Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poslednja izmena:
Zdravo :)
Meni treba veeelika pomoc oko kupovine televizora. Danima proucavam, googlam, i sada sam skroz sludjena, pa vas molim – pomagajte ;)
Ukratko - treba mi TV od 32 ili 43 inca, oko 30 hiljada (ili 40 hiljada ako je dijagonala 43), za SBB kablovsku koja ide preko interneta (znaci ne preko kablova za kablovsku nego bas preko neta), najvise za gledanje sporta (tenis, F1, kosarka, fudbal), filmova i svakodnevnog programa (kvizovi, vesti, muzicke emisije), ne bih koristila za igranje igrica, kupila bih ga u prodavnici (ne bih one kombinacije sa kupujem prodajem, iz Segedina/Temivara).

A sada detaljnije :D
Trenutno imamo u stanu jedan CRT televizor, dijagonala 21''/54cm. Gledamo ga sa udaljenosti oko 2,2-2,3m. Dosada mi je to izgledalo dobro, nisam imala utisak da nam treba veci TV. Zato me prvo buni koju dijagonalu da uzmem - da li 32 ili 43 inca?? Preporuke za dijagonalu u zavisnosti od udaljenosti sa koje se gleda dooosta variraju. Imam utisak da su nekada preporuke za udaljenost od TV-a bile dosta vece, a kako su proizvodjaci poceli da proizvode sve vece i vece televizore tako su i smanjivali preporucenu udaljenost od ekrana :trust:

Neki noviji text recimo kaze:
32 se gleda sa 1,2-2m
43 se gleda sa 1,6-2,7m
https://www.beotel.net/blog/saveti-za-kupovinu-televizora/

Ali text od pre desetak godina ima znatno drugacije informacije:
32 se gleda sa 2-3,6m
43 se gleda sa 2,6-4,7m
http://hdtelevizija.com/2008/01/28/savjet-za-kupovinu-tablica-idealnih-udaljenosti-gledanja-tv-a/

Po ovom starom textu ispada da mi je sasvim ok 32, a po ovom novom textu prakticno bih mogla i veci od 43 da kupim.

Gledala sam malo kod rodjaka i drugara, vecina ima 32 i deluje mi da bi to i nama sasvim odgovaralo.

Moj drugi problem je kablovska. Zivim na Novom Beogradu, naselje Dr.Ivana Ribara. Imam trenutno kablovsku Masko, koju je kupila Supernova, a koja pak nema Sport klub, koji meni treba i zato bih da uzmem SBB. Problem je sto SBB nema kablove u mom kraju, međutim zato u zgradi imamo kablove Beogrida i preko toga moze SBB kablovska. Ako sam dobro ukapirala - to ne bi bila EON aplikacija, tj.ne bih morala da kupim neki od televizora sa onog EON spiska. To bi samo bila SBB kablovska, ali koja ide ne preko kablova za kablovsku, nego preko tog Beogridovog interneta. Tehnicki, ne mora da ide preko tog interneta, rekli su mi da ja mogu da zadrzim i MTS-ov internet, ali da svakako moram da imam neki jaci internet, jer ne mogu imati njihovu kablovsku bez neta. Pa bih onda uzela neki box paket kod SBB-a, da mi bude jeftinije.
Dakle, zanima me da li mozda ima neko od vas tu kombinaciju (SBB kablovsku preko neta) i ako ima - kako to radi?? Jedino me brine koliko je taj net pouzdan, odnosno da li cesto nestaje?? Jer bih uzela SBB trio paket (kablovska/net/fixni na 24 meseca za 4.000 mesecno i 7 meseci po 1 dinar) pa ukoliko se desi da nestane net – onda automatski nemam ni kablovsku ni fixni.
Takodje su mi rekli da ne moram da uzmem TV sa onog EON spiska, nego da moze bilo koji TV, a taj EON smart box ce od tog TV-a napraviti smart TV.

A posto mi je drugarica (koja se razume u sve ovo malo vise nego ja) preporucila Philips televizore, njih sam i gledala.

Ako kupujem 32 – onda bih uzela ovaj:
Philips 32 PFS 5823
https://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=134011
30 hiljada, 2+1 godina garancije, D-LED (a ako sam dobro razumela većina trideset dvojki je sa E-LED) - jel ovo ok?? Imate bolji predlog?? Samo me malo brine sto ima ono osvezenje samo 60 Hz - hoce li mi to smetati pri gledanju tenisa, fudbala??

Ako mi kazete da treba da uzmem veći TV, onda imam nekoliko opcija:
Najradje bih uzela:
Philips 43 PUS 7303
https://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=132772
On je u Tehnomaniji bio 43 hiljade. Android OS, mozda i najjeftiniji TV, od ovih jacih marki, sa Androidom. Ali ga u Tehnomaniji nema. Ima u Biznet-u, ali je 60 hiljada. 43 hiljada bih i dala da mi kazete da vredi, ali 60 hiljada mi je puno...

Od ovih kojih ima u aktuelnoj ponudi, uzela bih jedan od ova dva (oba su 4K, 5 god garancije):
Philips 43 PUS 6554
https://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=141977
ili
Philips 43 PUS 6503
https://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=132771
Zapravo ne znam tacno ni u cemu je razlika izmedju ova dva modela, ili koji je bolji, pa ako neko ima ideju koji je od ova dva bolji, ili predlog za nesto trece jos bolje - slusam savet :D
apsolutno možeš i veću dijagonalu 49, 55". koliko uspes da dobacis

uzmi Hisense non smart, b5100 imas od 40 do 55. sa eon boxom Smart ti ne treba.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Do 80k nema boljeg tv-a od 55ru8002, ni blizu.

Verovatno i best buy trenutno, za ljude koji nece oled. Qled su preskupi, a ne vrede ni blizu oled-a.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Šta je to toliko bolje na ru8002 u odnosu na sm8200?

Meni se čini da je lg baš toliko skuplji koliko je i bolji - par hiljada.
Tu je i magic remote kod lg-a :)
 
Ru8 kosta oko 100k standardno, ovo je sada takva cena.

Sm8200 je barem za klasu losiji tv, ru8 i sm9 mogu da se kolju.

Ne znam po kom osnovu si ti dosao do zakljucka da je sm82 bolji, sta je tacno bolje na tom televizoru, van uglova gledanja?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ja pogledao oba na sajtu tehnomanije 5000din ru8002 jeftiniji, a i njegova početna cena manja.
Bolje je sve što običnom korisniku (koji ne igra igrice) najbitnije, od dizajna preko uglova gledanja pa do softvera i magičnog daljinca.
 
Poslednja izmena:
To se i ja pitam. Jer sad su pristojne cene za c9 pa ako nema nekih prednosti cx, radije bih kupio stariji model.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
ja mogu samo da se nadovezem, kao neko ko voli da odigra po koju igru i da gleda horore i fantastike (gde ima mracnih scena), da sam se jednom zeznuo uzevsi IPS panel i vise nikada necu. nema sanse.
sve i da mu kontrast nije visestruko slabiji, IPS glow unistava sve scene u kojima tama prevladava. ko da gledas dzinovski game boy.

a sto se tice RU8000 u prodavnici na T, kod njega ne postoji mogucnost online narucivanja. znaci najverovatnije ga ili nema (vec stoji tu da vas privuce pa da vam ponude zamensko resenje), ili su izlozbeni/vraceni primerci koji iza sebe vec imaju "kilometrazu".
van toga moze da se nadje po manjim prodavnicama za 110-120.000, sto je vec besmisleno.

a ko sto neko rece, ne vidim previse smisla u uzimanju niceg jaceg a da nije neki OLED. samsungovi qled modeli (ne racunajuci edge lit modele koji su gotovo isto sto i ru8000) su preskupi, a imaju local dimming koji ne moze da se gasi i nekad izaziva takav blooming i razlivanje svetlosti (zavisno od scene) da stvarno moze da bode oci. u drugim slucajevima guta sitne detalje. daleko je od idealnog resenja.

ja bukvalno cekam da se u buducnosti pojavi neki oled koji pre svega nece imati problema sa burn-inom + da ima solidnu garanciju. kako sam skapirao, oled se brze trosi, gubi na kvalitetu sa vremenom, cesce ima mrtve pixele...
osecam da postoji deal izmedju proizvodjaca da niko ne izbaci model koji nema nikakvih manjkavosti. ja bih tako nesto uzeo i da je 10cm debljine, samo da je kompletan paket. na zalost, to izgleda i ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, vredi li čemu ovaj TV?
https://gigatron.rs/televizori/sharp-televizor-50bl5ea-4tc50bl5ef2ab-smart-331708
Na displayspec nisam našao model, ali negde pročitah da je VA. Došao bi kao zamena za LG 42ku koji je geknuo. Pretežno se gleda pod pravim uglom, možda malo sa strane, ništa strašno. LG je bio IPS, ako se ne varam. EON, HBO, filmovi, serije, crtaći (zbog klinaca). Ili ako imate još neki predlog za približnu cifru, ograničen budžet, na žalost.
Još jedno pitanje, ne zamerite, šta je gledljivije kad svetlost od prozora pod uglom pada na TV?
Hvala.

Sent from my 3310 using Tapatalk
 
Ako hoćeš tv od 50" sa VA panelom i sa Androidom, razmisli i o TCL 50EP660. Tu su negde sa ovim Sharpom i po ceni. A što se specifikacija tiče, upoređuj po sajtovima, traži recenzije pa biraj šta ti više odgovara.
Ovako naslepo ja bih izabrao TCL jer se zna šta je to (kineski brend, ali veoma pouzdan), a Sharp (ili bolje "Sharp") osim imena nema mnogo veze sa nekadašnjom firmom i njenim renomeom.
 
Tcl ispred Sharpa svakako.

I to govorim kao neko ko je do pre 2 godine kao monitor koristio Sharp 46" 10 godina, ali je tada Sharp bio premium Japanac, sada škart.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ne moze da procesira dts uopste. Dakle, ako pustas preko tv playera dts, ne moze.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ja pogledao oba na sajtu tehnomanije 5000din ru8002 jeftiniji, a i njegova početna cena manja.
Bolje je sve što običnom korisniku (koji ne igra igrice) najbitnije, od dizajna preko uglova gledanja pa do softvera i magičnog daljinca.

Najbitniji su dizajn i magicni daljinac?
Web os jeste bolji i meni, ali daleko je od znatno boljeg u odnosu na Tizen, niti je to prosecnom korisniku na vrhu prioriteta.

Slika je dosta bolja na Samsungu, prosto nisu ista klasa televizora.

Da, jeftiniji je sada kada je 20k dinara na popustu.
I cena, a pogotovo proslogodisnjih modela, svakako nema veze sa time koji je tv bolji.

Kao sto sam i rekao, sm9000 ima kvalitet slike u klasi sa ru8002.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Onda je UE65RU8002 za 100k odličan izbor ? Jedino što ima 2 god. garancije.

QE65Q65RATXXH ima garanciju 10 god bez Burn ima. Vredi li 150k koliko je na akciji (ili je ta akcija obilna To navlakupa, toliko Kopta realno) ?
 
Poslednja izmena:
Hahaha, daju garanciju kao marketing foru, led nikada nece imati burn-in, a 10 godina cisto sumnjam da ce ti ista danasnje trajati.
Mogli su i 20 godina ili godinu dana na birn-in da daju, nema razlike :)

Pitaj za garanciju na glavljenje pixela ili black screena, neka ti za to daju 10 godina :)



Da, za 100k je to full tv.

Da se razumemo, q6 nema 10 godina gadanciju, vec samo za burn-in, sto je beskorisno.
I nikako ne vredi 400+ evra vise od ru8, do 100e nekako i da probas da opravdas.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazalost, nije.
Ru je 120Hz, tu je 60, za pocetak...a onda su tu losije boje...od stvari koje su bitne, da ne ubacujem ogromnu prednost u prikljucivanju konzola i PC-a.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A ta Samsung serija u odnosu na LG 65SM8050? 119k trenutno. Znam da je nov model i ima 5 god god. grancije. Stari 8200 je malo jeftiniji ali na njega ne ide 5 god. garancije. Sa te strane mi je za zanimljiviji noviji SM8050.
 
Sm je 2019. serija, a za 2020. je oznaka NANO.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
LG-OLED-Modell-Number-2016-2020-en-1.jpg


LG-TV-model-identification-2018-2020-new-1.jpg


Od ove godine:

LG-TV-Nano-Model-Number-2020-en.jpg


LG oznake
 
Poslednja izmena:
Pa i 8050 je stari model. Ne znam ni da li postoji neka bitna razlika izmedju ova dva modela. Ali ako daju 5 godina onda ti i nije loše.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno