Šta je novo?

Google Chrome

Kada izadje Chrome 1.0 onda moze da se prica o sigurnosti i svemu ostalom.
Ja se za sada drzim Mozzile
 
Evo da se javi dugogodisnji Opera user :p. Skinuo ga, pokrenuo, skontao da ne mogu da importujem bookmarks i ostalo iz Opere => previse posla i vremena da rucno to sve radim => Chrome ugasen i zauzima mesto na disku.

Sad ozbiljno, zna li neko kako ipak da prevazidjem gornji problem pa da ipak malo probam Chrome?
 
Danas sam uzeo da testiram Chrome, izuzetan dizajn, odlican browser. Mnogo mi se dopada što su tabovi u samom titlebaru. Izuzetno brz browser, videti potrošnju memorije svakog taba može biti zanimljivo. Ima mnogo potencijala i zameniće mi Firefox u ulozi sekundarnog browsera iz razloga što želim da gledam kako će se Chrome postepeno razvijati (Lisica mi je dosadila).

Still, Opera was already there...
 
Evo da se javi dugogodisnji Opera user :p. Skinuo ga, pokrenuo, skontao da ne mogu da importujem bookmarks i ostalo iz Opere => previse posla i vremena da rucno to sve radim => Chrome ugasen i zauzima mesto na disku.

Sad ozbiljno, zna li neko kako ipak da prevazidjem gornji problem pa da ipak malo probam Chrome?

Probaj 'vako, ako imas FF importuj iz Opere, pa onda iz FF u GC. Ali ako si vec dugogodisnji Opera user mislim da ti se nece svideti.
 
Za paranoike, malo mira:

Google Removes Big Brother Clause in Chrome's EULA

Company says it never intended to use customers' data


Google will change the EULA for its Chrome web browser just days after its release, due to a handful of users spotting a provision in its EULA that gives Google a license to most anything the browser is used to create.

The text in question, contained in Section 11 of the Chrome Terms of Service, allows users to retain copyright of their work, but grants Google a “perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content” created with Chrome.

Essentially, Section 11 gives Google free reign to do what it wants with most anything that passes from the user to the internet via its browser, including the contents of blog entries, forum posts, and photo uploads – all without paying a cent.

“With more and more apps being shifted into web browsers, this is almost like MS claiming that it gets a license to any document in MS Word, PowerPoint, or Excel,” says Florida attorney David Loschiavo. “What if MS got a license to patents, trademarks and copyrights of any software created with Visio or Visual Studio? … What if Adobe got a license to everything made in Photoshop?”

Google representative Rebecca Ward, head lawyer for Chrome, says the inclusion of Section 11 was a simple oversight, caused by the company’s proclivity for releasing multiple products under a single, “Universal” Terms of Service.

“Sometimes, as in the case of Google Chrome, this means that the legal terms for a specific product may include terms that don't apply well to the use of that product,” she said Tuesday. “We are working quickly to remove language from Section 11 of the current Google Chrome terms of service.”

Even better, Ward says the change will be applied “retroactively” to “all users who have downloaded Google Chrome.”

Ars Technica notes that users can get around Chrome’s EULA – regardless of what it says – by compiling the browser from its source code, which is freely available under the far more permissive BSD license.

Chrome, released Tuesday, is already making waves amongst internet users for speed, ease of use, and innovative take on reliability. Notably, the browser’s release included a 38-page comic book illustrated by cartoonist and webcomic promoter Scott McCloud.

While it’s considered unlikely that Chrome has the capability of making good on its Section 11 claims, some observers noted that the browser’s “Omnibox”, its multi-purpose address and search bar, stores a copy of anything typed inside of it – including backspaced or deleted text – for the purposes of its auto-complete function. Google says it plans on retaining about two percent of the data it receives through that feature – but notes that users can disable that functionality by turning off auto-complete.

izvor: http://www.dailytech.com/Google+Removes+Big+Brother+Clause+in+Chromes+EULA/article12856.htm
 
[YOUTUBE]sG-98c70GL4[/YOUTUBE]

Chris Pirillo o Chromeu

A ovde samoproklamovani znalci (koji bi jos da kritikuju programere Chrome-a) i hvalisavci Opere (koja cak nije ni open source), neka procitaju ovaj comic:
Zasto je google chrome revolucija
 
Poslednja izmena:
Za prvo pojavljivanje nekog browsera, neobično lep utisak. Čak mi se i vizuelno sviđa. Malo me zbunjuje to što Google nije implementirao neke sopstvene servise, poput npr. Google Notes, koji radi pod IE, ali ne i za Chrome.

Meni neke sajtove sporo otvara, tj dugo se čeka dok u donjem levom uglu stoji "Resolving Proxy..."

EDIT: Dinamic HTML na Google Analytics, koji radi normalno u IE i FF, ne radi u Chrome. Nisu napravili da im sopstveni servisi rade kako treba, ovo već nije impresivno.

Živa istina. Evo i ja imam problema sa YouTube, Chrome se zamrzne po nekoliko sekundi kad pokušavam da "premotam" video da određeno mesto. Što je još čudnije, neki drugi streaming video servisi koje sam probao čini se rade bez greške, čovek da ne poveruje da su zabrljali samo sa sopstvenim servisom.

Danas sam na poslu krenuo da ga koristim kao glavni browser, menja mi i Operu i IE koji sam morao da koristim za pojedine sajtove na koje nisam mogao sa Operom. Nedostaju mi međutim jako mouse gestures, undo dugme za vraćanje poslednjeg zatvorenog taba, kao i korpa sa zatvorenim tabovima u poslednjoj sesiji. Kad su već krali od Opere, mogli su i ovo da pokupe. History je doduše daleko bolji nego u Operi, najzad ko može bolje da napravi pretragu nego Google.
 
Kod mene youtube radi savrseno sa chrome-om, za undo closed tab imas shortcut Ctrl+Shift+T
 
Slažem se AlNik-om, pa da ne pišem ponovo sve šta je i on napisao do sada ;) Obavezno pogledajte onaj Google strip o Hromu - našli su savršen način da prezentiraju nove mogućnosti browsera. Zaista su impresivne u poređenju sa današnjim browserima koji svi rade maltene po istom principu.

Inače, evo jedine stvari koja meni smeta kod Hroma - kada se downloaduje nešto, postoji opcija samo da se to nešto snimi, a ne i da se pokrene kao kod ostalih browsera. Sitna mana, ali smeta. Međutim kada se uzme u obzir da je ovo prva beta verzija, budućnost je veoma blistava za ovaj browser.

Ono što mene najviše zanima je kako će Gears da funkcioniše.
 
Ono što mene najviše zanima je kako će Gears da funkcioniše.
Trazi "google chrome javascript benchmark" pa ces naci :)

primer:
chrome_subbenchmark_png.PNG

http://news.cnet.com/8301-1001_3-10030888-92.html
 
koje licimerje je onaj inkognito prozor :d

PS. Sta ako se nekom ne svidja plava boja ? :)
 
Poslednja izmena:
Evo da se javi dugogodisnji Opera user :p. Skinuo ga, pokrenuo, skontao da ne mogu da importujem bookmarks i ostalo iz Opere => previse posla i vremena da rucno to sve radim => Chrome ugasen i zauzima mesto na disku.

Sad ozbiljno, zna li neko kako ipak da prevazidjem gornji problem pa da ipak malo probam Chrome?
Dacu ti resenje (licno upotrebljeno), al` nemoj da me kunes posle 15 min sto si sa konja presao na magarca:trust:
Skines i instaliras ovo , konvertujes Opera bookmarks u varijantu za Explorer (trebace ti ionako ako imas IE 7 ili 8) i naravno importujes iz IE u GC.
 
Kako bre kasnije? :mad:
Muka mi je od FireFox-a... :S:

"After this press conference to announce Google's new Web browser, Chrome, Google cofounder Sergey Brin asked BoomTown's Kara Swisher if she'd try it out. 'But you don't have a Mac version, baby, so no,' Swisher tells him in this clip, excerpted from Swisher's longer interview," Nicholas Carlson reports for ValleyWag.

"'I know, I know, it's embarrassing,' says Brin," Carlson reports.

As for when the Mac version will arrive, the best Brin (who's using VMWare to run Chrome on his Mac) could offer was, "I'm asking every day. I hope it'll be a matter of months."

haha, zachinio ga je na kraju :D
 
Poslednja izmena:
Pošalji mi svoj wand.dat, a ja ću za cca 1 min da ti pošaljem sve tvoje zapamćene usere i passove u Operi. :-devil-:
Matori, ipak si koju godinicu mladji od mene;)
izvini sto nisam video post ranije, elem, Opera Password Recovery sam provalio odavno, ali ta prica na koju se pozivas se odnosi na mogucnost totalnog (zlonamernog) laika da ti vidi passove GC. Iz Opere naravno da moze, zato sam i rekao "malo teze". Ali ne bih sad` o tome ponovo, napljuvase me za te passove, a sad` vidim po svim forumima to navode kao ogroman "propus`"...
 
Pa onda bi realno trebali i za operu da navode isto to ... Nije chrome nista gori po tom pitanju
 
Poslednja izmena:
Pa onda bi realno trebali i za operu da navode isto to ... Nije chrome nista gori po tom pitanju
Nije?
Aj` napravi se laik, pa regularno otvori iz Opere wand passwords, pa edit...bilo sta...onda isto to u GC, pa mi kazi jel ima razlike u onome sta ti pokaze.
 
Što je još čudnije, neki drugi streaming video servisi koje sam probao čini se rade bez greške, čovek da ne poveruje da su zabrljali samo sa sopstvenim servisom.

Da, tube8 radi bez greške :D
 
Gexo takodje radi bez greske :d
 
Otkucajte u novom tabu about:memory, pogotovo ako imate otvoren jos neki browser paralelno ;)

Evo šta sve od about skraćenica radi

Kod:
about:
about:dns
about:plugins
about:memory
view-cache:[URL]
view-source:[URL]
 
Poslednja izmena:
Živa istina. Evo i ja imam problema sa YouTube, Chrome se zamrzne po nekoliko sekundi kad pokušavam da "premotam" video da određeno mesto. Što je još čudnije, neki drugi streaming video servisi koje sam probao čini se rade bez greške, čovek da ne poveruje da su zabrljali samo sa sopstvenim servisom.
A još čudnije je da je kasnije radio sa DHTML-om na Google Analytics. Isto kao što tebi ne radi na YouTube, a drugima radi. Izgleda da iz nekog čudnog razloga nekad radi ovako, a nekad onako.

Ali stvarno mi je čudno to da ne može da koristi Google Notes. Notes je fenomenalan produkt jer možete skidati delove teksta i slike, komentarisati ih (posle izvoziti, stavljati na web, šerovati...), a to ostaje na Google serverima i dostupno vam je sa bilo kog kompa. Ako mi išta nedostaje u Green Browseru onda je to što ne radi sa Google Notes (mada, ako bih krenuo da davim onog Kineza sa GB foruma, sva je prilika da bi on umeo da napravi plugin koji bi to podržao).

Oni developer tools su stvarno WOW! za ljude koji se bave HTML-om i CSS-om, ali što reče pisac prikaza ba SnapFiles (pretpostavljam da je Marco Gramsee): "dug je put od ovoga do realnog takmičenja sa konkurencijom". Mislim da je na SF dobio ocenu 3.5.

Ja najviše volim način na koji koristi prostor na desktopu i taj minimalistički, ali lep dizajn. Iz istog razloga meni se vizuelno (pa i funkcionalno) veoma sviđa i GoogleTalk. Ali... Kad radim sa Chrome-om (juče sam ga dosta koristio i "popio" i jedno totalno zamrzavanje kompa, verovatno mi je zagušio memoriju a bilo je i dosta drugih zahtevnih procesa aktivno i...) svaki čas mi nedostaje milion stvari iz Green Browsera, slično je verovatno i sa ljudima koji koriste FF sa puno pluginova.
 
Ih bedak, ne prikazuje lepo tabele iz PhpMyAdmin-a. Ništa, vraćam se i ja na FF dok se ovo ne ispegla malo.
 
Iako Google Chrome još uvek nije zvanično počeo sa radom, istraživači na polju sigurnosti su već krenuli sa pregledom ovog softvera u potrazi sa sigurnosnim slabim tačkama. WebKit engine koji se koristi u okviru Chrome osetljiv je na zloglasnu Safari Carpetbombing slabu tačku, navodi se u saopštenju sigurnosnog istraživača Aviv Raff-a. Ova slaba tačka potiče od kombinacije slabe tačke u Apple Safari WebKit i Java sigurnosnog bug-a. Kao rezultat toga Windows korisnici beta softvera mogli bi biti prevareni da preuzmu štetne fajlove na svoje računare. Apple je zakrpio ovu slabu tačku sa Safari v3.12 ali osnovni kod koji stoji iza Chrome baziran je na starijem kodu.
http://www.itsvet.com/arhiva/2008-09-05#18026
 
evo par skinova za Chrome :)
ja koristim Tango

How to install this theme:

1. Close Chrome if you have it running.

2. Browse to the following folder (Replace USERNAME with your user):
Windows XP: C:\Documents and Settings\USERNAME\LocalSettings\AppData\Google\Chrome\Application\0.2.149.27\Themes
Windows Vista: C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Google\Chrome\Application\0.2.149.27\Themes

3. Backup the default.dll there (If you should decide to use the default theme again)

4. Replace the default.dll there with the default.dll in the zip

5. Run Chrome and enjoy the theme!

ako je updateovan Chrome na verziju 0.2.149.29 onda u taj folder
 

Prilozi

  • tango.png
    tango.png
    96.3 KB · Pregleda: 153
  • Pitchblack.zip
    212 KB · Pregleda: 73
  • Safarish.zip
    234.2 KB · Pregleda: 65
  • Tangerine.zip
    222 KB · Pregleda: 67
  • Tango.zip
    222 KB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:
evo par skinova za Chrome :)
ja koristim Tango

How to install this theme:

1. Close Chrome if you have it running.

2. Browse to the following folder (Replace USERNAME with your user):
Windows XP: C:\Documents and Settings\USERNAME\LocalSettings\AppData\Google\Chrome\Application\0.2.149.27\Themes
Windows Vista: C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Google\Chrome\Application\0.2.149.27\Themes

3. Backup the default.dll there (If you should decide to use the default theme again)

4. Replace the default.dll there with the default.dll in the zip

5. Run Chrome and enjoy the theme!

ako je updateovan Chrome na verziju 0.2.149.29 onda u taj folder

Hvala
 
Ja sam mislio da je problem sa serverom, ali onda sam skontao da nije - meni Chrome neće ništa da downloaduje... Ja kliknem sve lepo, on izbaci fajl dole u download baru, piše "starting" i - tako i ostane. Pokušao sam sa menjanjem svih setovanja u opcijama vezanih za download (da, oba :d), ali ništa.
 
Ja sam mislio da je problem sa serverom, ali onda sam skontao da nije - meni Chrome neće ništa da downloaduje... Ja kliknem sve lepo, on izbaci fajl dole u download baru, piše "starting" i - tako i ostane. Pokušao sam sa menjanjem svih setovanja u opcijama vezanih za download (da, oba :d), ali ništa.

Ispostavilo se da je KAV 7.0 iz nepoznatih razloga pravio frku... Deinstalirao sam ga, stavio 8.0 i sad je sve ok.
 
Nazad
Vrh Dno