Šta je novo?

MPC i HW decoding HD materijala preko DXVA

danijel00

Čuven
Učlanjen(a)
08.11.2003
Poruke
6,951
Poena
845
Iako vec duze vreme u ovom ili onom obliku kartice treba da mogu da dekodiraju HD materijal, meni to dosad nije bilo nikad upotrebljivo.

Konkretna resenja su uglavnom bila preko power dvd-ovog decodera, pri cemu su samo neki, specijalni i retki fajlovi, stvarno radili. No, obzirom na kvalitet nekih SW only resenja nisam nikad imao zelju da se upustam u problematiku...

Konacno sam babrajuci nesto po netu skontao da novi MPC, Home Cinema Edition ima u sebi HD decoder koji podrzava DXVA.. malo sam se poigrao (skontao da mi za catalyste 8.6 treba hotfix za 48xx ili verzija 8.5 |( ) i voila...
uredno mi pusta vecinu 720p ripova koje imam (x264 u mkv), gde cpu usage bude oko 10-12% na masini iz potpisa!
tako da eto nama konacno upotrebljivog i nekomercijalnog resenja da se upogone malo i ti gpu-ovi... napomena je da nisu podrzani bas svi ripovi

evo malo za detalje
http://mpc-hc.sourceforge.net/DXVASupport.html

Izvinjavam se ako sam otkrio toplu vodu, ali ja ovo na ovom forumu ne videh jos, a ni search po dxva nije izbacio nista pametno.. isto tako ni novi mpc niko ne pominje, a ima zaista korisnih opcija (mada mi je gom korisniji za serije, mpc hc je zakon za HD).
 
U linku koji si postavio nigde se ne spominje x264?
 
Radi veruj mi |)
kreni odavde http://forum.doom9.org/showthread.php?t=123537

poenta je da x264 mora da bude taj L 4.1 i ti neki ref frameovi da budu max 4 za 1080p, tj 8 za 720p...
nisam ni ja verovao, pogotovo sto mi sa power dvd-om ni jedan mkv sto sam tad imao nije radio (pre par meseci sam probao zadnji put),a uspeo sam sa nekim sample mp4 ako se dobro secam...
 
Probao i radi, sa CoreAVC zauzece ~30%, sa MPC dekoderom ~10% (x264 720p). Nije lose :)
 
Stvarno šljaka :)
Do sada sam probao dva x264 HD filma, na jednom je radilo, na drugom ne. Očigledno taj drugi ima nešto što ne odgovara dekoderu.
 
Lepo objasnjeno a nije bilo neke vece price do sada o ovome pa vecina ne zna ni da je moguce
svaka cast danijel
 
Kako se ovo MPC+HC podešava za Xp?
Zauzeće CPU-a opada ali secka mkv. CoreAVC nije učitan.
Imam ATI 4670 i trebalo bi da može ovo da radi kako treba da ne secka.

1280x528 inidijana 4 sto nije ni punih 720p

FPS: ~13-15

Evo sta kaze MPC HC kad ukljčim Display Stats

DXVA1: H.264 bitsream decoder, no FGT . Mozda je ovo loše.

U Filters->MPC Video decoder
 

Prilozi

  • MPC Video decoder.JPG
    MPC Video decoder.JPG
    24.6 KB · Pregleda: 330
Poslednja izmena:
Kako se ovo MPC+HC podešava za Xp?
Zauzeće CPU-a opada ali secka mkv. CoreAVC nije učitan.
Imam ATI 4670 i trebalo bi da može ovo da radi kako treba da ne secka.

1280x528 inidijana 4 sto nije ni punih 720p

FPS: ~13-15

Evo sta kaze MPC HC kad ukljčim Display Stats

DXVA1: H.264 bitsream decoder, no FGT . Mozda je ovo loše.

U Filters->MPC Video decoder

I ja imam slican problem, s tim sto kod mene par sekundi radi normalno pa na sekund opadne FPS na 13-15.

Nasao sam neko resenje, znaci samo se ugasi ova VMR9 mix mode opcija i sve radi ko podmazano, ali onda se pojavljuje ovo zamucenje na dnu slike (pogledati attachment):

Kako to resiti?

Napomena:

To zamucenje se ne pojavljuje na svim filmovima.
 

Prilozi

  • snapshot20081223131102.jpg
    snapshot20081223131102.jpg
    87.4 KB · Pregleda: 293
  • mpc.JPG
    mpc.JPG
    70.9 KB · Pregleda: 283
Poslednja izmena:
Kako se ovo MPC+HC podešava za Xp?
Zauzeće CPU-a opada ali secka mkv. CoreAVC nije učitan.
Imam ATI 4670 i trebalo bi da može ovo da radi kako treba da ne secka.

1280x528 inidijana 4 sto nije ni punih 720p

FPS: ~13-15

Evo sta kaze MPC HC kad ukljčim Display Stats

DXVA1: H.264 bitsream decoder, no FGT . Mozda je ovo loše.

U Filters->MPC Video decoder

Nasao sam resenje, samo treba otici u View-> Options-> Internal Filters-> Source Filters i iskljuciti Matroska, MP4/MOV i Ogg.

Sada mi sve sljaka ko podmazano i nema vise onog zamucenja na dnu slike.

Naravno pod opcijom Output treba da bude ukljuceno VMR9 mixer mode.
 
Nasao sam resenje, samo treba otici u View-> Options-> Internal Filters-> Source Filters i iskljuciti Matroska, MP4/MOV i Ogg.

Sada mi sve sljaka ko podmazano i nema vise onog zamucenja na dnu slike.

Naravno pod opcijom Output treba da bude ukljuceno VMR9 mixer mode.

Choveche ti si car! Mene ovo smorilo i prestadoh da trazim. Meni je VMR9 vec bio u mixer modu ali ovi source filteri napravishe problem. Sad film ide oko 24-25+fps-a sto se vidi sa CTRL+J a provera je i CRTl+T isto za izlaz. Zauzece cpu je minimalno ispod 10 do max 15%. Ne mogu da vidim u full sreenu. ali moye neki hostori da s vidi zato u logu nekom beshe.



:banana: :wave:
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene nijedan HD materijal ne radi dobro u MPC HC-u tj. ako koristim HW akceleraciju i vmr9 kao output tada na mojoj karti pod vistom i xp-om pusti materijal 2-3 sekunde i onda radi loop te 2-3 sekunde i zamrlja se sve, dok u pozadini radi svuk normalno.Dok u HD filmovima kod kojih se ne koristi GPU akceleracija sve radi odlicno.Izgleda da GPU akceleracija ne radi dobro sa 2600pro.Zato moram da koristim ffdshow za h264 i vc-1 i da iskljucim podrsku za iste u MPC HC-u.

Da li jos nekome ko ima 2600pro/xt GPU akceleracija sa MPC HC-om ne radi kako bi trebalo?
 
Poslednja izmena:
Ovo jeste off u odnosu na temu, ali moram da pitam: MPC HC mi opterećuje samo jedno jezgro, i kod zahtevnih scena u 1080p dolazi do gubitka frejmova, kao u igrama :). Dakle, postoji li neka verzija MPC HC da radi sa oba jezgra? Stari i provereni MPC nema taj problem.
 
Poslednja izmena:
stari i provereni MPC nema dxva decoder...
neko se vec zalio na slicno?
sta ti trenutno decodira 1080p? x1600 koliko znam ne moze u ovoj varijanti...
 
Kako ne može? :) Nije bitan dxva, pričam uopšteno.
 
Kod mene nijedan HD materijal ne radi dobro u MPC HC-u tj. ako koristim HW akceleraciju i vmr9 kao output tada na mojoj karti pod vistom i xp-om pusti materijal 2-3 sekunde i onda radi loop te 2-3 sekunde i zamrlja se sve, dok u pozadini radi svuk normalno.Dok u HD filmovima kod kojih se ne koristi GPU akceleracija sve radi odlicno.Izgleda da GPU akceleracija ne radi dobro sa 2600pro.Zato moram da koristim ffdshow za h264 i vc-1 i da iskljucim podrsku za iste u MPC HC-u.

Da li jos nekome ko ima 2600pro/xt GPU akceleracija sa MPC HC-om ne radi kako bi trebalo?

Isti problem je imao moj prijatelj na Toshibinom laptopu koji ima integ. HD3200 i onda sam ga resio instalacijom Catalysta 8.12.
 
Moguce je da je do drajvera pa cekam 9.1, ali pod Vistom radi sa 8.12(trebalo je samo restartovati racunar), dok kod XP-om(32bit i 64bit) to nije resilo problem.
 
@Heinz
Kolko ja kontam stvari broj jezgara koja se koristi zavisi od dekodera.

Nije isti dekoder koji radi DXVA i onaj koji radi bez. Koliko sam ja citao uputstvo za MPC (tamo negde sa pocetka), treba ti bar ati 3xxx da bi ovo iz MPC radilo DXVA, a u tom slucaju ti dva jezgra sigurno ne trebaju.

Ubaci CoreAVC i promeni drajvere pa vidi sta ce se desiti.

@obojica

lepo pise ovo:
Modern video graphics card have the possibility to decode partially or completely a video using DirectX Video Acceleration (DXVA) and reduces CPU usage. MPC - HC has an embedded video decoder using this technology to decode H.264, VC-1 video. Unfortunately this decoder supports for the moment only bitstream mode, which means that only most recent graphic cards are supported.

* ATI Radeon™ HD, ATI HD3850/3870/4850/4870, AMD Hybrid CrossFireX™ 780G series for H.264 & VC-1
* nVidia GeForce 8500, 8600, 9600 or better

Znaci, nema leba od x1600 tj hd2600, tako da idite u drugi topic |)
 
Poslednja izmena:
Tako pise na MPC HE sajtu, medjutim na doom9.org forumu lepo nabrojano ovo sto sam gore citirao...
 
Evo ga nasao sam tekst:

Cards that supports DXVA:-ATI:
Radeon™ HD 3800 Series
Radeon™ HD 3600 Series
Radeon™ HD 3400 Series
Radeon™ HD 2600 Series
Radeon™ HD 2400 Series
Mobility Radeon™ HD 3600 Series
Mobility Radeon™ HD 3400 Series
Mobility Radeon™ HD 2600 Series
Mobility Radeon™ HD 2400 Series
Mobility Radeon™ HD 2300 Series
Radeon 780G integrated chipset - UVD 2 + AVP 2 (with Phenom only).
Radeon HD 4xxx HD Series - UVD 2 + AVP 2.

To je sa ovog linka:
http://ranpha.wordpress.com/page-1/
 
Kao sto napisah u drugom topicu
skine dxva checker i proveri
Ti podaci sto kacite sa raznih sajtova pola nisu tacni
 
Prema ovom programu izgleda da radeon HD2600pro podrzava GPU akceleraciju(postoji linija ModeH264_VLD_NoFGT, ali u nastavku stoji DVXA1, dok kod 3200 koliko vidim stoji DXVA2).
Ali ista nikako da radi kako bi trebalo pod XP-om(32bit i 64bit), dok pod vistom radi bez problema.
 
Ukratko:
- Sempron 2500+
- 512MB DDR400
- nVIDIA 8400GS sa G98 čipom koji ima PureVideo HD 3 (VP3)
- instalirani drajveri 185.85
- Koristim WinXP Pro SP2

Problem: Kada u MPC-HC u outputu odaberem "System default" reprodukcija ide tečno, zauzeće CPU-a je od 7-12% što je po meni ok obzirom da je u pitanju totalni krš od procesora. Sa ovim rendererom nije moguć prikaz titlova. Kada odaberem VMR7 ili VMR9, imam mogućnost prikaza titla, zauzeće je neznatno veće, 10-18%, ali se tokom reprodukcije stvara efekat kao da je niži frejmrejt pa nekako pokreti nisu glatki i umekšani nego nekako kao da secka. "Secka" je prejaka reč pošto to meni bode oči, dok moja sestra ni ne vidi razliku. Jasno mi je da ukoliko hoću da unutar lanca dekodiranja ubacim neki dodatni filter tipa vob sub da to podrazumeva da onda neće sav posao moći da odrađuje GPU pa će samim tim biti delimično upošljen i CPU ali mi nije jasno zašto se dešava ovaj problem kad centralni procesor raspolaže sa dovoljno slobodnog procesorskog vremena i sigurno je u mogućnosti da pusti ovo da ide "smootly".

Ideje?

Edit: Evo sad sam u MPC-u uključio toolbar "statistics" pa vidim jasno da je recimo posle 3 minuta reprodukcije:
Framerate: 14.56 (1x)
Frames: Drawn: 4093 Dropped: 2711

Znači ne varaju me oči. :)
 
Poslednja izmena:
Zaobidji te Windows rendere i stavi Haali media spliter videces koliko ce kvalitet biti bolji.
 
Poslednja izmena:
Instaliran mi je Haali Media Spliter ali mi je zasivljen u opcijama u outputu.
 
Evo baš sam počeo da pišem odgovor. Nabacio sam neki noviji Haali Spliter i "omogućila" se opcija. Prebacio sam ali kao što si upravo rekao, sada je problem jer ga CPU zalepi na 100%, ali je bar na negde oko 20fps, samo što sada slika gubi sinhronizaciju sa zvukom.

Upravo sam po tom uputstvu radio prvi put. Videću još malo da čeprkam po opcijama i po doom9-u, videohelp-u, pa ako baš ne može da se napravi onda krastavac. Meni nije problem da gledam filmove bez titla nego mi je više bilo stalo da to napravim zbog ostalih ukućana. Hvala na predlozima i pomoći. :)
 
Mda haali jeste kvalitetniji ali treba bas dobar procesor inace je velika razlika u ssinhronizaciji.

Ako ti je titl problem instalirav vobsub i resio si problem
 
Poslednja izmena:
Rešio sam problem. Lepo čovek na onom guide-u napisao koji build treba koristiti od MPC-HC ali ja se pravio pametan pa sam bio u fazonu "ko zna kad je pisan taj tutorijal, daj da stavim poslednji build, verovatno je čak optimizovaniji nego taj koji je autor preporučio". Skinem ja ovaj 1137 koji sam prvobitno instalirao, instaliram 1050 koji je on predložio, stavim output na WMR9 (renderless) i šljaka sve u full-u. Retard. Hvala još jednom na pomoći.
 
Meni se na MPC, bilo HC, bilo obični, javlja neka zrnasta slika, kao da je materijal sa hdtv. To se ne dešava baš kod svih .mkv fajlova ali mi je čudno što se javlja kod DVD i to originalnih. Vjerovatno nešto treba čekirati/dočekirati u programu.
 
Nazad
Vrh Dno