Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koji bi Lg-Sams-Phil-Panas TV bio pandan Sony KD-XG9505?Ispod 1000e u De za 55inčni, trenutno.
Drugo pitanje ,da li ići na 65inčni za tih 1K,i na uštrb kvaliteta dobiti veću dijagonalu?
50% fudbal IPTV izvor,30%online serije/filmovi,20 Netflix 4K.
Dakle moja nedoumica je da li će fudbalski strimovi izgledati znato ili prihvatljivo lošije na vecoj dijagonali?

na to pitanje samo sam sebi mozes dati odgovor. Veci je uvek bolji, ali tehnicar je tehnicar :d :-devil-: Za fudbalski stream ne verujem da ces primetiti neku razliku u slici na kvalitetnijem manjem ili malo losijem vecem, za to je bitan motion i procesor, uniformnost panela da ne bi imao dse. XG95 je odlican tv, ako npr imas XG90 u 65 inca za tih 1000e ja bih isao na 65 za tvoje potrebe. Pandan xg95 su samsung q70r, q80r, lg b ili c8/9 (SM9600 za lcd) koji su bar ovde primetno skuplji od tih 1000e.
 
Po meni ne, apsolutno NE. Taj tv redovno kosta 100k sto je vise od 55inch-nog Hisense U8B koji je 90k koji ipak nudi 120hz i osvetljenje od 1000nita dakle dostize tu magicnu granicu za pravi hdr. Ok ima 8bit+frc, a ne pravi 10bit, ali rezultati su bolji od mnogibh 10bitnih panela sto je super. Imas test na benchmark kanalu.

Ok ta akcija na phillipsa je super i ima android, ali realno dobar android box mozes da kupis za ~50e, i da radi dosta blje od bilog kog android skina sa TV-a...
Drugim recima U7B za ispod 70k, ako zelis nesto preko onda je po mom misljenju prirodan korak U8B za 90k, nista izmedju nema nekog smisla.

Ako ti je ovo prvi 4K TV koji uzimas, ima i jeftinijih modela sa kojima bi sigurno bio prezadovoljan.

Koji se sve detalji gledaju da bi tv tezio ka pravom hdr-u?
 
A ukoliko se radi o panelima sa 8bit+ frc ? Sta sve onda treba gledati pri kupovini da bi se tezilo ka pravom hdr-u?
Ovi sa 10 bit ih nema ispod 100k din... nazalost
 
Ja sam na kraju uzeo QE65Q82RATXXH . Baš malo informacija ima o ovom modelu.
Ako se neko bude interesovao, razlika u odnosu na susedne serije je što nema connect box, ima jedan (one remote) daljinski i za nijansu drugačiji nosač u odnosu na serije Q80 i Q85, a bio je jeftiniji od Q85 pa sam se odlučio za njega (Q80 ne znam koliko je kod mađara pošto nema cena na KP).
Jel si zadovoljan? Znam da svako u ovom slučaju hvali svoga konja ali eto moram da pitam :)

Imam Samsung plazmu od 42 inča i tačno mu je 10 godina. Vreme došlo da se menja mada je ok i dalje tv. Čitam negde qled pa super ajd neki model ću odabrati, nakon toga oled super sve ajd b9 sigurno. Na kraju opet čitam taj prokleti burn in i ajd nazad na qled.

Imam u planu kupiti 65 inča, ali ne znam koliko je b9 na kp dok 65q82 sam našao za nekih 1.5k evra. Jeste mi skupo i verovatno ću sacekati još malo da vidim hoće li pasti cena pa da pazarim nešto. Zbunjuje me ovaj dolby digital i atmos.

Inače se gleda eon, na njemu klinci gledaju dosta youtube i naravno kad stignem da odgledam koji dobar film i fudbal.

Imao sam u planu posle kupiti Samsung q90r 7.1.4. soundbar i zbunjuje me na tvu nema 2.1, a to bi se koristilo za atmos i onda ne može da reprodukuje dok soundbar može.

Za klinca vremenom kad poraste bi uzeo ps5.

Dosta je para to sve ali "ako" bi me služilo kao ova plazma nebi žalio da platim.

Pa opet burn in, vertikalne linije, kratka garancija preko kp pa da li je ovde i priznaju.... Itd...

Ne kupuje se tv svake godine, barem kod mene ne, i da li bi mogao neko da mi da savet koliko da se obazirem na taj atmos i više sam za neki q80 ili q82 varijantu nego za q85 zbog boxa, a i skuplji je ako sam dobro skontao.

Ne spadam u one ljubitelje koji traže dlaku u jajetu, svetliji piksel vamo tamniji piksel tamo, samo ajd kad kupim da traje i da ništa ne popravljam narednih 10 god. [emoji14]


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A ukoliko se radi o panelima sa 8bit+ frc ? Sta sve onda treba gledati pri kupovini da bi se tezilo ka pravom hdr-u?
Ovi sa 10 bit ih nema ispod 100k din... nazalost
Pravi HDR je sve sto podrzava hdr reprodukciju.

Sve ostalo samo daje bolji kvalitet slike.
Oled nijedan nema 1000 nita, pa su duplo bolji od bilo kog lcda.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Naprotiv. Pravi HDR je kada displej ima koristi od dodatnih informacija iz hdr zapisa. Displej koji ne moze da adresira takav prikaz nema nikakve poente iako ga podrzava softverski. HDR nema poentu na jeftinim displejima.
 
Naravno da ima, to ces i sam videti kada uporedis sa istim SD materijalom.

Kada izadju 12bit paneli, bice da je 10bit fake hdr, kada standard skoci na 1500+ nita, bice 1000 nita fake hdr...

Svaki ekran koji je sposoban da cita hdr informacije je HDR.
I 8bit+frc cita 10bit video.
Od hardvera i softvera kasnije zavisi koliko dobro ce se taj hdr pokazati.

Isto kao sto imas Hdr, hdr 10, hdr 10+, HLG i na kraju Dolby Vision koji nudi 12bit informacija, 64x vise od 10bit i na kraju, do 4000nita...sada proizvodjaci koji podrzavaju DV, treba da pricaju kako je sve ostalo fake, jer nisu sposobni da citaju DV...
A nijedan tv ne moze da reprodukuje full Dolby Vision.

Televizor se klasifikuje kao hdr na osnovu 2 kriterijuma, kontrast i dubina boje i dovoljno je jedan da ispuni da bi bio hdr.

Sve vise od toga je samo jos bolji hdr, inace bi imali situaciju da ko god nema OLED, nema "pravi" hdr i sutra, ko god nema micro led, nema pravi hdr, itd...

Zapravo, najmanja uocljiva razlika kod HDRa je 8bit frc vs 10bit.
Nije da ne postoji, ali se daleko vise primecuje razlika u kontrastu, nego 8 vs 10 bita.
Verujem da mnogi ne bi ni primetili.

I na kraju, HDR na vecini Blu-Ray diskova i streaming servisa je 8 bita.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Naravno da ima, to ces i sam videti kada uporedis sa istim SD materijalom.

Kada izadju 12bit paneli, bice da je 10bit fake hdr, kada standard skoci na 1500+ nita, bice 1000 nita fake hdr...

Svaki ekran koji je sposoban da cita hdr informacije je HDR.
I 8bit+frc cita 10bit video.
Od hardvera i softvera kasnije zavisi koliko dobro ce se taj hdr pokazati.

Isto kao sto imas Hdr, hdr 10, hdr 10+, HLG i na kraju Dolby Vision koji nudi 12bit informacija, 64x vise od 10bit i na kraju, do 4000nita...sada proizvodjaci koji podrzavaju DV, treba da pricaju kako je sve ostalo fake, jer nisu sposobni da citaju DV...
A nijedan tv ne moze da reprodukuje full Dolby Vision.

Televizor se klasifikuje kao hdr na osnovu 2 kriterijuma, kontrast i dubina boje i dovoljno je jedan da ispuni da bi bio hdr.

Sve vise od toga je samo jos bolji hdr, inace bi imali situaciju da ko god nema OLED, nema "pravi" hdr i sutra, ko god nema micro led, nema pravi hdr, itd...

Zapravo, najmanja uocljiva razlika kod HDRa je 8bit frc vs 10bit.
Nije da ne postoji, ali se daleko vise primecuje razlika u kontrastu, nego 8 vs 10 bita.
Verujem da mnogi ne bi ni primetili.

I na kraju, HDR na vecini Blu-Ray diskova i streaming servisa je 8 bita.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Smanji doživljaj. Mene za malo nisu lincovali ovde prošle godine zbog sličnih izjava.
 
Grešiš. Većina metadate koju nosi HDR je nevidljivo u praksi na jeftinim televizorima što se vidi i na ovom testu: https://www.rtings.com/tv/learn/hdr-vs-sdr
"You won't gain much visually from having an HDR signal sent to a mid-range TV since any picture quality enhancements are reliant on the capabilities of the set itself. High-end models see a significant benefit"
Nista ne gresim, navedi precizno sta je netacno od onoga sto sam napisao.

To sto si quotovao je upravo ono sto sam i ja rekao, sve je to hdr, negde bolji, negde losiji.
Netacno je to da nema benefita, jer i te kako ima, jer prosecan tv ima duplo veci kontrast od sdr sadrzaja.

Imas brdo clanaka gde se prica o 8 vs 10 bita.
Da, boje ce biti punije, ali to nije tolika razlika, koliko se ovde hajpuje.

Evo iz tvog clanka, procitaj poslednju recenicu:
Color depth affects gradients the most: a TV with a lower bit depth will have to spread it over a far smaller amount of steps. A limited bit depth can lead to blockiness and uneven gradients, which you can often see on skies like on the SDR picture above. This is one of the rare cases where the HDR related features on the lower-end TVs will find a purpose, since most of them have a 10-bit panel nowadays. Unfortunately, it's the least visually impactful one.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja bih platio da na mom LG 55UH661V mogu da ugasim HDR i da UŽIVAM u običnoj slici npr na netfliksu kada je nešto u HDR a izgleda *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. A sve mi izgleda *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* u hdru. Kontrast užas, uspravno sve, sivo, nervira me.

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk
 
Trebalo bi da možeš da u toku reprodukovanja vratiš preset mode na standard ili na kome već uživaš. To i jeste bila poenta priče o "pravom HDR-u", koji je na takvim televizorima običan gimmick sa kojim dobijaš gomilu light bleedinga, cloudinga a osobito na ips panelima dobiješ i opšte sivilo.
 
Ne moze hdr da se iskljuci, niti moze hdr da se gleda u sdr modu, ako nema neke softverske konverzije, poput onoga sto radi Pot Player recimo.

Koristio sam Samsung 7 seriju od pre 2 godine, dakle najnizu hdr seriju u klasi te 6 LG serije i sve je izgledalo normalno.
Nije se mnogo dobijalo hdr-om, ali svakako nije bila ruznija slika.

I jos jednom, to nema veze sa 8 ili 10 bita, vec prostim kvalitetom celog tv-a.

Niko nije tvrdio da je hdr na jeftinim tvima super, inace ne bi imalo razloga da vise serije kostaju nekoliko puta vise.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kako ne može!? Promeniš preset iz HDR u nešto što tebi odgovara. Ja imam tu opciju čak i na Vizio.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
I ako nisam nikada ni video Vizio tv, poprilicno sam siguran da nemas opciju za to, samo zato sto bi to bila najgluplja opcija nekog tva ikada :)

Pogledaj bilo kakav hdr sadrzaj na sdr tvu, pa ce ti biti jasno.

Ili ti, evo kako hdr izgleda na sdr modu, a kako u hdr-u:

54e9951bd37132e5f8496dad44c12ee6.jpg
a0290f3dc16f61019de755395369f802.jpg


Jos ga je kamera ulepsala, uzivo je jos bledja slika u sdr-u.
Dodatno, ovo na slici nije zaista hdr, vec softverska konverzija Pot Playera hdr-a u sdr, a drugo je iskljucena konverzija.
U realnosti, razlika je drasticno veca od prikazane, a vec je ovo dovolj o krimi.
 
Poslednja izmena:
Kako misliš nema opcije za to? Kada pustiš hdr sadržaj automatski prebaci picture settings na HDR. Zatim promeniš na koji god želiš i samim tim "isključiš" hdr.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Kako misliš nema opcije za to? Kada pustiš hdr sadržaj automatski prebaci picture settings na HDR. Zatim promeniš na koji god želiš i samim tim "isključiš" hdr.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
Evo, ja vas molim da mi snimite kako gledate hdr sadrzaj i iskljucujete hdr na daljinskom.

Ja cu sada pokazati da na LGu to ne moze.



 
Poslednja izmena:
Ne moze hdr da se iskljuci, niti moze hdr da se gleda u sdr modu, ako nema neke softverske konverzije, poput onoga sto radi Pot Player recimo.

Koristio sam Samsung 7 seriju od pre 2 godine, dakle najnizu hdr seriju u klasi te 6 LG serije i sve je izgledalo normalno.
Nije se mnogo dobijalo hdr-om, ali svakako nije bila ruznija slika.

I jos jednom, to nema veze sa 8 ili 10 bita, vec prostim kvalitetom celog tv-a.

Niko nije tvrdio da je hdr na jeftinim tvima super, inace ne bi imalo razloga da vise serije kostaju nekoliko puta vise.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

moram da se slozim sa methodom. I meni na "hdr" tv-ima nize klase slika losija nego na sdr. Sve mi je nekako presvetlo i bez kontrasta, sta znam mozda navika na oled. Sto se tice opcije za iskljucivanje mozda na tim "hdr ready" televizorima nesto moze ili misle na sdr materijal u hdr rezimu tj materijal koji nije izvorno hdr.
 
Opet, necu ulaziti u to koji tv kako prikazuje HDR, jer je to sve od modela do modela, ali kao sto sam rekao, 8 vs 10 bita nema mnogo veze sa time.

Dodatno, to sto opisujete mi zvuci kao niska gama vrednost...probajte da stavite gamu na 2.4, smanjite brightness i pojacate kontrast i ako ima, da se izabere low vrednost za crnu, jer je na vecini tv-a high default.
Na oledu mi je 2.2 super za neke stvari, za neke 2.4, a na LCD-u mi je nerealno bleda, te cak i na 2.4 bude losije od oleda, sto je i logicno, ali se izbledjenost slike dosta smanji.
Takodje sam izvalio da na nekim tv-ima bude ukljucen motion mod, kod LG-a je to Motion Pro, ne znam kako se na drugim zove, koji zna da s*mjau**mjau**mjau**mjau* sliku.
Ima tu dosta opcija da se podesi, da bi slika bila bolja.

Kod mene je za svaki HDR mod(HDR10, Dolby Vision) podeseno po barem 2 razlicita moda slike, sa svakom mogucom opcijom setovanom za odredjeni scenario.
Na SDR modu su mi setovana 3 razlicita profila, takodje svaka opcija isprobana i ostavljena za odredjenu namenu.
 
moram da se slozim sa methodom. I meni na "hdr" tv-ima nize klase slika losija nego na sdr. Sve mi je nekako presvetlo i bez kontrasta, sta znam mozda navika na oled. Sto se tice opcije za iskljucivanje mozda na tim "hdr ready" televizorima nesto moze ili misle na sdr materijal u hdr rezimu tj materijal koji nije izvorno hdr.

Vizio pf65-f1 nije hdr-ready. Podrzava HDR10. Znači ima čak i način da se ostavi deaktiviran na svim HDMI input-ima. Nativni HDR sadržaj evo pusti bilo šta preko Netflixa odeš u picture settings i promeniš preset koji ti odgovara. To mora svaki tv da ima mislim logično je. Možda OLED ne može? Nemam pojma probaću baš kod tasta koji ima c8.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Ajde, molim te mi snimi, sta ti to tesko?

Dakle, pustis HDR film i on ti daje opciju da HDR film gledas bez ukljucenog HDR-a i dodatno, to izgleda bolje?

Kada kazes "preset", na sta tacno mislis?

Ne moras da probas, imas dole snimak koji sam okacio, na kom se vidi da ne mozes da biras da li ces da ukljucis ili iskljucis HDR ili da li ces da ukljucis ili iskljucis Dolby Vision.
 
Poslednja izmena:
Ajde, molim te mi snimi, sta ti to tesko?

Dakle, pustis HDR film i on ti daje opciju da HDR film gledas bez ukljucenog HDR-a i dodatno, to izgleda bolje?

Kada kazes "preset", na sta tacno mislis?

Ne moras da probas, imas dole snimak koji sam okacio, na kom se vidi da ne mozes da biras da li ces da ukljucis ili iskljucis HDR ili da li ces da ukljucis ili iskljucis Dolby Vision.

Pa teško da ga snimim remotely[emoji23]. Kada stignem s posla.
Nismo se razumeli, kada pustim HDR film prebaci sam automatski na HDR setovanja ali mogu da menjam podešavanja u picture settings sa HDR na neki drugi preset(znači smanji Backlight koji je na HDR=100, itd itd). I naravno da ne izgleda bolje ali to nije poenta.
Na OLED-u ne možeš da menjaš preset u picture settings dok ide HDR film npr? To nema smisla.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno