
Link za preuzimanje: https://dl.dropboxusercontent.com/u/43704344/galaksija.7z (veličina fajla je 57 MB, ali se raspakuje na preko 700 MB, čisto da imate u vidu).

Spisak:
01 Asteroidi.wav
02 Bilijar.wav
03 Bioritam 1.wav
04 Bioritam 2.wav
05 Blade Alley.wav
06 Bombarder.wav
07 Comets.wav
08 Dijamantski rudnik.wav
09 Egemond.wav
10 Evolucija.wav
11 Formula 1.wav
12 Four.wav
13 Galakticki rat.wav
14 Hungry Horace.wav
15 Igra diskova.wav
16 Inspektor Spiridon uputstvo.wav
17 Inspektor Spiridon.wav
18 Inspektor Spiridon varanje.wav
19 Jumping Jack.wav
20 Light Cycles.wav
21 Light Cycles 2.wav
22 Manic Miner.wav
23 Mastermind.wav
24 Mastermind 2.wav
25 Maze.wav
26 Memorija.wav
27 Night Pilot.wav
28 Pamtilice.wav
29 Poker.wav
30 Rain Drops.wav
31 Scater.wav
32 Slalom.wav
33 Snake.wav
34 Snake 2.wav
35 Squash.wav
36 Super Cruiser.wav
37 Super sah.wav
38 Svemirski trgovac.wav
39 Tenis.wav
40 Tenis 3.wav
41 Wall.wav
42 Wonderer.wav
43 Wonderer 2.wav
44 Zamak.wav
45 Zid.wav
46 Ziul.wav
47 Zvezdice.wav
48 Zvjezdane staze.wav
49 Pac Man (PLUS).wav
50 Svetleci bicikli (PLUS).wav
51 Tetris.wav
52 Pozivni znak.wav
53 Chariots of Fire.wav
54 Sintesajzer.wav
55 Light Show.wav
56 Oscilacije.wav
57 Monitor.wav
58 Fireplace demo.wav
59 Highres demo.wav
60 Particle demo.wav
61 Stars demo.wav
62 Hardware.wav

Da li to znaci da se moze povezati cd plejer na Galaksiju ?
 
Tehnicki gledano trebalo bi da moze i sa telefonom da se poveze ili sa pc-om pustiti wav iz nekog programa za audio reprodukciju.
Jesi li resio napajanje za galaksiju i povezao sa tv-om?
 
Tehnicki gledano trebalo bi da moze i sa telefonom da se poveze ili sa pc-om pustiti wav iz nekog programa za audio reprodukciju.
Jesi li resio napajanje za galaksiju i povezao sa tv-om?

Nabavio sam napajanje, ali ne reaguje :(
Da li ovde neko zna da li postoji servis koji bi mogao da proba da popravi Galaksiju?
 
Ako je galaksija povezana sa TV-om onda nakon ukljucivanja napajanja treba potraziti sliku na tv aparatu skeniranjem kanala posto se slika nalazi na 36 kanalu uhf analognog podrucja. Ne znam koji je tip monitorskog izlaza na galaksiji. Sa jednim spektrumom nisam uspevao da dobijem upotrebljivu sliku na novijem tv-u ,dok je na starijim aparatima sve ok. Tako da probaj na jos kojem tv-u.
Ovo ti moze biti korisno http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?all=Knjige_BasicGal
 
Monitorski izlaz na Galaksiji je kompozitni, pa ako mašina radi, lakše će biti da se slika tu dobije. Jedini eventualni problem je što frekvencija osvežavanja slike koju Galaksija pravi nije baš PAL, ali je jako blizu. Većina televizora to može da proguta, ali sam imao prilike da vidim i neke LCD-ove koji nisu (pa slika non-stop proleće preko ekrana).
 
Ako je galaksija povezana sa TV-om onda nakon ukljucivanja napajanja treba potraziti sliku na tv aparatu skeniranjem kanala posto se slika nalazi na 36 kanalu uhf analognog podrucja. Ne znam koji je tip monitorskog izlaza na galaksiji. Sa jednim spektrumom nisam uspevao da dobijem upotrebljivu sliku na novijem tv-u ,dok je na starijim aparatima sve ok. Tako da probaj na jos kojem tv-u.
Ovo ti moze biti korisno http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?all=Knjige_BasicGal

kad je ukljucim, uopste se ne pali ona lampica unutra. Definitivno je nesto u kvatu u samoj Galaksiji. Zato me zanima da li neko zna da li postoji servis za retro racunare?
 
Imam problem sa fabrickom Galaksijom. Nemam nista od opreme za nju pa sam napravio adapter 5DIN na molex za ATX napajanje i kabel monitor port na AV. Sve funkcionise ali vidim neke bele linije po celom ekranu koje malo krive slova sto sliku cini veoma losom. Zna li neko sta moze biti problem? Inace sliku sa RF-a ne mogu nikako da nadjem. Evo slike:

CtJusbO.jpg


Ako neko slucajno ima iskustava sa emulacijom Galaksije na MESS-u zanima me sa kojim romovima je kompatibilna. Nakon zavrsetka PC88 i FM Towns emulatora za Xbox Classic koji je jos u beta fazi (nazalost radi samo sa 50% brzine), prijatelj i ja se ramisljamo o portovanju Galaksije za Xbox pa ce nam trebati igrice za probu tako ako neko ima nesto od romova mnogo bi nam znacilo.

Na forumu inace nikako ne mogu da otvorim novu temu pa ako mi moze neko pomoci oko pravljenja napajanja za Oric Novu uz pomoc ATX napajanja ili neki link za kupovinu alternativnog adaptera.
 
Nekako mi je ova poruka promakla ali da odgovorim makar i sa zakašnjenjem, nikad nije kasno, što kažu, možda još nekom bude od koristi.
Galaksijin emulator za MESS, podržava kasetni gtp format, gal snapshote, kao i standardne Wav zvučne fajlove, što znači praktično sav postojeći softver koji je dostupan.

Što se tiče ovih smetnji, ja sam imao slične sa svojom Galaksijom, takođe priključenom adapterom na PC napajanje.
Onda mi je msolajic predložio da probam sa nekim malim klasičnim napajanjem, pa sam stavio jedno ovakvo od 5V 2A i slika je postala kristalno čista preko kompozitnog izlaza, a na ugradnju tv modulatora i ne pomišljam. :)

11726748_800.jpg
IMG_2719_1.jpg
 
E super, probacu sa novim adapterom da dobijem cistu sliku.
 
Kao što sam obećao, evo arhive sa audio snimcima programa za Galaksiju sa TomCat-ove arhive, plus još nekoliko programa na koje sam naišao.
Link za preuzimanje: https://dl.dropboxusercontent.com/u/43704344/galaksija.7z (veličina fajla je 57 MB, ali se raspakuje na preko 700 MB, čisto da imate u vidu).

Spisak:
01 Asteroidi.wav
02 Bilijar.wav
03 Bioritam 1.wav
04 Bioritam 2.wav
05 Blade Alley.wav
06 Bombarder.wav
07 Comets.wav
08 Dijamantski rudnik.wav
09 Egemond.wav
10 Evolucija.wav
11 Formula 1.wav
12 Four.wav
13 Galakticki rat.wav
14 Hungry Horace.wav
15 Igra diskova.wav
16 Inspektor Spiridon uputstvo.wav
17 Inspektor Spiridon.wav
18 Inspektor Spiridon varanje.wav
19 Jumping Jack.wav
20 Light Cycles.wav
21 Light Cycles 2.wav
22 Manic Miner.wav
23 Mastermind.wav
24 Mastermind 2.wav
25 Maze.wav
26 Memorija.wav
27 Night Pilot.wav
28 Pamtilice.wav
29 Poker.wav
30 Rain Drops.wav
31 Scater.wav
32 Slalom.wav
33 Snake.wav
34 Snake 2.wav
35 Squash.wav
36 Super Cruiser.wav
37 Super sah.wav
38 Svemirski trgovac.wav
39 Tenis.wav
40 Tenis 3.wav
41 Wall.wav
42 Wonderer.wav
43 Wonderer 2.wav
44 Zamak.wav
45 Zid.wav
46 Ziul.wav
47 Zvezdice.wav
48 Zvjezdane staze.wav
49 Pac Man (PLUS).wav
50 Svetleci bicikli (PLUS).wav
51 Tetris.wav
52 Pozivni znak.wav
53 Chariots of Fire.wav
54 Sintesajzer.wav
55 Light Show.wav
56 Oscilacije.wav
57 Monitor.wav
58 Fireplace demo.wav
59 Highres demo.wav
60 Particle demo.wav
61 Stars demo.wav
62 Hardware.wav

Link je mrtav... može li neko da upload-uje ovu kolekciju? Hvala unapred!
 
Zna li se šta je bilo sa poručenim kitovima za samogradnju?
Da li su isporučeni ili je sve zaustavljeno do daljnjeg?
 
Zna li se šta je bilo sa poručenim kitovima za samogradnju?
Da li su isporučeni ili je sve zaustavljeno do daljnjeg?
Ono što znam je da je početkom nedelje stigao jedan deo naručenih matičnih ploča, ali od naručenih delova za kit još uvek dosta nije stiglo. Tek kada bude nalemljena bar jedna ploča, ide završavanje kućišta, pa onda njegova proizvodnja, što će takođe potrajati. Ovo sa virusom je jako s***alo stvari jer pošiljke slabo dolaze ovamo...
 
Stigla je polovina ploča, druga polovina je već par meseci zaglavljena negde u Hong Kong-u. Jedan manji deo delova je stigao, pa je ovog vikenda napravljeno snimanje sklapanja jedne ploče za potrebe uputstva za sklapanje (preostali delovi su napabirčeni iz Markovih zaliha, čak je jedan konektor privremeno odlemljen sa ruske Galaksije). Probni model je proradio iz prve:

gal.jpg

Pošto su ploče tek stigle, sledi završavanje modela kućišta, pravljenje probnog kućišta i poručivanje istih kada model bude OK. Planirano je da tasteri budu odštampani, još uvek se razmatraju opcije. Dosta delova nažalost još uvek nije stiglo...
 
Auh, ovo je sjajno.
Izgleda da smo do sada imali neku piratsku verziju ovog šaha, a ova je očigledno originalna, mada je u pitanju ista igra.
Takođe, matematika mi je nova stvar, nisam je video do sada.
 
Ne, ne, ovo je verzija koju je Zavod za udžbenike otkupio. Prvobitno su ga autori prodavali samostalno.
Annotation 2020-07-01 000658.png
 
Nazad
Vrh Dno