Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas sam imao vremena i obilazio radnje pa sam u nekoliko njih pronašao ljubazne trgovce koji su mi omogućili da sa mojim USB-om istestiram UHD 49" televizore (da, znam da sam tražio 43" ali akcija u jednom našem poznatom lancu trgovina mi je pružila priliku da sa neznatno većim iznosom nego planirano kupim 49" TV. Elem, testirao sam sledeće Smart 4K Ultra HD TV-e:
LG 49UJ670V (test prva tri TV-a u prilično zamračenoj prostoriji)
Sony KD49XE7077
Samsung UE50MU6172
LG 49UJ635 (testirano u drugoj radnji u prilično osvjetljenoj prostoriji, praktično dnevno osvjetljenje)
LG 49UJ6517 (test u radnji gdje je više mračno nego svijetlo, recimo kao u sobi sa sijalicom od 60W bez dnevnog svjetla)
Interesovao me je i Panasonic 49EX700, ali njega niko nema, kažu da je u Srbiji slaba podrška za njega a i taj njihov OS je Mozzila napustila i sad samo Panasonic radi na njemu (po meni značajan minus jer oni nisu dobri u razvoju software-a).
Slijedi opis mog testa:

Na USB-u sam imao par porodičnih videa 1080p, jedan UHD 10-bitni HDR snimak (vrhunska slika), jedan običan 4K snimak (FC Barcelona) u rezolucijama 480p (simulira SD kanale na SBB-u), 720p, 1080p (simulira Sport Klub) i 2160p, jednu epizodu jedne čuvene stare serije u mkv HEVC 1080 sa eksternim subtitlom (HDTVrip) koja upravo ide u svojoj 11. sezoni, te par porodičnih fotki i nekih specijalno skinutih sa interneta. Bio je tu i jedan 1080p testni video koji pokazuje nijanse bijela-siva-crna (tzv. uniformnost boja), kontrast, paletu boja, FHD vs SD rezolucija (koristan da se vide neke mane slike koju TV prikazuje).
Svi video fajlovi su radili na svim TV-ima, neke fotke sa interneta LG i Samsung nisu prepoznavali a Sony je prikazivao sve - ali meni je najbitnije da su moje porodične fotke sa odličnim prikazom.
480p (SD rezolucija) je bila zadovoljavajuća na svim TV-ima, stvarno je teško reći da se negdje izdvajala posebno (možda neka nijansa ide u korist Sonyja zbog malkice oštrijeg prikaza, ali baš beznačajno). Ali razlika u kvaliteti je nebo i zemlja, vidno su FHD i UHD bolji, jasno.
720p je bila dobra na svima, ne vidim razliku.
1080p malko bolja slika na Sonyju nego na LG-ijevima (LG 6517 je imao ubjedljivo najlošiju sliku na svim rezolucijama - možda mu je potrebna kalibracija), dok mi je nekako Samsung zaostajao zbog boja, nije ni na njemu loša slika ali na Sonyju i LG-u mi je bila bolja.
Fudbalski video je i u 1080 i u 2160 bio odličan na svim TV-ima osim na LG 6517 (ali očito je neki problem sa tim primjerkom, ne vjerujem da je inače tako loša slika na tom modelu). Zanimljivo da nisam našao da je 2160p snimak puno bolji, jeste slika detaljnija, ali sa 2,5 - 3m se to teško vidi.
A onda UHD 10-bitni HDR snimak - ljudi, ono je predivno - odmor za dušu :). Za nijansu mi se više svidjela slika na LG uj670 nego na Sonyju (SONY je oštrija slika a LG nekako ima blaže, prijatnije boje - stvar je ukusa, valjda), a dobra mi je i na UJ635 (prijatno iznenađenje, ali on je bio u baš osvjetljenoj prostoriji - dosta dnevne svjetlosti je dopiralo). Nekako je Samsung tu bio najslabiji (iako je i na njemu sasvim super slika), možda jer on ima 8-bitni panel, dok ostali imaju 8+FRC.
Kad je ovako dobar prikaz na ovim prosječnim TV-ima, pitam se kako li je tek na tom famoznom OLED-u onda.
Na testnom videu su se kod svih TV-a vidjele oko rubova blaga zatamnjenja na sivoj i bijeloj, crna je osim na 6517 svugdje bila crna, na ovom se moglo naslutiti tamno tamno siva, ni jedan nije bio imun na tu neravnomjernost sive, ali u realnim video prikazima nisam primijetio slične probleme.
Svaki sam video probavao iz uglova da vidim kako slika izgleda pod uglovima gledanja - ja nisam primijetio ništa problematično ni kod jednog TV-a - vjerovatno svi imaju IPS panel. U zamračenoj prostoriji sam obratio pažnju na mračne scene, ali ni tu moje oko nije uspjelo da primijeti bilo šta što mi se nije svidjelo. Kontrast je solidan na svim TV-ima bio, crna je bila crna, bijela je bila bijela. U testnom videu ima upravo takav test kako se crno i bijelo smjenjuje i kako slika ide od bijele ka crnoj. Svi TV-i su tu meni bili ok.
Eksterni subtitlovi - SONY ih definitivno ne čita i meni je to veliki minus jer je gledanje filmova i serija jedan od glavnih zadataka koji će moj TV da radi (ko će pakovati u mkv titlove, smor je nekad i što treba dati isto ime eksternom srt fajlu kao i video fajl). Samsung i LG čitaju ali nismo uspjeli da naštimamo naša slova, tj. čćđ jer š i ž prikazuje - nadam se da se to može riješiti - ako neko zna bio bih mu zahvalan kako se to rješava na LG webOS 3.5.
Daljinac i OS pod kojim rade TV-i. To sam već znao da je webOS od LG-ja najbolji, najintuitivniji. Tizen isto nije loš i može proći, a kod SONYja mi se nije dopalo kako ne može istovremeno player da otvara Video i Foto fajlove, već ima posebna opcija za video a posebna za foto što je ipak smor, mada nije nešto fundamentalno loše poput ne čitanja eksternih titlova. Obični daljinac LG-ja mi se ne dopada previše, ali uzeo sam magic remote pa će to biti OK. Kucanje teksta ne planiram, ko još surfa netom u browseru od TV-a. Na Youtube-u će se ponekad koristiti, preživjeću.
Već pretpostavljate, ja sam odabrao LG 49UJ670V i naručio po veoma povoljnoj cijeni (7500RSD povoljniji nego najpovoljniji na Eponuda.com), ali istina je da se još 50e na KP može sačuvati - no, osjećam se sigurnije sa garancijom iz renomiranog trgovačkog lanca - šta ako budem imao maler pa dobijem oštećenu robu gdje jedino zamjena igra? Da idem u Mađarsku?
Nadam se da će ovo nekome biti od koristi. Naravno, sve je ovo moje subjektivno viđenje, moguće je da bih odabrao i SONY koji ima dosta pluseva, ali meni je nečitanje eksternih titlova nedopustivo, iako priznajem da ima dobru sliku na svim rezolucijama, a i zvuk je bio nešto bolji nego kod ostalih, ali nije to bila dovoljna razlika da promijenim mišljenje u vezi LG-ja gdje me je UHD HDR 10-bitni video definitivno kupio.
Poenta je da obavezno prije kupovine pripremite na USB-u neke video i foto materijale, sadržaj koji planirate da gledate na tv-u i da to probate na modelima koji vas zanimaju (obično to diktira dubina džepa). I onda sami svojim očima procijenite. A Sony, LG i Samsung su pouzdane marke i uglavnom ne bi trebalo biti problema oko kvarova.
 
Eksterni subtitlovi - SONY ih definitivno ne čita i meni je to veliki minus

Ček, ček, ja imam Sony KD49XE7005 (isti TV, samo je boja drugačija) i eksterni titlovi rade najnormalnije, pod uslovom da se naziv titla poklapa sa nazivom video fajla.
Ako nije isti naziv, neće se prikazati.
Puštam sa USB-a.
Može čak i da se podešava CP1250, UTF 8 i 16, ISO i sl.
Fora je u tome da na daljinskom moraš da pritisneš dugme za titlove da bi se prikazali.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imam Sony 55XE7077 i filmove držim na kucnom NAS uređaju. Preko NAS-a Sony ne vidi externe titlove. LG je to rješavao bez problema.
Tačno si me dobro podsjetio da ja nisam video sa USB-a pustio već 3g.
 
Hvala za info.
Ipak, šteta za nemogućnost minimalnog podešavanja titlova.
 
S' obzirom da mi niste dali neke konkretne predloge na osnovu mog prvog posta (prethodna strana, drugi post), krenuo sam malo sam da istrazujem, iako se ne razumem previse. Fokus je na top marke (Samsung, LG, Sony), medjutim bilo je reci da LG treba izbegavati u ovom trenutku, pa su preostali Samsung i Sony.

Zbog velicine (max 50") za oko mi je zapao Sony XE90 i Samsung MU8000, koji od ova 2 modela mi preporucujete, i zasto?
 
Problem su mu titlovi koji moraju biti smješteni unutar .mkv fajla. Mada je meni to svakako rutina koju odradim mkvtoolnix-om pa su mi stvari preglednije u arhivi jer imam samo 1 fajl.

Ono što je znacajan problem kod Sony TV Player-a je nemogućnosti podešavanja veličine i boje titlova.

sad tek vidim ove tvoje postove.
samo još da kažem da XE70 pušta eksterne titlove bele boje na delimično transparentnoj crnoj pozadini i da se super vide.
nešto slično kao što hrvati rade na hrt-u.

ovako nekako:
1_58881217_Due%20Date.jpg
 
Kod mene xe70 ne pušta titlove na tako transparentnoj crnoj pozadini. Slikaću kada budem kući pa ću ovdje postaviti slike.
 
To sto ti javi poruka da format nije podrzan je drug kodec h265 ili pa neki drugi uglavno svi 264 bi radili bez problema, od filmova preko usb ili hdd gledanje jedino samsung cita sve audio formate kao DTS audio sa drugim markama na tv moras da konvertujes dts u ac3 a i znak pitanje je kako ce raditi i prevod sa samsung znam da je sve kako treba i sa prevod i sa audio

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

nije ovo tačno
LG ćita sve moguće audio formate
 
Sto se tice problema sa slovima š,ć,đ... Na LG-ju se to resava tako sto se odabere profil titla Latinica 2 i to resava taj problem. Ja zavrsavam u sledecoj nedelji kupovinu. Lomim se izmedju 43MU6172 recimo i LG 43UJ670V i 701V to mi je kao najbolje u okviru mog budzeta. Za sada prednost u slici dajem Samsungu, nekako mi se cini i da malo bolje pegla taj najlosiji sadrzaj koji ce kod mene da se gleda - SBB kablovska. Ja sam taj sadrzaj nasnimio direktno dok ide program sa dekodera na hard i nosio sam sa sobom. Gledljivo je, samo se fudbal recimo razlikuje dosta. Bolje izgleda na samsungu. Sve ostalo osim boja i slike koja je ipak u nekom store modu je na strani LG. Bas im je dobar i funkcionalan taj web os, zatim LG plus aplikacija, podrska za formate, podesavanja za titlove... U toku nedelje cu prelomiti.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Što se titlova na Sony TV 2017 tiče...
Zanimljivo. Ako se pušta sa USB zaista vidi istoimeni externi .srt fajl. Tada title pušta na teansparentnoj crnoj podlozi, ali su slova nešto sitija nego što bi trebala biti na 55" TV.

Kada se isti video pusti sa NAS servera onda TV ne vidi externi titl nego se on mora nalaziti ubačen u .mkv kontejner. Tada je situacija sledeća:
e1a56d78c07c899c68c8a01ee6f6af70.jpg
Tamne scene su odlične. Titl je i odgovarajuće veličine, ali...

U svijetlim scenama... Evo extremnog primjera:
c3870843ee6a16ebfac467b9d14d012a.jpg
 
Pa ne radi se ovdje o strimovanju već klasičnom puštanju sa NAS servera. I nije problem što titl mora zapakovan sa videom nego što ga pušta u bijeloj boji bez podloge.

Za info: LG ovo završava bez problema i to uz mogućnost promjene veličine i boje fonta, pomeranja naprijed/nazad u odnosu na video.
 
S' obzirom da mi niste dali neke konkretne predloge na osnovu mog prvog posta, krenuo sam malo sam da istrazujem, iako se ne razumem previse. Fokus je na top marke (Samsung, LG, Sony), medjutim bilo je reci da LG treba izbegavati u ovom trenutku, pa su preostali Samsung i Sony.

Zbog velicine (max 50") za oko mi je zapao Sony XE90 i Samsung MU8000, koji od ova 2 modela mi preporucujete, i zasto?

Bilo ko? :)
 
Ako bi čitao predhodne postove došao bi do toga da uzmeš XE 9000.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka

I ja sam pretpostavio da je Sony bolja opcija, ali sam hteo da budem siguran.

Kada sam pre 5 god pitao za TV preporuku, bilo je mnogo vise pomoci preko foruma, a sad mi se cini da se samo pitanja postavljaju, dok je konkretnih odgovora jako retko. Bukvalno na 5 i vise pitanja jedva se dobije 1 iole smislen odgovor :(
 
Pa ne radi se ovdje o strimovanju već klasičnom puštanju sa NAS servera. I nije problem što titl mora zapakovan sa videom nego što ga pušta u bijeloj boji bez podloge.

Za info: LG ovo završava bez problema i to uz mogućnost promjene veličine i boje fonta, pomeranja naprijed/nazad u odnosu na video.
Sony ima najgori "smart" deo, ali verujem da si to znao i pre kupovine. Tako sam i ja, pomirio se sa tim pre uzimanja, a svakako sam planirao preko PC-a da ide sve, mada sam se nadao da će youtube makar biti bolji.
Zeza kompjuter pa sam hteo iz mreže da puštam (preko ES file explorer-a) i ne mogu prevodi uopšte. Servio radi ali mi to nije zgodno i opet ne može da se podešava titl iz stock plejera, jedino iz MX-a da se pušta ali tu navigacija nije najsrećnija. Mislim da je bilo kakav box bolji od ovoga :p
 
Nemanja zar ti nije lakse da prebacis film&prevod na usb i mirna glava? [emoji4]

Jel ste probali da pitate google za pomoc sto se tice prevoda, da nije cisto beo? Ona slika gore sa hanibalom gde se ne vidi prevod.. mora da postoji neka opcija da se ta situacija izbegne.
 
Ne postoji opcija da se to izbjegne bez kupovine dodatnog hardvera.

A ko to sam Sony ne riješiti (a nije već 5+ godina) nema rješenja. Sigurno neće izbaciti open source svog FW, pa da to neko uradi za njih :)
 
Nemanja zar ti nije lakse da prebacis film&prevod na usb i mirna glava? [emoji4]

Jel ste probali da pitate google za pomoc sto se tice prevoda, da nije cisto beo? Ona slika gore sa hanibalom gde se ne vidi prevod.. mora da postoji neka opcija da se ta situacija izbegne.
Bilo bi, da mi nije matična za USB 2.0 od kojih rade samo dva u koja su gurnuti tastatura i miš (pa vadim tastaturu dok on ne prebaci brzinom od 5mbps), da FHD filmovi nisu 15-20gb, a UHD od ~30gb pa naviše i da imam veći i brži fleš od ovog 32gb.

A i onda, morao bi često da nešto prebacuješ i čekaš, a ne znaš šta će ti se gledati narednih dana i opet ne možeš da podesiš titl koji žuri/kasni.

Da može iz mreže da se pokrene Potplayer sa svim svojim funkcionalnostima to bi bilo idealno. Uzmeš samo daljinski od TV-a i gledaš šta hoćeš. Ali toga nema nigde, a tek kod Sony-a neće biti [emoji14]
 
Zato je i dalje najbolja varijanta spojiti komp na tv putem hdmi kabla i onda sve sljaka bez problema.Preko pot playera ili mpc home media player-a se sve moze pustiti i podesiti i velicina titlova i boja.
Ja sam tako povezao i do sada nisam naisao na neke probleme u smislu da nece nesto da pusti ili procita sto se tice i slike i zvuka.
 
Nemanja zar ti nije lakse da prebacis film&prevod na usb i mirna glava? [emoji4]

Jel ste probali da pitate google za pomoc sto se tice prevoda, da nije cisto beo? Ona slika gore sa hanibalom gde se ne vidi prevod.. mora da postoji neka opcija da se ta situacija izbegne.
Ovo rješenje dosadi jako brzo. Posebno kada se prebacuje fajl 10+GB. Treba ti vremena kao nekada da odeš do video kluba. :)
 
televizori.ba imaju odličnu ponudu i pristojne cene... 55XE7005 je 750 eur
kontaktirao sam ih, daju i povrat PDV-a za strane državljanine... isporuka na teritoriji BiH.
da li je neko pokušao da sprovede tu akciju... kupovinu preko njih sa povratom PDV-a?
koliko se tačno dobije/uštedi, pdv u BiH je čini mi se 18%
da li je važeća garancija i u SRB?
 
televizori.ba imaju odličnu ponudu i pristojne cene... 55XE7005 je 750 eur
Ja sam baš nedavno kod njih kupio 55XE8505, ali ja sam u Bosni pa mi je lakše. Uredno sam uz TV dobio kod i aktivirao garanciju od 5 godina.
 
@Vader kako si zadovoljan sa tim Sonijem? Obilazio sam malo radnje ovih dana, bio sam skoro 100% rešen da uzmem 55" Samsung MU6122 ali bogami ovaj Soni ga debelo šije. Jedino da sebi opravdam razliku u ceni :).

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
I ja sam morao da prelomim da uzmem njega a ne 55XE7005 s obzirom na razliku u cijeni :)

Nažalost ne mogu ti pomoći, TV je stigao u novi stan koji spremam, još nisam prešao tamo pa TV samo stoji u sobi. Stigao sam ga otpakovati i malo probati tek tri dana nakon što je stigao, probao sam ga materijalima sa USB-a jer kablovsku tek treba da uvodim. Ono što sam vidio mi je djelovalo dobro, od 4K koji izgleda odlično do DivX-a u maloj rezoluciji koji je sasvim pristojan. I ja jedva čekam da ga konkretnije probam, od običnih TV kanala do filmova naveče u mraku.

Primjetio sam da ima *klik* zvuk kad se gasi, i malo tiši kad se pali, nisam znao da li je to normalno ali neki kažu da jeste, da se to čuje relej u napajanju (i moj kompjuter se tako čuje kad ga ugasim). Ne znam da li je to uobičajeno na ovim novim modelima. Stari Sony LCD kod roditelja ne pravi te zvukove.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno