Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
koliko je bolesno...ukucam u google "cheapest 10 bit tv" i nista ne izlazi kao opcija...nemam komentara...
posto sam gledao da su u bojama straobalne razlike za +- 100-200e, ipak tv se kupuje jednom u 5 godina.
Al nema "cheapest" :)
 
Jacina osvetljenja nema veze sa time da li panel podrzava 10 ili 8 bita.
Tih 1000 nita ces imati u nekim retkim detaljima, nemojte se bzvz mlatiti nitima, jer je 90% cak i HDR sadrzaja u 400, 500 nita, apsolutno nebitan podatak koji u praksi ne znaci mnogo.

Hdr10, kao i dosta zahtevniji i napredniji, 12-obitni Dolby Vision mogu da podrzavaju i televizori sa 8bita, ali realizacija nece biti na istom nivou, naravno :)
Mislim da manje vise, vecina hdr televizora danas podrzava hdr10?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jacina osvetljenja nema veze sa time da li panel podrzava 10 ili 8 bita.
Tih 1000 nita ces imati u nekim retkim detaljima, nemojte se bzvz mlatiti nitima, jer je 90% cak i HDR sadrzaja u 400, 500 nita, apsolutno nebitan podatak koji u praksi ne znaci mnogo.

Hdr10, kao i dosta zahtevniji i mapredniji, Dolby Vision mogu da podrzavaju i televizori sa 8bita, ali prikaz boja nece biti na istom nivou.
Mislim da manje vise, vecina hdr televizora danas podrzava hdr10?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

8vs10 bit-a se odnosi na nijanse i sam prikaz boja, ima gomila uporedjivanja cak i na yt...kao dupe i glava.Zaista nije zvaka...samo mi je nenormalno da nema nesto u fazonu na google "most affordable 10-bit tv"
nemam texta
 
Ali svi ovi 8 bitni o kojima pišemo imaju frc i daju privid 10 bitnog panela.
Treba da se uklapas u okviru svog budžeta.

Ne znam koji sad tv imaš pa da insistiras toliko na 10 bitnom panelu.
350 nita u SDR i 500 u HDR, više nego dovoljno.
 
Onda ti je dodatan "problem" i hdmi 2.1 posto kroz prethodne verzije ne moze da "prodje" vise od 4k@60hz, ako ocekujes od PS5 4k@120hz..

U toj varijanti prvi koji to cenovno nudi je SM9000, a tu ti je vec jasno koliko to kosta u ovom trenutku.

Moj ti je savet da se strpis, nije kao da je taj PS5 iza coska, a takav tv ce biti pristupacniji u buducnosti.

Edit: preduhitrio me maxy

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Onda ti je dodatan "problem" i hdmi 2.1 posto kroz prethodne verzije ne moze da "prodje" vise od 4k@60hz, ako ocekujes od PS5 4k@120hz..

U toj varijanti prvi koji to cenovno nudi je SM9000, a tu ti je vec jasno koliko to kosta u ovom trenutku.

Moj ti je savet da se strpis, nije kao da je taj PS5 iza coska, a takav tv ce biti pristupacniji u buducnosti.

Edit: preduhitrio me maxy

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

naravno, cekam, pa cu kad bude vreme opet pitati sta je u datom trenutku najbolje kao opcija, hvala svima
 
Ako gledate specifikacije na papiru, H8B bi trebalo da ima bolju sliku od oba (120hz, i peak brightness), ali je u multimediji slabiji (sto nije veliki problem ako se koristi box neki)

Ja sam ga ozbiljno razmatrao kao sigurnu kupovinu, medjutim u tom trenutku je za iste pare mogao da se uzime i 65SM8600 (130 000 din) pa sam prevagnuo na njega. U sadasnjim uslovima gde je on znacajno jeftiniji deluje mi vredno kompromisa.
 
Poslednja izmena:
Jacina osvetljenja nema veze sa time da li panel podrzava 10 ili 8 bita.
Tih 1000 nita ces imati u nekim retkim detaljima, nemojte se bzvz mlatiti nitima, jer je 90% cak i HDR sadrzaja u 400, 500 nita, apsolutno nebitan podatak koji u praksi ne znaci mnogo.

Hdr10, kao i dosta zahtevniji i napredniji, 12-obitni Dolby Vision mogu da podrzavaju i televizori sa 8bita, ali realizacija nece biti na istom nivou, naravno :)
Mislim da manje vise, vecina hdr televizora danas podrzava hdr10?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Pazi, koliko se ja razumem:

8bit spektar znaci da postoje 2^8 = 256 nijansi jedne boje
10bit spektar znaci da postoje 2^10 = 1024 nijansi jedne boje

to znaci broj nijansi jedne boje od njene osnovne do potpuno bele treba moze imati odredjen broj nijansi.
Kako se postize taj broj nijansi?
upravo osvetljenjem...
za 8bit spektar dovoljno je bilo ~100 nita, koliko su bili svi nasi stari TV - jer je to bilo dovoljno da se u 256 koraka dodje do potpuno bele boje.

Prema Dolby Labs-u, za potpuni prikaz 10bit palete je potrebno ~1000nita osvetljenja.
Za 12bit treba oko 10.000 nita prema Dolby-ju, tako da npr 12bit TV nemaju nikakvog smisla trenutno.

Pritom, to je sve za jednu boju. Posto su piskeli RGB, tj. 3 boje, broj kombinacija je ogroman.

Naravno, ovo je sve pod uslovom da ovo osvetljenje vazi za RGB piksele, ne za bele subpixele...
Dzabe ako je osveteljenje 1000nita na belom sub-pikselu, a RGB mogu samo 200,300...

Moje neko cisto laicko razmisljanje...
 
Pa, ako gledamo eponudu U8B je jeftiniji oko 6000 dinara, a ima 120hz panel i bolji HDR prikaz zbog VA panela i veceg brightness-a (i deklarisan je da pusta sve HDR standarde (naravno ne moze da ih isporuci maksimalno), za razliku od SM8200). Ako bi hteo LG sa 120hz panelom morao bi da doplatis nekih 30 000 vise (da kazemo da je parnjak tom tv-u SM8500/SM8600).
Na LG strani je jedino multimedija po meni (ko ima boksove, ili se snalazi sa plex-om to mozda moze i da zamenari), ako poredimo striktno ta 2 modela.
 
Poslednja izmena:
Pa, ako gledamo eponudu U8B je jeftiniji oko 6000 dinara, a ima 120hz panel i bolji HDR prikaz zbog VA panela i veceg brightness-a (i deklarisan je da pusta sve HDR standarde (naravno ne moze da ih isporuci maksimalno), za razliku od SM8200). Ako bi hteo LG sa 120hz panelom morao bi da doplatis nekih 30 000 vise (da kazemo da je parnjak tom tv-u SM8500/SM8600).
Na LG strani je jedino multimedija po meni (ko ima boksove, ili se snalazi sa plex-om to mozda moze i da zamenari), ako poredimo striktno ta 2 modela.

sorry nisam znao da je 120hz, onda ja MORAM da kad uzmem ps5 sto je neko prolece 2021 da jurim 120hz plus 10bit panel :)
pakao :)
Jedino sto mogu i 49inca da progutam ako to nesto bude menjalo u ceni
 
Sve tvoje kriterijume ispunjava 65SM9010, jedino sto je preskup u ovom trenutku (mada to je individualno). Ja sam inace hteo njega, ali je razlika u ceni bila prevelika u odnosu na 65SM8600 - doduse da sam razmisljao o PS5 i hdmi 2.1 doplatio bih posto cu sada morati za par godina da promenim tv ako hocu full PS5 iskustvo :)

U svakom slucaju je overkill kupovina zbog PS5 sada, kada ne znas ni sta ce PS5 moci. Ako ne bude 4k@120hz sposoban, onda si "dzaba" kupovao i moraces da cekas PS5 Pro ili nesto slicno - ali da ne idemo u offtopic ovde :)
 
Sve tvoje kriterijume ispunjava 65SM9010, jedino sto je preskup u ovom trenutku (mada to je individualno). Ja sam inace hteo njega, ali je razlika u ceni bila prevelika u odnosu na 65SM8600 - doduse da sam razmisljao o PS5 i hdmi 2.1 doplatio bih posto cu sada morati za par godina da promenim tv ako hocu full PS5 iskustvo :)

U svakom slucaju je overkill kupovina zbog PS5 sada, kada ne znas ni sta ce PS5 moci. Ako ne bude 4k@120hz sposoban, onda si "dzaba" kupovao i moraces da cekas PS5 Pro ili nesto slicno - ali da ne idemo u offtopic ovde :)

slazem se u potpunosti sta si napisao !
MADA meni bi i obaj bio i vise nego dovoljan sto se dijagonale tice...
ali otom potom :)
49SM90007LA
 
Ja mislim da sony 5 nema sanse da gura najjace naslove u 120fps,daj boze i 60 da izgura. Eno valhala kazu 30fps. Ja merkam samsung 55ru8002 za 80k (120hz, al fali mu hdmi 2.1, ima amd freesync) onda vidim taj hisense u8b koji ispada da ima i bolji panel od samsunga, pravi HDR.. Ne znam vise ni sta da kupim, lakse sam kupio auto nego ovaj tv sto planiram...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Ja mislim da sony 5 nema sanse da gura najjace naslove u 120fps,daj boze i 60 da izgura. Eno valhala kazu 30fps. Ja merkam samsung 55ru8002 za 80k (120hz, al fali mu hdmi 2.1, ima amd freesync) onda vidim taj hisense u8b koji ispada da ima i bolji panel od samsunga, pravi HDR.. Ne znam vise ni sta da kupim, lakse sam kupio auto nego ovaj tv sto planiram...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

pazi, moj ti je savet kao i sebi sto mi je jedan clan dao sa foruma, sacekaj ps5 i neka ti on "odluci" kupovinu buduceg tv-a...tako cu bar ja, odredicu budzet (ne vise od 700-800e) i u tom rangu sto bolje u odnosu na diktat ps5. kupujem...
P.S.
Ja cu bar sacekati bar 3-4 meseca da ps5 cene padnu, jer i ako je u svetu 500$ kod nas ce da kosta po mojoj proceni ne ispod 1000e jer smo srbi.
 
Ja mislim da sony 5 nema sanse da gura najjace naslove u 120fps,daj boze i 60 da izgura. Eno valhala kazu 30fps. Ja merkam samsung 55ru8002 za 80k (120hz, al fali mu hdmi 2.1, ima amd freesync) onda vidim taj hisense u8b koji ispada da ima i bolji panel od samsunga, pravi HDR.. Ne znam vise ni sta da kupim, lakse sam kupio auto nego ovaj tv sto planiram...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Sa nekom magijom kao i do sada, sva podesavanja na low, odvrnu zamrljanost da bude "cinematic" filing i neke ove nove tehnologije, fazon dlss 2.0...i mogu izvuci 4k 60fps...ali 120...pa ljudi nisu realni ako to ocekuju na konzoli od 500, 600e.

120Hz sluzi samo za PC, kada izadju gpu sa hdmi 2.1, realno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Muka je sto je meni crkao tv i sad moram da uzmem novi, a i 80k za ove mi je natezanje dok ne krenem opet da radim. A posle bi bilo mnogo da dajem 600 za sony, 800 za tv, pa igre odmah, ceka me i zamena telefona tako da ce biti jedno 2 hiljade troska tamo oko novembra onda. Lakse mi je i psihicki i po novcanik da sad uzmem nesto,a i treba mi... Mislim da cu za par dana kad izadjem iz izolacije otici i pogledati uzivo i pustiti neki sadrzaj na njima da probam pre svega da vidim razliku izmedju 60hz i 120hz i panela pa onda ostalo...
Ps jedno pitanje, nije za ovu temu pa moze odgovor i na pm. Gde skidate pravi fhd sadrzaj, meni ono sa yify i nekih drugih torenta uopste nije dobro... A i 4k bi valjalo da uzmem za test

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Muka je sto je meni crkao tv i sad moram da uzmem novi, a i 80k za ove mi je natezanje dok ne krenem opet da radim. A posle bi bilo mnogo da dajem 600 za sony, 800 za tv, pa igre odmah, ceka me i zamena telefona tako da ce biti jedno 2 hiljade troska tamo oko novembra onda. Lakse mi je i psihicki i po novcanik da sad uzmem nesto,a i treba mi... Mislim da cu za par dana kad izadjem iz izolacije otici i pogledati uzivo i pustiti neki sadrzaj na njima da probam pre svega da vidim razliku izmedju 60hz i 120hz i panela pa onda ostalo...
Ps jedno pitanje, nije za ovu temu pa moze odgovor i na pm. Gde skidate pravi fhd sadrzaj, meni ono sa yify i nekih drugih torenta uopste nije dobro... A i 4k bi valjalo da uzmem za test

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

izolacije ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno