Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
LG 43LH570V

@ _/Neo\_

LG 43LH630V – za ovaj model ne mogu ništa pronaći. Po pitanju panela, ima LG Display IPS i tu postoje varijacije po pitanju
osvetljenja od očajnih 200, preko standardnih 300 do 500 cd/m2.

Za manje novca je dostupan LG 43LH570V za koji postoji test na nemačkom CHIP-u. 6. ti je na rang listi i zaključili su da
model nema ni jednu obziljnu manu. Po pitanju uloženo/dobijeno deli 1. mesto i to dovoljno govori! Ono što meni upada u oči
je da su izmerili da ima skoro duplo slabiji kontrast od nominalnog (663:1 naspram 1.200:1), a opet je osvetljenost iznad nominalne.
Meni deluje kao varijacija u panelu (proizvodnja i/ili logistika imaju uticaj). Dokle god se gleda u osvetljenoj prostoriji, IPS panel je
i više nego vrlo dobar (postoji rešenje i za mrak, al‘ to je druga tema).

Postoji još jedan izuzetno detaljan test i to na rtings plus ima kako da se kalibriše (mada ovo zavisi od primerka do primerka,
al‘ je za generalno sasvim ok). Oni su izmerili kontrast od čak 1.400:1, ali je osvetljenost ekrana dosta slabih 220 cd/m2 što
potvrđuje moju tezu o varijacijama panela (LG Display proizvodi nekoliko verzija tih 43“ 1080p panela, pa šta zapadne). Plus
su dobili problematičan panel sa evidentnim efektom prljavog ekrana i oblacima. Na ovo obavezno obratiti pažnju prilikom
kupovine i pregledati TV! Ovo pogađa sve modele u svim klasama.

Sony KDL-40WD650B – ima isto test na nemačkom CHIP-u. Izmerili su nenormalno visok kontrast i ispodprosečnu osvetljenost.
Na rtings ima po običaju super detaljan test. Još gori DSE nego na LG modelu (ponavljam, DSE je čista lutrija da ne bude zabune).
Kontrast je već u normali, a osvetljenost je još niža. Na osnovu oba testa mi deluje da ima Innolux S-MVA panel. Sonijevi televizori
jedini ne trepere pa tako ni ovaj.

Samsung UE40J5100 bi trebao da ima neki VA panel (najverovatnije Innolux), ali van toga, ništa. Na rting su testirali model veće
dijagonale sa PLS panelom, a to je skroz druga priča.

Meni LG 43LH570V deluje sasvim dobro za navedenu namenu (široki uglovi gledanja), ali obavezno proveriti prilikom kupovine da se
ne dobije defektan panel.

Za proveru panela: http://www.lagom.nl/lcd-test/ i na Download pa odzipuj fajl i onda preko USB fleša direktno testiraj TV na defekte.
 
Za taj model nema test.

Ima za model koji sam ostavio (43LH570V) kao i za bazni model (LH5000).

570 je vidno bolji od 5000, ne toliko po pitanju panela, pošto LG Display ima nekoliko verzija i očigledno se i u skupljim
modelima ugrađuje sve, mada čisto sumnjam da u slabije i najjeftinije modele ugrađuju bolje verzije panela zato što je
to suprotno ekonomskoj logici i marginama. Ono što je sigurno kod najslabijeg modela je da ima očajan overdrajv
(efekat sapunice (motion blur) je samo takav).

Za input lag ti se teško može pomoći ako ne postoji detaljan test. Subjektivan utisak je nebitan.

Ima super detaljan test za prethodnika (43LF540V). Panel je sigurno isti ili neka varijacija, ali je nemoguće znati da li je
LG menjao ostale delove TV-a (skalar, elektronika i ostalo). On ima 30 ms input lag. Sasvim solidan TV.

Spomenuta najjeftinija serija (LH5000) ima 36 ms, a LH570V ima 34 ms input lag. Onako odoka, LH541v verovatno ima
tu negde isto, a to znači 3 frejma input laga.
 
Za taj model nema test.

Ima za model koji sam ostavio (43LH570V) kao i za bazni model (LH5000).

570 je vidno bolji od 5000, ne toliko po pitanju panela, pošto LG Display ima nekoliko verzija i očigledno se i u skupljim
modelima ugrađuje sve, mada čisto sumnjam da u slabije i najjeftinije modele ugrađuju bolje verzije panela zato što je
to suprotno ekonomskoj logici i marginama. Ono što je sigurno kod najslabijeg modela je da ima očajan overdrajv
(efekat sapunice (motion blur) je samo takav).

Za input lag ti se teško može pomoći ako ne postoji detaljan test. Subjektivan utisak je nebitan.

Ima super detaljan test za prethodnika (43LF540V). Panel je sigurno isti ili neka varijacija, ali je nemoguće znati da li je
LG menjao ostale delove TV-a (skalar, elektronika i ostalo). On ima 30 ms input lag. Sasvim solidan TV.

Spomenuta najjeftinija serija (LH5000) ima 36 ms, a LH570V ima 34 ms input lag. Onako odoka, LH541v verovatno ima
tu negde isto, a to znači 3 frejma input laga.

Daj onda neku preporuku do 450 e u velicini 43-49".
 
Evo meni je dao 49LH510V

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Ja čak mislim da je LH541V i bolji u odnosu na LH510V ako zanemarimo te šatro testove i sl. Ovo govorim na ličnom iskustvu jer sam mogao da uporedim oba modela u istim okolnostima što se tiče signala i slike.
 
Postoje modeli iz 2015. Puno sreće u nalaženju.

Sony KDL-48W705C
Sony KDL-48R550C
Sony KDL-48R553C
Sony KDL-48R555C

Kakvi su? Nemam pojma.
 
Pošto se postavljaju pitanja u vezi Sharpa...

Sharp je u je bio u totalnom haosu pre nego što ih je letos konačno kupio Hon Hai aka Foxconn. U stvari, još uvek nisu u stanju
Kinezi da sve isprave što je prethodni menadžment upropastio. Razdvojiću Sharp na dva dela.

Sharp TV biznis

Sharp TV u Amerikama – to je od početka 2016. u stvari kineski HiSense koji je najveći kineski proizvođač TV-a, ispred Skywortha.

Sharp TV u Evropi – od 2014. to je UMC Slovakia koji je kupio licencu da proizvodi i prodaje Sharp TV-e pod tim imenom u Evropi.
http://www.umc-slovakia.sk/company/strategic-alliance-sharp-umc/
I ne samo to, oni ih i dizajniraju i uspeli su da totalno srozaju Sharp ime (čitajte strane forume i sajtove)! Sharp je u decembru
kupio većinski deo Skytec UMC-a u pokušaju da se spasi što se može.

Sharp audio u Evropi – isto UMC Slovakia.

Sharp kućanski aparati u Evropi – to je u stvari Vestel (Turska).

Dakle, pravi japanski Sharp nema veze sa ovim ovde u Evropi što se dešavalo poslednje dve godine!

Sharp panel biznis

Sharp je proizvodio MVA panele za monitore i proizvodi ASV TV panele. ASV je po njima „jedinstvena“ tehnologija, mada je
u stvari specifičniji VA. Zaboravio sam da ih naveden zato što su minoran proizvođač (nekada su bili jako ozbiljan).

Koliko vidim, svi W-LED ASV paneli imaju 10-bitnu dubinu boja izuzev dve verzije koje su 8-bitne:
31,5“ 768p i 60“ 1080p. Oba panela se proizvode i ima ih u nekim Samsungovim 32“ i 60“ modelima.

Trebali su isto proizvoditi za Samsung verzije od 40“ i 70“ (mada opet sam čitao da Sakai već proizvodi 40“ za Samsung),
ali je Foxconn to presekao (presekli su još neke dilove) i koliko sam čitao, Kinezi planiraju potpuni povratak Sharpa i na
panel i TV tržište. Sharp ne proizvodi UHD panel(e) što sam i naveo.
Izgleda da još i UMC koristi vrlo limitirano ASV panele (po svoj prilici spomenuti 31,5“ 768p). Top evropski „Sharp“ modeli
imaju IPS panele.

Tokom ove godine Sakai (Sharp i Foxconn zajednička kompanija) će prestati isporučivati ASV panele Samsungu,
zvanično saopšteno od Foxconna.

Po specifikacijama su ASV paneli izuzetni (odlični)!

TL; DR
UMC televizori, pardon „Sharp“, su za izbegavanje.
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o sledecem televizoru: PHILIPS 40PFT4201/12,1920x1080(Full HD), HDMI, USB, T2 tuner ??

Ili nesto drugo za 350 evra? Televizor ce koristiti keva i cale, pa im ne treba smart, bitno je da se uklapa u taj cenovni rang.
 
Dobićeš odgovor sigurno od Philips marketara :). Dok se ne pojavi...

Upada u oči izuzetno niska osvetljenost od samo 200 cd/m2 što može biti problem u osvetljenijim prostorijama.

Ima 8-bitni 50/60 Hz Innolux S-MVA panel, a oni imaju osvetljenost od bar 300 cd/m2 što znači da je TPV stavio
svoje slabo Edge LED pozadinsko osvetljenje (da ne kucam oznaku, javiće majstor ;)). Trebao bi da ima ogroman
kontrast (4.800:1), uz ne baš najbrži odziv piksela na „papiru“ – 9,5 ms (sivo-sivo), al‘ opet overdrajv igra ulogu.

Lično mi se ne sviđaju Philipsovi daljinci, al‘ to je stvarno subjektivno.

Ako su ti roditeljima bitni široki uglovi gledanja, onda treba tražiti TV sa IPS-olikim panelom.
U protivnom, ako se gleda pri slabijem osvetljenju, a pogotovo u mraku, onda ovaj bi trebao da je sasvim ok.

Kakav mu je skalar? Ko zna. Treba videti uživo pre kupovine ako možeš.
 
Poslednja izmena:
Imam 42" full HD LG 3D tv star oko 3 godine i potpuno sam sa njim zadovoljan..ali nije da se hvalim time :D nego imam pitanje:

Planiram da TV koristim kao monitor (za igrice tipa Wither 3 i sl, i klasicno surf i sl...). Pre par godina sam TV koristio kao monitor i bilo mi je ok. Sad imam dve opcije :
1. Da moj LG koristim kao monitor, ali i kao primarni TV kad ne koristim racunar. A da kupim neki bas jeftin 32" samo kao sekundarni tv(cak mozda i hd ready tv vox fox i sl).
2. Ako moj LG zadrzim kao TV koji TV da kupim kao gejming-internet "monitor"? Ne bih da se previse razbacujem sa parama pa bih recimo nesto do 500e gledao da kupim? Idealno sa 5 godina garancija ako ima, ali nije bas najbitnije...neka 49" full hd? ili 43"?

dakle ako idem na opciju dva koji TV da kupim :)
 
Opcija 2.

Igrački-internet TV. Hm...

Da li ti je 32" "malo"? Da li ti je 40" dovoljno veliko ako je 32" malo :)?

Gde bi kupio? Ovde ili preko?
 
E, Duke, svaka ti cast, odakle samo iskopavas te informacije?? :D

Ma, strasno, keva bi da sto jeftinije prodje, a ja je ubedjujem da to ne moze bas tako. Ne mozes za dzabe da uzmes nesto dobro. Znaci, 200 cd/m2 je prilicno slabo... Ne znam, razgledacu onda jos malo sta sve ima.

A, ove teletabis proizvodjace, tipa: Vox, Fox, Alpha, Tesla, itd. da zaobidjem? Kontam da se u njih ugradjuju sve sami skartovi od panela.
 
Osvetljenost je zvanična po Philipsovom zvaničnom materijalu ;).
Koliko vidim, tog modela nema na stanju... Da ne bude zabune, na mnogim testovima TV-i imaju nisku osvetljenost.
Kucao sam o različitim verzijama panela, pa onda još da li je Direct ili Edge LED...

Paz' ovako, iz mog iskustva sa mojima, okruženjem i rodbinom - njima je bitno da TV samo prikazuje sliku i ništa više.
To jeste nivo anegdote, al' eto i sam si otkucao.

Za mog ćaleta je i dalje analogna TV najbolja, HD mu izgleda loše (uopšte ne koristi D3, uređaj samo stoji nakačen),
al' bitno je da je svojevremeno kupio (mada sam ga ja izabrao) skoro najskuplji Sony 32" TV (iz Moje mašine)!
Logika? Nema logike :S:.

U januaru sam išao sa prijateljem, njegovi rekli da kupi 24" TV pošto im je 32" veliko za kuhinju.
Obišli sve ovde u Somboru i na kraju kupili neki JVC u WW koji ima čak i DVB-S2 tjuner, došao tog dana nov model,
nije im bio još na sajtu. Bez paljenja, bez provere, na slepo :d. Pitam, kako su njegovi, zadovoljni? "Odlično! Oduševljeni!"
:smash:

Što se tiče ovih budžetskih marki, otkucaću kasnije nešto ;). Slika nije crno-bela kad su u pitanju paneli.
Meni se čini da su problem druge komponente TV-a (panel je najbitniji deo, ali to je samo pola priče).
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o sledecem televizoru: PHILIPS 40PFT4201/12,1920x1080(Full HD), HDMI, USB, T2 tuner ??

Ili nesto drugo za 350 evra? Televizor ce koristiti keva i cale, pa im ne treba smart, bitno je da se uklapa u taj cenovni rang.

Samsung u zadnjih par godina nije sto je nekad ,bio ali mislim da je ovo ok model ,za 40k,i bolji od tog filipsa.Ranije je bilo da filips tek od serije 5 ,pocinje da lici na tv mada i to je upitno,,verovatno je i sada tako
http://www.emmi.rs/televizori-tv-40-led-samsung-ue40j5100awxxh.11.html?productId=50435
 
Poslednja izmena:
PANEL LUTRIJA

Mala poruka o „poštenju“ proizvođača TV-a.

Prvi veliki problem prilikom identifikacije panela je dijagonala TV-a. Iz nekog meni nepoznatog razloga proizvođači stavljaju
pogrešne dijagonale. Ne uvek, ali se isuviše često dešava.

Uzmimo npr. moj najomiljeniji TV, kao što je poznato, Sony KDL-43W755C i 805C. Oba modela imaju vrhunski AUO AMVA3
panel na 120 Hz sa 3D. Naravno, u 755C modelu je 3D softverski ugašen. Problem? Panel nije 43“ već 42“!

I to pravi veliki problem zato što isuviše ima „istih“ dijagonala, a razlika samo jedan col/inč i onda je jako teško ući u
trag panelu koji je u TV-u.

Samo dva primera 1080p panela (WLED):
1) 39, 40 // 42 i 43“.
2) 46, 47, 48, 49 i 50“.

Haos i ludilo :d. E sad, na osnovu uglova gledanja se može drastično suziti izbor – IPS-oliki očigledno široki, VA suženi uglovi gledanja.

Drugi veliki problem je osvetljenje koje je vezano za različite verzije panela plus Direct ili Edge LED pozadinsko osvetljenje. Dokaz je
dovoljno testova LG, Sony, Samsung i sl. modela je pokazao na istim modelima da često postoje velike varijacije.

Čista panel lutrija. Najbolji je primer Samsunga koji u istoj seriji meša sve i svakakve panele u zavisnosti od veličine (ovde konkretno
navodim 1080p): 40“, 48“, 50“, 60“ su VA, a 43“ i 49“ su PLS; 55“ oba – i opet zavisi od serije, tako da test za jednu dijagonalu
uopšte nema veze za sa drugom. Inače 43“ i 55“ su u stvari ADS (kineski BOE), a ne PLS, a 49“ bi mogao biti IPS pošto nigde
ne mogu pronaći Samsungove PLS TV panele koliko god neki tvrdili da postoje :-/, a Samsung ne kupuje LG Display panele...
A opet sam čitao da je u 43“ AMVA (AUO) :S:...

Zato svi veliki proizvođači maksimalno skrivaju specifikacije panela zbog toga što postoje razne verzije. Pravno gledano su čisti
zato što se ne reklamira.

Deo proizvođača TV-a su proizvođači i kompjuterskih monitora i gle čuda, tu se specifikacije skoro nikada ne sakrivaju već se
maksimalno ističu. Zašto? Zato što postoji uglavnom jedna vrsta panela ili još 2-3 revizije, ali se dovoljno razlikuju, da ne bude
samo osvetljenje kao što je kod mnogih TV panela.

Od balkanskih marki i generalno uopšte, Vivax je najpošteniji. Objave vrednost kontrasta i odmah znate da li je IPS-oliki panel ili VA.
Npr. 40LE74SM je najpopularniji njihov model na eponuda. Na osnovu kontrasta (4.000:1) jasno ko dan da je VA i ako je zaista 40“,
onda je Innoluxov. Ili npr. 32LE74SM koji ima 1.400:1 kontrast. Jasno da je IPS-oliki panel i to ADSDS (BOE) ili S-IPS (LG Display).
I još za primer top model 65LE74T2. Kontrast je 5.000:1. Znači VA (AUO ili Innolux).

Ovo je za obično većinsko pučanstvo/potrošače/kupce potpuno nebitno ;).
 
Postoje modeli iz 2015. Puno sreće u nalaženju.

Sony KDL-48W705C
Sony KDL-48R550C
Sony KDL-48R553C
Sony KDL-48R555C

Kakvi su? Nemam pojma.
Ja imam ovaj W705c, odlican televizor. Kada pustim blueray preko laptopa, milina je gledati. Dobar panel poseduje. Mada ce tesko naci ove TV-ove, mozda kod nekih prodavaca na KP.
 
Poslednja izmena:
Evo da se nadovežem...
Ponosni vlasnik SONY 55W805c ... slika brooka / boje , kontrast, dinamika .../

Ja imam ovaj W705c, odlican televizor. Kada pustim blueray preko laptopa, milina je gledati. Dobar panel poseduje. Mada ce tesko naci ove TV
 
Evo da se nadovežem...
Ponosni vlasnik SONY 55W805c ... slika brooka / boje , kontrast, dinamika .../

Ja imam ovaj W705c, odlican televizor. Kada pustim blueray preko laptopa, milina je gledati. Dobar panel poseduje. Mada ce tesko naci ove TV
Odlicna serija, tvoj panel je ja mislim jos i kvalitetniji, cini mi se da ima osvezavanje na 100hz. Boje su odlicne, kontrast dobar, kada je izvor dobar stvarno je slika dobra. Ne znam kakvi su ovi sony iz 2016, ali ipak je sony sony. Mozda su malo skuplji, ali nije to bezveze. Ako se TV koristi za filmove, sport, mislim da su VA paneli ipak bolje resenje od IPS-a. Naravno neki malo kvalitetniji.
 
Evo da se nadovežem...
Ponosni vlasnik SONY 55W805c ... slika brooka / boje , kontrast, dinamika .../



Odlicna serija, tvoj panel je ja mislim jos i kvalitetniji, cini mi se da ima osvezavanje na 100hz. Boje su odlicne, kontrast dobar, kada je izvor dobar stvarno je slika dobra. Ne znam kakvi su ovi sony iz 2016, ali ipak je sony sony. Mozda su malo skuplji, ali nije to bezveze. Ako se TV koristi za filmove, sport, mislim da su VA paneli ipak bolje resenje od IPS-a. Naravno neki malo kvalitetniji.

Što se tiče sporta, su bolji IPS paneli zbog boljeg odazivnog vremena samog panela.Tu i tamo je koji VA panel, koji je dobar za sport.
 
Opcija 2.

Igrački-internet TV. Hm...

Da li ti je 32" "malo"? Da li ti je 40" dovoljno veliko ako je 32" malo :)?

Gde bi kupio? Ovde ili preko?

Pa u opciji 1 koristim moj 42" tv kao monitor. A za pomocni tv uzimam neki krsh 32" domaci.
Dakle ne bih manje od 42-43" kao monitor u opciji za TV. Pre svega domace zbog domace garancije i jos po mogucustvu duze od 2 godine.ako moze naravno... 43-49" bih tad a da nije preskupo tj ne bih isao preko 500e...ako je to moguce uopste?:)

ako ne moze ostaje moj Lg 42" plus 32" fox vox opcija pod jedan :) do skora sam i bio pre svega za ovu opciju...ali se sad zapitah da li je mozda bolja opcija da uzmeme bolji tv za monitor ..a da moj stari lg ostane samo kao tv :)

valjda nisam previse konfuzan :D
 
Evo da se nadovežem...
Ponosni vlasnik SONY 55W805c ... slika brooka / boje , kontrast, dinamika .../
A ne ne :).

W755C i W805C su bili najviša klasa Sonijevih FHD modela koji su imali najbolji AUO AMVA3 1080p TV panel ikada!

Glavni kupac AUO TV panela je Sony i oni su njihov broj 1 kupac. Nažalost taj se panel ne proizvodi posle izlazka te
legendarne Sonijeve serije (ima ga još samo u limitiranim zalihama...). Garantovana većina vlasnika tih modela nisu
svesni još šta su kupili. Zver koje više neće biti nikada :(.

Odlicna serija, tvoj panel je ja mislim jos i kvalitetniji, cini mi se da ima osvezavanje na 100hz. Boje su odlicne, kontrast dobar, kada je izvor dobar stvarno je slika dobra. Ne znam kakvi su ovi sony iz 2016, ali ipak je sony sony. Mozda su malo skuplji, ali nije to bezveze. Ako se TV koristi za filmove, sport, mislim da su VA paneli ipak bolje resenje od IPS-a. Naravno neki malo kvalitetniji.
Neuporedivi paneli što ne znači da jeftiniji model ima loš ;).

Elem, Sony je u 2016. masovno prešao na LG Display IPS, al' sam objavio na nekoliko strana nazad, debelo su se opekli
pa su pre mesec dana u modelima za 2017. ostavili IPS samo u najjeftinijoj seriji, ostalo AUO AMVA3 ponovo. Da ne bude
zabune, reč je o UHD modelima pošto je za Sony FHD manje-više završena priča (od modela u 2016.).

P. S.
Dnevno podsećanje da Sonijevi LCD TV-i jedini ne koriste PWM ;).
 
Poslednja izmena:
Nije kao već jeste ;).

Evo ni Skyworth nije baš najbolje prošao koliko vidim, a oni su broj 2 iza HiSensea.

Setimo se TLC-a koji je broj 3 (negde i 2, tu su uglavnom negde sa Skyworthom).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno