Šta je novo?

Rage

@Nex: Slazem se za facijalnu animaciju ali slozices se da ona zaista nije bila ni u ... desetom planu sto se tice Doom-a :)

Ne znam sto ti je d3 za zlatnu malinu? Ta igra i danas kad je upalis na full-u izgleda jako dobro za taj znar igre.

@Starac: iD-u su ostali delovi igre manje bitni? :) Koji ostali? Vizuelni? :)
 
@Nex: Slazem se za facijalnu animaciju ali slozices se da ona zaista nije bila ni u ... desetom planu sto se tice Doom-a :)

Istina. Ali ti si zapoceo pricu o iD igrama i karakternim animacijama? Znaci meni ne bi nikad na pamet pale njihove igre kad bi pricao o tome...:D

Ne znam sto ti je d3 za zlatnu malinu? Ta igra i danas kad je upalis na full-u izgleda jako dobro za taj znar igre.

Pa, zato sto je hypovana do besvesti, kao i HL2 uostalom, ali je te godine lovorike pokupio neko treci koji je uglavnom bio sve vreme ispod radara, cija je jedina falinka bila sto ga nije radila firma iz USofA:)
 
Ja samo znam da je te godine Far Cry pokupio kajmak i Doom-u i HL2, a da tri godine pre toga nismo slusali kako ce doneti nesto nevidjeno u svakom pogledu. Cak nismo ni culi za igru do par meseci pre njenog izlaska. :)

Ono sto je najvise pokopalo Doom 3 bila su ocekivanja koja su id i Karmak stvorili kod publike, narocito kada su tehnicke karakteristiku u pitanju. Sve sto smo dobili bila je dobra pucacina sa dobrom grafikom i nista vise. Cak je i rag-doll fizika bila ispod proseka za to vreme.

edit: sta je ovo nex...telepatija? :D
 
Poslednja izmena:
lol, izgleda:D
 
@Nex: Slazem se za facijalnu animaciju ali slozices se da ona zaista nije bila ni u ... desetom planu sto se tice Doom-a :)

Ne znam sto ti je d3 za zlatnu malinu? Ta igra i danas kad je upalis na full-u izgleda jako dobro za taj znar igre.

@Starac: iD-u su ostali delovi igre manje bitni? :) Koji ostali? Vizuelni? :)

Vec sam dao odgovor. Nakon toliko godina su se odlucili napraviti nesto drugacije, mislim na Rage.
 
Druga stvar, tih 60 frejmova na konzoli je manje bitno jer se igra s gamepadom. A najmanje sto ocekujem je da ce id napraviti super brzu igru za gamepad. Ima li to smisla!

Kako posle ovoga iko moze da te shvati ozbiljno kada ista napises vezano za konzole?
 
cek cek, jeli ovo izlazi tek sledece godine?
 
Da.
 
au fail...
 
Vlado, ti zaboravljas da je Rage multiplatform igra, i da ce biti ista na sve tri platforme. Kako ces u tom slucaju 2048x2048 texture implementirati na PS3/XBOX?

I pricamo o igri, ne o id-tech 5 enginu. Valjda znas da texture nisu dio engina vec dodatci.

Pa naravno da znam sta su teksture a sta endzine, samo ono sto mi je u ovom momentu nepoznato je nacin na koji ih ovaj endzine koristi. Spominjao se cesto novi fazon obrade i prikazivanja tekstura u Rageu, kao i to da je Karmak izmislio nacin da ih solomonski kompresuje sto je i glavni razlog zbog cega ce Rage moci da koristi znacajno vece teksture u odnosu na druge igre! Dakle to je ono sto me zanima pa sam zato i napisao ono sto sam napisao, a prakticno ne vidim niti jedan razlog zbog cega id-tech 5 ne bi mogao da pogura teksture u 2048 tacaka na konzolama ukoliko je ovo sve sto je spomenuto i tacno?!!

Mislim da si je ti ipak previse degradirao u ovom pogledu!

Meni se nekako cini da ce uz sjajnu animaciju ovoga puta upravo teskture biti glavno oruzije Rage-a...

Ja samo znam da je te godine Far Cry pokupio kajmak i Doom-u i HL2, a da tri godine pre toga nismo slusali kako ce doneti nesto nevidjeno u svakom pogledu. Cak nismo ni culi za igru do par meseci pre njenog izlaska. :)

Ono sto je najvise pokopalo Doom 3 bila su ocekivanja koja su id i Karmak stvorili kod publike, narocito kada su tehnicke karakteristiku u pitanju. Sve sto smo dobili bila je dobra pucacina sa dobrom grafikom i nista vise. Cak je i rag-doll fizika bila ispod proseka za to vreme.

Da Far Cry je zbilja bio vise nego prijatno iznenadjenje! Sto se Doom-a 3 tice nazalost moram da se slozim s tobom. Ovo sto si napisao je skroz tacno! Doom 3 je u najmanju ruku jedna uzasno pokasapljena igra. Sve ono sto su Karmak i ekipa njavljivali godinama u vezi gejmpleja je na kraju otpalo i onda je logicno da su fanovi bili razocarani... Ko je video leaked demo zna o cemu govorim. Cak sam i na nekom sajtu nasao tumacenja sta je sve trebalo da bude jer je to bilo najavljeno i sta je prakticno ostalo na kraju. To je strasno... Gomila stvari je izbacena ili zamenjena uglavnom losijim elementima. Prosto neverovatno!

Sad tesko mi je da se setim svega ali ono sto sam upamtio je da su izbacili:

1. sve animatike glavnog junaka u borbi i sve krvolocne scene umiranja
2. jos 2 komplet izmodelovana i animirana demona su takodje otpala od koji je jedan cak bio i prikazan u press filmovima dok se na igri radilo uveliko...
3. Zamenili su odredjena oruzija drugim, napr. prvobitna sacmarica je bolje izgledala i bila je kud i kamo ubitacnija.
4. Zombije bi morao nekoliko puta da napucavas jer su isti ustajali nakon nekog vremena i ponovo te napadali...
5. Igra je trebalo sasvim drugaciju zavrsnicu da ima. Finalni obracun je totalno pojednostavljen i bukvalno sklepan.
6. Sto se dizajna tice, zamenjeni su hud i meniji u igri, cak je i Doom 3 logo u beta verziji izgledao bolje, itd i tako redom, ne mogu da se setim bas svega, ali lista je poduza...

No i pored ovoga ostaje cinjenica da je Doom 3 ipak uspeo da sacuva i ima na kraju vise nego dobru atmosferu.

Zato se iskreno nadam da se to ovoga puta nece desiti... Cenim i da su ljudi iz id-a to sabrali do sada... Na greskama se uci! ;)
 
Ne mogu bas da objasnim, ali svim karakterima u D3 kao da su falile teksture. Ne znam kako su to uspeli da postignu, jer to nije bas lako:d Kao da su na modele (mislim na lica ljudi, kao i kompletne modele cudovista) naneli samo diffuse boju i bump. I sve to renderovali u 3dsMax scanline:D
A facijalna animacija je bas bas bila jadna u odnosu na HL2.


Ovde cu napraviti jedan mali off-topic, cisto da pojasnim nesto...

id-tech 4 endzine odradjuje teksture na sledeci nacin. Preklapa ili miksuje u najvecem broju slucajeva 3 tipa tekstura + 1: Diffuse (crtane teksture bez senki ili zasencenja koje definisu obojenje samog modela), Specular (crno bele ili takodje bojene teskture koje definisu u najvecem broju slucajeva stepen refleksije modela ali mogu uticati i na izgled teksture tj. materijala: hrapavo, glatko, mat ili sjajno) i normalmap teksture (spektralne teskture koje imaju za cilj da rasterete broj pligona tj. definishu fake reljef na modelima odnosno enterijeru/eksterijeru). Na sve ovo u pojedinim situacijama koristio se i tzv. heightmap (crno bele teksture koje simuliraju obican reljef, najcesce su to sitna ostecenjea ili ogrebotine) i na kraju dolaze animirane teksture koje su se negde najmanje i upotrebljavale.

Ovaj +1 predstavljaju tzv. lightmap ili kako smo ih mi zvali "add" teksture tj svetlece teksture, najcesce su to u igri svetla ili lampe!

Za HL2 bih rekao da koristi svakako manje od ovoga, sto ce reci da bi po tom pitanju trebalo da izgleda losije. Razlog zbog cega je HL2 izgledao nesto efektnije se krije u difuznim teksturama koje su bile vece rezolucije. Doom3 je ovde pokasapljen prosek tekstura u igri je bio 128x128 i 256x256 (za pojedine modele 512x512) sto je na nivou Wolfensteina, ali sam engine ima nesto veci potencijal u odnosu na Source, barem u ovom delu! Tacnije definitivno moze bolje docarati i prikazati materijale u odnosu na Source. Source je prikazivao sve teksture prilicno ujednaceno. Koza, odeca, metalna burad i tome sl. su izgledali potpuno isto. Prakticno jedinu stvar koju je Source koristio da bi odvojio materijale je bio tzv. gloss sejder...

HL2 - Alyx Vence

U Doom-u su se materijali kvalitetnije izcitavali:

Pinky
Sgt. Kelly

Medjutim sa povecanjem tesktura na 512x512 i 1024x1024 stvari izgledaju drasticno bolje u Doom-u 3, a evo i dokaza za to:

F.C.E. soldier

Ovo je model koji sam izdizajnirao za Phobos mod. Ovde su teksture 512x512 i 1024x1024 i kao sto se da primetiti razlika je prilicna. Da je prosek u Doomu bio ovih dimenzija HL2 bi bio zbilja mali mis za Doom3 u ovom delu, nazalost to nije bilo izvodljivo u to vreme. U Quake-u 4 je to vec bilo popravljeno, doduse samo kod modela ali ne i kada su mape u pitanju.

Za id-tech 5 ne verujem da ce drugacije raditi, ali je moguce da ce pojedine stvari biti doterane i unapredjene!

Uzgred, nasao sam slike ovih demona koji su izbaceni iz finalne verzije Doom-a 3:

Birdie
Arachnotron
 
Poslednja izmena:
Kako posle ovoga iko moze da te shvati ozbiljno kada ista napises vezano za konzole?

Imas pravo me shvatati kako god tebi pase ;)

Pa naravno da znam sta su teksture a sta endzine, samo ono sto mi je u ovom momentu nepoznato je nacin na koji ih ovaj endzine koristi. Spominjao se cesto novi fazon obrade i prikazivanja tekstura u Rageu, kao i to da je Karmak izmislio nacin da ih solomonski kompresuje sto je i glavni razlog zbog cega ce Rage moci da koristi znacajno vece teksture u odnosu na druge igre! Dakle to je ono sto me zanima pa sam zato i napisao ono sto sam napisao, a prakticno ne vidim niti jedan razlog zbog cega id-tech 5 ne bi mogao da pogura teksture u 2048 tacaka na konzolama ukoliko je ovo sve sto je spomenuto i tacno?!!

Mislim da si je ti ipak previse degradirao u ovom pogledu!

Meni se nekako cini da ce uz sjajnu animaciju ovoga puta upravo teskture biti glavno oruzije Rage-a...



Da Far Cry je zbilja bio vise nego prijatno iznenadjenje! Sto se Doom-a 3 tice nazalost moram da se slozim s tobom. Ovo sto si napisao je skroz tacno! Doom 3 je u najmanju ruku jedna uzasno pokasapljena igra. Sve ono sto su Karmak i ekipa njavljivali godinama u vezi gejmpleja je na kraju otpalo i onda je logicno da su fanovi bili razocarani... Ko je video leaked demo zna o cemu govorim. Cak sam i na nekom sajtu nasao tumacenja sta je sve trebalo da bude jer je to bilo najavljeno i sta je prakticno ostalo na kraju. To je strasno... Gomila stvari je izbacena ili zamenjena uglavnom losijim elementima. Prosto neverovatno!

Sad tesko mi je da se setim svega ali ono sto sam upamtio je da su izbacili:

1. sve animatike glavnog junaka u borbi i sve krvolocne scene umiranja
2. jos 2 komplet izmodelovana i animirana demona su takodje otpala od koji je jedan cak bio i prikazan u press filmovima dok se na igri radilo uveliko...
3. Zamenili su odredjena oruzija drugim, napr. prvobitna sacmarica je bolje izgledala i bila je kud i kamo ubitacnija.
4. Zombije bi morao nekoliko puta da napucavas jer su isti ustajali nakon nekog vremena i ponovo te napadali...
5. Igra je trebalo sasvim drugaciju zavrsnicu da ima. Finalni obracun je totalno pojednostavljen i bukvalno sklepan.
6. Sto se dizajna tice, zamenjeni su hud i meniji u igri, cak je i Doom 3 logo u beta verziji izgledao bolje, itd i tako redom, ne mogu da se setim bas svega, ali lista je poduza...

No i pored ovoga ostaje cinjenica da je Doom 3 ipak uspeo da sacuva i ima na kraju vise nego dobru atmosferu.

Zato se iskreno nadam da se to ovoga puta nece desiti... Cenim i da su ljudi iz id-a to sabrali do sada... Na greskama se uci! ;)

Mislis na megatexture tehnologiju? Pa tu se mjesto vise malih terrain textura, 1024x1024 recimo, koristi jedna velika, 32,000x32,000 recimo. Memorijska zahtjevnost je i dalje tu. Mip mape i LOD su i dalje tu.

Sve zavisi od toga koliko ce velike biti Rage mape i koliko velike ce biti texture. Veliki stepen kompresije je tu da bi se igra mogla ugurati na dva dvd-a, no i dalje je problem memorijska ogranicenost konzola.

Ako uspiju ugurati Clear Sky texture u ovakav Rage, kapa dolje.
 

Prilozi

  • www.totalvideogames.com_71077_rage2010bfg03.jpg
    www.totalvideogames.com_71077_rage2010bfg03.jpg
    464.6 KB · Pregleda: 104
  • xrEngine2008-09-0322-29-14-07.jpg
    xrEngine2008-09-0322-29-14-07.jpg
    283.5 KB · Pregleda: 100
  • xrengine202008090420004ir3.jpg
    xrengine202008090420004ir3.jpg
    296.5 KB · Pregleda: 116
Imas pravo me shvatati kako god tebi pase ;)

Mislis na megatexture tehnologiju? Pa tu se mjesto vise malih terrain textura, 1024x1024 recimo, koristi jedna velika, 32,000x32,000 recimo. Memorijska zahtjevnost je i dalje tu. Mip mape i LOD su i dalje tu.

Sve zavisi od toga koliko ce velike biti Rage mape i koliko velike ce biti texture. Veliki stepen kompresije je tu da bi se igra mogla ugurati na dva dvd-a, no i dalje je problem memorijska ogranicenost konzola.

Ako uspiju ugurati Clear Sky texture u ovakav Rage, kapa dolje.


Heh, megateksture se koriste samo za eksterijer, a ovo sto si ti zakacio je enterijer. Mislim da je megateksture metod dalje unapredjen, a sto se tice enterijera tu se nista nije menjalo. Tu se i dalje koriste obicne teksture, u ovom momentu bi to trebalo da je oko 1024x1024 tacaka, uz blending opcije.

I nemoj mi kaciti kao primer te mutnjikave slicice sa X-box-a vec ako ces uporedjivati teksture iz Stalkera sa Rageom onda okaci Rage u PC varijanti.

A to ti je ovo napr. drugar:









Znaci ako pogledas kako je recimo ova puskica odradjena i detaljno teskturirana, pa i ovi likovi (teren necu ni da komentarisem jer izgleda 100 puta bolje od Stalkera), cenim da ces ti skinuti kapu jos kako! :D :D :D
 
Poslednja izmena:
Heh, megateksture se koriste samo za eksterijer, a ovo sto si ti zakacio je enterijer.

A ne, naglasio sam da se radi o terrain texturama ;)

Pa tu se mjesto vise malih terrain textura, 1024x1024 recimo, koristi jedna velika, 32,000x32,000 recimo.

Za interijer znam da ce koristiti manje texture.

I okacio sam najnovije fotke. Ako ce kako Carmack kaze sve verzije biti iste, u tom slucaju su fotke ok. No uopce ne vidim razlog zasto bi PC imao takve texture.

I nadam se da nece samo glavne likove detaljno odraditi, ili oruzje koje nosimo, a sve ostalo zanemariti.
 
I okacio sam najnovije fotke. Ako ce kako Carmack kaze sve verzije biti iste, u tom slucaju su fotke ok. No uopce ne vidim razlog zasto bi PC imao takve texture.

Karmak je rekao da ce sve verzije biti iste u svemu ali kada je rec o X-Box verziji tu ce po svemu sudeci biti nekih makar minimalnih razlika. Pre svega je bilo receno da ce igra biti skracena zbog X-Box verzije, pa su to demantovali, zatim je Tim Willits objasnio da je verzija za X-Box u ovom trenutnku manje stabilana od PS3 verzije i takodje je ranije napomenuto da X-Box ima mutnjikave teskture u odnosu na PC i PS3 zbog nesto vece kompresije.

Ove zadnje slike koje su pustene u promet sve do jedne su sa X-Box-a! Tim Willits, je rekao da je trebalo da prezentaciju odrze na PS3-ci ali je vec ranije bilo najavljeno da ce prezentacija biti odrzana na X-Box-u pa su u poslednjem momentu ipak tako i uradili obzirom da je tako bilo i najavljeno!

Pa i ako pogledas malo pazljivije slike koje sam okacio i ove zadnje primetices svakako razliku u kvalitetu!

I nadam se da nece samo glavne likove detaljno odraditi, ili oruzje koje nosimo, a sve ostalo zanemariti.

E da, i ja se nadam tome! ;)
 
Uz likove i oruzja dodajte i da bi trebalo da detaljnije budu obradjena i vozila, ali ne verujem da ce ici preko toga, jer je to generalno standarna praksa. Ovo troje se detaljnije odradi preko ZBrush-a da daju taj next-gen izgled, jer je ipak najvise prisutno i igri, ali se vremenski ne isplati raditi i ostalo.
 
Poslednja izmena:
Pustite slike i setite se samo kako su nam servirali ovo (jedan od n primera):
928340_20060112_790screen007.jpg

a na kraju smo dobili ovo:
928340_20080520_790screen004.jpg


Nezahvalno je procenjivati kvalitet na osnovu prvih/promo slika (to znate i sami, a zašto li raspravljate toliko oko istih?). Iste su se u X primera pokazale kao nesiguran i relevantan pokazatelj.
 
Poslednja izmena:
Karmak je rekao da ce sve verzije biti iste u svemu ali kada je rec o X-Box verziji tu ce po svemu sudeci biti nekih makar minimalnih razlika. Pre svega je bilo receno da ce igra biti skracena zbog X-Box verzije, pa su to demantovali, zatim je Tim Willits objasnio da je verzija za X-Box u ovom trenutnku manje stabilana od PS3 verzije i takodje je ranije napomenuto da X-Box ima mutnjikave teskture u odnosu na PC i PS3 zbog nesto vece kompresije.

Ove zadnje slike koje su pustene u promet sve do jedne su sa X-Box-a! Tim Willits, je rekao da je trebalo da prezentaciju odrze na PS3-ci ali je vec ranije bilo najavljeno da ce prezentacija biti odrzana na X-Box-u pa su u poslednjem momentu ipak tako i uradili obzirom da je tako bilo i najavljeno!

Pa i ako pogledas malo pazljivije slike koje sam okacio i ove zadnje primetices svakako razliku u kvalitetu!


E da, i ja se nadam tome! ;)

Te fotke sto si ih kacio su umanjene. Gledao sam ih ranije u originalnoj velicini, i uopce ne izgledaju tako dobro.

Sto se tice PS3/XBOX textura, 99% sam siguran da ce biti iste rezolucije.
 
Plus sto su sve slike dosad bile bullshotovi, osim ako iDjevci nisu pronasli magiju da x360 renderuje u 2,552×1,536 sa 100xAA ...:)
 
ako se igra pravi sa idejom da radi odmah i na konzolama i na pc-u, od nje nema nista na pc-u (99% je bar tako)

ako i prodje to nekako kod pc igraca, odmah ce biti pljuvacina sto nije omogucen kvalitet grafike koje pc moze da istera

samo da ne bude rpg/avanturistickih elemenata u sniglu, a moze i dobra savremena pucaljka i bez toga da se napravi

nije da zameram bas sto je tako, al tako je
 
Pustite slike i setite se samo kako su nam servirali ovo (jedan od n primera):

Nezahvalno je procenjivati kvalitet na osnovu prvih/promo slika (to znate i sami, a zašto li raspravljate toliko oko istih?). Iste su se u X primera pokazale kao nesiguran i relevantan pokazatelj.

Slazem se samo sto ovde niko od nas nije ni procenjivao kvalitet ove igre na osnovu slika, ovde se radi o tome da je Starac nabacio neko cudno poredjenje izmedju Reagea i Stalkera (kazem cudno jer Stalker u mojim ocima nije nikakva refereca kada je grafika u pitanju niti je to ikada bio), gde pri tom na Rage gleda vrlo sumnjicavo uglavnom koliko sam ga skontao zato sto je ovo multiplatform igra, za sta ja mislim da nema potrebe jer je glavna inovacija da tako kazem ovog novog id-ovog endzina upravo metod kojim se sluzi u teksturiranju i to je ono o cemu mozemo da govorimo, a ne o igri koju niko od nas ovde nije jos uvek video!

Inace sto se tice ovih primera koje si zakacio, to je prilicno individualna stvar. Ja sam bio jedno vreme u kontaktu sa Djordje Cakovanom koji je hi-poly model artist u Raven software-u a koji je opet radio na igri Quake 4, tako da su mi prilicno jasna bila ocekivanja po pitanju ove igre, a Quake Wars ET je radio opet Splash Damage a ne id, tako da mislim sto se mene tice tu postoji veeeeelika razlika momci!

Premda gledajuci ove shotke ne vidim nista neobicno ili cudno! Gornja i donja slika su mi potpuno iste, s tim sto je gornja svakako efektnije kadrirana. Na donjoj slici nema nicega zanilljivog, obican in game shot, cak vrlo glupavo uslikan i sa rekao bih nesto malo smanjenim detaljima!

Dakle sve zavisi kako je ko primio odredjenu vest ili najavu, za sta mislim da je ovo mesto upravo najbolji svedok. Uvek ce biti onih koji ce mnogo ocekivati od odredjenog naslova, onih sumnjicavih i onih kojima nista ne valja ili nije po meri! ;)

ako se igra pravi sa idejom da radi odmah i na konzolama i na pc-u, od nje nema nista na pc-u (99% je bar tako)

Obozavam da izcitavam ovakve decidirane tvrdnje!

90% igara se izradjuje za konzole danas, a eto jos ima onih kojima nesto tu kao nije jasno! Probudite se bre ljudi... Ovo je era konzola!

Osim toga, id software je oduvek izradjivao prvoklasne igre za PC iskljucivo i oduvek je bio orijentisan prvenstvano ka PC naslovima a verujem da se tu nije ni sad mnogo promenilo. Ali ne, sad su okrenuli drugi list (poceli su da rade igre i za konzole zaboga) i eto vec su neki spremni da ih spale na lomaci zbog toga! Ej, bree! :smoke:

Uzgred kad vec pomenuh konzole, meni napr. je recimo Gears of War bas ok igra, a eto namenski je bila radjena upravo za X-Box. Pa evo sad tu imate i Assassins Creed 2, Mass Effect 2, Splinter Cell, jos od ranije je u tom filmu GTA i jos sto sta! Dakle ne bih ja bas bio tako iskljuciv po tom pitanju, a osim toga s druge strane gledano sa novom tehnologijom se pocinju razvijati i novi tipovi igara ili se unapredjuju stari i ja cenim da je ova igra upravo jako dobra ilustracija toga. Uskoro ce se ustoliciti ovakav jedan stav napr. da ako FPS ne bude open world u pravom smislu te reci onda ce se smatrati prakticno zastarelim u osnovnoj formi! I tome sl... Bas kao sto se vec danas smatra da ako FPS nema opciju aim down the sight, je zastareo u tom izvodjacom delu. Ja licno nikada nisam voleo stvari da klasifikujem i odvajam na ovaj nacin mozda i zato sto ne vidim sebe kao klasicnog gejmera, ali jedan prosecan gejmer cenim da ce razmisljati i gledati na stvari upravo ovako!

A sto se tice konzola, uskoro ce se pojaviti nove jos mocnije, tako da ce i tu moci jos vise da se potera i tako dalje i tako redom.. Sve u svemu mene konzole ne sekiraju ni malo! ;)
 
Poslednja izmena:
Nece skoro nove konzole. Tek ce ove postojece da se cede.
 
Pa dobro, to "uskoro" sam uslovno nabacio... Nove konzole bi trebalo da iskoce za jedno dve godine otprilike, ako je za verovati gosn Pachteru! ,)
 
Slazem se samo sto ovde niko od nas nije ni procenjivao kvalitet ove igre na osnovu slika, ovde se radi o tome da je Starac nabacio neko cudno poredjenje izmedju Reagea i Stalkera (kazem cudno jer Stalker u mojim ocima nije nikakva refereca kada je grafika u pitanju niti je to ikada bio), gde pri tom na Rage gleda vrlo sumnjicavo uglavnom koliko sam ga skontao zato sto je ovo multiplatform igra, za sta ja mislim da nema potrebe jer je glavna inovacija da tako kazem ovog novog id-ovog endzina upravo metod kojim se sluzi u teksturiranju i to je ono o cemu mozemo da govorimo, a ne o igri koju niko od nas ovde nije jos uvek video!

Inace sto se tice ovih primera koje si zakacio, to je prilicno individualna stvar. Ja sam bio jedno vreme u kontaktu sa Djordje Cakovanom koji je hi-poly model artist u Raven software-u a koji je opet radio na igri Quake 4, tako da su mi prilicno jasna bila ocekivanja po pitanju ove igre, a Quake Wars ET je radio opet Splash Damage a ne id, tako da mislim sto se mene tice tu postoji veeeeelika razlika momci!

Premda gledajuci ove shotke ne vidim nista neobicno ili cudno! Gornja i donja slika su mi potpuno iste, s tim sto je gornja svakako efektnije kadrirana. Na donjoj slici nema nicega zanilljivog, obican in game shot, cak vrlo glupavo uslikan i sa rekao bih nesto malo smanjenim detaljima!

Dakle sve zavisi kako je ko primio odredjenu vest ili najavu, za sta mislim da je ovo mesto upravo najbolji svedok. Uvek ce biti onih koji ce mnogo ocekivati od odredjenog naslova, onih sumnjicavih i onih kojima nista ne valja ili nije po meri! ;)



Obozavam da izcitavam ovakve decidirane tvrdnje!

90% igara se izradjuje za konzole danas, a eto jos ima onih kojima nesto tu kao nije jasno! Probudite se bre ljudi... Ovo je era konzola!

Osim toga, id software je oduvek izradjivao prvoklasne igre za PC iskljucivo i oduvek je bio orijentisan prvenstvano ka PC naslovima a verujem da se tu nije ni sad mnogo promenilo. Ali ne, sad su okrenuli drugi list (poceli su da rade igre i za konzole zaboga) i eto vec su neki spremni da ih spale na lomaci zbog toga! Ej, bree! :smoke:

Uzgred kad vec pomenuh konzole, meni napr. je recimo Gears of War bas ok igra, a eto namenski je bila radjena upravo za X-Box. Pa evo sad tu imate i Assassins Creed 2, Mass Effect 2, Splinter Cell, jos od ranije je u tom filmu GTA i jos sto sta! Dakle ne bih ja bas bio tako iskljuciv po tom pitanju, a osim toga s druge strane gledano sa novom tehnologijom se pocinju razvijati i novi tipovi igara ili se unapredjuju stari i ja cenim da je ova igra upravo jako dobra ilustracija toga. Uskoro ce se ustoliciti ovakav jedan stav napr. da ako FPS ne bude open world u pravom smislu te reci onda ce se smatrati prakticno zastarelim u osnovnoj formi! I tome sl... Bas kao sto se vec danas smatra da ako FPS nema opciju aim down the sight, je zastareo u tom izvodjacom delu. Ja licno nikada nisam voleo stvari da klasifikujem i odvajam na ovaj nacin mozda i zato sto ne vidim sebe kao klasicnog gejmera, ali jedan prosecan gejmer cenim da ce razmisljati i gledati na stvari upravo ovako!

A sto se tice konzola, uskoro ce se pojaviti nove jos mocnije, tako da ce i tu moci jos vise da se potera i tako dalje i tako redom.. Sve u svemu mene konzole ne sekiraju ni malo! ;)

Stvarno se ponekad cudim tvojim postovima :)
 
....ovde se radi o tome da je Starac nabacio neko cudno poredjenje izmedju Reagea i Stalkera...Gornja i donja slika su mi potpuno iste, s tim sto je gornja svakako efektnije kadrirana. Na donjoj slici nema nicega zanilljivog, obican in game shot, cak vrlo glupavo uslikan....
Pratim temu i znam o čemu je rasprava, hvala na sugerisanju ;)
Meni nisu iste zato sam ih i postavio jer sam ukazivao na "propagandni materijal" i in game razlike (a te sam se prvo setio), i eventualnu apsurdnost rasprave o screens koji nisu in game, jer može da se ispostavi na kraju da je sve bilo samo great expectations.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, to "uskoro" sam uslovno nabacio... Nove konzole bi trebalo da iskoce za jedno dve godine otprilike, ako je za verovati gosn Pachteru! ,)

Ja pre mislim da ce tu biti bar 4 godine. Prvo ce igre da dostignu vizuelni maksimum (verovali ili ne, jos uvek nisu - bar na Soniju), pa cemo gledati rat ideja.
 
Ja pre mislim da ce tu biti bar 4 godine. Prvo ce igre da dostignu vizuelni maksimum (verovali ili ne, jos uvek nisu - bar na Soniju), pa cemo gledati rat ideja.

Izacice ranije, jesu dostigle su maksimum, i na soniju, i prestigo ih crysis jos pre 2.5 god, a manje vise vecina ideja je vec tu, samo cemo videti nove koncepte u igrama...
 
Stvarno se ponekad cudim tvojim postovima :)

Hahahaha... :d Da, da i ja tvojim... Mnogo si se brate zalepio za Stalkera. Mislim ok je to igra, al necemo preterivati! ;)

Nego na stranu sad to... Stalker sto se mene tice ide u zasluzenu penziju, a neki novi klinci su na pomolu... a tu spada i Rage!

U medjuvremeu se polako oglasavaju reporteri sa raznih mesta i prenose svoje utiske o ovoj igri. Izgleda da stvari krecu polako da se zahuktavaju i evo iskoristicu priliku da zakacim ovde zakljucak koji su izneli ljudi sa Gamespy-ja.

Ryan: Based on early information, I was hoping for more of a family-oriented Wii party game, myself. Why's it called Rage, anyway?

Will: I have no idea. Because id knew that's what fans would do if they developed for console?

Ryan: But doesn't it have compelling framerates and tight slickness of visuals? I thought consoles did that better than PCs!

Will: Frankly, id's console ports have typically been underwhelming, lacking that extra visual punch that only a craftsman like John Carmack can provide with a direct, hands-on approach. He's been preparing my fellow QuakeCon attendees and I for his true console debut during his unique (read: mind-bendingly complex) keynote speeches, and now we're finally getting to see the fruit of his labors. While the interiors look just as detailed as you'd expect from the company that built a "when it's done" reputation on first-person shooters set in oppressively tight environments, it's the outdoor areas that really blew me away. The sun shines down gloriously from above, making every transition from the dark to the light feel like a religious experience, while the character models are beautifully detailed. The animations are remarkably smooth and realistic, even at this early stage (did we mention the game's not out until next year?). I'm not typically the type of person who oohs and ahhs over shiny graphics, but I'll be damned if this isn't one of the finest-looking games I've seen in all of my years.

Moram priznati da i ja sam sad postajem pomalo skeptican posle ovoga jer nisam navikao da svi od reda jednoj igri lepe ovakve etikete svuda i na svakom koraku. Gamespy mi je tu nekako do sada bio uglavnom dosta rigidan! Umeli su da pohvale odredjene stvari, uvek umereno i sa zadrskom, ali nikada bas ovako pa sad videcemo sta to konkretno znaci...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno