Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vecu glupost nisam cuo. Ja imam lg plazmu evo 7 godina, mora da su taj softver kasnije napravili.
Није то глупост, има смисла. Не мора да буде софтвер, може да буде неки тајмер или микроконтролер и кад дође до одређене вредности (испуни се задати услов) онда он пропусти струју кроз друго коло и затим цркне неки део и теби ТВ неће да ради. Има још начина како може да се програмира тако да ме уопште не би чудило и да такав систем већ у употреби. Размислите још једном, раније смо користили нишке телевизоре и они су радили и по 30 година без проблема. Зашто данас кад је техника толико напредовала то није могуће?
 
Znači postaje pravilo da SD signal bolje izgleda na full HD tv-u nego na 4k? Iz tog ugla kupovina 4k tv-a je potpuni promašaj u Srbiji bar još 3-5 godina, a tad će i OLED da bude ispod soma evra.
Idi na rtings.com i otvori televizore koji te interesuju. Imaš upscale za sve njih i sa SD i sa 720p i 1080p.
Da izbegnem trolove, pogledaj sam. Slika ne laže.
 
Negde sam već napisao a to potvrđuju i recenzije po renomiranim sajtovima i kanalima: Ne postoji model iz 2016. koji je fullhd a da nije niža klasa. Sve što je srednja i viša klasa je 4k. Naravno i tu ima razlike koja se najbolje vidi na lošim, analognim kanalima, neki tv radi bolji upscale, neki lošije. Za 90% stanovnika Srbije je dovoljan i najjeftini Fox, Vox i sl. jer krš slika i treba da se gleda na krš televizorima. Onima(među kojima sam i ja), koji 90% vremena gledaju hd, a 10% 4k sadržaj, toplo preporučujem 4k tv jer i hd kanali mnogo bolje izgledaju na 4k tv-u i nema potrebe da čeka bilo šta.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Gledao sam neki sportski 4k snimak sa YouTube-a i u nekim brzim i dinamičnim delovima oko igrača se vidi mutna aura. Ne zelenoj površini stadiona primećuje se efekat prljavog ekrana. Televizor je 4K i sadržaji poput filmova i običnih 4k snimaka super izgledaju, ali kod sporta to nije slučaj.
Ima li neki TV do 100 hiljada dinara koji bi mogao da prikazuje (F)HD sport bez pomenutih defekata?
 
Nema problema. Teško će ti dati neko bolji predlog do 50“ (osim ako nema IPS panel), zato što nema bolje tj. to je najbolje.

Jesam dosadan :), ali W755C/W805C imaju najbolji AMVA3 FHD panel na pravih 100/120 Hz koji se više ne proizvodi :(
To ti je sami vrh FHD VA tehnologije koji se još može kupiti dok ima na zalihama. Sve inovacije su rezervisane za UHD panele.
Zbog toga ta dva Sonijeva modela imaju visoku cenu, al‘ imaju i najbolji mogući panel.

I zbog tog panela su odlični za sport i još perfektno puštaju 24p materijal sa svih izvora, a mnogi puno skuplji TV-i imaju
problema sa time :S:. Ovo ti je bitno zato što planiraš da gledaš filmove i serije, a oni su snimani na 24p (to je standard).

I dnevno podsećanje da Sonijevi TV-i jedini nemaju PWM za regulaciju pozadinskog LED osvetljenja što znači da ne trepere.
Takođe pri nižem osvetljenjenu ekrana PWM dovodi do artifakta u pokretu.


Dakle, ostaje jos pitanje koji 32" Tv?

EDIT: Posto vidim ozbiljnu raspravu ovde oko FHD vs 4K, interesuje me misljenje onih koji imaju 49-50" 4K Tv. Sa kolike udaljenosti gledate Tv, da bi ste videli razliku izmedju FHD i 4K video materijala? Po onim specijalizovanim sajtovima, stoji da sve preko 1.8m za 4K gubi smisao, tj. oko ne razlikuje te detalje? Da li je to stvarno tako u praksi ili ne?
 
Poslednja izmena:
Šum pobrisan, u sledećem izvlačenju akterima idu crveni kartoni.
 
Znači postaje pravilo da SD signal bolje izgleda na full HD tv-u nego na 4k? Iz tog ugla kupovina 4k tv-a je potpuni promašaj u Srbiji bar još 3-5 godina, a tad će i OLED da bude ispod soma evra.
Naravno da je tako, ali neće ti niko ni nuditi mogućnost izbora. Već 2016 su "osakatili" FHD televizore, a 2017 će situacija biti i gora.
To je zato što igraju na neznanje potrošačkog društva. Uvaljuju ljudima 8K tv, a 80% materijala nije otišlo dalje od 720p :)
 
EDIT: Posto vidim ozbiljnu raspravu ovde oko FHD vs 4K, interesuje me misljenje onih koji imaju 49-50" 4K Tv. Sa kolike udaljenosti gledate Tv, da bi ste videli razliku izmedju FHD i 4K video materijala? Po onim specijalizovanim sajtovima, stoji da sve preko 1.8m za 4K gubi smisao, tj. oko ne razlikuje te detalje? Da li je to stvarno tako u praksi ili ne?

Samsung 49KS7002 gledam sa oko 1.8m i primećuje se malecka razlika između FHD i 4K, doduše FHD gledam kvalitetne bluray snimke a 4K isključivo sa Netflix-a koji ima niži bitrate, nisam još pokušao sa nekim punokrvnim 4K snimkom a pravi test bi bio da probam istu stvar gledati u FHD i 4K pa da uporedim. Sa youtube-a oni razni 4K Demo-i izgledaju vrhunski, a LG demoi izgledaju bolje od Samsungovih :d. Najveća razlika se primećuje između FHD i 4K HDR, tu se već vidi velika razlika zbog HDRa. Ali uglavnom sve izgleda odlično, a kvalitetni 1080p snimci su baš baš dobri na ovom TVu. 720p sadržaj naravno izgleda dosta lošije od svega ostalog.
 
Hvala na odgovoru.
Samo jos neko da predlozi najbolju opciju za 32"? Da ponovim, kupuje se kod nas, do 45.000din.

Unapred hvala.

Moj predlog bi bio LG 43LH604V, a alternativa SAMSUNG UE32K5502.
LG ima IPS zaslon sa direktnim osvetljenjem a Samsungov zaslon je sa bočnim osvetljenjem. LG takođe ima bolji indeks interpolacije slike, a ostalo je manje-više isto.
 
Sve je to relativno pošto je u Hrvatskoj razlika u ceni ogromna (preko 2k kn) pa tako i daju best buy dok je u Srbiji u istoj prodavnici 65PUS7601 čak i skuplji od 65ks8002 (383.321 vs 365.432 dinara za odloženo, odnosno 344.989 vs 328.889 dinara za keš).

Btw neko ko vrši test bi trebao bar da zna da kada ima nekoliko kategorija sa različitim brojem kriterijuma u tim kategorijama, prosečna ocena se ne dobija kao aritmetička sredina ocena samih kategorija (u ovom slučaju ocene 2,93 i 2,92 kao aritmetička sredina ocena za tri kategorije sa druge strane), naročito ako pri određivanju ocene ne postoji koeficijent za svaku od kategorija koji određuje važnost ocene.

Primer: Ako u jednoj kategoriji imate tri kriterijuma i za svaki je data ocena 5 (prosek 5,00) a u drugoj imate 10 kriterijuma i za svaki je data ocena 3 (prosek 3,00) konačna ocena ne može biti 4,00 kao aritmetička sredina srednjih ocena u te dve kategorije ((5,00+3,00)/2) već je, ako su kategorije podjednake važnosti (težine) srednja ocena pre 3,46... Ako je recimo neka kategorija sa "većom težinom" onda postoje koeficijenti ali je to već neka druga priča...
 
Poslednja izmena:
Naravno da je tako, ali neće ti niko ni nuditi mogućnost izbora. Već 2016 su "osakatili" FHD televizore, a 2017 će situacija biti i gora.
To je zato što igraju na neznanje potrošačkog društva. Uvaljuju ljudima 8K tv, a 80% materijala nije otišlo dalje od 720p :)
Da se nadovežem na poruku Roy Jonesa Jr. i tvoju…

1080p modeli u 2016. jesu lošiji od 2015. i ranijih godina i biće generalno sve gore, a razlog je što su margine izuzetno niske na tim panelima,
rekao bih čak i na ivici gubitaka, ako ne i gubici. Zato se prelazi na UHD panele zbog margina. Ovo je dvosmerno i važi za proizvođače panela
i TV-a (podsećanje da samo Samsung proizvodi i TV-e (Samsung Electronics) i panele (Samsung Display)).

Takođe UHD i FHD je besmislena priča kako se kucalo na forumu – jako je bitna dijagonala ekrana, daljina sa koje se gleda, koji materijal/izvor
i koji skalar ima ugrađen TV! Ne postoji crno-beli odgovor.

I rezolucija nije jedina bitna stvar na TV-u! Bolje kupiti vrhunski FHD model nego šit UHD, to je valjda jasno.

Na PC-u postoji madVR koji skalira video kao ništa na tržištu.

Ovaj lik je na pomalo duhovit način objasnio UDH TV problematiku, a mogu ostaviti i stručnu analizu.
[YOUTUBE]XyiJlk64TPE[/YOUTUBE]
 
Porucen LG 49LH510V, javljam utiske kada ga probam.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Sve je to relativno pošto je u Hrvatskoj razlika u ceni ogromna (preko 2k kn) pa tako i daju best buy dok je u Srbiji u istoj prodavnici 65PUS7601 čak i skuplji od 65ks8002 (383.321 vs 365.432 dinara za odloženo, odnosno 344.989 vs 328.889 dinara za keš).

Btw neko ko vrši test bi trebao bar da zna da kada ima nekoliko kategorija sa različitim brojem kriterijuma u tim kategorijama, prosečna ocena se ne dobija kao aritmetička sredina ocena samih kategorija (u ovom slučaju ocene 2,93 i 2,92 kao aritmetička sredina ocena za tri kategorije sa druge strane), naročito ako pri određivanju ocene ne postoji koeficijent za svaku od kategorija koji određuje važnost ocene.

Primer: Ako u jednoj kategoriji imate tri kriterijuma i za svaki je data ocena 5 (prosek 5,00) a u drugoj imate 10 kriterijuma i za svaki je data ocena 3 (prosek 3,00) konačna ocena ne može biti 4,00 kao aritmetička sredina srednjih ocena u te dve kategorije ((5,00+3,00)/2) već je, ako su kategorije podjednake važnosti (težine) srednja ocena pre 3,46... Ako je recimo neka kategorija sa "većom težinom" onda postoje koeficijenti ali je to već neka druga priča...

sve je to tacno ali opet philips ima direct led + full array local dimming dok samsung edge led. Iako samsung ima kvalitetniji panel (panel 10bit, veca svetlina...) opet ce u vecini slucajeva philips imati bolju sliku. Dok s druge strane samsung ima prednost u zvuku, manjem input lagu, ostrini... tako da je test sasvim korektan, još kad bi kod nas taj filips kostao manje...
 
Nisam govorio samo za ovaj primer već da generalno loše određuju brojčane ocene (prosečne) dok je ono pro/con sasvim korektno kao i test koji ne vuče ni na čiju stranu posebno.
Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke i to je po meni OK.
Takođe i svaki od njih ima svoju ciljnu grupu kojoj više odgovara i to je OK.
Ono best buy sam pomenuo kao nešto što treba uzeti sa rezervom jer ta klasifikacija umnogome zavisi od tržišta što se naročito vidi po cenama kod nas i u Hrvatskoj čija je recenzija te je tako kod njih realno BB dok je kod nas ipak malo drugačije.
Btw i ocena kvaliteta panela i pozadinskog osvetljenja kod Samsunga je pogrešno data jer na način na koji su oni računali (aritmetička sredina šest kriterijuma) i po kom je kod Philipsa 3,16 (19/6), kod Samsunga ona treba da bude 2,83 (17/6) a ne 2,33 kako su napisali, što je daleko manja razlika.
Opet, to onda menja i konačnu ocenu kod Samsunga koja umesto 2,92 sada iznosi 3,09 ((3,00+2,83+3,44)/3)...
Naravno, ispravite me ako grešim po pitanju ovih datih ocena...
 
Poslednja izmena:
krastavac 55b6v ima za 1900e, 65 jos uvek skupi 3400e iako su u evropi odavno pale cene 65b6v ima od 2800e :( dok 55e6v (verovatno poslednji u skorije vreme sa 3D-om) 2300e. Pasce to jos sad pred izlazak novih modela, mora... dosta je bilo davanja vise hiljada evra za zastarelu tehnologiju.
 
Pa u opciji 1 koristim moj 42" tv kao monitor. A za pomocni tv uzimam neki krsh 32" domaci.
Dakle ne bih manje od 42-43" kao monitor u opciji za TV. Pre svega domace zbog domace garancije i jos po mogucustvu duze od 2 godine.ako moze naravno... 43-49" bih tad a da nije preskupo tj ne bih isao preko 500e...ako je to moguce uopste?:)

ako ne moze ostaje moj Lg 42" plus 32" fox vox opcija pod jedan :) do skora sam i bio pre svega za ovu opciju...ali se sad zapitah da li je mozda bolja opcija da uzmeme bolji tv za monitor ..a da moj stari lg ostane samo kao tv :)

valjda nisam previse konfuzan :D

a inace ovo sam pitao :D posto je prosle nedelju dana
 
Dnevno podsećanje da je tema o kupovini LCD TV-a, da se može otvoriti tema o „savršenom“ panelu (ako ne postoji)
koji isto ima svojih problema o kojima LG Display marketing bi radije da se ćuti :wave:.

bio sam malo odsutan par dana...pa svejedno..slabo sam u toku sto se tice panela :)
Teško ćeš se usrećiti do 500 € za kompjuterski monitor TV :type:.

Generalno za desktop upotrebu je bolji IPS nego VA panel, pogotovo ako bliže sediš.
Ali, rtings koji je bez premca za testiranje TV-a, nažalost je često primetio i izmerio kod TV-a sa IPS panelom da imaju
zadržavanje slike (image retention).

Evo, preporučio bih ti LG 43LH570V, taman ti se uklapa u budžet, ali ima strašan IR! Da li je to samo do njihovog primerka,
ne znam, ali činjenica da to pogađa skoro jedino (ne često) IPS panele… Na nemačkom CHIP-u je taj model broj 1 po
pitanju uloženo/dobijeno do 43“.
http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/lh5700 (baš su testirali 43“ verziju)

Bilo bi najbolje ako bi ga proverio pre kupovine. Vidim da ga ima izloženog po BG-u dosta. Poneseš na USB flešu neku sliku
sa znakom ili znakovima i onda pustiš na nekoliko minuta, pa promeniš i vidiš da li su ostali tragovi kao što su na testu pokazali.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno