Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poslednja izmena:
Ma jok, nego je nekima pretraživač očigledno zamjena za moždane ćelije ;)

I dalje ne razumiješ zašto je HD bolji na HD panelu nego na bilo kom drugom?
 
Zavisi od kvaliteta panela. Ako HD televizor ima bolji panel, na njemu će HD sadržaj izgledati bolje, ako UHD televitor ima bolji panel, na njemu će izgledati bolje. Kako su svi proizvođači već sa prethodnom generacijom počeli da štede i šrktare na televizorima sa HD panelima, trenutno je situacija takva da su bolji paneli u UHD televizorima, osim u entry-level klasi.

Ja sam imao sreće da sam zimus u poslednji trenutak ulovio nov Sony 50W756C, TV iz već praktično pretprošle generacija, za nešto manje od 800e sa 5g domaće garancije, inače ne bih ni našao neki kršten HD televizor.
 
Poslednja izmena:
@rAMA a ako su paneli iz istog kvalitativnog ranga?
 
Onda će HD sadržaj biti za nijansu bolji na HD televizoru, koliko bolji, to zavisi od toga koliko dobar posao rade upscaler i softver. Ali kao što sam već napisao, sve je teže naći HD televizore sa valjanim panelima.
 
@rAMA [emoji106]

@bobster to je tačno, ali ne mijenja činjenicu da danas 90% video materijala izgleda bolje na upravo tim panelima koje su prestali proizvoditi.

Poenta je da neko ko je kupio kvalitetan HD prije 3-4 godine neće imati nikakva poboljšanja slike ni danas ni za narednih 3-4g (izuzetak su samo filmovi) dok na scenu ne stupe 4K kamere i masovna produkcija 4K materijala.

Paradoks je da će oni nama već tada valjati 8K, a možda i više, a tada će opet neki koji razmišljaju sa .com, .net, .xyz,... da vjeruju da je 4K materijal kvalitetniji na 8K panelu. :)
 
Poslednja izmena:
KU6300 ti je za US trziste ono sto je KU6000 za EU... a 6100 ti je zakrivljena varijanta KU6000/6300, dok je KU6400 malo bolji od 6000 i uz njega dobijas smart remote dok uz ove ne [emoji5]


Sent from my iPad using Tapatalk
 
LG trenutno daje 5 god. garanciju na sve UHD i OLED modele do 15 maja mislim. Ko je planirao kupovinu LG OLED TV mislim da je sada najbolji trenutak.
 
Onda će HD sadržaj biti za nijansu bolji na HD televizoru, koliko bolji, to zavisi od toga koliko dobar posao rade upscaler i softver. Ali kao što sam već napisao, sve je teže naći HD televizore sa valjanim panelima.

Kojom logikom?!
Upscaler sa 1080 na 4K radi mnogo manje posla nego što pretpostavljaš. Umesto da su pikseli materijala i ekrana 1:1 kao kod 1080p na FHD ekranu, kod 4K ekrana je to 4:1 - svaki piksel originalnog materijala zauzima tačno 4 piksela na 4K ekranu. Ako se izbaci post-processing slike i paneli su istih kvaliteta, na 4K nemože lošije da izgleda.
 
Apsolutno si u pravu, vodio sam se logikom 720p materijala na 1080p televizorima i potpuno smetnuo sa uma kada sam pisao post da je u 4k vs HD slučaju tačno 4x više piksela u pitanju. Upscaler tu zaista nema nekog ozbiljnijeg posla, jer se zadržava savršeni geometrojski odnos između piksela. :)
 
Kojom logikom?!
Upscaler sa 1080 na 4K radi mnogo manje posla nego što pretpostavljaš. Umesto da su pikseli materijala i ekrana 1:1 kao kod 1080p na FHD ekranu, kod 4K ekrana je to 4:1 - svaki piksel originalnog materijala zauzima tačno 4 piksela na 4K ekranu. Ako se izbaci post-processing slike i paneli su istih kvaliteta, na 4K nemože lošije da izgleda.
Sad ćeš i ti dobiti savet da uključiš mozak pre pretrage :d

Kad je tako i u teoriji a u praksi testovi potvrđuju, ne razumem busanje i udaranja kontre po svaku cenu.
 
Ja uključio mozak pre pretrage :d

Ja još skupljam parice za idealno 55KS8000, mada možda poslušam glas razuma i uzmem 55KS7000, a možda do tada stignu i novi modeli...
 
Ne moramo da se slažemo oko svega :)
 
Odlučio sam da uzmem 32LH530V, da li može preporuka za nekog prodavca iz Mađarske. Poslao sam par poruka na KP, ali mi niko neodgovara na poruku kako se rešava garancija ako do nje dođe. Može na PM, da ne spamujemo. Hvala :)
 
Kojom logikom?!
Upscaler sa 1080 na 4K radi mnogo manje posla nego što pretpostavljaš. Umesto da su pikseli materijala i ekrana 1:1 kao kod 1080p na FHD ekranu, kod 4K ekrana je to 4:1 - svaki piksel originalnog materijala zauzima tačno 4 piksela na 4K ekranu. Ako se izbaci post-processing slike i paneli su istih kvaliteta, na 4K nemože lošije da izgleda.
I u najboljem slučaju ti dakle od 4K praviš HD ako doslovno samo ponoviš prikaz pixela.
Pa šta je tu bolje?
Na stranu što nijedan pixel ne prikazuje baš identično, a i to što upscaling algoritmi ipak rade nešto komplikovaniji posao pokušavajući da od 1 "izmisle" još 4 pixela.

Slika nažalost ne može ni za procenat biti bolja jer bi se onda svaki video materijal samo ponavljanjem tog upscaling-a sa bilo koje rezolucije doveo na bilo koju željenu rezoluciju.

Uzmete film u 480p rezoluciji, izvrtite ga kroz taj upscaling koji poboljšava sliku i prodajete kao 4K :)
 
Poslednja izmena:
Da preformulišem pitanje, u kom scenariju 1080p materijal izgleda lošije na 4K panelu?
 
^ to i što je samim tim grid između piksela sitniji i teži za primetiti.
 
Baš tako.
Ako na ekran iste površine smeste 1080 i 4k rezoluciju nešto moraju smanjiti.
Jednostavno su smanjili pixele i povećali njihov broj.

Dalje treba očekivati da uguraju još više pixela na istu površinu.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Molim za savet, u planu je kupovina novog tv-a, budžet do 80k, za gledanje programa (total tv) i igranje igrica (fps singleplayer, tipa battlefield, far cry...). Znači bitan mi je i kvalitet slike, i mali input lag.
Našao sam dva zanimljiva modela:
Samsung UE50KU6072UXXH
LG 49UH6207

Samsung je VA i edge led, LG je IPS i direct led, oba su na prodajnim sajtovima (winwin, emmi, gigatron) 100Hz, mada na stranom sajtu sam video da su 60Hz.

Šta odabrati?
 
Da odgovorim- ponuda kod nas je jako loša a cijene - fijuuuuuuu
Dakle, imamo sljedeće:
Sony XE8005 1133 €
Sony X8005B 1000 € (ne znam je li ovo 2016. ili 2015. model, a ne znaju ni u prodavnici)
Sony XD7005 750 €
LG UH7707 957 €
LG UH8507 1045 €
Philips PUS 6501 772 €
Samsung KS7002 1400 €

Svi modeli su 49".
Sony X8005B je skoro sigruno XD model iz 2016. Neko je zaboravio staviti D.
Otkriva ga cena, a jedini UHD model iz 2015. koji se još eventualno može naći je X830xC serija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno