Šta je novo?

Google Chrome

To je do samog Youtube-a, nakon nekog vremena (nisam utvordio tacno vreme - verovatno je random) ukoliko si neaktivan, tj. vozi samo autoplay YT zaustavi reprodukciju. Verujem da je to nacin da se zastite, posto ima mnogo takvih koji vrte 24/7 yt liste, a uopste nisu za kompom/kod kuce. Moguce je da postoji neka ekstenzija koja moze da pomogne u tome, ako neko istrazi neka javi. Inace meni se to dogodilo prvi put pre vise od 6 meseci. :)
 
Chrome je bukvalno najgori po tom pitanju.
To sam i ja primetio kad sam pre više godina tražio nešto za sajt koji sam pravio. Po starosti ticketa koji su mi trebali mi je delovalo da nema mnogo interesa da se to promeni, a vidim da ih i dalje ima baš dosta vezano za accessibility.

A designeri sajtova i ne pokusavaju ista.
Nažalost tačno, većina sajtova nema na umu accessibility osim ako je nešto već dato uz sam framework koji koriste. Eventualno ako neki online test za sajtove uzima u obzir nešto korisno za accessibility, e onda vlasnicima sajtova malo para oči da im je niža ocena, inače se niko ni ne obazire.

E sad ne znam na kome je tačno krivica pošto ima više faktora. Nije lako raditi na nečemu što ne vidiš kako izgleda iz ugla osoba koje imaju neki od očnih problema. Iziskuje dodatni rad i testiranje, samim tim i veća cena, a vlasnici sajtova obično nisu zainteresovani da daju još novca za nešto što smatraju da nije potrebno.
Ono najbitnije, začudio bih se da na faksu i kursevima ljudi uče nešto vezano za accessibility. Možda imamo nekog sa faksa na forumu da kaže kakva je situacija?
 
Accessibility je obaveza za government sajtove i delimicno za vendore.
Sto znaci da je nulta sansa da devs nemaju predstavu o tome. Barem da probaju razlicite rezolucije, a i to ne rade 99.99% njih.

Fora je da samo prpbaju m9bile saje a i jega ne puno i to je to :)
A mobile sajt ne radi cim nije skroz standardno podesavanje na desktopu ;)

Mislim.da su both to blame.. Google vise, jer ima vise resursa :)
 
Mi ga sad zestoko primenjujemo za par klijenata, posao je veliki al sajt je za banku i oni hoce/moraju da plate...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Ni banke nisu divne, ali naspram ovog ostalog je milina.
RF, za sada!, ima odlican sajt, skroz je accessible, uvecanje i menjanje fontova i boja radi odlicni.
Kod Intese moze da prodje, ali vidi se da lose skalira kada se uvelica.
AIK je OK, PCB odlicna, ali te dve jedva da imaju ikakav eBanking, bas je mator :)

KomBank? Najgore moguce. Korea style - umesto fontova i necega sto moze da se uvelica, oni imaju efektivno sliku i forsiran layout SKROZ. Nista ne mogu da uvelicam, ne vidim nista. Ajde ja, nego i dosta poznanika kada je pogledalo jedva vidi.
 
Mhm, juce bas citao slican clanak. Ocekivano, zar ne? Google je dozvolio adblock i sve ostalo sto im nanosi stetu da bi uspostavio dominaciju na trzistu, a sada polako vuce korak po korak kako bi naplatio izgubljeno plus preko toga. ;-)

Praticu sta ce se desavati pa cu videti sta kako, mozda je zaista doslo vreme da se rastanem od Chroma nakon jedne decenije druzenja...

A i realno nisam skoro dao sansu FF jer sa GC sam definitvno zadovoljan. Ne interesuje me te prepirke ko je brzi za koliko ms ili ko ima 20 poena vise u tamo nekom testu, vec konkretne stvari, da mi GUI ne zabada svako malo ili da ima uzasne performanse pri koriscenju. Mozda ce se uskoro stvoriti opravdan razlog za beganje sa GC, zavisi od Googla, rekao bih.
 
Ja sam dugo koristio Chrome, ali kad je počeo da zabada na 12gb RAM, prebacio sam se na FF i prezadovoljan sam. Ima sve što i Chrome, bar iz mog ugla, i mnogo više od toga.
 
I ja sam presao na FF zato sto je Chrome pri svakom pokretanju vrteo "Establishing Secure Connection" poruku 10-15 sekundi. Nije mi jasno zasto se to desava.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ja bih presao i zbog tih reklama i zbog povecanja UIja i zbog bagovanja (clear browsing history traje 100 godina), ali FF i dalje nema normalnu pretragu kao Chrome, Opera i sl, moram sve da kucam a mrzi me
 
Na šta misliš? Ja nisam primetio neku razliku, osim što nije ugrađena opcija pretraživanja po slici, ali za to postoji ekstenzija.
 
Mislim na pretragu pojmova/recenica i unosenje samih adresa, ponudjeni rezultati i autocomplete ne rade ni blizu kao Chromium varijante. Evo npr. za forum na FF moram da kucam sve ili "forum be" pa spustim dole pa enter pa click na rezultat pretrage a na Chromu "forum be", dole i enter.
FF izgleda radi samo za sacuvane adrese, ne i nepoznate.
 
Kada smo vec kod toga, je l se i vama desava da chrome u padajucem meniju koji se pojavi nakon ukucanih karaktera u adresnoj liniji "zaboravi" sajtove koje ste nekada posecivali, ali ne i skorije? Ne znam koji je minimalni period da bi doslo do "zaboravljanja". Ali evo primera: recimo da posetim/koristim odredjeni sajt nekoliko dana cija je adresa xyzxxy.npr (izmisljen sajt i domen) i onda prekinem sa posecivanjem tog istog sajta. Medjutim, nakon nekoliko meseci se setim da na tom sajtu postoji neki podatak koji mi treba sada ponovo, i secam se da pocinje sa xyz ali ne znam na dalje, a ne secam se ni samog naziva (titla) stranice itd. I nema sanse da se setim koji je sajt, niti google pretragom uspevam da dodjem do stranice/sajta koji mi treba. Istoriju niti bilo sta iz GC ne brisem. Niti "obaram" sistem u medjuvremenu, niti menjam racunar... Ali jednostavno sajta nema nigde, kao da je u zemlju propao, da li je jos neko od korisnika GC primetio istu stvar?
 
Meni ne, mada ne posecujem neke egzoticne, slabo posecene sajtove. A sve brisem svaki dan. Zato mi i ne odgovara FF posto mu moras detaljno crtati ili cuvati bookmarks/istoriju
 
Jel sam ja jedini ovde koji koristi Edge ? Stvarno nemam problem sa njim a fontovi su mnogo jasniji u odnosu na Chrome...
 
^jesu.
Ali ja licno ne koristim W10, pa necu samim tim ni Edge :)
 
Jel sam ja jedini ovde koji koristi Edge ? Stvarno nemam problem sa njim a fontovi su mnogo jasniji u odnosu na Chrome...
Nisi. Ja ga koristim. Isključivo njega. Imam instaliran Chrome kao rezervu, ali ga otvorim jednom mesečno. Meni Edge skroz zadovoljava potrebe.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim kombinaciju Firefox/Chrome. Firefox koristim za sve osim Youtubea/Twitcha. Chrome je nesto bolje optimizovaniji za video klipove/strimove koji rade tecnije nego na Firefoxu. Jedini "mali" problemcic kod Chroma je da mu treba 5 minuta dok otvori prvi sajt.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Kakvu mašinu ti to imaš kad primećuješ tolike razlike? Meni deluje sve iste brzine, bilo sajt bilo video stream, morao bih da radim neki precizni benchmark da se vidi razlika.
 
Intel i5 2500 (hd2000), 4gb ddr3, ssd 120gb. Trenutno sam u fazi kupovine graficke karte, verovatno ce biti neki hd7850 ili r7 260x pa mozda to popravi stanje sa klipovima na FF.
Sto se tice Chroma nema sanse da radi kako treba ni na ovoj konfiguraciji ni na prosloj koju sam imao (phenom x4 b50). Zaglavi na "Establishing Secure Connection" i nece nista da otvori dok 5 min ne klikcem F5, kada jednom otvori onda moze ceo dan da radi kako treba.


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Jeste Windows 10.
Vise dana sam proveo pokusavajuci da resim taj problem cackajuci po nekim Cryptographic servisima i Registry promenama kao sto je u videu radjeno, i uspevao da popravim Chrome po cenu toga da mi ceo operativni sistem postane 50% upotrebljiv. Skoro sve igre izbacuju gresku "0xc000009a", "application was unable to start correctly". Ne mogu da pristupim Device Manageru, Disk Menadzmentu i jos mnogim funkcijama. Sad ovo nije moguce vratiti u predjasnje stanje bez potpune reinstalacije Windowsa ili eventualno prilikom nekog veceg update-a (1803 na 1809 recimo).

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ne mogu ti bas biti od koristi, kod mene se na desku Win10 zadrzao ~7dana, a na laptopu ~30dana. Desk sam vratio na Win7, a laptop na 8.1. E, sad znam da neki morate iz nekog razloga na Win10. Srecom, ja ne moram. :D
 
0xC000009A je STATUS_INSUFFICIENT_RESOURCES, tj. nema memorije :)
Nije cudno da kroz duze vreme proradi mozda, jer nesto odluci da "digne ruke", izadje iz memorije, i onda nastane krace vreme gde moze da se alocira memorija.
 
Sto se tice Chroma nema sanse da radi kako treba ni na ovoj konfiguraciji ni na prosloj koju sam imao (phenom x4 b50). Zaglavi na "Establishing Secure Connection" i nece nista da otvori dok 5 min ne klikcem F5, kada jednom otvori onda moze ceo dan da radi kako treba.


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Nasao sam (polu)resenje za ovaj problem sa Chrome sasvim slucajno. Pokrenem Chrome, otvorim Youtube i bice zaglavljen na "Establishing Secure Connenction" dok ne izbaci poruku kao da uopste nema interneta. Sad da bi to resio dovoljno je da otvorim i zatvorim neki program (firefox, edge) i Chrome istog momenta otvori sajt. Ako bas ne kontate na sta mislim mogu da snimim kratki klip.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Pokreni Task Manager dok snimas, da se vidi zauzece memorije.
 
Da li je moguce zakljucane tabove koji su mi stalno aktivni sacuvati, tj. kad se preinstalira google chrome da se ponovo ucitaju i zauzmu taj polozaj zakljucanih tabova?
 
Odjednom mi se pojavio problem sa bojama/kontrastom/saturacijom u Chrome-u...ne znam tacno da objasnim sta nije u redu sa slikom/bojama, ali znam da nikako ne prija ocima...nekako je sve tamnije, odn. kao da su plave boje na maksimumu...
Samo od sebe se dogodilo, bilo je sve ok.
Ima li neko predlog sta bi moglo da bude? Reinstall nije pomogao.


Edit: chrome://flags/ i Force color profile na sRGB je resilo problem...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno