Šta je novo?

Gigabyte (i sve ostale) 4850 - prvi utisci

pixell

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2006
Poruke
2,436
Poena
380
Od juče je zvanično stikut NDA za celu AMD-ovu seriju 4800. AMD je za model 4850 dopustio prodaju par dana ranije jer se zbog ishitrenosti prodavaca i nekih etailer-a veliki broj kartica našao u „divljini“ (još jedno hvala prodavcima).

Ovo je moj kratak review ove prelepe kartice i nemam vremena niti želje da se osvrćem na arhitekturu i inovacije nove RV770 serije. Uostalom, Maxa će vas daviti time čim se dokopa bržeg modela. Ovo je jednostavno, kao što naziv teme kaže, moj prvi utisak.
Unapred se izvinjavam zbog lošeg kvaliteta slika jer mi je fotka u autu.

Kartica koja mi je juče stigla proizvođača Gigabyte nosi oznaku GV-R485-512H-B. Referentnog je dizajna i u pakovanju pored uputstva i diska sa driver-ima sa njom dolaze i DVI to D-Sub adapter, DVI to HDMI adapter, 2xMolex to PCI-e kabl, S-video to Composite adapter, HDTV kabl i CrossFire mostić.

cardbigtq6.jpg


Referentni model podrazumeva jednostavnu naponsku jedinicu, RV770 GPU na 625MHz, 512MB DDR3 memorije koju je potpisala Quimoda koja radi na 993MHz. Oznaka na memoriji pokazuje da je sertifikovana na 1000MHz ali ova serija ima prostora za O/C, što će se kasnije i videti.



Verovatno ste već po drugim testovima naslutili da je kartica vrela. Nažalost, od istine se ne može pobeći. Nakon inicijalne instalacije kartice i driver-a i par 3DMark testova kartica se usijala! Preporuka: nikako ne dirajte bakarni deo coolera nakon igre ili intezivnog testiranja. Kartica sa stock cooler-om radi u idle režimu na nekih 65C i sve vreme ventilator je nečujan. Pri opterećenju temperatura lako prelazi 80C i tu ventilator kreće da se brže okreće ali, čini mi se, kasno. Nisam video trocifren broj niti sam to želeo. Zato, prvi mod kartice:

Stari znanac Zalman VF900 sa GDDR hladnjacima uz ispomoć jednog malog mosfet heatsink-a skinutog sa sa stare, nikad prežaljene MSI NF4 Diamond ploče.
Veoma dobro fabrički odrađen finishing na cooleru je ipak morao da se malo dotera:



Kartica „ušuškana“ u kućištu i spremna za O/C:



Za svaki iole ozbiljniji overclock, morate imati neki aftermarket cooler ili sačekajte da proizvođači izbace modele sa boljim hlađenjem.

Pojavile su se informacije o volt-modovima i promeni voltaže kroz sam BIOS kartice. TechPowerUp je danas izbacio i novi RBE v1.11 koji bi trebao da edituje vrednosti za brzinu obrtaja ventilatora ali pošto je kuler već zamenjen (šteta već načinjena) ovog puta ništa od toga.



Takođe, par tema na XtremeSystems-u bi valjalo sa pažnjom redovno proveravati

Uglavnom GPU voltaža kod 4850 kartica je oko 1.065 – 1.085V dok je kod 4870 to oko 1.327V. Otud i tolika razlika u taktovima obe kartice ali, nemojmo zaboraviti da 4870 ima daleko ozbiljniju naponsku jedinicu.

Maximum koji trenutno uspevam da izvučem je 700/2240 jer u Overdrive-u je to maximum za GPU. Trenutno ni ATIToll ni RivaTuner još uvek ne podržavaju RV770 zato preporučujem program od oZone3D.Net po imenu FurMark koji baš lepo „zagreva“ karticu.



Za kraj, 3DMark06 score, pre i posle overclocka. Mašina iz potpisa.



Kartica se tokom 3DMark-a nije zagrevala preko 66C dok je u idle režimu bila oko 45C. FurMark je uspeo da je nakon pola sata zagreje na čak 80C.

Na kraju zaključak:
Karticu ovih performansi i po ovoj ceni teško ko je mogao da zamisli pre godinu dana. AMD je napravio pravi potez i najvažnije od svega je da će "široka narodna masa" konačno moći da se pristojno naigra i oseti AA i AF prednosti. Ubedljivo best buy i to se ne može osporiti. Jednu stvar koju zameram i za koju mislim da nije mali propust je zagrevanje kartice.

Postovaću rezultate iz igara kad i ako budem stigao (i za vikend ću da izginem na poslu).

Disclaimer:
- Skidanjem fabričkog hladnjaka ćete verovatno izgubiti garanciju (ako prodavac provali),
- Flashovanje BIOS-a neodgovarajućim če vam opet izazvati probleme ako ne znate šta radite,
- VoltMod nosi veliki rizik od oštećenja kartice zbog moguće prevelike voltaže
 
Poslednja izmena:
Da te sluzi!
Cekamo in-game utiske!:)
 
Ne gledaj u bench forum :smash: hocemo rezultate, nema tu ako budem imao vremena, mojne da se izvlacis :d
Da posluzi svrsi, cestitam na kupovini!
:wave:
 
Poslednja izmena:
Jes, ko će sad da spava...
Mereno FRAPS-om, po par minuta u svakoj igri...

Crysis
1680x1050, sve na high, bez AA
Assault nivo, noć u luci, sve pršti, mislim da je najzahtevniji.

Min - Max - Avg
22 - 56 - 34.293

--------------------

Call of Duty 4
1680x1050, sve na maximumu uključujuči i AA i AF
Prvalićete nivo, naviru horde neprijatelja, pojavljuju se tenkovi, helikopteri

Min - Max - Avg
52 - 140 - 82.797

--------------------

Lost Planet DX9
1680x1050, sve što je moglo na max, stavljeno je
Prvi nivo, dalje nisam ni igrao, veje sneg, desetak neprijatelja

Min - Max - Avg
19 - 32 - 25.28

--------------------

Gears of war
1680x1050, sve na max.
Neki od početnih nivoa, gomila saboraca i neprijatelja

Min - Max - Avg
59 - 64 - 61.934
 

Prilozi

  • Crysis.jpg
    Crysis.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 397
  • CoD4.jpg
    CoD4.jpg
    181.8 KB · Pregleda: 494
  • LostPlanet.jpg
    LostPlanet.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 383
  • GoW.jpg
    GoW.jpg
    150.7 KB · Pregleda: 399
Poslednja izmena:
Ma kakav Gigabyte, to je 107% Sapphire kartica. Jedini oni rade rucnu overu markerom, prilikom provere elektrolita.
 
inkorekt.
to radi i MSI. kartica je referentna, mozda ju je napravio i foxconn.

da , ako je gigabajt, di je plavi PCB ?;)
 
Veliki broj Radeon kartica pravi TUL Corporation kao sto je PowerColor,Sapphire,Msi pa evo sad i Gigabyte...:d
 

Prilozi

  • powercolor 4850.jpg
    powercolor 4850.jpg
    138.7 KB · Pregleda: 153
  • sapphire_radeon4850_cards.jpg
    sapphire_radeon4850_cards.jpg
    106.4 KB · Pregleda: 183
  • Msi 4850.jpg
    Msi 4850.jpg
    51.6 KB · Pregleda: 160
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Hmm.. niko jos nije "ubo" ko pravi ATI*u kartice za hard launch.
Nedjo, reci ljudima :)
 
Pa to znaju i mala deca, Power Color iliti kako se ranije beshe zvala, na TUL ili tako nesto.....
Ajde Sasa reci nam :D:D
 
Haha.. ovo postaje zanimljivo. Nije ni jedna od pomenutih :)
 
Mozda je bolji izraz sklapanje. Svaka graficka se sastoji iz bar 4 osnovna dela. U ovom slucaju jezgro pravi AMD.ATI ili u svojim fabrikama ili mu to radi TSMC, memoriju uzimaju od firmi tipa Samsung/Hynix i sl., kuler im radi opet verovatno neka treca firma tipa Arctic Cooling/Zalman i sl., a pretpostavljam da stampanu plocu radi firma koja i sve to sklapa u finalni proizvod. Ima tu sigurno jos gomila sitnica tipa japanski kondenzatori itd. itd. Znaci angazuje se pola sveta da napravi graficku kartu cija je krajnja cena 100-200 evra i onda posle neko ima drskosti da se zali da mu nesto secka :d Dakle nagradno pitanje je ko sve to sklapa i da li taj sto to sklapa pravi bilo sta od gore navedenog? Ne bi me cudilo da taj sklapac na vrhu sklapa i za crvene i za zelene.
 
i jos jedan review za 4870 izbacen danas. (4850, 9800GTX+, GTX 260, 4870)
performanse su :zgran:
 
Poslednja izmena:
koja je cena 4850?
 
~160 evrica, najbolja kupovina definitivno. Kad se samo setim da sa hteo 8800gt, srecom ne uze je jos.
 
Poslednja izmena od urednika:
8800GT je 10-15evra jeftiniji od 4850, a nisu ni blizu ista kategorija.
 
Crysis bench

Konfiguracija iz potpisa, Win XP SP3, Catalyst 8.6 driveri sa Hotfix-om.

crysisbenchgz3.jpg

By pixell at 2008-06-28

Rezultat sa default vrednostima bio je 46.7

Uskoro stiže GPU WB i već uveliko se radi na Volt mod-u + BIOS mod-u.

Stay tuned...
 
Od juče je zvanično stikut NDA za celu AMD-ovu seriju 4800. AMD je za model 4850 dopustio prodaju par dana ranije jer se zbog ishitrenosti prodavaca i nekih etailer-a veliki broj kartica našao u „divljini“ (još jedno hvala prodavcima).

Ovo je moj kratak review ove prelepe kartice i nemam vremena niti želje da se osvrćem na arhitekturu i inovacije nove RV770 serije. Uostalom, Maxa će vas daviti time čim se dokopa bržeg modela. Ovo je jednostavno, kao što naziv teme kaže, moj prvi utisak.
Unapred se izvinjavam zbog lošeg kvaliteta slika jer mi je fotka u autu.

Kartica koja mi je juče stigla proizvođača Gigabyte nosi oznaku GV-R485-512H-B. Referentnog je dizajna i u pakovanju pored uputstva i diska sa driver-ima sa njom dolaze i DVI to D-Sub adapter, DVI to HDMI adapter, 2xMolex to PCI-e kabl, S-video to Composite adapter, HDTV kabl i CrossFire mostić.

cardbigtq6.jpg


Referentni model podrazumeva jednostavnu naponsku jedinicu, RV770 GPU na 625MHz, 512MB DDR3 memorije koju je potpisala Quimoda koja radi na 993MHz. Oznaka na memoriji pokazuje da je sertifikovana na 1000MHz ali ova serija ima prostora za O/C, što će se kasnije i videti.



Verovatno ste već po drugim testovima naslutili da je kartica vrela. Nažalost, od istine se ne može pobeći. Nakon inicijalne instalacije kartice i driver-a i par 3DMark testova kartica se usijala! Preporuka: nikako ne dirajte bakarni deo coolera nakon igre ili intezivnog testiranja. Kartica sa stock cooler-om radi u idle režimu na nekih 65C i sve vreme ventilator je nečujan. Pri opterećenju temperatura lako prelazi 80C i tu ventilator kreće da se brže okreće ali, čini mi se, kasno. Nisam video trocifren broj niti sam to želeo. Zato, prvi mod kartice:

Stari znanac Zalman VF900 sa GDDR hladnjacima uz ispomoć jednog malog mosfet heatsink-a skinutog sa sa stare, nikad prežaljene MSI NF4 Diamond ploče.
Veoma dobro fabrički odrađen finishing na cooleru je ipak morao da se malo dotera:



Kartica „ušuškana“ u kućištu i spremna za O/C:



Za svaki iole ozbiljniji overclock, morate imati neki aftermarket cooler ili sačekajte da proizvođači izbace modele sa boljim hlađenjem.

Pojavile su se informacije o volt-modovima i promeni voltaže kroz sam BIOS kartice. TechPowerUp je danas izbacio i novi RBE v1.11 koji bi trebao da edituje vrednosti za brzinu obrtaja ventilatora ali pošto je kuler već zamenjen (šteta već načinjena) ovog puta ništa od toga.



Takođe, par tema na XtremeSystems-u bi valjalo sa pažnjom redovno proveravati

Uglavnom GPU voltaža kod 4850 kartica je oko 1.065 – 1.085V dok je kod 4870 to oko 1.327V. Otud i tolika razlika u taktovima obe kartice ali, nemojmo zaboraviti da 4870 ima daleko ozbiljniju naponsku jedinicu.

Maximum koji trenutno uspevam da izvučem je 700/2240 jer u Overdrive-u je to maximum za GPU. Trenutno ni ATIToll ni RivaTuner još uvek ne podržavaju RV770 zato preporučujem program od oZone3D.Net po imenu FurMark koji baš lepo „zagreva“ karticu.



Za kraj, 3DMark06 score, pre i posle overclocka. Mašina iz potpisa.



Kartica se tokom 3DMark-a nije zagrevala preko 66C dok je u idle režimu bila oko 45C. FurMark je uspeo da je nakon pola sata zagreje na čak 80C.

Na kraju zaključak:
Karticu ovih performansi i po ovoj ceni teško ko je mogao da zamisli pre godinu dana. AMD je napravio pravi potez i najvažnije od svega je da će "široka narodna masa" konačno moći da se pristojno naigra i oseti AA i AF prednosti. Ubedljivo best buy i to se ne može osporiti. Jednu stvar koju zameram i za koju mislim da nije mali propust je zagrevanje kartice.

Postovaću rezultate iz igara kad i ako budem stigao (i za vikend ću da izginem na poslu).

Disclaimer:
- Skidanjem fabričkog hladnjaka ćete verovatno izgubiti garanciju (ako prodavac provali),
- Flashovanje BIOS-a neodgovarajućim če vam opet izazvati probleme ako ne znate šta radite,
- VoltMod nosi veliki rizik od oštećenja kartice zbog moguće prevelike voltaže

Lepo si sve napisao. Mozes li da okacis screen iz testa 3D Vantage.
Nesto mi se cini mali rezultat za masinu iz potpisa i oc graficke u 3D Marku 06.
Jes da je moja GTS ( brza za oko 10% od GT)
Kod mene je 3D Mark skor ~15.874.

Zasto bi ova karta bila best-buy, a ne 8800GT ?
Samo pitam, bez flame-a.
 
Ima u igrama vise fpsa. A manje u 3d marku, sto i nije strasno za one koji je kupuju za games :D
 
Vantage trenutno jedino dobro skalira graficke po snazi, nije dzabe izasao pre par meseci...
 
@pixell

Koliko se grije na 700/2240? Dali se je povecala temperatura?
 
Temperatura ide i do 85C u FurMark-u sa Zalman-om.
Plašim se da za overclock preko 700MHz neće ni on biti dovoljan...
 
Nazad
Vrh Dno