Šta je novo?

Galaksija

orange47

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2007
Poruke
3,076
Poena
435
Kupio sam nedavno onaj domaci racunar "Galaksija". Ima tri petopinska DIN konektora (ispravljac, kasetofon, monitor). Jel zna neko 'pinout'?
 
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/Galaksija/MagScans/
http://user.sezampro.yu/~dejanr/rac1/rac1umet.htm
http://www.dejanristanovic.com/rac1/rac1umet.htm

RACUN01-55.png
 
e, havala Sasa, nasao sam na ovoj slici iz tvog linka.
samo nisam siguran sa koje strane se gleda, jer je sve simetricno. valjda spolja u racunar?
 
Zašto ne napišeš mail Voji Antoniću? Možda se seća čovek... :p
 
A tek ovo, Stanko Popović objašnjava kako proširiti memoriju Spectruma.
Ne znam tačno kako se ova emisija zvala, valjda je on i bio urednik, verovatno je to bilo negde 85-e, jer mi se čini da je tek posle toga krenuo serijal Tv Bajt.
Divna stara vremena. :)

http://www.youtube.com/watch?v=um4GeiNrqMc
 
Poslednja izmena:
Koji je ovo "monitor" tj.tv koji koriste? Video sam da je taj model koriscen uz Ivelov racunar Ultra... or was I tripping?!
 
E orange ta galaksija standard ili plus model? Ja nesto razmisljam da napravim jednu da nadoknadim propusteno buduci da je vecina delova skoro dzabe.Ee ali bi se htelo odmah na Galaksiju + pa bi mi falio rom3 ili romc kako god ga vec zvali.Ima to neko u vidu bin fajla?
Video sam vec par nanovo izradjenih galaksija na netu.Mozda bi trebalo da Voja Antonic obnovi projekat i izda ga pod GPL licencom.
 
Stvarno smo bili ili jako, jako siromasan narod ili jako, jako izolovan narod.
Pazite ovo:
The original ZX Spectrum is remembered for its rubber keyboard, diminutive size and distinctive rainbow motif. It was originally released in 1982 with 16 KB of RAM for £125 Sterling or with 48 KB for £175;[13] these prices were later reduced to £99 and £129 respectively.

The Commodore 64 is an 8-bit home computer released by Commodore International in January, 1982, at a price of $595. Preceded by the Commodore VIC-20 and Commodore MAX Machine, the C64 features 64 kilobytes (65,536 bytes) of RAM with sound and graphics performance that were superior to IBM-compatible computers of that time.

Izvor je wikipedia.

Po podacima robna razmera sa svetom je 83 bila:

uvoz 12,5 milijardi
izvoz 10,5 milijardi dolara

to je izvoz od 420 dolara po glavi stanovnika, a danas je on (tj. 2008 oko 870 dolara). Uzevsi u obzir da je tada dolar vredeo vise, tj. da je to ustvari 1421$ (prema http://www.measuringworth.com/calculators/uscompare/result.php), ispad da je tada izvoz bio daleko iznad danasnjeg i da se bolje zivelo (mislim da to svi znaju). Dakle zivelo se 63% bolje. Racunar C64 je kostao po danasnjim merilima 2013$, sto verujem da ni dans ne bi bilo nedostizno, ipak je to ~132.000dinara. Razumem ja da tehnika pojeftinjuje, ali uzevsi u obzir i onih 63% "boljeg" stanja ekonomije to je kao danas 81.000 dinara. Zasto bi iko pravio racunar pored takve vrednosti i jos znajuci da to nikada, ali nikada neci biti ni blizu fabrickom kvalitetu. Voja je da ne bude zabune car nad carevima, ali neke stvari tu ipak ne razumem.
 
Poslednja izmena:
Mora da si mnogo mladji od mene i jos po nekog ovde.Nije toliko tih godina bio problem kupovina racunara kao sto je zx spectrum ili c64 ili bilo koji drugi iz tog doba gledajuci na cenu istih.Problem je bio sto nisi mogao legalno da uvezes taj racunar zbog limita od 1500dinara(ili nesto slicno).Samogradnja galaksije se uklapala u okvirnu cenu od oko 200DM i legalno su se delovi uvozili u 1 ili 2 paketa preko poste .Da ne bude zabune ja se u to vreme nisam interesovao ali sam ubrzo imao priliku da citam o tome i da se za iste zainteresujem vrlo brzo.Doduse stvar zbog koje su mene interesovali kompjuteri bile su igrice.
Ima skeniranih prva 3 broja racunara pa ako malo procitas bice ti jasna situacija u kojoj smo bili tih godina.Sto se tice izolovanosti ,pa jeste ono kao pod sankcijama ali jos gore jer smo bukvalno sami sebe izolovali carinskim propisima.

Nevezano za politicku i ekonomsku situaciju galaksija je nekako jedini domaci racunar koji je uspeo da 100% ispuni svoj cilj.Trebao je da kroz samogradnju bude jeftin i pristupacan. To je uspeo.Nije zamisljen preterano ambiciozno,cak naprotiv svi su bili svesni njegovih nedostataka i ogranicenja ,ali je kao takav trebao da racunarski pocne s opismenjavanjem "omladine". I to je uspeo.Takodje je uspeo i da premasi sva ocekivanje casopisa racunari i ranije pomenutog konstruktora.
Voja je jednostavno stvorio koncepciju koja je stvarno jedinstvena za jedan racunar.Ima i par predstavljanja galaksije na netu koji su novijeg datuma ,a i na sajmovima starih kompjutera je galaksija svojom koncepcijom privlacila paznju.

Jednostavno receno i ja ponesto ne razumem,mozda bi mi bilo jasnije da sam jos 4-5 godina stariji pa da sam to radikalnije osetio na svojoj kozi ovako i ja samo prepricavam....
 
@dejan

tek sad videh pitanje; izgleda da je obicna Galaksija, nigde ne pise plus.
 
The Commodore 64 is an 8-bit home computer released by Commodore International in January, 1982, at a price of $595. Preceded by the Commodore VIC-20 and Commodore MAX Machine, the C64 features 64 kilobytes (65,536 bytes) of RAM with sound and graphics performance that were superior to IBM-compatible computers of that time.

Commodore 64
Introduced: January 1982
Released: September 1982

Naravno svi koji su bili u "trendu" vec su imali ZX Spectruma u septembru kad se c-64 pojavio u USA, a kad se pojavio kod nas nesecam se jer me nisu interesovale muzika i sprajtovi u igrama...

Svima koji nisu ziveli i radili u to vreme je bilo mnogo "lakse" da shvate tadasnju situaciju...

Tada je da ti objasnim (ono sto Dejan nije u svom postu) postojalo nesto sto se zvalo "zastita domace proizvodnje kompjutera"

Kad je JAT hteo da zameni svoj rezervacioni sistem sa rejton makinom morao je da zbog "zastite domace industrije racunara" kupi
nesto od sva tri domaca proizvodjaca Ei.nis, RadeKoncar.zagreb, Iskra-Delta.kranj
Ei.Nis je isporucio 3 Ei-Hanivel sestice (dve su kasnije koriscene 10godina u jat knjigovodstvu)
Rade.Koncar i Iskra su isporucile neke krshine koje su odma smestene u podrum i nikad nisu iskoriscene
a cifra je bila ukupna nabavna vrednost rejtona+carina = podeljena na tri ravna dela izmedju Ei, RadeKoncar,Iskra
e sad ko je tu koga...

Ko god je isao u Minhen u nabavku kolima a da je iz Srbije osecao se gradjaninom drugog reda gledajuci kako na granici rasturaju njegov auto dok su automobili sa slovenackim i hrvatskim tablicama prolazili bez zaustavljanja
Posebno su se razbojnicki ponasali carinici iz drugih republika na Beogradskom aerodromu, nepriznajuci ni racun ni katalog
Carina je tada radila po "slobodnoj oceni" tako da si mogao da platis carinu i 1.5 puta vise nego sto te je kostao komp u nemackoj/austriji
A o zastiti domace proizvodnje
pored cenovnog limita postojao je i neko vreme limit od 64kb za velicinu memorije...

PS Nemoj da te zbune price YU nostalgicara
u to doba za najobicniji integralac morao si da ides u Minhen ili Trst
i
bilo je jeftinog hleba koliko hoces i "igara"...
 
Ma laganica orange ja sam tek danas i pitao :).Pa fazon je da ni na jednoj nece ni da pise da je plus,mislim sumnjam da postoji ili da cemo mi bar naci fabricki plus model.

Bozzap: pa rekoh ja da samo prepricavam.84 sam bio klinac tako da mnogo stvari nisam znao.Cekao sam da se javi neko iz prve ruke da isprica i objasni.
Ogranicenje od 64kb uh to mi je vec pomalo u secanju mada me nije mnogo pogadjalo ionako je prva masina imala da se uklopi u tu cifru glat.Ali su stariji imali grdnih muka da mi objasne u cemu je problem kad je trebao doci spekica.

A sto se tice zastite domace proizvodnje racunara...Pa recimo da se vidi da su sami ti proizvodjaci sebe ugusili.Kada se danas covek okrene i pogleda koliko je samo domacih racunara bilo,koliko rasipanje energije i sredstava u sustini za nista.Kao sto vec rekoh samo galaksija ispada da je ispunila svoj cilj,,a mozda i najbrojniji.

Kako vec rekoh danas delova za galaksiju ima za cenu par bureka ili boks domacih cigareta ,a nekada se po sve to moralo preko kao sto vec rece bozzap.Doduse i danas cim zapne za neki malo noviji cip mora da se poteze preko.Navika trzista,elektronske komponente se nabavljaju svakih 5-6 godina za lager pa dok se ne rasproda....
 
@ Orange47: Ako je fabrička "Galaksija", onda bi pinout trebao da bude tačan. Ukoliko je samogradnja, trebalo bi računar ipak otvoriti i proveriti.

@Nuclear Spirit, Universe: Inserti su iz TV Emisije "Kompjuterska škola", snimanog 1984. godine. Imam još materijala iz te emisije na nekom VHS-u, pa kad se dokopam vremena da to digitalizujem, stavljam na YouTube (pored ova dva, postavio sam i treci - http://www.youtube.com/watch?v=ZsOohqFIQ0U )
 
Malo da podignem temu... Prikupio sam sve delove za sklapanje ovog racunara i ostalo je jos da napravim stampanu plocu. Na osnovu slike PCB-a iz 'Racunara' rekonstruisao sam originalni izgled, vodovi - raspored delova, s tim da sam deo sa tastaturom redizajnirao i prilagodio 'dugmicima' koje imam. Stampa oko tastature je u istom fazonu kao i original - 'freestyle'...

Imam i par pitanja.. Ako neko poseduje ovu plocu, koje su joj tacne dimenzije? Drugo pitanje je vise softversko, da li postoji nacin da se programi u formi *.gal ponovo pretvore u zvucni signal i tako 'narezu' na kasetu?

Hvala...
 
Svaka čast na trudu! Originalna ploča je široka 31 a visoka 21,7 cm, sa svim ovim ekstra bakrom po ivicama (vidi sliku).
Za *.gal ne znam kako prebaciti, ali za *.gtp ima konvertor - gtp2wav.
Ja sam pre nekog vremena sebi prebacio sve sa http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/Galaksija_list.php u wav fajl, pa snimio kao audio cd. Mogu to okačiti u dropbox ako te zanima.
PS. Imam gomile 2716 i 2732 eproma, ako ti trebaju romovi za Galaksiju znaš gde da se javiš ;)
 

Prilozi

  • DSC03479.jpg
    DSC03479.jpg
    895.5 KB · Pregleda: 466
Meni je prošle nedelje jedan prijatelj (hvala Đuro!) dao na poklon nešto što je on dobio na poklon, ali time nema kad da se bavi - kompletne delove za samogradnju Galaksije, kupljene 84 godine i nikad upotrebljene (mislim da su kompletni, još nisam proverio sa spiskom u časopisu)... Elem, i moja namera je da se poigram ovim, samo što će to verovatno sačekati zimski raspust. Pitanje: da li se i tastatura mogla praviti u samogradnji (tj da li postoji ploča i za nju, pa da se "samo" naleme tasteri), ili se morala koristiti gotova?
 
Originalna ploca izgleda bas fenomenalno :) Ova varzija (sto pravim) staje na 210x300 i nece imati 'raskosni bakarni travnjak' po obodu... Tastere sam pronasao na nekoj staroj AT tastaturi... dosta su slicni originalnim pa zamena nece biti problem. Hvala za ponudu eproma :), epromi A, B i F su vec peceni. Za pocetak imam samo jedan 6116 , nadam se ba ce biti dovoljno 2KB za osnovno pokretanje i testiranje.

Ovako bi trebala da izgleda:
 

Prilozi

  • galax3.png
    galax3.png
    314.6 KB · Pregleda: 549
@zzarko
Koliko je meni poznato polovina stampane ploce na galaksiji i sluzi kao osnova za tastaturu.
Ato se bakarnog oboda po ivici ploce isti je dobar ako se pravi i orginalno kuciste od pertinaksa pa se stranice jednostavno zaleme za stampanu plocu.... Inace je jos par uredjaj Voja na isti nacin "skutijao"
 
Kao što sam obećao, evo arhive sa audio snimcima programa za Galaksiju sa TomCat-ove arhive, plus još nekoliko programa na koje sam naišao.
Link za preuzimanje: https://dl.dropboxusercontent.com/u/43704344/galaksija.7z (veličina fajla je 57 MB, ali se raspakuje na preko 700 MB, čisto da imate u vidu).

Spisak:
01 Asteroidi.wav
02 Bilijar.wav
03 Bioritam 1.wav
04 Bioritam 2.wav
05 Blade Alley.wav
06 Bombarder.wav
07 Comets.wav
08 Dijamantski rudnik.wav
09 Egemond.wav
10 Evolucija.wav
11 Formula 1.wav
12 Four.wav
13 Galakticki rat.wav
14 Hungry Horace.wav
15 Igra diskova.wav
16 Inspektor Spiridon uputstvo.wav
17 Inspektor Spiridon.wav
18 Inspektor Spiridon varanje.wav
19 Jumping Jack.wav
20 Light Cycles.wav
21 Light Cycles 2.wav
22 Manic Miner.wav
23 Mastermind.wav
24 Mastermind 2.wav
25 Maze.wav
26 Memorija.wav
27 Night Pilot.wav
28 Pamtilice.wav
29 Poker.wav
30 Rain Drops.wav
31 Scater.wav
32 Slalom.wav
33 Snake.wav
34 Snake 2.wav
35 Squash.wav
36 Super Cruiser.wav
37 Super sah.wav
38 Svemirski trgovac.wav
39 Tenis.wav
40 Tenis 3.wav
41 Wall.wav
42 Wonderer.wav
43 Wonderer 2.wav
44 Zamak.wav
45 Zid.wav
46 Ziul.wav
47 Zvezdice.wav
48 Zvjezdane staze.wav
49 Pac Man (PLUS).wav
50 Svetleci bicikli (PLUS).wav
51 Tetris.wav
52 Pozivni znak.wav
53 Chariots of Fire.wav
54 Sintesajzer.wav
55 Light Show.wav
56 Oscilacije.wav
57 Monitor.wav
58 Fireplace demo.wav
59 Highres demo.wav
60 Particle demo.wav
61 Stars demo.wav
62 Hardware.wav
 
Juce zavrsih sklapanje Galaksije i racunar je proradio, ne bas iz prve ali nije ni bitno, nesto se i naucilo.
Kombinacija Z80B, 74HC04 i 74HC74 nije htela raditi, zapravo, sve je radilo samo nije bilo slike. Doticna kombinacije je bila isuvise brza i generisala je signal nedovoljne duzine da bi 74HC(LS)166 mogao baferovati podatke o ispisu piksela.
Novije serije LS04 i LS74 isto tako nisu htele da rade ali Galaksijini LS savremenici obavljaju posao bez greske (mogu se videti na jednoj od slika).
Z80A je iz ZX128(+2)(nije nuzno za ispravan rad Galaksije) dok speki nije imao nista protiv Z80B, i tako, vuk sit a ovce na broju :d

Ucitao sam i neke programe (hvala msolaic cheers), neki rade a za neke treba vise memorije, ali za pocetak sve lepo funkcionise.

Evo par slika Galaksije sa radnog stola...

IMAG0391.jpg

IMAG0393.jpg
 

Prilozi

  • galaksija_pcb.zip
    789.9 KB · Pregleda: 195
E, svaka čast!!! Nadam se da ću za zimski raspust stići da i ja krenem u sklapanje.
 
Svaka cast.
Jedino je mozda bolje da si pcb okacio u pdf obliku lakse je doci do odnosa 1:1 ako neko pozeli da pravi plocu.
 
Slazem se da je pdf najbolji graficki format za cuvanje dimenzija, plocu sam crtao u DipTrace koji nema pdf eksport pa sam isao bmp->png.

Evo gerber i DipTrace fajlovi:
 

Prilozi

  • galaksija_cad.zip
    92.3 KB · Pregleda: 245
Samo jedna opaska da ne bude kako solim pamet...
Svaki program koji ima opciju stampanja nema problem s pdf dokumentima. Jednostavno instaliras neki od pdf printer programa i on napravi pdf od onoga sto se navodno stampa.
Svojevremeno sam imao neke plocice odradjene kao .PS odnosno post script i jedva sam nasao nacin da ih kvalitetno dobijem kao pdf dokument ili bar odstampam na papiru bes PS stampaca
 
Poslednja izmena:
Ma kakvo popovanje :), ovde smo da se zabavimo i ponesto naucimo.
Prvi ozbiljniji PCB softver (ne racunajuci ZX) koji sam koristio bio je NewIO na A1200, dobar program sa upotrebljivim autoruterom. Bio je tu i jedan program koji sam zagubio, nesto kao 'Platine' i do danas nisam uspeo da ga nadjem... ako ga neko od amigista poseduje... :)
 
Što se tiče ploče i izrade, svaka čast!
Programa što se tiče, ja se sećam jedino "Platine-64" za C64...
Nego, čisto tehničko pitanje - da li si sam radio ploču ili ne, foto postupkom ili nekako drugačije, pošto je format dosta blizu A4. Kapiram za osvetljavanje i ne bi trebalo da bude problem, ali ne nađem nigde toliki pertinaks ili vitroplast, pa još sa foto slojem, a da sam oslojavam sam odavno odustao, pa se i foto lak pokvario od stajanja.

[OFFTOPIC]Interesantno deluje ovaj DipTrace, moraću malo da ga podrobnije testiram. Ranije sam radio u Protelu (Autotrax za DOS i neka verzija za Windows 3.1), a sada koristim EAGLE.[/OFFTOPIC]
 
Mogla bi ova ploca da se radi i iz dva dela. Posebno deo za elektroniku, posebno deo za tastaturu mada je ovako uradjeno i na orginalu :)
 
Nazad
Vrh Dno