Šta je novo?

Rage

Ja cisto sumnjam da ce ovo biti "open world", "pravi open world" ili nesto sto vec nismo videli do sad. U najboljem slucaju bice open za slobodno kretanje kao Oblivion, u nesto verovatnijem, kao Fallout3, dok u najverovatnijem- ides od tacke A do tacaka B, C, D, E... putem tunela / klisure / mosta / kozje staze ... to ce biti u te dve pustahije, malo trkanja, malo pucanja, divicemo se megatexturingu, recicemo wow i to je to.
 
Nije mi jasno. Sto za PC verziju ne bi ubacili bar nesto vece texture. To ne bi trebalo da je neki problem sem sto treba vise mesta na dvd-ovima za iste. Jedino ako ce da stekare na diskovima:) Takodje mislim da bi imali veeelike koristi od teselacije, ali to verovatno iziskuje jos kesa i vremena za razvoj....


Karmakova ideja je uniformnost u vizuelnom delu na svim platformama. Vec sam okacio da je igra pokasapljena zbog 360-ce, a kada su teksture u pitanju tu je ocigledno da postoji vec jasno odredjen plan i propozicije kolika ce neka njihova srednja vrednost biti u gabaritu i to takodje na svim platofrmama. Da se razumemo, teksture ce biti svakako dovoljno velike, s tim sto kako je receno ce X-Box imati mutnije teksture zbog vece kompresije i to je to...

Vlado, samo spustis detalje :)

Eh ti mi bre sad ovim komentarom demonstriras tipican istocnjacki pragmatizam. U principu meni je taj nacin razmisljanja poznat i simpatican, drugim recima ok ti je to druze, ali to nije sustina. Sustina je da ne smanjujes nista a da imas animaciju u 60herca!

Dakle primarni cilj ljudi u id-u su 60hz, sve ostalo kako mi se cini je sekundarno tj. podredjeno je ovom primarnom! Uostalom ne mozes optimizovati igru jednako kvalitetno u svim nivoima, a i sta imas od toga. Smanji detalje u Crysis-u i dobices svega 5-6 frejmova odozgo. Ako bas smanjis detalje dobices 10 frejmova ali onda igra vise nece da lici ni na sta! Dakle jasno je sta je ovde ideja kao i to da je odredjeni kompromis izmedju kvaliteta i perfomansi nacinjen i planiran od samog starta...

Ja cisto sumnjam da ce ovo biti "open world", "pravi open world" ili nesto sto vec nismo videli do sad. U najboljem slucaju bice open za slobodno kretanje kao Oblivion, u nesto verovatnijem, kao Fallout3, dok u najverovatnijem- ides od tacke A do tacaka B, C, D, E... putem tunela / klisure / mosta / kozje staze ... to ce biti u te dve pustahije, malo trkanja, malo pucanja, divicemo se megatexturingu, recicemo wow i to je to.

Ono sto je obelodanjeno do sada je sledece. Igracu ce uvek biti jasno gde treba da ide i sta treba da radi, sto podrazumea svakako odredjeni linearan koncept prilikom izrade samih mapa. Dakle mape ce biti svakako do odredjene granice lineranog karaktera, a ne bukvalno i totalno open world, u onom najbanalnijem smislu tipa recimo: ej vidi onaj siljak na vrhu onog brega! Aj sad cu malo da se popenjem tamo da vidim cisto sta ima! Dakle ako ovo neko ocekuje, razocarace se!

No bez obzira na ovo mape bi trebalo da ponude sasvim dovoljno shirine! I da svakako ce to biti setnja od tacke A do tacke B ili C ili D, kako god... Samo koja je to open world igra koja to nema!?!

Drugo, obecano je puno sporednih misija i zadataka koje igrac moze da odigra ali i ne mora! Receno je napr. da ako u odredjenom delu mape potamanis sve bandite, kada sledeci put tu dodjes to nece biti prazno, vec ce tu oblast zauzeti neka druga frakcija. Ovo je zanimljiv koncept, takodje zvuci poprilicno arkadno i shematski ali obecava svakako dobru zabavu i u izvesnom smislu iziskuje od igraca da razmisli dva puta kako ce i sta uraditi pre nego li krene u akciju!

Meni je ovo dovoljno ukoliko igra ima dobru atmosferu i smek, a cenim da ce imati posto sve sto dodje iz id-a bas to ima, za razliku od gomile drugih naslova koji imaju i ovo i ono ali nemaju to nesto magicno sto te vuce da odigras igru vise puta i zbilja uzivas u svakom momentu! Da budem iskren to je i glavni razlog sto id ima poseban status kod mene...
 
Poslednja izmena:
Ono sto je obelodanjeno do sada je sledece. Igracu ce uvek biti jasno gde treba da ide i sta treba da radi, sto podrazumea svakako odredjeni linearan koncept prilikom izrade samih mapa. Dakle mape ce biti svakako do odredjene granice lineranog karaktera, a ne bukvalno i totalno open world, u onom najbanalnijem smislu tipa recimo: ej vidi onaj siljak na vrhu onog brega! Aj sad cu malo da se popenjem tamo da vidim cisto sta ima! Dakle ako ovo neko ocekuje, razocarace se!

Pa...ili je "pravi open world" ili nije...

No bez obzira na ovo mape bi trebalo da ponude sasvim dovoljno shirine! I da svakako ce to biti setnja od tacke A do tacke B ili C ili D, kako god... Samo koja je to open world igra koja to nema!?!

Nisi razumeo...rekoh lepo

ides od tacke A do tacaka B, C, D, E... putem tunela / klisure / mosta / kozje staze ...

To je neki moj utisak na osnovu dosad vidjenog.
 
Pa...ili je "pravi open world" ili nije...

To je neki moj utisak na osnovu dosad vidjenog.

Pa da budem iskren a obzirom i da nisam vidovit, i ja se pitam jos uvek kako ce tacno biti koncipiran open world u Rage-u.

Licno se nadam da ce to biti pravi open world, ali zbog toga sto je receno da ce igracu uvek biti jasno gde treba da ide i sta da radi, kao i to da je odredjeni linearan aspekt prisutan i da nikada nisu ni pomisljali da to amputiraju do kraja (verovatno zbog arkadnog a ne simulacionog koncepta koji id gura), verujem da ono sto sam rekao stoji. Ukratko, cenim da ce to biti pravi open world po konceptu ali svakako limitiran donekle po pitanju osvajanja prostora i kretanja u istom i to pre svega zbog linearnosti, odnostno jednostavnosti ili jasnoce "gde idem i sta radim". To je jedno, drugo i sama T oznaka koju ovaj put id svakako zeli da zakaci za ovaj naslov cenim da dovolno sugerise koliko mozemo da ocekujemo da ce ovaj naslov biti da tako kazem kompleksan u tom izvodjackom smislu! To kada sam video, svakako se nisam obradovao jer nekako sumnjam da to ima bukvalno i samo veze sa ostalim M atributima kao sto su: more intense violence, blood and gore, sexual themes/content, use of alcohol/drugs, and frequent use of strong language...

Nekako mi ide i stoji tu ona logika koja nalaze da jedno vuce drugo! I ova prica o linearnosti i jasnoci cenim da mora da ima barem malo veze i sa time...
 
Poslednja izmena:
Karmakova ideja je uniformnost u vizuelnom delu na svim platformama. Vec sam okacio da je igra pokasapljena zbog 360-ce, a kada su teksture u pitanju tu je ocigledno da postoji vec jasno odredjen plan i propozicije kolika ce neka njihova srednja vrednost biti u gabaritu i to takodje na svim platofrmama. Da se razumemo, teksture ce biti svakako dovoljno velike, s tim sto kako je receno ce X-Box imati mutnije teksture zbog vece kompresije i to je to...



Eh ti mi bre sad ovim komentarom demonstriras tipican istocnjacki pragmatizam. U principu meni je taj nacin razmisljanja poznat i simpatican, drugim recima ok ti je to druze, ali to nije sustina. Sustina je da ne smanjujes nista a da imas animaciju u 60herca!

Dakle primarni cilj ljudi u id-u su 60hz, sve ostalo kako mi se cini je sekundarno tj. podredjeno je ovom primarnom! Uostalom ne mozes optimizovati igru jednako kvalitetno u svim nivoima, a i sta imas od toga. Smanji detalje u Crysis-u i dobices svega 5-6 frejmova odozgo. Ako bas smanjis detalje dobices 10 frejmova ali onda igra vise nece da lici ni na sta! Dakle jasno je sta je ovde ideja kao i to da je odredjeni kompromis izmedju kvaliteta i perfomansi nacinjen i planiran od samog starta...



Ono sto je obelodanjeno do sada je sledece. Igracu ce uvek biti jasno gde treba da ide i sta treba da radi, sto podrazumea svakako odredjeni linearan koncept prilikom izrade samih mapa. Dakle mape ce biti svakako do odredjene granice lineranog karaktera, a ne bukvalno i totalno open world, u onom najbanalnijem smislu tipa recimo: ej vidi onaj siljak na vrhu onog brega! Aj sad cu malo da se popenjem tamo da vidim cisto sta ima! Dakle ako ovo neko ocekuje, razocarace se!

No bez obzira na ovo mape bi trebalo da ponude sasvim dovoljno shirine! I da svakako ce to biti setnja od tacke A do tacke B ili C ili D, kako god... Samo koja je to open world igra koja to nema!?!

Drugo, obecano je puno sporednih misija i zadataka koje igrac moze da odigra ali i ne mora! Receno je napr. da ako u odredjenom delu mape potamanis sve bandite, kada sledeci put tu dodjes to nece biti prazno, vec ce tu oblast zauzeti neka druga frakcija. Ovo je zanimljiv koncept, takodje zvuci poprilicno arkadno i shematski ali obecava svakako dobru zabavu i u izvesnom smislu iziskuje od igraca da razmisli dva puta kako ce i sta uraditi pre nego li krene u akciju!

Meni je ovo dovoljno ukoliko igra ima dobru atmosferu i smek, a cenim da ce imati posto sve sto dodje iz id-a bas to ima, za razliku od gomile drugih naslova koji imaju i ovo i ono ali nemaju to nesto magicno sto te vuce da odigras igru vise puta i zbilja uzivas u svakom momentu! Da budem iskren to je i glavni razlog sto id ima poseban status kod mene...

Koliko se sjecam njima je cilj postici 60 frejmova na konzoli, i zato izgleda tako kako izgleda. Treba li konzoli 60 frejmova!

Zamisli kako ce to raditi na PC-u! A moze izgledati duplo bolje uz odlicne performanse.

I nije samo stvar u texturama, vec u poligonazi i staticnom osvjetljenju. Ok, na stranu dobra grafika jer se i bez nje moze napraviti odlicna igra, no u pitanju je Carmackova filozofija pravljenja igara. Ta filozofija se meni ne svidja.
 
....And what do we see? Well, perhaps the best-looking video game of all time.

Gearbox Software's Borderlands is a decent enough reference point. Like Borderlands, RAGE is a quasi open world post-apocalyptic FPS set in a sci-fi Wild West - all deep south accents and heavy guitar twangs. But there the similarities end, because in visual terms, RAGE blows Borderlands, and almost every other game, out of the water.

The devil is in the detail, and the detail is fuelled by id's next-generation game engine id Tech 5. Tim begins his demo out in the wasteland, just looking around. The searing desert sun burns deep shadows on red rock. Textures buzz with detail. Shrubs sway in the wind. Water pools reflect RAGE's virtual world with crystal clarity. And the frame rate... oh, the frame rate. RAGE's world is not photo-realistic, but it is so colourful, vibrant and smooth that it seems beyond real......

....Clearly, RAGE looks incredible. But, as we all know, great graphics do not always make for a great game. So, the question remains: just how will RAGE feel to play? What kind of shooter is it? Does it innovate the genre in areas other than visuals? What about plot and characters – aspects that are hardly id's traditional strong areas?....

dalje u tekstu http://www.videogamer.com/pc/rage/preview-2322.html
all ga nahvalise...
 
Po screenovima i ne izgleda nesto. Killzone 2 iako mator konj po meni ima bolju grafiku :p
 
So here we are, in the depths of a stunning French château, about to see RAGE being played on the Xbox 360 for the first time.

I onda...

....And what do we see? Well, perhaps the best-looking video game of all time.

IT novinarstvo u svom punom sjaju. Kao onomad Activision i IGN/Gamespot/itd kad je organizovao "all fees included private party" u Holivudu za prikaz MW2...i eto ocena za grafiku (bolja od BC2) za zvuk takodje (LOL)...Svedjani skrtice:p

Ovako se pravi GOTY.
 
Kazu da je objektivnost vrlina :)
 
Pa jeste vrlina...ali objektivnosti odavno nema. Pa i ja ne bi bio objektivan da mi je placen put i boravak u fensi zamku u Francuskoj, sa sve sobaricama i sta sve ide pride :D...Napisem par redaka odusevljen grafikom (jelte to je JC, znaci najbolja grafika, cist zicer) i svi srecni:) Posle kad izadje finalna igra, lupim 10/10 gde treba, cisto da zadrzim posao...A to sto ona zeMska vise lici na gremlina nego na ljudsko bice, to nista...
 
Poslednja izmena:
Treba prvo videti igru u pokretu, pa prosuditi.
Screen-ovi nisu beš preterano merodavni, to se pokazalo više puta do sada.
 
Koliko se sjecam njima je cilj postici 60 frejmova na konzoli, i zato izgleda tako kako izgleda. Treba li konzoli 60 frejmova!

Zamisli kako ce to raditi na PC-u! A moze izgledati duplo bolje uz odlicne performanse.

I nije samo stvar u texturama, vec u poligonazi i staticnom osvjetljenju. Ok, na stranu dobra grafika jer se i bez nje moze napraviti odlicna igra, no u pitanju je Carmackova filozofija pravljenja igara. Ta filozofija se meni ne svidja.


Ja ga cenim da je njima ipak cilj uniformnost + 60hz na svim platformama! Osim toga reci ti meni napr. jel Stalker ima na prosecnom PC-u danas animaciju u 60hz. Naravno da nema, a verujem da nece imati jos sto sta u odnosu na id-tech 5 sto cemo tek videti kada igra bude izasla. Dakle 60hz (ukoliko ih ostvare) jeste objektivno vredan rezultat u ovom tzv. open world zanru i u ovom trenutku... E sad, da id-tech 5 moze da ponudi vise i bolje po pitanju poligona na PC-u i ko zna jos cega sve - to verovatno stoji, ali naravno samo ukoliko zrtvujes frejmrejting ili nesto trece. Znaci ocigledno je da ne mos imati, jare i pare drugar... Mozda je malo glupo da mi polemisemo o ovakvim stvarima u ovom momentu kada igra jos nije izasla, jer toliko je barem jasno John Carmac nije mutav lik! Zna taj sta radi i ja verujem da posotoji sasvim logican i objektivan razlog zbog cega su ljudi iz id-a izabrali ovo sto su izabrali kao finalno resenje, i to je to...

E sad sto se tice ovoga sto si rekao da ti se ne svidja Carmacova filozofija pravljenja igara, moram ti priznati da mi nije bas najjasnije na sta ciljas...?
 
Poslednja izmena:
... Mozda je malo glupo da mi polemisemo o ovakvim stvarima u ovom momentu kada igra jos nije izasla, jer toliko je barem jasno John Carmac nije mutav lik! Zna taj sta radi i ja verujem da posotoji sasvim logican i objektivan razlog zbog cega su ljudi iz id-a izabrali ovo sto su izabrali kao finalno resenje, i to je to...
Mislim da si u pravu, s tim što mu razlog i ne mora biti objektivan već samo praktičan zbog datog trenutka i "nametnutih" okolnosti.
 
Na mene je Borderlands ostavio mnogo jači vizuelni utisak nego Crysis naprimer. Imao sam osećaj da sam u nekoj od epizoda stripa Jeremiah (Džeremaja na srpskom) i zaista sam bio opčinjen. Možda zato što sam bio veliki fan stripova ali jedostavno nisam mogao da se odvojim od ekrana iako ne volim preterano igrice bez zanimljive priče.
U Rage-u mi se sviđa to što ne pokuštava da postigne 100% realizam tipa Crysis već vuče na taj strip izgled.
 
Ja ga cenim da je njima ipak cilj uniformnost + 60hz na svim platformama! Osim toga reci ti meni napr. jel Stalker ima na prosecnom PC-u danas animaciju u 60hz. Naravno da nema, a verujem da nece imati jos sto sta u odnosu na id-tech 5 sto cemo tek videti kada igra bude izasla. Dakle 60hz (ukoliko ih ostvare) jeste objektivno vredan rezultat u ovom tzv. open world zanru i u ovom trenutku... E sad, da id-tech 5 moze da ponudi vise i bolje po pitanju poligona na PC-u i ko zna jos cega sve - to verovatno stoji, ali naravno samo ukoliko zrtvujes frejmrejting ili nesto trece. Znaci ocigledno je da ne mos imati, jare i pare drugar... Mozda je malo glupo da mi polemisemo o ovakvim stvarima u ovom momentu kada igra jos nije izasla, jer toliko je barem jasno John Carmac nije mutav lik! Zna taj sta radi i ja verujem da posotoji sasvim logican i objektivan razlog zbog cega su ljudi iz id-a izabrali ovo sto su izabrali kao finalno resenje, i to je to...

E sad sto se tice ovoga sto si rekao da ti se ne svidja Carmacova filozofija pravljenja igara, moram ti priznati da mi nije bas najjasnije na sta ciljas...?

60 frejmova na konzoli znaci da moras degradirati kvalitet grafike poprilicno. Zamisli kako ce to raditi na PC-u, a kako bi moglo izgledati i raditi. Na ovim fotkama mi se jedino svidja dizajn, level dizajn ce vjerovatno biti odlican, te colorit.

A Stalker ne koristi texture niske rezolucije, staticno osvjetljenje, te mali broj poligona. Stalker je dinamican u svakom pogledu.

Sto se tice Carmackove filozofije, znas kakve igre je on do sada pravio. Njemu su prica i inovativnost po pitanju gameplaya sekundarni.
 
60 frejmova na konzoli znaci da moras degradirati kvalitet grafike poprilicno. Zamisli kako ce to raditi na PC-u, a kako bi moglo izgledati i raditi. Na ovim fotkama mi se jedino svidja dizajn, level dizajn ce vjerovatno biti odlican, te colorit.
Jedan od glavnih aspekata Rage-a je voznja! Zato im je tih famoznih 60hz toliko vazno izmedju ostalog. U Rage-u voznja ima posebnu dimenziju i cenim da je nesto zahtevnija od ostalih igara ovog tipa jer se ovde i trkas i pucas. Znaci tu ce biti dosta otpalih tockova, dimcica, vatrica i ostalih zezalica na stazi koja je u sklopu open world mape. Sad ti razmisli na sta bi licio ovaj deo igre kada bi se povecala poligonaza i postprocesing a frejm rejting spao na nekih varijabilnih i svakako prosecnih 30-40 fps-a. To prosto ne bi bilo to i svakako ne bi bilo zabavno...

To sto ti pricas je tacno, ali samo po cenu da zrtvujes frejmrejting. Pitanje je koliko zaista dobijas u tom vizuelnom delu sa drasticnim povecanjem poligona ili recimo odredjenim postproces efektima koji u principu najvise umeju da zadave mashinu gledano iz ugla naravano odnos, prefomanse/kvalitet. Dakle opet ponavljam, cenim da su za ove 4 godine koliko rade na igri isprobali do sada sve ove varijante i da je ova koje je konacna zasigurno takva s razlogom. Tako je bilo i sa Doom3 gde su recimo bile namerno zrtvovane teksture, a ovde je to reklo bi se broj poligona u prvom redu... Znaci ja ga cenim da se ovde ne radi o tajmingu vec da je ovde rec o cisto prakticnoj kalkulaciji jer je ocito da ljudima iz id-a nije trka i da im se nigde ne zuri, a takodje se i ne utrkuju sa ostalim slicnim razvojnim timovima jer da to rade svakako bi pozurili...

A Stalker ne koristi texture niske rezolucije, staticno osvjetljenje, te mali broj poligona. Stalker je dinamican u svakom pogledu.

A odkut ti znas da Rage nece imati sve to isto samo jos malo bolje! Sto se tice tekstura, prilicno sam siguran da ce biti vece od onih koje koristi Stalker, ili bi barem tako trebalo da bude jer je tako bilo najavljeno kada su bile prikazane specifikacije za id-tech 5 endzin svojevremeno! A sto se Stalkera tice, ja licno bih bio srecniji da je malo manje dinamican a malo vise animatican! :D

Sto se tice Carmackove filozofije, znas kakve igre je on do sada pravio. Njemu su prica i inovativnost po pitanju gameplaya sekundarni.

Pa to je samo delimicno tacno i to zato sto se kompletna id-ova zaostavstina bazira na prakticno 3 naslova: Doom, Quake i Wolfenstein

Ali Rage je nesto novo i cenim da ce ovde stvari stajati ipak malo drugacije. Tj. ocu da kazem da bi bilo jako glupo kada ne bi iskoristili potencijal i sirinu koju im omogucuje potpuno nova igra na kojoj rade. Tim Willits je vise puta naglasio u mnogobrojnim intervjuima koje je dao da upravo najvise razmisljaju o ovim stvarima i da je jako dobro sto pored novog endzina imaju i nov naslov na kome rade. E sad o cemu je tacno ovde rec to ostaje da se vidi a ja ne bih dalje da spekulisem. Videcemo to kada izadje igra svakako...

Osim toga nekako mi se cini da Carmac ne odlucuje o tim stvarima. Ja mislim da on vodi racuna i odlucuje o svemu sto se vezuje iskljucivo i samo za taj tehnicki deo, znaci endzine. Za sve ostalo su zaduzeni drugi ljudi pocevsi upravo od cika Tima Willtsa koji je creative director pa nadalje...
 
Poslednja izmena:
Novinari svasta pisu! heh!

Evo ga jedan demant...

Izgleda da ipak nista nece otpasti kako je prvobitno bilo receno!

To je svakako dora vest, ali bice da je tacno ono sto je receno za teksture na X-Box platformi, jer koliko vidim ovde nista nije po tom pitanju receno...

PS3 verzija izlazi na blu-ray disku, dok X-BOX ide na 2 DVD-a

Nothing has been cut from upcoming multi-platform shooter RAGE in order to fit the game onto two Xbox 360 discs, developer id Software has insisted.

At a recent Bethesda Gamers Day event in Paris, lead designer Tim Willits revealed that the Xbox 360 version of RAGE will be released on two discs.

The PS3 version will be released on one Blu-ray disc.

"Really, there has never been a time when we said we have to remove that map that we already made because it's not going to fit on the 360," Willits told VideoGamer.com at the event.

"But we've structured the story in such a way that at the end of chapter one, or the first part or whatever you want to call it, there's a nice logical separation. So even on the PS3 and the PC you're not going to go back to Wellspring. Once you're done with all the stuff in Wellspring you're moving on to Subway Town and the next part of the game."

Willits added that all three versions of the game will look the same when the game is eventually released some time next year.

"Graphically, all three of the platforms look about the same," he said.

"There are some challenges with each of them. The PS3 version right now is more stable. So I was thinking about bringing that one [to demo at the Bethesda Gamers Day event], but we already told everyone that we were showing on 360, so we brought the 360."

Willits did, however, suggest that a few treats may be reserved for high-end PC owners.

"Maybe on the PC, where John Carmack loves to have some little Wingdings that you can turn on, some special effects stuff," he said. "But no, they'll all be the same."
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako niko ne provaljuje koliko dobru karakternu animaciju imaju id igre? Jos od Doom-a 3. To jednostavno izgleda "smooth" za razliku od prakticno svake druge igre.
Ali neeee, broj poligona je primarna stvar ...
 
Doom3 je bas sto se toga tice ostao u senci HL2...dzaba to "smooth" kad su likovi bili kao od gume / plastelina...a izgleda da taj "smek" furaju i dalje.
 
Jedan od glavnih aspekata Rage-a je voznja! Zato im je tih famoznih 60hz toliko vazno izmedju ostalog. U Rage-u voznja ima posebnu dimenziju i cenim da je nesto zahtevnija od ostalih igara ovog tipa jer se ovde i trkas i pucas. Znaci tu ce biti dosta otpalih tockova, dimcica, vatrica i ostalih zezalica na stazi koja je u sklopu open world mape. Sad ti razmisli na sta bi licio ovaj deo igre kada bi se povecala poligonaza i postprocesing a frejm rejting spao na nekih varijabilnih i svakako prosecnih 30-40 fps-a. To prosto ne bi bilo to i svakako ne bi bilo zabavno...

To sto ti pricas je tacno, ali samo po cenu da zrtvujes frejmrejting. Pitanje je koliko zaista dobijas u tom vizuelnom delu sa drasticnim povecanjem poligona ili recimo odredjenim postproces efektima koji u principu najvise umeju da zadave mashinu gledano iz ugla naravano odnos, prefomanse/kvalitet. Dakle opet ponavljam, cenim da su za ove 4 godine koliko rade na igri isprobali do sada sve ove varijante i da je ova koje je konacna zasigurno takva s razlogom. Tako je bilo i sa Doom3 gde su recimo bile namerno zrtvovane teksture, a ovde je to reklo bi se broj poligona u prvom redu... Znaci ja ga cenim da se ovde ne radi o tajmingu vec da je ovde rec o cisto prakticnoj kalkulaciji jer je ocito da ljudima iz id-a nije trka i da im se nigde ne zuri, a takodje se i ne utrkuju sa ostalim slicnim razvojnim timovima jer da to rade svakako bi pozurili...



A odkut ti znas da Rage nece imati sve to isto samo jos malo bolje! Sto se tice tekstura, prilicno sam siguran da ce biti vece od onih koje koristi Stalker, ili bi barem tako trebalo da bude jer je tako bilo najavljeno kada su bile prikazane specifikacije za id-tech 5 endzin svojevremeno! A sto se Stalkera tice, ja licno bih bio srecniji da je malo manje dinamican a malo vise animatican! :D



Pa to je samo delimicno tacno i to zato sto se kompletna id-ova zaostavstina bazira na prakticno 3 naslova: Doom, Quake i Wolfenstein

Ali Rage je nesto novo i cenim da ce ovde stvari stajati ipak malo drugacije. Tj. ocu da kazem da bi bilo jako glupo kada ne bi iskoristili potencijal i sirinu koju im omogucuje potpuno nova igra na kojoj rade. Tim Willits je vise puta naglasio u mnogobrojnim intervjuima koje je dao da upravo najvise razmisljaju o ovim stvarima i da je jako dobro sto pored novog endzina imaju i nov naslov na kome rade. E sad o cemu je tacno ovde rec to ostaje da se vidi a ja ne bih dalje da spekulisem. Videcemo to kada izadje igra svakako...

Osim toga nekako mi se cini da Carmac ne odlucuje o tim stvarima. Ja mislim da on vodi racuna i odlucuje o svemu sto se vezuje iskljucivo i samo za taj tehnicki deo, znaci endzine. Za sve ostalo su zaduzeni drugi ljudi pocevsi upravo od cika Tima Willtsa koji je creative director pa nadalje...

Vlado, ti zaboravljas da je Rage multiplatform igra, i da ce biti ista na sve tri platforme. Kako ces u tom slucaju 2048x2048 texture implementirati na PS3/XBOX?

I pricamo o igri, ne o id-tech 5 enginu. Valjda znas da texture nisu dio engina vec dodatci.

Druga stvar, tih 60 frejmova na konzoli je manje bitno jer se igra s gamepadom. A najmanje sto ocekujem je da ce id napraviti super brzu igru za gamepad. Ima li to smisla!

Ne znam kako niko ne provaljuje koliko dobru karakternu animaciju imaju id igre? Jos od Doom-a 3. To jednostavno izgleda "smooth" za razliku od prakticno svake druge igre.
Ali neeee, broj poligona je primarna stvar ...

Pa bila bi sramota da su im animacije lose, jer rade run&gun igre zatvorenog tipa, totalno linearne, repetativnog gameplaya i siromasne price. Traju 7-8 sati.

Valjda ce ovog puta napraviti nesto drugacije, bolje!
 
Meni se jako sviđa to što je Rockstar uradio sa Red Dead Redemptionom, ali i GTAIV je izgledao mnogo dobro na video klipovima, a posle nije bio tako bajan. Mislim da će Rage mnogo bolje izgledati uživo nego na slikama ili čak snimcima koje smo do sada videli. I naravno, 60fps na konzoli, šta hoćete više? Crysis nebo i modele sa 500k poligona? WTF...?
 
Doom3 je bas sto se toga tice ostao u senci HL2...dzaba to "smooth" kad su likovi bili kao od gume / plastelina...a izgleda da taj "smek" furaju i dalje.

HL2 je zaista odlican po tom pitanju, zaboravih na njega totalno! Zasto plastelina? Zbog naglasenog specular shadera ili? Meni su bili odlicni. Ustvari, jos uvek su.

@starac: Ustvari, teksture su deo engine-a :) Sa kojom rezolucijom barata, koje kombinacije mapa koristi itd.
Kakave veze kvalitet animacije pokreta karaktera u igri ima sa formom igre?
 
Ne mogu bas da objasnim, ali svim karakterima u D3 kao da su falile teksture. Ne znam kako su to uspeli da postignu, jer to nije bas lako:d Kao da su na modele (mislim na lica ljudi, kao i kompletne modele cudovista) naneli samo diffuse boju i bump. I sve to renderovali u 3dsMax scanline:D
A facijalna animacija je bas bas bila jadna u odnosu na HL2.
 
Poslednja izmena:
a ti si u doom3 gledao modele lica ? wtf ? igra je da ides pucas ubijas i jurish po mraku, ne da razgledash da li protivnik ima koju dlaku u uvetu :) i kod igara koje to eventualno mogu da postignu taj detalja, sa tim se zabavljas prvih 10ak minuta ili s vremena na vreme krzo igru... u stvari bar ja tako

stos mene tice sve zavisi od tipa gameplaya koliko i na kojim mestima detelja treba da ima
 
Ne znam sto spopadas mene sa tom pricom :) Samo odgovaram coveku na pitanje...kad vec pricamo o grafici, tj likovima/animacijama u D3. Uostalom ta igra je bas bila hypovana sto se grafike tice i tehnologije (poput Rage-a danas) i te godine je popila zlatnu malinu i za grafiku i za gameplay na kraju...:D
 
HL2 je zaista odlican po tom pitanju, zaboravih na njega totalno! Zasto plastelina? Zbog naglasenog specular shadera ili? Meni su bili odlicni. Ustvari, jos uvek su.

@starac: Ustvari, teksture su deo engine-a :) Sa kojom rezolucijom barata, koje kombinacije mapa koristi itd.
Kakave veze kvalitet animacije pokreta karaktera u igri ima sa formom igre?

Texture su dodatci kao i zvuk ili boja. Od engina zavisi kako ce baratati s njima.

I nisi dobro shvatio moj post. Htjedoh reci da se bar mogu potruditi oko animacija kada su im ostali elementi manje bitni.
 
Nazad
Vrh Dno