Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa tako sam ja i mislio :)
To nije HDR i SDR mod o cemu ti pricas, sve je to HDR mod, samo razliciti preseti unutar HDR moda.

Dakle, u SDR imas Standard, VIvid, Cinema, itd...
Pa onda imas posebno u HDR iste te presete ili mozda i neke drugacije.
Pa onda imas i u Dolby Vision zasebne presete.

Kada pustis HDR, ti mozes da biras "standard, dynamic, vivid, cimena" ili sta vec imas, ali su to i dalje sve HDR preseti, u svakom tom ti tv radi u HDR modu.
Naravno da svuda mozes da biras milion stvari da promenis, video si na mom snimku da mogu da biram oled light(backlight na LCD-u), contrast, brightness i ostale stvari, ima barem jedno 10-ak obaveznih(koja drasticno uticu na sliku i koja svako treba da podesi za sebe kako mu se svidja) podesavanja za svaki mod i pored toga jos xx nekih manje bitnih i komplikovanijih.

A kada posle toga stavis SDR sadrzaj, onda su totalno drugi preseti u pitanju i tu moras opet posebno da setujes parametre.

Pusti HDR ili DV sadrzaj i onda pusti SDR i i ako su sva tri u recimo "Cinema" presetu, videces da su setovanja totalno drugacija i naravno, vecinu podesavanja ces moci da stavis na isto, recimo kontrast i brajtnes...ali neka dodatna setovanja neces imati dostupna u SDR modu i obrnuto.

Dodatno, sto nisam ni spomenuo, na PC-u, samo 8 bita i moze da se koristi na 4k 60hz RGB, ne postoji 10 bita.
Moze da se stavi 4:2:0 i da se stavi 12 bita, ali to je suludo, jer se 12 bita ne vidi okom u 99% slucajeva.
Mozda na novim 2.1 HDMI tv-ima moze da se stavi 4k/rgb/60Hz/12-bit, ne znam.
Recimo, kada stavim 1080p rezoluciju, mogu da stavim 8 ili 12 bit-a u Windowsu, dakle dubina boje prakticno kao DV, ali razlike nema, moras da se otelis ne bi li negde video prednost vece dubine boja.
Na filmu moras da pauziras i zumiras, da bi video toliko sitnu gradaciju i kako jedan prelaz ima vise nijansi, jer su tu u pitanju milioni boja.
 
Poslednja izmena:
Kapiram sad. Onda za tv niže klase (ako je moguće) za dotični hdmi input ne uključivati HDR i to je jedino rešenje.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Da, za hdmi i ovde ako ne ukljucis deep colour, ne mozes da ukljucis hdr u windowsu.
Ali to nije resenje, hdr sadrzaj ce biti jako los, osim ako se ne gleda preko playera poput pot playera, koji softverski konvertuje u sdr, bez da bude sivo i isprano.
Alo svakako Windows moze uvek da ukljuci i iskljuci HDR.
U igrama takodje uvek moze da se bira sta ces.

Problem je kod nativnih aplikacija, recimo ako gledas hdr film preko usba ili gledas hdr na netflixu i Amazonu...tada tv salje signal da podrzava hdr i app pusta hdr.

Zato kazem, ne moze hdr sadrzaj da bude lepsi u sdr modu, ali ti moze bolje izgledati sdr sadezaj, od hdr sadrzaja na tvom tvu.

Opet, ljudi treba sa znaju da kada gledaju hdr filmove koje skidaju sa neta, to treba da rade preko TVa, ne u Windowsu.
Cak i sa ukljucenim HDRom u Windowsu, nece lepo prikazivati hdr filmove.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kevi crko stari tv (onaj sa dupetom :D ) i sad moram da joj uzmem novi. Ne treba da ima bog zna kakve funkcije, ona ni kablovsku ne koristi, trazila je sobnu antenu da joj kupim, dosta joj je ovih par kanala sto vata.

Ciljam na neki Vox, Fox, Vivax, sta god od tih slabijih brendova, da bude full hd, moze i ne mora smart (mozda bolje smart ako nije velika razlika u ceni, ako meni nekada zatreba).

Gledao sam 32" i skapirao da nema ni jedan full hd, a da je jeftin. Tacnije, 40" su jeftiniji od 32" od onog sto moze da se nadje kod nas u radnjama.

Koji je onako po vasem misljenju ok da se uzme? Imam trenutno 43" VOX al nema mesta za njega, 40" ce se taman uklopiti.
 
Ima ga vecina koliko sam mogao da primetim. Najvise me zanima da li je svejedno uzeti Vox, Fox, Tesla itd ili ima neke razlike u kvalitetu slike/zvuka i trajanju samog uredjaja.
 
Kazu da Tesla T seriju pravi TCL - pa bi shodno tome mogao poganjati neki Tesla model.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Kapiram sad. Onda za tv niže klase (ako je moguće) za dotični hdmi input ne uključivati HDR i to je jedino rešenje.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Druze ne moze to da se bira, jer je u pitanju kodek!
Tv po automatizmu prepozna HDR na inputu i tako ga emituje, ne mozs ti sad da promenis mod, bar kod mene ne moze na 3 tv, 1 Sony , 1 LG , 1 Hisense!
 
Na LG UM seriji nema gasenja HDRa. Ima samo nekoliko modova u okviru HDRa koji se mogu izabrati. HDR picture mode obuhvata Vivid, Standard, Cinema home, Cinema i Game.
Vivid daje najviše osvetljenosti ubedljivo i malo hladnije boje. Pri učitavanje zapisa izbaci u gornjem uglu HLG HDR ili HDR. Naravno WCG u ovom slučaju igra veću ulogu od samog HDRa koji je ograničen mogućnostima panela.
Puštanjem zapisa koji nije izvorno u HDRu čak i sa uključenim HDR effect modu ne daje isti rezultat. Dakle, ne samo da može da pročita takve informacije u zapisu već slika dobije i malo na kvalitetu.
 
Kazu da Tesla T seriju pravi TCL - pa bi shodno tome mogao poganjati neki Tesla model.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Zanci Tesla je bolji od Vox, Fox i ostalih u tom rangu? Kakav je Hisense, da li je za klasu iznad? Vidim da nude 5 godina garancije pa bih zbog toga mozda uzeo taj.
 
Ја сам мојима узео fox, hdready, учинило ми се да има бољу слику, јаче осветљење, живље боје од тесли сличне цене.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Bas cu da odem do radnje da pogledam. Ne bih uzimao hd ready, s obzirom da ce to biti jedini tv u kuci, jer ja ne gledam. Mozda nekada odlucim da pustim film neki sa usb-a, pa bi valjalo da je full hd :)
 
Na LG UM seriji nema gasenja HDRa. Ima samo nekoliko modova u okviru HDRa koji se mogu izabrati. HDR picture mode obuhvata Vivid, Standard, Cinema home, Cinema i Game.
Vivid daje najviše osvetljenosti ubedljivo i malo hladnije boje. Pri učitavanje zapisa izbaci u gornjem uglu HLG HDR ili HDR. Naravno WCG u ovom slučaju igra veću ulogu od samog HDRa koji je ograničen mogućnostima panela.
Puštanjem zapisa koji nije izvorno u HDRu čak i sa uključenim HDR effect modu ne daje isti rezultat. Dakle, ne samo da može da pročita takve informacije u zapisu već slika dobije i malo na kvalitetu.

Moj ima samo tri opcije, Vivid, Standard i još jedna.
 
Druze ne moze to da se bira, jer je u pitanju kodek!
Tv po automatizmu prepozna HDR na inputu i tako ga emituje, ne mozs ti sad da promenis mod, bar kod mene ne moze na 3 tv, 1 Sony , 1 LG , 1 Hisense!

Hm čudno na OLED-u moraš da uključiš Deep color čini mi se kao i kod mene UHD HDMI za svaki input.

Na LG UM seriji nema gasenja HDRa. Ima samo nekoliko modova u okviru HDRa koji se mogu izabrati. HDR picture mode obuhvata Vivid, Standard, Cinema home, Cinema i Game.
Vivid daje najviše osvetljenosti ubedljivo i malo hladnije boje. Pri učitavanje zapisa izbaci u gornjem uglu HLG HDR ili HDR. Naravno WCG u ovom slučaju igra veću ulogu od samog HDRa koji je ograničen mogućnostima panela.
Puštanjem zapisa koji nije izvorno u HDRu čak i sa uključenim HDR effect modu ne daje isti rezultat. Dakle, ne samo da može da pročita takve informacije u zapisu već slika dobije i malo na kvalitetu.

Pa ne možeš da pustiš nenativni HDR zapis u HDR?! Ili možeš na tom LG?

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Naravno da nije moguće. Postoji u okviru podešavanja slike opcija hdr effect koja bilo kome ne HDR zapisu malo poveća kontrast i osvetljenost, ali to nema veze sa pravim hdr.
Medjutim hteo sam reci nesto drugo. Puštanjem kvalitetnog 4k zapisa sa opcijom hdr effect ili bilo koji drugim podesavanjem slike ne može da se postigne kvalitet slike kao i pustanjem 4k HDR zapisa. Ova druga opcija ipak dodaje na kvalitetu slike, koji je u skladu sa mogućnostima panela. To nije mnogo, ali se ipak lako uoči. Ovo pišem zbog onih koji tvrde da je moguće samo čitanje, ali ne i reprodukcija hdr zapisa. Bar je tako na UM seriji. Za ostale proizvodjace ne mogu ništa da tvrdim.
Dalje, mislim da WCG sa kakvim takvim hdr mogućnostima daje kvalitet slike koji ostavlja pozitivan utisak za nekog prosečnog nezahtevnog korisnika.
 
el_patron, Hisense je klasa iznad Vox, Fox itd. pogledaj cene :) Tesla sa T u oznakama modela je TCL i na papiru (a verujem i u stvarnosti) je bolji od Vox, Fox itd. Full HD materijal izgleda dobro na HD Ready ekranu.

g_vlada, ima i dalje HD Ready modela (32", 39") i biće ih još dugo, kako stvari stoje. retko koji kanal na ovim prostorima preko antene je HD Ready, a mislim da Full HD nije nijedan.
za HD Ready i Full HD ne razvijaju nove panele, samo štancuju stare modele koje eventualno poboljšaju

HDR: smorili smo, jedno te isto objašnjavamo jedni drugima pri čemu druga strana to shvata kao ubeđivanje. otvorite temu u odgovarajućem delu foruma ako ista nije otvorena.
 
Poslednja izmena:
Da, tako je što se tiče HD Ready TVa. Nikad se 32" nije mogla kupiti za manje para nego sad, bukvalno idu za 100 eura. Prošle godine kada sam kupio Toshibu 32 HD Ready nije bilo ništa ispod 15k RSD, a da je novo.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje, izvinite ako je neko već o tome diskutovao, hitno je, pa nisam baš pregledao temu, priznajem... Hteo bih da kupim Samsung UE55RU7452UXXH na KP, pa me zanima šta mislite o tom modelu i da li je pametno kupiti na taj način ili je bolje uzeti u radnji? Prodavac je dobro ocenjen, samo što nemam iskustva sa takvom kupovinom, pa mi nije baš svejedno... Da li će raditi EON i HBO GO ako je TV rađen za drugo tržište umesto za naše? Kako funkcioniše garancija i koliko je uopšte sve to sigurno? Hvala unapred.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ljudi pomagajte. Načitah se pošteno poslednjih par nedelja i što više čitam sve je teže odlučiti. Šta vredi uzeti do 600-700 evra, eventualno do 800 ako vredi ići preko budžeta za neki model (kod mađara jer sam u BP).

Što se korišćenja tiče, playstation/serije uveče i to je to, ništa spec, kauč na 3m od TV-a znači uglovi nisu bitni. Već imamo neki osrednji Sony soundbar zakačen na postojeći TV koji ima sasvim prihvatljiv zvuk tako da ni zvuk ne vijamo. Dijagonala kolika može za te pare, 65 idealno, ali i 55 je ok. Gledali smo uživo gomilu modela, nije da ne vidim razlike, recimo neki Sony mi se najviše svideo, LG je delovao isprano a Samsung prezasićeno, al daleko sam od eksperta. Sva sreća pa nije bilo izloženih OLEDa pa neću znati šta propuštamo :S:

Jel vredi uzeti u razmatranje ovako nešto?
https://www.mediamarkt.hu/hu/product/_sony-bravia-kd-55xf9005baep-4k-uhd-smart-android-led-telev%C3%ADzi%C3%B3-1256460.html
 
Vredi, više puta je taj Sony TV spominjan kao odlična kupovina. Pogledaj ipak i 65" sta se nudi za te pare, kod 55" jako brzo prodje wow efekat, meni 2 meseca posle kupovine ovaj 55" Samsung RU7172 mali...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Vredi, više puta je taj Sony TV spominjan kao odlična kupovina. Pogledaj ipak i 65" sta se nudi za te pare, kod 55" jako brzo prodje wow efekat, meni 2 meseca posle kupovine ovaj 55" Samsung RU7172 mali...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Toga se i ja plasim :D

Sta valja u kategoriji od 65 inca i u cenovnom rangu od oko 700 evra, plus-minus? Euronics ili mediamarkt planiramo jer mozemo uzivo da vidimo i uporedimo.
 
taj sony odlican, za 50e vise samsung q70r, a u 65 varijanti samsung ru8000, philips PUS7304 (u 65 mislim da je ips, 70 je va i uklapa se u budzet), lg u tim varijantama koristi ips panele(osim 50,60 i 70 inca), eventualno razmislitei o sm8600 ali ako uglovi(i smart) nisu bitni onda ici na samsung, sony...
 
zavisi sta podrazumevas pod "pravim" hdr-om. Imas objasnjenja na predhodnim stranicama ali onaj pravi "pravi" hdr nema. Smart je ali neka varijacija linuxa koliko se secam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno