Šta je novo?

exYU racunari.....domaca pamet!

djordje.mitic

Slavan
Učlanjen(a)
26.07.2006
Poruke
6
Poena
301
Ne bi bilo loshe da sumiramo exYU scenu!
Ova (bivsa nam) drzava dale je veliki broj racunara i u ranim danima racunarstva je bila istinski pionir i konstruktor hardvera i softvera!
Bez razumevanje istorije racunarstva i istinskih korena nema ni napretka!
Znam da zvuci pomalo ofucano ali verujem da ima debelog smisla!

Da pocnem...meni poznati racunari sa nasih prostora (da smo ih mi pravili):

1. Cer cifarski elektronski racunar (Pupin ako ne greshim) Ima li nesto starije? Prvi modeli su bli od lampi sastavljeni.....Ponosan sam na to..Imali smo i hibridni racunar....

U ranim danima Slovenci su stancali PDP-e ...treba mi neko da me prosvetli o ovome...jesu li ih sklapali...projektovali od nule ili kopirali....bio je i PMP od iskra delte

2. IVEL (Z3 i ULTRA) na ovom sam radio u vojsci 1987-88 ...cudo jedno..apple 2e copatibile....hard disk MITAC od 10 mb....cpm...USD pascal....
3. PEL (ORAO, GALEB ) varazdin.....bilo ih je po robnim kucama Beograd i po nekim skolama
4. GALAKSIJA ...naravno! Voja Antonic je moj guru :) ...ovo bi trebalo da je najprodavaniji racunar naseg podneblja......uze li Voja neke pare od toga?
5. Lola 8 i Lola 8A (iz dana kada je ILR zario i palio)....malo su mu iskakali tasteri?
6. Pekom 32 i 64 .....niska deca i famozni 1802....zavrsio u mnogim skolama
7. Tim 011 i ostali timovi Pupina.....u njemu je kucalo srce hitachi-jeve verzije Z80
8. VUK (sad da vas vidim!!!) Sinisa i ekipa napravili bolji racunar nego atari....voleo bi da mi neko prosvetli ovaj projekat
9. Bosanci su imali neki PC kompatibilni ....video ga u Energoinvestu (jel se to tako zvalo?)
10. Ei LIRA....sa pravom prvi nas masovni PC
11. Makedonci su prodavali neke VAX-ove iz Bugarske....zna li neko nesto o tome?
12. Elektronski fakultet u Nisu je imao 1980 (valjda) neku sekciju ...klub za samogradnju....video sam njihov HEX racunar EL... sagradjen oko motorole 6800...pomagajte!!
13. Crnogorci su uvezli neke TRS i TRS color modele....imao sam komad...mislim da nista nisu radili oko njih...treba mi pomoc?!


Ima li josh nesto da sam zaboravio....ajmo stara gardo!
 
mene interesuje ono pod 8. / jel mozes nesto vise podataka da das?
 
4. Galaksija, - pare je zasigurno potrosio ali je slava ostala! Time niko vise nemoze da se pohvali jer to vreme proslo.
Bilo je tu jos racunara, i racunarskih sistema od kojih jos veoma malo funkcionise.
 
Ovde se malo mešaju babe i žabe (frogs&grandmothers što bi neki rekli :d)
U istu kutiju "domaća pamet" se stavljaju originalni autorski projekti, licencni strani kompjuteri (kojima se ovde samo lepila etiketa, ili čak ni to), "šrafciger industrija" (sklapanje kompjutera od gotovih uvoznih delova - kao danas) i klonovi stranih kompjutera (apple, pc, cp/m 80)
 
Ovde se malo mešaju babe i žabe (frogs&grandmothers što bi neki rekli :d)
U istu kutiju "domaća pamet" se stavljaju originalni autorski projekti, licencni strani kompjuteri (kojima se ovde samo lepila etiketa, ili čak ni to), "šrafciger industrija" (sklapanje kompjutera od gotovih uvoznih delova - kao danas) i klonovi stranih kompjutera (apple, pc, cp/m 80)

1. Jesi li ikada probao da napravish klona? Veruj mi potrebno je znanja...Ponekad i vishe nego da napravish svoj racunar.....Ko angazuje svoj mozak taj je moja "domaca pamet"
2. Ukoliko neko opravdano ne zasluzuje da bude na spisku molim da mi dash obrazlozenje i ja ga sklanjam
3. Ima li nekog da nema na spisku?
4. Ima li zivih svedoka CER-ovog nastanka?

Pozdrav!
 
mene interesuje ono pod 8. / jel mozes nesto vise podataka da das?

Ovako!
Nekako u periodu oko 1990 (godine ranije ili kasnije) ekipa ljudi sa Elektronskog fakulteta u Nishu sa Sinisom-Sikom na celu (covekom koga bih nazvao domacim Woznijakom), (ima par Pirocanaca u ekipi pa sam kao upucen) ...napravila je racunar sagradjen oko MOTOROLA-a 68000 legendarnog procesora...Sad ponesto mi je mutno...koristili su neku verziju PASCAL-a kao osnovu za operativni sistem....I to je radilo bolje nego Atari 1040....Bio je cak i tekst u Racunarima ili Svetu Kompjutera. Kasnije sam cuo da je Sinisha nudio racunar Vojsci ali i da je to neslavno proslo...Voleo bih da imam informacije "iz prve ruke" ali....dosta je vremena proslo....bili su tu neki momci od kojih sam se ucio radioamaterizmu....Hani..Leka...tako to je to sto znam!
Pozdrav!
 
1. Jesi li ikada probao da napravish klona? Veruj mi potrebno je znanja...Ponekad i vishe nego da napravish svoj racunar.....Ko angazuje svoj mozak taj je moja "domaca pamet"

Nije pravljenje klonova nikakva umetnost, pogotovo što je postojalo na desetine već postojećih sa vrlo dokumentovanim hardverom. Firmware iz rom-a ili OS se uglavnom "blago modifikovao" zamenom copyright poruka. A najverovatnije čak to niko i nije radio ovde već se koristila oprobana "tajvanska veza" iz tog vremena. Ne divim se nijednim plagijatorima, pa čak ni kompjuterskim, pošto je cilj i jednih i drugih isti - zaraditi pare na nečiji tuđi trud.

btw. ti "crnogorski" misedo su jednako domaći kao zx spectrum 16k ili oric nova 64 koji su se sklapali u Sloveniji.
 
Evo zahvaljujuci zarku iscitali smo sinoc rom-ove od LOLA 8A racunara i emulacija istog je danas pocela da radi :)
 

Prilozi

  • 0002.png
    0002.png
    799 bajta · Pregleda: 268
Ako se dobro secam konstruktor tog racunara je bio mladic iz Beocina a pomagala je firma Microsys (cini mi se da je bio neki intervju u SK svojevremeno sa njim, negde 84-86), po nekim spiskovima provlaci se i neki slovenacki racunar slicnog imena e sad da li je to taj ZR-84 ili se onaj drugi zove SR-84 iskreno nisam siguran. U svakom slucaju radi se o necemu sto je bio samo prototip. Verovatno neko iz redakcije SK je upoznat sa izvorom odakle je racunar dobijen, ali ipak je to bilo pre puno puno vremena, pitanje je da li se iko vise seca.
 
Ne bi bilo loshe da sumiramo exYU scenu!


1. Cer cifarski elektronski racunar (Pupin ako ne greshim) Ima li nesto starije? Prvi modeli su bli od lampi sastavljeni.....Ponosan sam na to..Imali smo i hibridni racunar....

http://www.pupin.rs/o-institutu/istorijat/

1960: - Prvi digitalni računar sa elektronskim cevima CER-10
1967: - Tranzistorski računar CER-22
1971: - Aktivni egzoskelet za paraplegičare; Hibridni računarski sistem HRS-100

Sto se tice "Tim-ova" samo je Tim 011 bio CP/M racunar na bazi HD64180 (Z80).
Tim 001 - Tim 009 su bili terminalni uredjaji (VT-100 kompatibilni i slicno)
Tim 020 i 022 su bili XT kompatibilci
Tim 030 je bio 386 PC , Tim 600 386 "supermikro" koji je radio pod Xenix-om.
Postojali su Tim 100, 200, ... terminal kontroleri, racunari za pripemu stampe itd.

Svi kasniji Tim racunari (040,050,060,...) iz 90-ih i kasnije su bili obicni PC kompatibilci sa uvezenim motherboardima itd.
Medjutim prvi Tim PC-jevi (020,022,030) su imali maticne ploce projektovane u Pupinu. Tim 020/022 je imao EGA kompatibilnu graficku takodje projektovanu u Pupinu itd.
 
Ne znam gde bih stavio, a mislim da nije za novu temu... Elem, danas mi je stigla knjižica Katalog Kompjutera iz 1985:
http://www.kupindo.com/Informatika-i-racunari/10259041_Katalog-kompjutera-1985-godina

Oko 170 strana knjige je posvećeno kratkom predstavljanju raznih računara (jedan po strani), od kojih za većinu nisam ni čuo. Čak i kad se izbace CP/M i MS-DOS mašine, opet ima dosta meni nepoznatih 8-bitnih sokoćala... (i, da, znam da ih na old-computers ima još mnogo više).

Fotografije u knjizi su prilično jadne, ali svejedno mislim da bi bilo lepo da se skenira i sačuva koliko-toliko (ako već nije). Ima li ko kakav predlog (ili možda dobar skener na raspolaganju), da se ovo pretaba u elektronski oblik (prednost - Novi Sad)?

Unutra je npr. jedina fotografija računara Lola 8 (ne Lola 8A) koju sam imao prilike da vidim...
 
Nemam neki poseban skener HP3u1 f2480 inkjet , mada nikada nisam skenirao knjige u skeneru vise je to za fotoaparat sa stalka. Imam i digitalca nekog prosecnog ,pa ako se ne nadje niko drugi ,tebi blize, mogao bih da ja odradim kad zahladi posto tada obicno imam manje obaveza.
Orange je ranije skenirao neke knjige ,ne znam gde je to kacio. On je opet malo blize Novom Sadu .....pa ako je zainteresovan i on
Inace zanimljiva knjizica.
 
Konkretno mi se vise svidja resenje s prvog linka. Inace slikanje stranica aparatom daje bolje rezultate od skeniranja knjige u skeneru. Nisam skenirao knjige do sada ali sam ucestvovao u akciji skenranja SK i mog mikra za tomazov sajt. Najbolje je bilo kada se casopis razdvoji na sastavne elemente i skenira stanica po stranica. Ovde starnicu pritisnes staklom na samu knjigu i slikas. Idealno bi bilo ako bi fotoaparatom moglo da se rukuje preko racunara. Pada mi na pamet i upotreba neke kvalitetnije web kamere za ovaj posao..
 
ja ipak mislim da skeneri daju mnogo kvalitetnije rezultate od fotoaparata. problem kod novih, jeftinih 'LCD' skenera je sto izgube fokus ako se samo malo odvoji hartija od stakla.
 
U 696. emisiji ZAIR, Voja Antonić je izjavio da ni dinar nije zaradio od projekta Galaksija.
To je odgovor na pitanje br. 4
 
Odavno je poznato da Voja nije zaradio na citavom tom projektu galaksija.
A verovatno je rec o domacem racunaru koji je na razne nacine bio proizveden u najvecem broju primeraka.
 
Evo zahvaljujuci zarku iscitali smo sinoc rom-ove od LOLA 8A racunara i emulacija istog je danas pocela da radi :)

Svaka cast na trudu.
Da nema neko elektronsku semu za Lola 8A?
Ili bilo kakve programe za ovaj racunar?
Pretrazivao sam po netu ali nisam nasao nista za sada.
 
Da nema neko elektronsku semu za Lola 8A?
Ili bilo kakve programe za ovaj racunar?
Pretrazivao sam po netu ali nisam nasao nista za sada.
Eh, ja tražim BILO ŠTA o ovom računaru već godinu-dve dana i sem par opštih članaka iz starih računarskih časopisa, nisam ništa našao. Nikakve literature, uputstava, softvera - NIŠTA... Izgleda da ću na kraju morati da radim detaljnu analizu mašine, pa da pišem uputstvo za nju...
 
Lola 8A je jedno vreme bila kandidat za zvanični školski računar i stigla je u jedan broj škola. Pretpostavljam da su škole koje su kupovale (dobijale?) ove računare primale i neki vid uputstva, literature? Možda je to pravac koji vredi razmotriti.
 
Eh, ja tražim BILO ŠTA o ovom računaru već godinu-dve dana i sem par opštih članaka iz starih računarskih časopisa, nisam ništa našao. Nikakve literature, uputstava, softvera - NIŠTA... Izgleda da ću na kraju morati da radim detaljnu analizu mašine, pa da pišem uputstvo za nju...

Ista situacija. Ono sto mene interesuje je da li je u Zelezniku bio samo pogon za proizvodnju Lola 8A ili su tamo radili i razvoj...
 
Zoran Vasiljević je bio čovek koji je bio zaslužan za donošenje TRS-80 kompjutera u radio klub Nikola Tesla (Timočka 18). Tamo je vodio kompjutersku sekciju, u sobi u podrumu, gde su dolazili klinci koje je to interesovalo. Tu je bio i Dejan Ristanović, a Voja Antonić je sa Zoranom radio u Elektronika Inžinjeringu u Zemunu.

Koliko je radio klub Nikola Tesla (a posebno gospodin Krstić) bio zaslužan za razvoj elektronike u Srbiji, toliku zahvlanost dugujemo (a ja posebno) ovom divnom čoveku. Ne vidim da ga iko spominje na listama zaslužnih iz tog perioda, to je nepravda koju bi trebali da ispravimo.

Ja sam kasnije pravio razne računare koji su bili kopije TRS-80 (pomenutu ZR-84), a veliku (i nikada iskazanu) zahvalnost dugujem Vojji Antoniću koji mi je više puta pomagao. Čovek neverovatnog praktičnog duha :)
 
Ima jedna Galaksija na Limundu na prodaju, jos tri dana traje aukcija.
 
Orange nekad davno si okacio neke linkove za skenirane knjige ali su ti linkovi mrtvi... Ima li tih knjiga sada na nekom drugom mestui ili je otislo s linkovima ?
 
'google is your friend'...
 
SAmo cu kratko odgovoriti Ne nije mi prijatelj. Nekada jednostavno mi daje samo laznu nadu :)
 
Nazad
Vrh Dno