Šta je novo?

Rage

Hahahaha... :d Da, da i ja tvojim... Mnogo si se brate zalepio za Stalkera. Mislim ok je to igra, al necemo preterivati! ;)

Nego na stranu sad to... Stalker sto se mene tice ide u zasluzenu penziju, a neki novi klinci su na pomolu... a tu spada i Rage!

U medjuvremeu se polako oglasavaju reporteri sa raznih mesta i prenose svoje utiske o ovoj igri. Izgleda da stvari krecu polako da se zahuktavaju i evo iskoristicu priliku da zakacim ovde zakljucak koji su izneli ljudi sa Gamespy-ja.



Moram priznati da i ja sam sad postajem pomalo skeptican posle ovoga jer nisam navikao da svi od reda jednoj igri lepe ovakve etikete svuda i na svakom koraku. Gamespy mi je tu nekako do sada bio uglavnom dosta rigidan! Umeli su da pohvale odredjene stvari, uvek umereno i sa zadrskom, ali nikada bas ovako pa sad videcemo sta to konkretno znaci...

Vlado, pa ti si prvi poceo o Stalkeru ovdje :)

Zasto si skeptican? Pa danas uopce nije problem odraditi lijepu igru. Ta igra ne mora koristiti napredne efekte da bi izgledala dobro.
Pre-baking je danas korak u nazad recimo, no s njim se mogu postici jako lijepi efekti, plus imati odlicne performanse. Dizajn je bitan.

Nego mene vise zanima Rage gameplay, tj. id-ovo odstupanje od tog njihovog ustajalog koncepta.
 
rage3bg.jpg


http://www.rockpapershotgun.com/2010/06/16/id-in-showing-images-of-rage-shocker/
 
Uh, uh... Ovo je jako dobro! :p

A koliko vidim bio sam u krivu kada je rec o pogledima za nisanjenje! Ova igra definitivno ima pogled "aim down the sights"!!! :eyebrows:

Ali opet ne dopada mi se nesto narocito kako je realizovana pucnjava. Previse tu ima za moj ukus nekakve bezglave jurnjave (ili ga barem tako ovaj lik igra) a i glavni junak je vise nego otporan na metke kao i na jos sto sta, pa sad zbilja se nadam da je ovde ipak bio ukljucen God mod zbog prezentacije, jer ako nije, onda... :smoke:

Sto se tice grafike, nemam nikakav komentar zbilja, jer koliko sam mogao primetiti iz ovog videa svaki inch prostora u gradu i van njega je napunjen detaljima odnosno oderdjenim elementima za koje se uz to jos i tvrdi da se ne ponavljaju odnosno da su unikatni! Animacija naprosto otkida koliko je dobra! :p Dakle svaka cast za Crytekov endzine i sve sto su napravili do sada u njemu ali ono sto je sada jasno je da ce Cryegine ocigledno dobiti adekvatanu konkurenciju. A naravno kad smo kod ovoga, neizbezno je pomenuti i Epicovu kuhinju takodje (za Valve jos nisam siguran), pa sad videcemo gde ce nas to odvesti...
 
Poslednja izmena:
Grafika i napucavanje izgledaju malo bolje od Doom 3 :)
 
Grafika i napucavanje izgledaju malo bolje od Doom 3 :)

To malo bolje bih ja preveo u manje loše :), a kad na to dodamo da je Doom III iz 2004, kada je takvo napucavanje vec bilo za diskusiju, a ovo čudo još ni izašlo nije, onda se i to manje loše gubi u magli, kao gorile :)
 
Ovaj koji je demonstrirao igru ima jako cudan stil igranja :) ja bih rekao da to nije toliko lose kao sto se cini.
 
Realno, izgleda bez veze...
 
Gledajući onaj shot gore, osvetljenje nisu pomerili sa mrtve tačke. Što ga duže gledam, sve više vidim Enemy Teritory Quake Wars.

Razočarao sam se gledajući video i ono neinventivno napucavanje. Kao teleport 10 godina unazad.

Ha, ha, ha... Meni se cini da ako nastavis jos malo duze da gledas taj shot, pocece da ti se prividja i prvi Quake ili originalni Doom iz 1993. To kod tebe radi izgleda ko Rorschachov test iz psihologije! :d

To malo bolje bih ja preveo u manje loše :), a kad na to dodamo da je Doom III iz 2004, kada je takvo napucavanje vec bilo za diskusiju, a ovo čudo još ni izašlo nije, onda se i to manje loše gubi u magli, kao gorile :)

To je tvoje licno zapazanje i sto se mene tice ne znaci bas previse. Vecini ljudi se itekako svideo Doom 3 i napucavanje u njemu, a da budem iskren iznenedio sam se kada sam nedavno navatao na nekim mestima da je ljudi jos uvek igraju za razliku od recimo HL2 kome se igaci po svemu sudeci malo teze vracaju. Dakle ja mislim da ce Rage ipak biti zanimljiva i pre svega raznovrsna igra, a da je ovaj lik odigrao bez veze, to ne treba komentarisati jer to je ocigledno... Cenim da je opalio God mod i onda juris kako bi masa videla sto vise za sto krace vreme... Krajnji rezultat je neinventivno napucavanje! :smoke:

Sto se tice napucavanja koje je vazilo za Doom 3, mislim da je to ipak ne uporedivo i to iz prostog razloga sto je u Doomu sve bilo scriptovano dok je ovde sve dinamicki, plus je lepo covek objasnio da se svaka banda malo drugacije ponasa i reaguje sto ako je to tacno, je u sustini jako lepa stvar, premda to ovde nismo mogli videti jer za to nije bilo vremena, osim naravno ovog bezglavog jurisanja koje svakako nije fensi, ali za koje mi se opet cini i da nece mnogo drugacije izgledati na kraju jer je ocigedno zamisao da taj deo bude izuzetno dinamican a ne shunjalacki taktican (ko ovo preferira neka se ogranici na Crysis i to 1 jer ce dvojka biti slicna ovome), tek ocu da kazem ja ne bih zurio sa bilo kakvim zakljucima. S druge strane, a to sam vec rekao malo ranije, id ima svoje fanove i svoj fazon koji fura godinama unazad u koji spada i ovakav pomalo cartoonish dizajn, tako da je logicno bilo za ocekivati da ce i Rage svakako da podseca i lici na nekakav njihov predjasnji rad.

Osim toga treba imati u vidu da id software cilja na teen grupaciju s ovim naslovom, znaci klince od reci ga 14 pa do 21 godine, pa shodno tome i iz tog apsekta gledano a kad se uzme u obzir kompletan dizajn kao i cinjenica da im je ovo prvi naslov za konzole ovo je vise nego uspesan projekat i po svemu sudeci bice 100% bingo!

Dakle ako neko ocekuje od ovog naslova napucavanje ala Crysis 1 i tome sl; 7 svetsko cudo u pogledu grafike i nesto sto je radikalno drugacije u odnosu na ono staro iza cega id stoji... razocarace se... To je prvo, a drugo, kome se nije dopao Doom 3 realno je za ocekaivati da mu se nece dopasti previse ni ovo, i takvih ce prvi sve ovo napljuvati.
 
Poslednja izmena:
...kao i cinjenica da im je ovo prvi naslov za konzole ovo je vise nego uspesan projekat i po svemu sudeci bice 100% bingo!

Hmm. Nije im bas prvi naslov za konzole, secam se da su izbacili i quake za sega saturn pre dosta godina.

Inace meni iz ova dva videa igra deluje ql za sad, mada nema nista dok se ne proba uzivo:).

Poz
 
Meni zaista odlično izgleda... ne verujem da će Crysis 2 izgledati mnogo bolje, realno. Na PC-ju će razbijati, ali teško da možemo po ovim malim klipovima da vidimo da li sada C2 izgleda bolje od Rage-a, realno....
 
Pa ovo je totalno staticno sto se tice grafike. Nije niti cudno sto bi trebalo raditi na 60 frejmova.

Nego i dalje glavnu rijec ima Carmack. Make it simple :)

Na zapadu nista novo :)
 
Sta znaci staticno?
Jel' moguce da vam je promaklp koliko detaljcica ima, koliko je "arty" osvetljenje, koliko je atmosfera pogodjena? ...

Nema vode i talasa, trave i drveca koji se njisu na vetru gde svaki list ima svoju senku,... :)

Covek samo kaze da ga ne cudi sto ce igra na konzolama da radi u 60 frejmova, a ne cudi ni mene. :)

Slazem se da Rage ima "nezahtevnva i staticna" okruzenja (bezivotni kanjoni), ali ne mislilm da je los i da izgleda lose. :) Osim tekstura i malo particle efekata, ovde se renderuju samo jos likovi i vozila koja tumaraju njima. :)

E sad, oni gradici su mnogo zivlji i detaljniji.

Dobar primer je Call of Juarez 2 koja koristi neke "jeftine" trikove na pravi nacin i pritom izgleda odlicno i nije zahtevna. Mislim da je slicna situacija i sa Rage-om.
 
Poslednja izmena:
Nema vode i talasa, trave i drveca koji se njisu na vetru gde svaki list ima svoju senku,... :)

Savetujem ti da odgledas malo pazljivije video ponovo. Samo je voda staticna sve ostalo se mrda... Senke na travkama imas ali su pojednostavljene (moguce je da je upotrebljen samo SSAO), mada ne mogu bas najjasnije da vidim iz ovog videa sta je ovde odradjeno konkretno i kako... Losa slika Djole! :D

Ali zato imas unikatno teksturiranje, unikatne fasade, ne mozes nigde videti dva ista stuba u igri (obrati paznju na kolonu stubova u onom podzemlju i na njihova ostecenja na kraju drugog filma) ili dva ista kamena i tome slicno, gomilu propratnih animatika (pogledaj ponovo one likove koji sede za stolom u kafani) sto cenim da nije mala stvar i sve je samo nije statika!

I da, nemojte zaboraviti da je ovo ipak samo demo! Tj. ocu da kazem, voda ce zasigurno biti animirana u finalnoj verziji i tome slicno! ;)

[EDIT]

Nego i dalje glavnu rijec ima Carmack. Make it simple :)
Na zapadu nista novo :)

Ah, pa znas sta! Obzirom da smo zagazili u eru konzola, ne verujem da ce nekome u skorije vreme biti moto "make it complicated"!!! To otpisi... A mozes i ono: PC only! :D
 
Poslednja izmena:
Animacije su takodje sjajne,to vise daje zivot igri nego brdo efekata koje druge igre imaju.:)
 
Ah, pa znas sta! Obzirom da smo zagazili u eru konzola, ne verujem da ce nekome u skorije vreme biti moto "make it complicated"!!! To otpisi... A mozes i ono: PC only!

E tu se varas ;)
 

Dobro, dobro... Neka bude, samo nemoj da se iznenadis za koju godinu sa nekom novom usminkanom i krajnje pojednostavljenom multiplatform Stalkericom! Niko nije imun na pare, znas! ;)
 
Poslednja izmena:
Nisam mislio na Stalker. Ima tu Starcraft 2, The Witcher 2, Shogun 2, Red Orchestra 2...
 
Pogodili su atmosferu kanalizacije, to je sigurno:D Ali kad vidim u 21-vom veku penjanje uz merdevine kao u kanteru...lol:D
 
Nisam mislio na Stalker. Ima tu Starcraft 2, The Witcher 2, Shogun 2, Red Orchestra 2...

Nemoj da racunas MMO naslove, jer to ce uvek biti PC only zbog nacina izvodjenja. A kad to odbijes ostaje ti Stalker, Wicher i taman te tri tackice koje si okacio! Sve ostalo nije vredno pomena. E sad, sto se tice ove dve igre (Stalker i Wicher) ovako je trenutna situacija (PC only) i to zato sto su ove dve igre odradile novajlije iz istocnog bloka, ali ja licno cenim da i za njih vazi isto samo je to sada pitanje vremena! Uzeli su nesto para i sledeci potez ce im biti kako da uzmu jos malo vise a to automatski podrazumeva multiplatform igre! Znaci, ne verujem da cu mnogo da pogresim po ovom pitanju i u ovoj proceni! ;)

Ili ce se desiti to, ili ce sve ove firme da pojede mrak i to demokratski! :D

[edit] Wicher realno ima malo vece sanse da odoli svemu ovome i to zbog izvodjackog dela koji ipak bolje funkcionise pod PC-em, osim ukoliko i to ne promene... Sto se FPS igara tice, tu je sve vec po odavno postalo jasno... Nego nije ni vazno ne bih da pravimo veliki "off topic" sa ovime...
 
Poslednja izmena:
Nemoj da racunas MMO naslove, jer to ce uvek biti PC only zbog nacina izvodjenja. A kad to odbijes ostaje ti Stalker, Wicher i taman te tri tackice koje si okacio! Sve ostalo nije vredno pomena. E sad, sto se tice ove dve igre (Stalker i Wicher) ovako je trenutna situacija (PC only) i to zato sto su ove dve igre odradile novajlije iz istocnog bloka, ali ja licno cenim da i za njih vazi isto samo je to sada pitanje vremena! Uzeli su nesto para i sledeci potez ce im biti kako da uzmu jos malo vise a to automatski podrazumeva multiplatform igre! Znaci, ne verujem da cu mnogo da pogresim po ovom pitanju i u ovoj proceni! ;)

Ili ce se desiti to, ili ce sve ove firme da pojede mrak i to demokratski! :D

[edit] Wicher realno ima malo vece sanse da odoli svemu ovome i to zbog izvodjackog dela koji ipak bolje funkcionise pod PC-em, osim ukoliko i to ne promene... Sto se FPS igara tice, tu je sve vec po odavno postalo jasno... Nego nije ni vazno ne bih da pravimo veliki "off topic" sa ovime...

Rekoh vec ranije kako me tvoji postovi sve vise iznenadjuju :)
 
Hm, čitam već neko vreme sve što pišete:D
Svakako će dosta igara biti i jeste multiplatform, i to nije uvek totalni fail, čak nekad bude odlično, mada ne često:D
ID me je razočarao sa zadnjim wolfensteinom, kako grafički, tako i sa gejmplejom, igra koja izgleda malo bolje nego D3 i Q4 a nema ni delić atmosfere koje su imale prethodne dve. Ako je to pravac koji su sebi zacrtali (make it simple) onda stvarno nisu normalni(setiti se Gospodina Labusa iz nikad izvini, tako se upravo osećam).
Mislim, ako svi počnu da prave takve upolovačene igre pa čak će i konzolašima izaći rogovi, pre ili kasnije, jer sada možda neznaju za bolje, ali vremenom će videti da im neko prodaje jednu istu igru 5 puta:D
A moram se složiti sa starcem, Vlado, ti si nekad imao drugačije stavove, više u stilu uradi da valja, e ne uradi ga jednostavno:p
 
Poslednja izmena:
Wolfenstein je vecinom radio Raven software (single player). Inace nije bio losa igra, uglavnom problem je sto svako ocekuje nesto sasvim levo i nesto sto njemu odgovara. Ako se stavimo u poziciju ID-a, ljudi vole uporscene igre sa prizvukom horora, brzog napucavanja i osecaja klaustrofobicnosti. Ne znam kako neko ko je do sada igrao njihove igre moze da ocekuje nesto tipa STALKER, CRYSIS i slicno? A o onima koji zele rpg od svake igre necu ni da komentarisem...
 
Wolfenstein je vecinom radio Raven software (single player). Inace nije bio losa igra, uglavnom problem je sto svako ocekuje nesto sasvim levo i nesto sto njemu odgovara. Ako se stavimo u poziciju ID-a, ljudi vole uporscene igre sa prizvukom horora, brzog napucavanja i osecaja klaustrofobicnosti. Ne znam kako neko ko je do sada igrao njihove igre moze da ocekuje nesto tipa STALKER, CRYSIS i slicno? A o onima koji zele rpg od svake igre necu ni da komentarisem...

Jok, ne očekujem ja ni ovo ni ono:D Ali očekujem pomak posle 5 godina a ovde ga nije bilo, ili ga nije bilo u očekivanom pravcu. A iskreno, jesam igrao i voleo sam njihove igre, ali pojaviše se neke nove i bolje, i umesto da se ugledaju na njih i usput zadrže svoj šmek, oni su radili copy-paste i to sa pogrešne igre. Pa bolje da su uradili rimejk starog volfija na novom endžajnu nego ono što je urađeno.
Iskreno, rage sam video relativno davno, one neke prve trejlere, ni tada mi nije izgledalo impresivno, pogotovo što nisu bili in-game snimci. Pošto sam na modemskoj vezi, jedva čekam da vidim šta su napravili:D Pa da hvalim ili pljujem rage.
Inače mi se okruženje ne dopada i ceo taj mad-max trip:(
 
Hm, čitam već neko vreme sve što pišete:D
Svakako će dosta igara biti i jeste multiplatform, i to nije uvek totalni fail, čak nekad bude odlično, mada ne često:D
ID me je razočarao sa zadnjim wolfensteinom, kako grafički, tako i sa gejmplejom, igra koja izgleda malo bolje nego D3 i Q4 a nema ni delić atmosfere koje su imale prethodne dve. Ako je to pravac koji su sebi zacrtali (make it simple) onda stvarno nisu normalni(setiti se Gospodina Labusa iz nikad izvini, tako se upravo osećam).

Wolfenstein je odradio svoj deo posla, tj. popunio je prazninu dok se ova igra ne pojavi! To je bio verujem prvenstvano cilj! Igra nije u sustini nesto specijalno lose odradjena, za taj engine je to bilo ok, ali je problem sto je izostao kvalitetan igracki koncept kao i dobra atmosfera kakvu je imao predhodni deo i zato je ova igra fail! Tu se slazem s tobom 100%.

Mislim, ako svi počnu da prave takve upolovačene igre pa čak će i konzolašima izaći rogovi, pre ili kasnije, jer sada možda neznaju za bolje, ali vremenom će videti da im neko prodaje jednu istu igru 5 puta:D
A moram se složiti sa starcem, Vlado, ti si nekad imao drugačije stavove, više u stilu uradi da valja, e ne uradi ga jednostavno:p

Heh, ma moji stavovi se po pitanju "uradi da valja" nisu ni malo promenili druze, ali to su stvari koje se vise vezuju za tehnicki deo, a ovo o cemu sada govorim je zapravo nesto drugo. To je pre svega jedna sirova realnost. Meni se to takodje ne svidja previse, ali znas kako se kaze, kud svi turci tu i mali Mujo! :D

Osim toga cini mi se da vecina vas na sve ovo gleda samo iz jednog aspekta, a to je uglavnom software i ja ovde nikoga ne krivim za to jer tako su stvari funkcionisale do juce, medjutim s ekspanzijom konzola na koje su se fokusirale sve zancajnije kompanije na svetu, razvojem 3D display panela, zatim uvalcenjem sve vise edukativnog sadrzaja u video igre, promenice se ubrzo jos sto sta i to ce definitivno uticati da se i sam software odnosno u ovom slucaju video igre u svom konceptu i to pre svega izvodjackom prilagode novinama, sto u principu ne mora da znaci automatski degradaciju kvaliteta, vec bih ja pre rekao da je sve to skupa nastajanje jednog novog. Osim toga imajte u vidu da se igracka populacija sa nekih 16 godina spustila na 10, cak i nize... A to automatski znaci pojednostavljivanje u ovom momentu obzirom da svi gledaju samo jedno a to je kako da zarade sto vise. Ako ces prodavati klincima igre, to opet podrazumeva konzole zbog vece kontrole (ogranicen i kontrolisan sadrzaj i to narocito internet sadrzaj), i tome sl. Naravno, vremenom ce se odredjene stvari iskristalisati, pa ce i to dovesti do toga da se ponovo pocnu praviti malo kompleksnije stvari... A za sada je ovako, jer ako pogledate malo sta se desava u ovom momentu, kao i to sta pise izmedju redova sve se svodi na jedno a to je: pozicioniranje odredjenih kompanija na trzistu. Id vise nije nezavisna kompanija kao ni mnoge druge, dakle mnogo je tu prisutno nekakvog guranja i ko ne bude uhvatio prikljucak na vreme za taj voz, definitivno ce ga pojesti mrak, kako vec rekoh demokratski tj. trzisni! Svi ovi elementi koje sam nabacio, direktno uticu na to kako ce jedna igra danas izlgedati i kakav ce njen igracki koncept biti!

E sad, ako neko zeli da se zavarava i zivi u proslosti ja tu ne mogu nista, osim da uvazim i jedan takav stav i kazem: srecno ti bilo! ;)

[EDIT]

A sto se tice Rega, to ce biti igra koja ce se ili jako dopasti odredjenim ljudima ili uopste nece! To se vec sada vidi, jer je jasno da odredjena grupacija ljudi na preferira ovakav jedan Mad Max, fazon. Da budem iskren, ja bih i sam sebe tu mogao da uvrstim, ali mene ovde uzbudjuju neke druge stvari koje se opet vezuju vise za taj tehnicki deo... Tako da cu ipak sebe izostaviti iz ove procene, barem jos neko vreme...
 
Poslednja izmena:
Osim toga imajte u vidu da se igracka populacija sa nekih 16 godina spustila na 10, cak i nize...

Prosecna starost igraca u americi je 35 godina. Jedino sto taj prosecan 35-godisnjak razmislja kao 10-godisnjak.

Meni je D3 savrseno legao, divan spoj oldschool akcije i za to vreme prilicno napredne grafike. Ne svidja mi se bas ideja da Rage ode mnogo u "sirinu", vise bih voleo jos jedan graficki napredan SF corridor shooter, jer su u tome najbolji. Vidim da ce ovde biti dosta i toga u okviru raznoraznih misija. Prilagodjavanje grafike konzolama ne mora da bude toliki problem, to se lako resava nivoom detalja i tesktura, rezolucijom... Tendencija je, svidjala se nekome ili ne, da se iskoristi to ogromno trziste gde piraterija ne uzima 50% prihoda izdavacima.
 
Nazad
Vrh Dno