Šta je novo?

Min hardware za HDDVD/Bluray?

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Moze li da se iskustveno napravi spisak za min konfiguraciju za pustanje HD sadrzaja, pri tom mislim na 1080p, cist rip i kompresovan materijal u x264?
Znaci, na koliko bi trebao da radi koji proc da bi pustio glatko 1080p? Pretpostavljam pod XP-om 512 MB RAM-a i pod Vistom 1 GB RAM-a je dovoljno. Graficka nebitna jer se ne koristi hardverski enkoding. Ceo posao preuzima procesor.

AM2
Sempron overklokovan na koliko GHz?
Athlon 64 overklokovan na koliko GHz?
X2 Athlon na koliko Ghz?
Phenom X3
Phenom X4 (pretpostavljam i najsporiji?)

775
Celeron Conroe E1xx overklokovan na koliko GHz?
C2D Pentium E2xx
C2D E4xx (pretpostavljam i najsporiji?)
C2D E6xx (pretpostavljam i najsporiji?)

Nemojte da spamujete, samo oni koji su probali koji od ovih procesora na 1080p.
Ne pisite za 720p jer to moze da pusti i najslabiji Sempron.

Ova tabela bi mogla da pomogne, svi procesori iznad 60 sekundi ne mogu da puste na default taktu, ali kad bi se klokovali na koliko bi mogli?
 
Poslednja izmena:
x264 1080p od 8.5gb sam pustao na celeronu 420 sa ponekim izgubljenim frejmom, tako da verujem da bi 440 pustio bez vecih problema. sada u htpc masini imam 2180 i nikakvih problema nemam. koristio sam klite codec pack.
 
Na A64 X2 3600+ na def. 2GHz 1080p jedva radi.
Appleseed 2 6.5GB secka od početka, kao i neki od Star Wars nastavaka iste veličine
Monsters Inc. DVD5 radi OK oko pola filma, nakon toga kreće sa žešćom desihnronizacijom zvuka i videa tj. postaje mučenje za gledanje
The Simpsons Movie DVD5 radi odlično :D
Želim da pokažem da postoje očigledne razlike usled veličine ripa i bitratea.
Inače koristim KMplayer s njegovim internim codecima. Jednom sam probao neki drugi codec, čini mi se CoreAVC, i radio je 1080p primetno bolje, al' je i kvalitet slike bio lošiji. Tako npr. i sample :d od No Country for Old Men secka sa Hali Media spliter, a sa Core AVC ne secka, al' slika postaje primetno lošija i šta mi je onda prednost 1080p. Već neko vreme mi proc. nije kloknut zbog vrućina, al' baš ću ga sad poteram za još jedno 400MHz da vidim ima li promena.
@velko
Meni je i ''poneki izgubljeni frejm'' katastrofa :p gledanje nečeg treba da bude uživanje, ne nerviranje, zato nažalost i izbegavam 1080p ripove.

@a c a
S obzirom kakve su cene RAMa sad, a i da Vista ipak jede više od XPa uzmi ti bolje 2GB.
I oprezno što se odabira proca tiče ako želiš da ti taj komp, bilo primarni, bilo htpc traje. Kao što je divx vremenom postajao zahtevniji, ne bi me čudilo, da se isto dogodi sa HD ripovima. Oni su ipak još relativno nova stvar. Ono što ja s nestrpljenjem čekam :D je omasovljenje ''klonova'' tj. imagea Bluray diskova, takav materijal em' ima bolji kvalitet, em' je daleko manje zahtevan, pa nek ima i po 20GB, ako je čo'ek filmofil vredi.
 
Poslednja izmena:
evo spam od mene |>
ati 780g i najjadniji amd cpu koji moze da se kupi i hw decoding i imas gotovo i jeftino resenje.
a intele mozete da zabodete znate gde... u neki buduci chipset |PPP
memorija je trenutno 1100din/gb, tako da je smesno i brojati...
 
To zavisi od bitrate filma

NE MOZE NIKAKO univerzalna tabela sta kolko pusta

Nisu sigurno isto zahtevi film kao sto je cloverfield transformers i neka komedija ili drama ....

ja sa mojim intelom 3.0 % 3.6 pustam neke 1080p filmove bez problema a neki 720p umeju na odredjenim mestima bas lepo da uspore/zasecu

tako da nema univerzalnog odgovora za sve 720p i za sve 1080p filmove
 
Poslednja izmena:
Mislio sam min za sve 1080p (znaci sa najvecim bitrate-om), zato sam napisao iskustveno ko je sta pustao na cemu neka napise. HW decoding ne igra ulogu jer nemaju svi ploce sa novijim chipsetovima ili sa najnovijim grafickim kartama, zato to ne treba uzeti u obzir. Ovo je tema za cpu ocenjivanje pustanja HD sadrzaja.
 
Ali ja ti objasnjavam da ploca sa najnovijim cipsetom kosta ko najjeftiniji intel procesor i da je potpuno besmisleno da kazes nemaju svi, kad je to najjeftinija i najbolja opcija.

Sto se bitrate-a tice... original BR ima daleko veci bitrate od bilo kog ripa, tako da treba i to probati...
i jedino ATI radi HW decoding VC1 formata (kojim su kompresovani mnogi BR-ovi).
 
Poslednja izmena:
Da, ali ovo nije tema sta da kupim. Vecina je vec nesto kupila a treba da znaju na koliko da kloknu svoje procesore koji im na defaultu ne podrzavaju glatko pustanje 1080p.
 
Da, ali ovo nije tema sta da kupim. Vecina je vec nesto kupila a treba da znaju na koliko da kloknu svoje procesore koji im na defaultu ne podrzavaju glatko pustanje 1080p.

A procesori se inače vrlo lako klokuju na bilo koju željenu frekvenciju, kao što je poznato, jel' ? :S:
Nagradno pitanje: da li je lakše korisniku da kupuje novi procesor (a ponekad i ploču) ili da kupi novu grafičku karticu (čak i low-end varijantu) koja ima hardversku podršku za h264/vc1 ? (i šta će lakše prodati: stari procesor ili staru grafičku?)
 
aco, a na cemu ce ti sto treba da klokuju krs procesore da gledaju full hd materijal? i gde ce da ga nabavljaju...

ja sa 256 sbb flatom koji placam 1350 din mesecno, nemam blagu nameru 1080p da skidam, a 2 original filma bi kostala kao moja cela ploca sa int grafickom.
da ne kazem da za najjeftiniji fullhd tv od 37" mozes kupiti jedno 2-3 masine ko sto je moja iz potpisa...
 
Situacija kod mene:
1920x800 x264, MPC dekoder iskljucena hardverska akceleracija zauzece oko 60%
Isti taj materijal ali sa CoreAVC dekoderom zauzece oko 50%
I na kraju isti taj materijal sa MPC dekoderom i ukljucenom hardverskom akceleracijom zauzece max 10%!
Tako da po nekom mom vidjenju dovoljan bi bio i Sempron ako bi se upario sa nekom novijom grafickom i naravno treba da se ubode odgovarajuci rip.

p.s. nisam primetio da CoreAVC daje losu sliku....
 

Prilozi

  • 1080p.PNG
    1080p.PNG
    160.5 KB · Pregleda: 128
Kao shto je neko rekao, to najvishe zavisi od bitratea. Akcioni filmovi i puno "particles-a" na ekranu traze dosta jachi procesor, a verovatno ima onih koji bi savrsheno radili samo na nekoj radnoj stanici :)
 
Posto se ripovi rade viseprolaznom kompresijom, a akcione scene uzmu veci kbps od nekih staticnih, otud su i zahtevnije... Medjutim nije tu samo kbps pitanje, kod h264 ima gomila drugih parametara, pa otud ne rade svi sa hw decoderima (koji imaju definisanja ogranicenja za h264 video).
E sad original filmovi se verovatno ne rade bas tako sarenolikom kompresijom (mozda je cak i konst bitrate), tako da tu bude podjednak kbps za ceo film i onda mozes ocekivati da ti sve scene isto trce...
uglavnom pravo resenje je koriscenje HW dekodinga, a cena za tako nesto je smesna... ili ploca ko moja ili ati 3450 ili jaci... moze i nvidia |P
 
Još jedno iskustvo koje zaboravih, HD-DVD image nekog animiranog filma, znači 1080p bez ikakvog ripovanja u CyberLink PowerDVD 7.3.3730 radi potpuno glatko, grafička vidite koliko je nova :d mada valjda je 7x00 generacija prva koja je počela da podržava purevideo akceleraciju.
Samo me jedno zanima, kol'ko vidim pričamo o x264 ripovima, zar hardverska akceleracija preko GPUa ne pomaže samo kod H264 tj. ''originala''. ? Ako neka nova serija Radeona + neki softver podržava akceleraciju 1080p x264 ripova govorite sve što znate, idem odma' u radnju :-devil-: pročitah negde da je to moguće samo kod nekih 720p ripova, al' oni su toliko nezahtevni da nema ni potrebe za hardverskom akceleracijom osim ako neko nema baš matoriji procesor, a ne menja mu se cela mašina.
 
Ako neka nova serija Radeona + neki softver podržava akceleraciju 1080p x264 ripova govorite sve što znate, idem odma' u radnju :-devil-: pročitah negde da je to moguće samo kod nekih 720p ripova, al' oni su toliko nezahtevni da nema ni potrebe za hardverskom akceleracijom osim ako neko nema baš matoriji procesor, a ne menja mu se cela mašina.
Na svim HD radeonima radi ova verzija MPC-a: http://mpc-hc.sourceforge.net/index.html
Akceleracija x264 radi u nekih 80% slučajeva po mom iskustvu, mada je sam modifikovani MPC pomalo bagovit i kod nekih materijala ima neprijatnog stutter-a, a u nekim filmovima/serijama iz nekog razloga promašuje tajming kod eksternih titlova.
 
Ma nesto sam izlupao:

General
Complete name : E:\HD\Stargate.Continuum.PROPER.720p.BluRay.x264-HALCYON\halcyon-sg.continuum.720p-x264.mkv
Format : Matroska
File size : 4.37 GiB
Duration : 1h 38mn
Overall bit rate : 6351 Kbps
Encoded date : UTC 2008-07-31 06:55:18
Writing application : mkvmerge v2.0.2 ('You're My Flame') built on Feb 21 2007 23:40:55
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 38mn
Bit rate : 4555 Kbps
Nominal bit rate : 4838 Kbps
Width : 1280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16/9
Frame rate : 23.976 fps
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.219
Writing library : x264 core 60
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-1:-1 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=6 / psy_rd=1.000000 / brdo=1 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=0 / 8x8dct=1 / cqm=1 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=0 / threads=8 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / bframes=3 / b_pyramid=1 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / bime=1 / keyint=240 / keyint_min=24 / scenecut=40(pre) / rc=2pass / bitrate=4838 / ratetol=1.0 / rceq='blurCplx^(1-qComp)' / qcomp=1.00 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=2:1.00
Language : English

Audio
Format : DTS
Format/Info : Digital Theater Systems
Codec ID : A_DTS
Duration : 1h 38mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 1536 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Surround: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Resolution : 24 bits

AVC je x264?
 
Da tako je

Pravite razliku

H.264 je digital video codec standard
x264 je an open source codec that complies with the H.264 standard.
 
Poslednja izmena:
Pa da drugim recima je to
kodek za H264 video standarda
sad to mozes da napises na 2445 nacina....
a wiki zaobilazim u sirokom krugu pogotovu kad su neke ovakve stvari u pitanju i gde postoje strucni sajtovi tipa hdbits
 
Poslednja izmena:
Nemam pristub hdbits-u. :(

Ima i na drugim forumima oficijalni BR, Hi-def Digest, AVS i sl.
 
Pa to sam mislio :)
Nekako mi je sigurnije sa strucnih sajtova tipa tih koje si naveo nego sa wikija na kome moze da pise svako sta pozeli
 
ma x264 u odnosu na h264 je isto kao divx/xvid u odnosu na mpeg4, drugi je zvanichni prvi ne. Zato cemo verovatno da se nachekamo na podrshku playera, ukljuchujuci i PS3 :)
 
Poslednja izmena:
Bas tako to sam i ja hteo da napisem.
 
driveru, nisi bas skroz u pravu...
ti mozes od xvida napraviti standard compliant mpeg4 stream, ako postujes ogranicenja za neki odredjen profil (koje xvid verovanto nema implementiran out of the box, mada znam da sad ima neke svoje presete koji ih imitiraju). Takodje lako mozes setovati fourcc da bude takav da ga playeri prepoznaju kao standardni mp4 isti kao da ga je npr nero pravio i da ga bez problema puste.
Ista stvar je sa x264, to jeste jedna implementacija H264, ali playeri implementiraju nekakve standarde koje ocekuju da budu ispostovani da bi mogli da puste takav stream. Namerno pricam o streamu, a ne o fajlu, o tome jos kasnije. x264 te pusta da slobodno podesis parametre i iscupas npr bolju sliku za istim bps, medjutim takav fajl nece biti gledljiv osim na pc-u. Fajl sa x264 ili bilo kojim drugim h264 moze biti mp4, mkv, ogm, avi (uz potencijalne probleme) itd... da bi neki player pustio konkretan fajl mora imati podrzan i splitter koji ce fajl podeliti na streamove, e tu vec nema nikakvih pravila, stim da uglavnom mozes brzo i bezbolno prepakovati jedan u drugi po potrebi bez gubitaka...
 
Pa ja sam to isto rekao samo si ti sad to objasnio u detalje :) Poenta je da x264 trenutno ne mozesh da pustish nigde osim na PCu i za to morash da imash jak PC tako da vecina laptopova otpada kao portabilna varijanta.
 
Nazad
Vrh Dno