Šta je novo?

Rage

Malo sam proanalizirao ovaj snimak sa GT-a. Nije ni on bog zna sta ali se neke stvari mozda malo bolje vide.

Nisam uspeo da dokucim jos uvek neke sitnice jer je slika cabar, ali ono sto je jasno je da Rage ima vrlo zanimljiv nacin na koji resava senke. Iz ovog kadra se lepo vidi da su senke i zasencenja mekana i varijabilna. Kazem mekana jer je ovaj auto primera radi parkiran na vec debelo zasencenom mestu krajnje smeksanih ivica, a ispod njega se primecuje vrlo jasna senka. S druge strane se nalazi trava koja takodje baca senku ali je ona rekao bih blurovana pa samim time verovatno znatno nize rezolucije.



Odredjene teskture na fasadama i cevima su razvucene, pa samim time ispada da su niske u rezoluciji. Ne vidim jasno iz ovih kadrova da li je rec o samo difuznim teksturama ili i o reljefnim, ali izgleda da se pojedine teksture razlikuju znatno u kvalitetu. Zasto je to ovako napravljeno nemam ideju osim ukoliko nije razlog video memorija! Konzole koliko se secam bi trebalo da koriste 256vrama...?! Za ovo cemo ipak morati da sacekamo PC verziju igre, jer mislim da ce tu ipak biti malo razlike!



Poslednja stvar koja mi izgleda pomalo neobicno je difuzno osvetljenje na nekim mestima. Naprimer, na ovom 3. kadru je izostalo difuzno zasencenje oko stuba i likova u vodi. Ovo se do sada resavalo uz pomoc SSAO efekta, pa sad ili je on ovde u manjku ili je nesto drugo po sredi. Tek recimo, na pojednim mestima osvetljenje izgleda krajnje neprirodno, a prelazi izmedju objekata preostri. Ono sto je cudno je to, da se recimo moze primetiti slaba senka ispod modela koja se projektuje i kroz vodu, ali je izostala refleksija vode koja bi morala da se projektuje i na zidove pod ovakvim svetlosnim uslovima.



I da, sada svi mogu videti koliko drugaciji utisak ostavalja ovaj snimak kada je gameplay u pitanju i to samo zato sto ovde nema bezglavog jurcanja kroz koridor...

S druge strane zbilja pomalo zaostalo izgleda pentranje merdevinama, takodje i jedan detalj koji se vezuje za projekciju tela glavnog junaka u prostoru. Izgleda da se telo glavnog junaka ne renderuje kompletno kao u recimo Crysis-u vec samo ruke i oruzije sto je Doom 3 koncept! Jos jedna stvar koja mi pomalo smeta je sto nije animiran ulazak u vozilo.
 
Poslednja izmena:
Wolfenstein je odradio svoj deo posla, tj. popunio je prazninu dok se ova igra ne pojavi! To je bio verujem prvenstvano cilj! Igra nije u sustini nesto specijalno lose odradjena, za taj engine je to bilo ok, ali je problem sto je izostao kvalitetan igracki koncept kao i dobra atmosfera kakvu je imao predhodni deo i zato je ova igra fail! Tu se slazem s tobom 100%.



Heh, ma moji stavovi se po pitanju "uradi da valja" nisu ni malo promenili druze, ali to su stvari koje se vise vezuju za tehnicki deo, a ovo o cemu sada govorim je zapravo nesto drugo. To je pre svega jedna sirova realnost. Meni se to takodje ne svidja previse, ali znas kako se kaze, kud svi turci tu i mali Mujo! :D

Osim toga cini mi se da vecina vas na sve ovo gleda samo iz jednog aspekta, a to je uglavnom software i ja ovde nikoga ne krivim za to jer tako su stvari funkcionisale do juce, medjutim s ekspanzijom konzola na koje su se fokusirale sve zancajnije kompanije na svetu, razvojem 3D display panela, zatim uvalcenjem sve vise edukativnog sadrzaja u video igre, promenice se ubrzo jos sto sta i to ce definitivno uticati da se i sam software odnosno u ovom slucaju video igre u svom konceptu i to pre svega izvodjackom prilagode novinama, sto u principu ne mora da znaci automatski degradaciju kvaliteta, vec bih ja pre rekao da je sve to skupa nastajanje jednog novog. Osim toga imajte u vidu da se igracka populacija sa nekih 16 godina spustila na 10, cak i nize... A to automatski znaci pojednostavljivanje u ovom momentu obzirom da svi gledaju samo jedno a to je kako da zarade sto vise. Ako ces prodavati klincima igre, to opet podrazumeva konzole zbog vece kontrole (ogranicen i kontrolisan sadrzaj i to narocito internet sadrzaj), i tome sl. Naravno, vremenom ce se odredjene stvari iskristalisati, pa ce i to dovesti do toga da se ponovo pocnu praviti malo kompleksnije stvari... A za sada je ovako, jer ako pogledate malo sta se desava u ovom momentu, kao i to sta pise izmedju redova sve se svodi na jedno a to je: pozicioniranje odredjenih kompanija na trzistu. Id vise nije nezavisna kompanija kao ni mnoge druge, dakle mnogo je tu prisutno nekakvog guranja i ko ne bude uhvatio prikljucak na vreme za taj voz, definitivno ce ga pojesti mrak, kako vec rekoh demokratski tj. trzisni! Svi ovi elementi koje sam nabacio, direktno uticu na to kako ce jedna igra danas izlgedati i kakav ce njen igracki koncept biti!

E sad, ako neko zeli da se zavarava i zivi u proslosti ja tu ne mogu nista, osim da uvazim i jedan takav stav i kazem: srecno ti bilo! ;)

[EDIT]

A sto se tice Rega, to ce biti igra koja ce se ili jako dopasti odredjenim ljudima ili uopste nece! To se vec sada vidi, jer je jasno da odredjena grupacija ljudi na preferira ovakav jedan Mad Max, fazon. Da budem iskren, ja bih i sam sebe tu mogao da uvrstim, ali mene ovde uzbudjuju neke druge stvari koje se opet vezuju vise za taj tehnicki deo... Tako da cu ipak sebe izostaviti iz ove procene, barem jos neko vreme...

Da, sad zvučiš kao nekad:)
Mislim da te razumem, i nažalost se mogu složiti za sve.
Dok ne vidim nove snimke iz rage, neću ga ni komentarisati.
Quake sam uvek voleo, četvrti deo je bio odličan:)
Čak i Pray baziran na id motoru je bio odličan za to doba, šteta što nije bilo neke expanzije, po meni je zaslužio.
Ali ova rupa od tada do sada je smorila, mnogo su se uspavali.
 
Malo sam proanalizirao ovaj snimak sa GT-a. Nije ni on bog zna sta ali se neke stvari mozda malo bolje vide.

Nisam uspeo da dokucim jos uvek neke sitnice jer je slika cabar, ali ono sto je jasno je da Rage ima vrlo zanimljiv nacin na koji resava senke. Iz ovog kadra se lepo vidi da su senke i zasencenja mekana i varijabilna. Kazem mekana jer je ovaj auto primera radi parkiran na vec debelo zasencenom mestu krajnje smeksanih ivica, a ispod njega se primecuje vrlo jasna senka. S druge strane se nalazi trava koja takodje baca senku ali je ona rekao bih blurovana pa samim time verovatno znatno nize rezolucije.

I nije nesto zanimljiv nacin...igra ima prerenderovanu senku (aka shadowmap) na tlu, preko koje idu "dinamicke" senke od pokretnih objekata, kao sto je to vozilo. Senke od trave su izgleda najobicnija tekstura koja se mrda tamo-vamo ako kojim slucajem duva povetarac...
Nista novo sto vec nismo imali 2004. I to je zapravo korak unazad za iD jer je Doom3 imao dinamicke senke, a ne baked u teksture...but hell, 60 fpsa je 60 fpsa...


Poslednja stvar koja mi izgleda pomalo neobicno je difuzno osvetljenje na nekim mestima. Naprimer, na ovom 3. kadru je izostalo difuzno zasencenje oko stuba i likova u vodi. Ovo se do sada resavalo uz pomoc SSAO efekta, pa sad ili je on ovde u manjku ili je nesto drugo po sredi. Tek recimo, na pojednim mestima osvetljenje izgleda krajnje neprirodno, a prelazi izmedju objekata preostri. Ono sto je cudno je to, da se recimo moze primetiti slaba senka ispod modela koja se projektuje i kroz vodu, ali je izostala refleksija vode koja bi morala da se projektuje i na zidove pod ovakvim svetlosnim uslovima.

SSAO igra ocigledno nece imati (mozda to budu ubacili u pc verziju, ako nista mocice da se forsira preko nv control panela jednog dana), a sto se vode tice, kaustiku tek nece imati, lol.
 
I nije nesto zanimljiv nacin...igra ima prerenderovanu senku (aka shadowmap) na tlu, preko koje idu "dinamicke" senke od pokretnih objekata, kao sto je to vozilo. Senke od trave su izgleda najobicnija tekstura koja se mrda tamo-vamo ako kojim slucajem duva povetarac...
Nista novo sto vec nismo imali 2004. I to je zapravo korak unazad za iD jer je Doom3 imao dinamicke senke, a ne baked u teksture...but hell, 60 fpsa je 60 fpsa...

SSAO igra ocigledno nece imati (mozda to budu ubacili u pc verziju, ako nista mocice da se forsira preko nv control panela jednog dana), a sto se vode tice, kaustiku tek nece imati, lol.

Shadow map podrazumeva fiksno osvetljenje. Nisam siguran jos uvek kako je to ovde reseno ali ako imas dinamicko svetlo (dan i noc) onda ova tvoja teza pada u vodu... Ako ne onda si verovatno u pravu!

Sto se vode tice, nekako mi se cini da taj deo posla jos nije zavrsen. Niti je ista animirana kako treba, niti ima bilo kakave refleskije... Izgleda glupo, ali ipak je ovo demo, pa cenim da treba sacekati...

Inace sto se sasme refleksije vode tice, ne vidim razlog zasto to ne bi bilo napravljeno obzirom da je jos prvi Far Cry to imao...
 
Poslednja izmena:
Shadow map podrazumeva fiksno osvetljenje. Nisam siguran jos uvek kako je to ovde reseno ali ako imas dinamicko svetlo (dan i noc) onda ova tvoja teza pada u vodu... Ako ne onda si verovatno u pravu!

Na osnovu ovoga sto se vidi, igra nece imati dan-noc realtime, ako i bude nocnih misija, to ce biti secnuto jednim "loading" ekranom.

inace sto se sasme refleksije vode tice, ne vidim razlog zasto to ne bi bilo napravljeno obzirom da je jos prvi Far Cry to imao...

Moze biti raznih problema...Mozda ih koci nesto u OGL-u, kao sto deferred shading smeta transparenciji u DXu, mozda zbog zacrtanih 60fpsa, a mozda ih jednostavno nije briga za to, kad nije ni za neke ociglednije stvari koje su postojale jos od doba FC-a (dinamicka svetla/senke, realtime ovo ili ono... ...i penjanje uz merdevine:d ).
 
Poslednja izmena:
Pa da, u pravu si... Moze biti da stvari stoje bas tako, vrag bi ga znao... :trust:

A inace sto se senki tice, pa... Ne mora ni to u sustini da bude po svaku cenu dinamicki reseno! Ja licno necu imati nista protiv da to bude reseno taman kako si opisao ukoliko to bude odradjeno precizno i da valja! Frejm rejting je meni barem ipak vazniji od raznoraznih efektica!
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne mora po svaku cenu da bude tako...

Ali to ce znaciti da od slobode kretanja nema nista (ili ako je ima- onda ce biti nonstop dan ili nonstop noc), i da je igra kao sto vec pomenuh, samo klisura-hodnik-boss arena-tunel. Sto se kosi sa ocekivanjima da ce igra imati veliki svet za istrazivanje i tako to...
A u stvari ce biti kao i Mass Effect recimo...citava galaksija na raspolaganju, samo sto ces ovde koristiti bagi umesto Normandije, da odes do tacke B na kraju nekog hodnika i pobijes gamad.
Meni licno to ne smeta uopste. Jedino sto mi je malko zao sto je to iD...oni bi trebalo da su inovatori, JC vazi za programera koji gura stvari unapred kad su tehnikalije u pitanju...kad ono medjutim. To je izgleda ostalo iza nas jos pre 6+ godina.

Ono sto ostaje, je prica, likovi i tako to...ME obozavam zbog tih stvari, na stranu tehnikalije. iD ce tu imati grdnih problema, ako je sudeci po prethodnim igrama. No, mozda me iznenade...
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne mora po svaku cenu da bude tako...

Ali to ce znaciti da od slobode kretanja nema nista (ili ako je ima- onda ce biti nonstop dan ili nonstop noc), i da je igra kao sto vec pomenuh, samo klisura-hodnik-boss arena-tunel. Sto se kosi sa ocekivanjima da ce igra imati veliki svet za istrazivanje i tako to...
A u stvari ce biti kao i Mass Effect recimo...citava galaksija na raspolaganju, samo sto ces ovde koristiti bagi umesto Normandije, da odes do tacke B na kraju nekog hodnika i pobijes gamad.
Meni licno to ne smeta uopste. Jedino sto mi je malko zao sto je to iD...oni bi trebalo da su inovatori, JC vazi za programera koji gura stvari unapred kad su tehnikalije u pitanju...kad ono medjutim. To je izgleda ostalo iza nas jos pre 6+ godina.

Ono sto ostaje, je prica, likovi i tako to...ME obozavam zbog tih stvari, na stranu tehnikalije. iD ce tu imati grdnih problema, ako je sudeci po prethodnim igrama. No, mozda me iznenade...

Pa, znas kako... Ne zelim nikoga da branim ovde, ali ovaj engine je sada vec star koliko??? Jedno 4 godine reci ga, mozda i vise! U medjuvremenu je id prodat, a uz sve to glavni id-ov studio ne verujem da broji preterano veliki broj ljudi. U poredjenju sa Crytek-ovim studiom napr. mislim da je znacajno manji. Znaci sve se u ovom trenutku svelo na to da se ova igra zavrsi sto je pre moguce a id i bethesda pozicioniraju na sadasnjem trzistu!

Sto se JC tice, verujem da taj covek ne sedi skrstenih ruku i da vec sprema nesto novo, ali videcemo... U svakom slucaju, jedno je jasno a to je da id mora da bude brzi. A da bi to zaista bio, nije dovaljan mali studio i jedan John Carmac, vec daleko veca ekipa sljakera. Da je ova igra izasla malo posle prvog Crysisa, verujem da bi svi ovde pevali drugu pesmu, ovako cini se da ipak malo kasne... Ja doduse vec sada imam neku tezu kako ce se igre raditi u skorijoj buducnosti, ali ne bih sada o tome... A sto se Rage-a tice videcemo koji je to glavni razlog zbog cega se na ovoj igri ovoliko dugo radi...
 
Poslednja izmena:
Istina.
I taj podatak o broju zaposlenih (Crytek ~250 ljudi u centrali, plus ~ 300 u svetu) dovoljno govori gde je iD danas (stotinak ljudi)...vreme ih pregazilo dok je JC lansirao rakete u orbitu i kasnije pravio kojesta za iPhone, drugi su morali duplo vise da se potrude kako bi konkurisali renomiranom USA developeru, i eto...
 
Poslednja izmena:
Pa sta da ti kazem... ali kada vidim da kljucni ljudi iz id-a, Tim Willits i John Carmac zapocinju svoje intervjue sa recima "mi smo ti koji su izmislili ovaj zanr" onda mozes misliti gde su realno sada i koliko tu samo guranja ima... Dakle nije im sve jedno, u to sam prilicno siguran... Ovo sada sto rade je voznja na staru slavu, tipa: mi smo carevi, mi gazimo sigurno i opusteno jer imamo bingo! Znaci fasada!

Ali ko zna sta se iza toga krije... Mislim da su jako mnogo ulozili u Rage i ne mogu ni da zamislim sta ce se desiti ako im to ne prodje. Premda, ruku na srce, do sada jos nisu omanuli, pa cenim da valjda nece ni ovaj put, heh! ;)
 
Poslednja izmena:
Huh, reko da neću komentarisati:D
Ali moram, shotovi su za jedan demo loši, mislim bilo je loših i za crysis 2, ali se po meni ipak stvari pomeraju na bolje sa krizom 2.
Rage se definitivno predugo razvija, bilo bi lepo da konzolna verzija bude frame rate friendly, ali ja volim eye candy, i za jedan punokrvni fps to je danas extremno bitno, Doom3 je bio odličan u momentu pojavljivanja, voleo bih da mogu da odvrnem podešavanja i da to bude prelepo:D
Nije frka, ću nađem pare za HW, ali hoću da izgleda odlično:)
A za sad, bojim se da ovo neće biti ta igra zbog koje se troše pare:(
 
Dobices ti nesto od eye candy-ja u PC izdanju milion posto! Tako ga barem ja cenim. Na konzolama je sve barem malo degradirano zbog tih drljavih 60 hertza. A ovamo ces dobiti verujem i neke dodatne opcije koje mozes otkljucati. Tako je bilo u Doom-u 3 tako ce verujem biti i ovde, s tim sto ce naravno osnovno podesavanje da garantuje i na PC-u 60hz kao sto je i na konzolama. To je uostalom i receno... Osim ukoliko iz nekog razloga ne odluce sve 3 platforme da poravnaju, sto mislim da nece da se desi i to mozda bas zbog Crytek-a... Racunam da oni imaju u vidu cinjenicu da se gomila ljudi lepi na te sitne eye candy efektice, a posto id nije imun na pare to znamo, cenim da nema razloga da ovakvu jednu opciju isljuce. Tako samo mogu da izgube, dok u protivnom samo dobijaju i nista ne gube, heh.. ;)

E sad dal ce te to inspirisati da kupis novu graficku, to stvarno ne znam...

Mene recimo nije na to naterala ni prva Kriza. Malo sam utvikovao cfg i odigrao sam je bez problema na 7600GT u nekih 20 - 25fps u 1280x1024, sto u principu imam i danas na 3870HD doduse sve full i naravno u 1680x1050, ali to opet nije to. Nista bez minimum 30 frejmova! Dakle ja nisam nimalo odusevljen takvim jednim konceptom koji me primorava da vrisnem nekih 200-300 E da bih nesto igrao, koliko...??? Dan, dva u vrh glave! Hvala svim developerima za to! Mnogo mi je drazi ovaj id-ov koncept i ne samo id-ov, poslednji COD je to isto prikazao! Znaci ako treba da izaberem izmedju igre koja obezbedjuje, fenomenalnu grafiku, zanimljiv adrenalinski ali 8 casovni gameplay i prosecnu ili ispod proseka animaciju koja se javlja kao posledica preterane hardveske zahtevnosti za sta mi je razresenje debeli samar po novcaniku, ili igru koja ima vise nego solidnu grafiku sjajnog likovnog izraza i atmosfere, zanimljivog adrenalinskog ali 20 casovnog gameplaya i fenomenalne animacije, za koju mi ne treba pri tom nikakvo ili minimalno ulaganje da bi je odigrao, sta mislis sta cu pre izabrati...?

Ljudi iz id-a nisu bolidi! Sve je tu izracunato i preracunato do sada 1000 puta. Mogli su da udju u trku sa Crytekom bez problema i da im konkurisu u odredjenim segmentima slicnim proizvodom (kazem u odredjenim namerno jer id ne trci za autenticnim i fotorealisticnim, vec likovno izrazajnim i atmosfericnim), ali eto nisu! Sto cenim da je vrlo mudra odluka, obzirom da je Crytek u ekspanziji i broji vise ljudi pa je trenutno to firma No.1. Umesto toga, id ce izbaciti ovakvu jednu igru, koja se ni na koji nacin se ne moze uporediti sa Crysis-om osim sto ce vaziti da su obe igre iz istog zanra! Tako ce svako da obezbedi svoju publiku i prakticno svoj deo kolaca!

Ono sto stoji je to da ce moci recimo endzini da se uporede kao i njihove mogucnosti. Ali i tu verujem da ce svaki imati svojeg aduta... pa mu se opet sve svodi manje vise na isto... E sad, ne kazem da je ovo sto ja tvardim ovde 100% tacno, to je samo moje vidjenje citave stvari u ovom trenutku... A vrlo je moguce i da gresim obzirom da se o id-tech 5 endzinu i njegovim grafickim mogucnostima odnosno onome sto on nudi jos uvek malo ili nedovoljno zna... Videcemo vec...
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, nije crysis jedina igra koja valja, naravno, meni jeste no.1, imam je uvek instaliranu, gomilu modova itd. Znači nije par sati zabave.
Svakako je bilo odličnih naslova od 2007 do sad, ali i te igre su zahtevale ulaganje u PC da bi se igralo u 1680x1050, a o HD da ne pominjem, nije crytek toliki negativac, ima gorih, a daju manje grafičkog kvaliteta, doduše daju više atmosferičnosti, Stalker npr. tek sad sam ga odigrao sve na max, ispečovanog mada i dalje zna da brlja:) Mada iz ove prespektive, sa trenutnom mašinom sam odigrao sve što sam želeo, kako sam želeo, iskreno je apgrejdovana dobrim delom zbog krize ali i zbog svega ostalog:D
Kao što kažeš, pare su u pitanju i industrija mora da proda nove grafičke, procesore, memorije...
Mi gejmeri nekad izgledamo kao ovce za šišanje, doduše ja imam dugu i kovrdžavu kosu, tim gore:D

Ostaje da sačekamo i vidimo rage u akciji, nemam ništa protiv da bude dobra i lepa igra:)
Kada bi ovo trebalo da izađe?
 
Poslednja izmena:
Ljudi iz id-a su pi***! Ustvari Carmack se najvise pita, pa je on, je li, najveca. Zaradili su brdo para, a jako malo ulagali. Pa treba da danas imaju najveci razvojni tim.

I koliko ja znam, oni nisu izmislili fps zanr. Oni su ga tehnicki doveli na visi nivo. No da nisu oni, neko drugi bi to napravio.
 
Ljudi iz id-a su pi***! Ustvari Carmack se najvise pita, pa je on, je li, najveca. Zaradili su brdo para, a jako malo ulagali. Pa treba da danas imaju najveci razvojni tim.

I koliko ja znam, oni nisu izmislili fps zanr. Oni su ga tehnicki doveli na visi nivo. No da nisu oni, neko drugi bi to napravio.

Ha, ha, haaa....:p Da, i meni JC onako plav i pirgav ume da bude antipatican! :d

I sve je to tacno sto si rekao (mislim na FPS zanr), samo cenim da nije rec o tome da su malo ulagali vec da su ih drugi za kratko vreme presisali. Gledao sam neke intervjue o tome sa JC-em gde je bas pricao o tim stvarima. Mislim da id nije bio spreman u tom momentu da gomila ljude, ali zasto? To samo oni znaju!

U medjuvremenu iskopao sam nekoliko slicica koje su mi promakle pa cu ih evo sada okaciti ovde! Neka stoje... [mislim da su ove shotke sa PC-a ili barem veci deo]



 
Poslednja izmena:
Ti i logika ste dva razlicita pojma.
 
Ti i logika ste dva razlicita pojma.

Pa kontranverzna licnost! Sta ces?! ;)

Mogao bi i ovo da ti obrazlozim zasto sam tako formulisao, ali to pozrazumeva da si odgledao te intervjue... A i opet bi smo otisli u debeli "off topic", pa onda nije ni bitno...
 
Poslednja izmena:
Nivo detalja je fenomenalan! Posle novog UT engine-a ovo je priv put da vidim shot otvorenog prostora koji zaista izgleda realno a opet ima neki svoj smek. Kriza je takodje brutalna ali uvek ima tog "holivudskog" efekta. Prosto izgleda "skupo" :) Ovo mi se bas svidja. Onaj poslednji shot pokazuje koliko imaju talentovane modelare i crtace.
 
Poslednja izmena:


Nex obrati paznju na zasencenje ispod ovog kabla koji ide s desne strane od ovog celavka navise. Meni ovo prilicno lici na SSAO efekat obzirom da se zasencenje ujednaceno prostire sa obe strane kabla sto je odlika ovakvog jednog efekta! Mada opet na nekim drugim mestima gde prosto covek ocekuje da to vidi, toga ipak nema... Hmm... Ne znam... Sta ti misilis?
 
Da ga ima bio bi vidljiv na ovom liku od plastelina (morao sam:D). Recimo izmedju vrata i marame, sa "nase desne" strane. To sa kablom jeste AO ali verovatno prerenderovan u teksturu poda, posto je objekat statican.
 
Da to je i meni palo na pamet, ali mi sve to skupa deluje previse komplikovano. Zamisli samo koliko vremena treba da se napravi tako nesto na svim iole znacajnijim lokacijama. A koliko vidim ova igra je nafilovana debelo cevkama, kablovima i sl. detaljima. Efekti poput SSAO postoje upravo zato da to ljudi ne bi radili peske. Hmm... Ne znam, ali nesto mi ta logika ne igra kada je id u pitanju... A da moze tako da se izvede, moze. Id tech 4 je imao decals teksture koje su se lepile preko obicnih difuznih i otprilike bi ovaj fazon to mogao da zavrsi i ovde, ali opet kazem previse vremena je potrebno za takve zahvate... S druge strane, mozda je moguce SSAO ograniciti da radi samo na fiksne (staticne) objekte, tako bi se opet pristedelo malo na resursima a i frejmrejting se ne bi znacajnije degradirao...
 
Poslednja izmena:
Bas kontra od toga. SSAO upotrebiti na staticnim objektima je suludo rasipanje resursa. To nije nimalo naivan efekat i obara FPS zestoko. Ovo sa prerenderovanim senkama i AO je standardna praksa i nije neka time-consuming stvar, to se lepo izrenda u Maxu/Mayi/sta-god maltene automatski sa jedno desetak klikova misem.
 
Pa ok onda... Nisam takve stvari radio do sada pa ne znam (Mayu i 3D Max ne poznajem), ali nekako mi se sve to skupa ucinilo u prvi mah previse zaobilazno... A da SSAO jede resurse to je opste poznato... hm, ok... Hvala na pojasnjenu! ;)
 
Poslednja izmena:
+1

Za ovo od plastelina.:D
Mislim da i u ID6 nece da odustanu od plastelinskih likova.
 
Dobro de, sam lik tj. koža ne deluje tako strašno, ali odeća je plastelin:( Deluje kao da je iz jednog komada sve.
 
Pa, u velikoj vecini drugih igara, postoji specular mapa. Makar na ocima...ovde je bukvalno ceo lik od istog materijala napravljen, bilo da se radi o tkanini, metalu, kozi, ocima...:) A cikica je u takvoj pozi u odnosu na svetla pozadi da je situacija bas "ko secer" za neki specular...
 
Poslednja izmena:
Model je iz jednog dela(najverovatnije) na koji je dodata normal mapa napravljena od hi poly verzije tog karaktera. Malo mi je trash sto bas toliko ekonomisu sa polycount-om... krastavac
 
To se uvek radi.

Sto se tice specular-a na ocima, ok slazem se. Mozda ce to dodati. Ono sto niko ne moze da ospori je koliko fantasticno ovaj lik izgleda :) Sve je tako dobro osmiljeno! Proporcije, boje, faca... kao da ce iskociti sa ekrana.
Ne znam, ja sam bas impresioniran.
 
Nazad
Vrh Dno