Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za te matore filmcine nije previse bitno da li je remasterovan 4K, full HD ili obican DVD. Bio i ostao remek-delo.
 
Kod filmova koji nose oznaku "4k mastered" nije pravih 4k u pitanju, već su napredne upscaling tehnike u pitanju. Ali svakako svi filmovi snimani na 35mm trakama mogu da se remasteruju u nativnih 4k. Oni snimani u 65-70mm će poslužiti jednog dana i za 8k remasterovanje, doduše uz debele crne trake gore i dole zbog odnosa :)

Naravno sve zavisi od toga koliko su trake očuvane.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Srećom da postoji trag pa da se vidi da si ti taj koji je govorio da FHD izgleda gore na UHD televizorima, a onda spinovao priču na upscale kamere i da smo svi zapravo tvrdili suprotno i stavljao reči u usta kako svi jure da zamene svoje FHD televizore UHD televizorima.
- Čak je tamo čovek poredio stari FHD i novi UHD i kaže da mu je na UHD slika na sportu loša i razmazana, što je jasno da je bilo 100vs50Hz što se posle jasno i videlo i da to radi ona opcija što veštački pokušava da nadomesti nedostatak osveženja (sport mode se zove nanekim uređajima).

Ja sam rekao da je na UHD-u upscale odličan, da piše to za svaki model posebno na rtings.com i to za svaku rezoluciju posebno, od 480p do 1080p (što ti nisi hteo ni da pogledaš), da UHD televizori obično imaju veće osveženje, bolje procesore i bolje boje pa zato i FHD slika ne može biti lošija od FHD televizora, već suprotno.

Tvoj problem je što porediš top klasu FHD sa najnižom UHD i onda zaključak generalizuješ. Čak iako zanemariš sve iznad, i porediš FHD vs UHD istih dijagonala upscale će biti prost, 1 piksel da preslika na 4 i slika će biti identična na oba.

Uostalom, UHD sadržaja (u odnosu na FHD) nema ni 0,01% pa ne vidim nigde da ljudi jure da kupe FHD a UHD kategorički odbijaju, nego samo suprotno.
 
Poslednja izmena:
Upravo si ti povredio bolje UHD panele sa najmanje kvalitetnim FHD, jer si govorio o modelima iz 2016.

Hajde samo mi odgovori da li je FHD video bolji na FHD panelu ili 4K panelu.
Neka su paneli istog kvaliteta.

Ono što ti ne možeš da shvatiš da bez obzira na kvalitet izrade panela UHD mora odraditi interpolaciju FHD videa i time se kvalitet slike nikako ne povećava nego baš suprotno.

Kada se radi o 720p tu je situacija, logično, još drastičnija.
 
Poslednja izmena:
Vrtiš se u krug. Na sve što pitaš sam ti odgovorio u poruci iznad.

A za kvalitet panela se odavno priča čak i ovde, da bolje stavljaju u UHD jer istiskuju FHD sa tržišta. Neko je napisao i poređenje 2015 vs 2016 gde se FHD ponuda prepolovila u korist UHD-a.
 
Poslednja izmena:
Evo ja sam neupućen, pa bi molio da mi pomogneš.
HD video je bolji na UHD ili HD panelima?

;)
 
Poslednja izmena:
Jedino da proveriš uniformnost crne (da nema previše ekcesivnog LED probijanja i „oblaka“)
i uniformnost sive (tzv. efekat prljavog ekrana da nije previše izražen).

Ovde možeš pročitati o tome:
http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/black-uniformity-clouding-flashlighting
http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse

Moćeš pročitati da se određeni nivo mora tolerisati zato što je nemoguće proizvesti savršen panel.

Snimi sledeće dve fotografije i prebaci na USB fleš pa ubodi u TV da testiraš sliku:
http://www.rtings.com/images/test-materials/2015/203_Black_Uniformity.png
http://www.rtings.com/images/test-materials/2015/204_Gray_Uniformity.png

Kao što vidiš, tako se profi testira samo mi nemamo i DSLR aparat :).

testne slike koje si mi preporucio i video fajl sa youtuba za testiranje uhd tv-a su mi pomogle da zacas eliminisem tv koji mi je sinoc stigao sa kp.
tv je imao 6-7 crni-sivih mrlja na panelu - mrtvih piksela.
e sad ono sto je mene zbunilo je sledece:
test crne slike za isti tv sam probao u radnji i sinoc kod kuce. na tv-u u radnji kod nas crna je bila mracno crna a probijanje svetlosti nije moglo da se primeti ni u donjim delovima slike ako ga je i bilo to se granici sa minimumom u odnosu na ostatak slike.
na tv-u koji je stigao iz madjarske crna nije bila sasvim crna to jest svetlost je probijala ravnomerno na celom ekranu opet nije bilo razlike izmedju donjih delova i ostalih znaci probijanje svetlosti je postojalo ali prilicno ujednaceno.
svetan sam da postoji razlika u uslovima testiranja, prodavnica - upljeno svetlo, soba - ugaseno svetlo mada ne sasvim, osvetljenje iz susedne prostorije i dalje postoji iako pada pod uglom od 90stepeni u odnosu na tv i sasvim bocno skoro iza njega pa efekat mraka i dalje postoji iako soba nije idealno mracna, daleko od toga. ipak da li bi primecena razlika izmedju ova dva ista tv aparata trebala da bude toliko velika.
tv je svejedno vracen zbog greske koje sam gore pomenuo.
unapred hvala na odgovoru.
 
Poslednja izmena:
Jok Miki sa Vracara, on prodaje vise televizora nego svi ti, ima istaknut oglas na KP i prodaje iskljucivo Samsung i LG, a sto kaze @MarkoZ uzmi KS7000, ima slicne performanse kao KS8000, jedino ako mozes da se ispruzis za KS9500, on je vec perverzija, ima pravi local dimming ako se. E varam i moze jos jace da osvetli, ali iskreno i KS7000 je i vise nego dovoljan... Mislim pogledaj test na rtings (za US trziste se zove KS8000), odlicne je ocene dobio, best buy po njima (naravno best buy kod amerikanaca kod nas druga prica, haha). Slobodno istrazi odlican televizor i to ti govorim iz prve ruke [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

sinoc posle sedam dana cekanja, i zbog praznika izmedju ostalog, stigao tv preko mikija sa vracara. uz pomoc testnih slika, jos jedno hvala vojvodi, i testnog video fajla odmah i vracen za madjarsku,
ono sto se meni nije svidelo je to da je prodavac i pre nego sto mi je isporucio tv znao da mu je kutija-ambalaza u neshvatljivo jadnom stanju, zatim da je zbog toga tv otvaran u radnji
u madjarskoj kako bi se proverilo na licu mesta da li radi a da me za misljenje da li zelim takav tv nije pitao ili makar obavestio o svemu tome. ocekivao sam tv u fabricki neotpakovanoj kutiji
a stigao je otpakovan i u kutiji koja da nije neophodna zbog eventualne reklamacije - transporta bi trebala odmah da se baci.
prodavac je hteo da mi ponudi nizu cenu za tv ali nisam zeleo da je cujem jer tv sa mrtvim pikselima mi ni po jednoj ceni nije interesantan. bilo bi tesko dati tolike pare za mrtve piksele
kada sam okruzen tv aparatima i monitorima starim od 1-10 godina koji nemaju nijedan mrtav piksela, da budem precizniji od 30-tak ekrana koje imam ili sam imao nemaju ili nisu imali nijedan
mrtav piksel. mozes samo da zamislis moje i razocaranje moje porodice posle 7 dana cekanja.
 
Poslednja izmena:
CG

@ rzeljko

Vid‘ ovako, Samsung UE49KS7000 je ovde nekih ~1.200 €. Da li je najbolji? Ako ćeš gledati u mraku, onda jeste,
ali je i klasa iznad ostalih. Ako postoji izvor svetla, onda više nije u prednosti. Takođe nije u prednosti za sport, tu je
Sony najbolji zato što ima najbolji procesor i odrađen overdrajv i ne koristi PWM (koji reguliše pozadinsko LED osvetljenje).

Znači, Sony KD-49XD8005, koji je ovde ~900 € je najbolje rešenje za sport, a dovoljno je bolji od LG 49UH8507 (koji
je ovde ~1.070 €), a pogotovo od 49UH7707 koji je u njegovoj cenovnoj klasi. Pod svetlom KS7000 ima nula prednosti.
 
Poslednja izmena:
Posto Sony KD-49XD8005 ima IPS panel i po testu je slican sa 49XD7005, da li to znaci da je onda XD7005 bolji od 49UH7707, ako se uzme u obzir da se TV nece gledati u totalnom mraku, tj. sa ugasenim svetlima?
Interesuje me ovo, jer za nekih 2 meseca, kupujem TV (cim se uselim) pa sam se i sam razmisljao oko ovih modela.
Dakle, namena filmovi, serije sa kompa, ponekad neki HD kanali sa kablovske i sport, nikad sa ugasenim svetlima, bez gubitka kvaliteta slike u lezecem polozaju cena do 850e na kp? Ako postoji neka bolja opcija, samo recite?
P.S. Verujem da ce do tada izaci novi modeli, ali ne verujem da cu imati sta da kupim kvalitetno za te pare. :)

Hvala unapred.
 
Posto Sony KD-49XD8005 ima IPS panel i po testu je slican sa 49XD7005, da li to znaci da je onda XD7005 bolji od 49UH7707, ako se uzme u obzir da se TV nece gledati u totalnom mraku, tj. sa ugasenim svetlima?
Interesuje me ovo, jer za nekih 2 meseca, kupujem TV (cim se uselim) pa sam se i sam razmisljao oko ovih modela.
Dakle, namena filmovi, serije sa kompa, ponekad neki HD kanali sa kablovske i sport, nikad sa ugasenim svetlima, bez gubitka kvaliteta slike u lezecem polozaju cena do 850e na kp? Ako postoji neka bolja opcija, samo recite?
P.S. Verujem da ce do tada izaci novi modeli, ali ne verujem da cu imati sta da kupim kvalitetno za te pare. :)

Hvala unapred.


Ja bi ti pored Sonya XD8005 preporučio i Philips model PUS7181.Dobijaš ga za 820 evra.
 
Hvala na preporuci, ali nakon procitanih komentara gde su vlasnici imali problema oko update-a i teletex greske Philips vise nije u opticaju.

Dakle Sony 49XD8005/7005 vs LG497707? Okruzenje i potrebe iznad navedeni.
 
Hvala na preporuci, ali nakon procitanih komentara gde su vlasnici imali problema oko update-a i teletex greske Philips vise nije u opticaju.

Dakle Sony 49XD8005/7005 vs LG497707? Okruzenje i potrebe iznad navedeni.

Onda ti ostaje jedino Lg.Jer i na Sonyu ima problema sa Androidom. A što se tiče teletexa na Philipsu, je sredeno sa novim firmwarom..
Untitled.png
 
Poslednja izmena:
@ Hurricane

Nisam siguran da je Sony KD-49XD8005 uopšte dobavljiv od preko pošto vidim da ga ima jako malo i to još kod nekih
malih prodavaca (reč je o Mađarskoj baš).

XD800 serija u odnosu na XD700 ima 10-bitni panel, QD LED pozadinsko osvetljenje i zbog toga proširenu pokrivenost
boja i zbog te dve „stvari“ podršku za HDR. Jedino XD700 ima manji input lag, ali je to nivo statističke greške. Koliko je
XD800 skuplji, toliko je i bolji, a da li navedene razlike nekome znače, ne znam.

I Sony ima najgoru „pametnu“ platformu (Android TV).

XD700 je bolji, ali je imao dosta lošije zadržavanje slike (image retention). Da li je ovo kod svih modela i svih dijagonala
ili im je zapao takav model, nemam pojma? UH770 jedino ima niži input lag od nekih ~9 ms.
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x700d
http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uh7700
 
sinoc posle sedam dana cekanja, i zbog praznika izmedju ostalog, stigao tv preko mikija sa vracara. uz pomoc testnih slika, jos jedno hvala vojvodi, i testnog video fajla odmah i vracen za madjarsku,
ono sto se meni nije svidelo je to da je prodavac i pre nego sto mi je isporucio tv znao da mu je kutija-ambalaza u neshvatljivo jadnom stanju, zatim da je zbog toga tv otvaran u radnji
u madjarskoj kako bi se proverilo na licu mesta da li radi a da me za misljenje da li zelim takav tv nije pitao ili makar obavestio o svemu tome. ocekivao sam tv u fabricki neotpakovanoj kutiji
a stigao je otpakovan i u kutiji koja da nije neophodna zbog eventualne reklamacije - transporta bi trebala odmah da se baci.
prodavac je hteo da mi ponudi nizu cenu za tv ali nisam zeleo da je cujem jer tv sa mrtvim pikselima mi ni po jednoj ceni nije interesantan. bilo bi tesko dati tolike pare za mrtve piksele
kada sam okruzen tv aparatima i monitorima starim od 1-10 godina koji nemaju nijedan mrtav piksela, da budem precizniji od 30-tak ekrana koje imam ili sam imao nemaju ili nisu imali nijedan
mrtav piksel. mozes samo da zamislis moje i razocaranje moje porodice posle 7 dana cekanja.

Bas mi je zao zbog tvog iskustva, mislim ja sam se vodio mojim, odnosno ja sam dobio da se izrazim odlicnu kutiju, ma ni ogrebotine, fabricki selotejp je bio na njoj i TV je iz 2017, a ja sam ga dobio kraj januara pocetak februara sa najnovijim softverom tako da nije bio neki stariji lager, bar tako pise na deklaraciji. Nadam se da ces to brzo resiti.

@DukeofSerbia cek zar nisu na rtings testirali i pod osvetljenjem i rekli da je odlican performer? Mislim ja ga drzim na malom osvetljenju jer je nekako najbolje izgledaju serije i filmovi dok on kad pojaca za igre sve se lepo vidi i pod svetlom i u mraku, a nije max osvetljenje vec na 14od20, na koji on grune kada se pusti HDR materijal. Mislim zar nije bas u tom osvetljenju najveca prednost KS serije u odnosu na druge TV? Mislim ako je Sony bolji kao TV zasto onda vise preporucuju KS7000 (u US) nego Sony? Cisto pitam iz radoznalosti [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bas mi je zao zbog tvog iskustva, mislim ja sam se vodio mojim, odnosno ja sam dobio da se izrazim odlicnu kutiju, ma ni ogrebotine, fabricki selotejp je bio na njoj i TV je iz 2017, a ja sam ga dobio kraj januara pocetak februara sa najnovijim softverom tako da nije bio neki stariji lager, bar tako pise na deklaraciji. Nadam se da ces to brzo resiti.

@DukeofSerbia cek zar nisu na rtings testirali i pod osvetljenjem i rekli da je odlican performer? Mislim ja ga drzim na malom osvetljenju jer je nekako najbolje izgledaju serije i filmovi dok on kad pojaca za igre sve se lepo vidi i pod svetlom i u mraku, a nije max osvetljenje vec na 14od20, na koji on grune kada se pusti HDR materijal. Mislim zar nije bas u tom osvetljenju najveca prednost KS serije u odnosu na druge TV? Mislim ako je Sony bolji kao TV zasto onda vise preporucuju KS7000 (u US) nego Sony? Cisto pitam iz radoznalosti [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Problem je, jer svi samo gledaju svetilnost panela,a ostale stvari manje. Treba gledat ukupni kvalitet slike, od vrste zatemnenja, samog procesiranja slike itd..Što se tiče pravi HDR-4K kvalitet slike najbolje prikazuju televizori sa FALD i OLED.
 
Bas mi je zao zbog tvog iskustva, mislim ja sam se vodio mojim, odnosno ja sam dobio da se izrazim odlicnu kutiju, ma ni ogrebotine, fabricki selotejp je bio na njoj i TV je iz 2017, a ja sam ga dobio kraj januara pocetak februara sa najnovijim softverom tako da nije bio neki stariji lager, bar tako pise na deklaraciji. Nadam se da ces to brzo resiti.

@DukeofSerbia cek zar nisu na rtings testirali i pod osvetljenjem i rekli da je odlican performer? Mislim ja ga drzim na malom osvetljenju jer je nekako najbolje izgledaju serije i filmovi dok on kad pojaca za igre sve se lepo vidi i pod svetlom i u mraku, a nije max osvetljenje vec na 14od20, na koji on grune kada se pusti HDR materijal. Mislim zar nije bas u tom osvetljenju najveca prednost KS serije u odnosu na druge TV? Mislim ako je Sony bolji kao TV zasto onda vise preporucuju KS7000 (u US) nego Sony? Cisto pitam iz radoznalosti [emoji2]



Sent from my iPhone using Tapatalk


meni je stigao ks8000 datum na kutiji nisam gledao. medjutim ostao sam zbunjen upravo tetsnom slikom za crnu boju. u radnji comtrade na uscu sam taj isti tv tetsirao doduse u svetlim uslovima i crna je bila mrak crna a na ovom iy madjarske je svuda po ekranu bilo primetno svetlo i to prilicno ujednaceno. probao sam to isto na samsung ta550 kod kuce u istim uslovima, mrak u sobi i bocno od tv dolazece svetlo i razlika je bila ocigledna u korist ta550 opet je crna bila mrak crna. e sad ta550 jeste tv ali koristim ga kao monitor i on ima sasvim dobre karakteristike za monitor da nije u tome stvar. a opet ostaje utisak i iz tc comtrade-a...
 
HDR

Nema šanse da dva LCD TV-a koja su jednaka po svemu osim po panelu (IPS-oliki ili VA-neki) da im se razlikuje kvalitet
slike pod svetlom. Čista fizika, da ne objašnjavam. Na ovom forumu nema većeg ljubitelja i poznavaoca VA panela, ali
nisam partizan pa da ću kucati svašta...

Dalje, pravi HDR najbolje prikazuju QD LED LCD TV-i sa FALD-om (s tim što je najbolji AMVA3 > SVA), a ne OLED TV-i
bez obzira šta tvrdili na Rtingsu. Max osvetljenost je poznata boljka OLED TV-a, ali nemam nameru da kucam pošto je
to dovoljno objašnjeno.

Samo ću otkucati – ABL says hi :wave:. Ovo i oni znaju i ne skrivaju u svojim komentarima van recenzija tako da je malo
kvarno sa njihove strane.

I nema šanse da ću ulaziti u dalju raspravu oko ovoga pošto me HDR uopšte ne interesuje dok ne postane standard i bude
dovoljno materijala kroz 4-5 god.


@ mintichess

Ne znam šta da ti kažem… Barem si odmah otkrio da si dobio defektan panel.
Sad čekaš ponovo isti model ili…?
 
Poslednja izmena:
@ mintichess

Ne znam šta da ti kažem… Barem si odmah otkrio da si dobio defektan panel.
Sad čekaš ponovo isti model ili…?

cekam isti model ali sam zaista u nedoumici obzirom na razliku u osvetljenosti ekrana pri testnoj crnoj. plasim se da mi ne stigne opet tv sa slicnom crnom. da nije moje male kucne provere na ostalim aparatima i slike sa istog tv u comtradu ne bih se plasio
ovako neznam, tj. nisam pametan.inace iznenadio bi se na mojim ips monitorima 1920/1080 i 2560/1440 koliko je crna crna ali ti monitori i nisu iz ekonomske klase pa je sigurno i zato.
 
Poslednja izmena:
Sto se crne tice na mom je crna savrsena, nisam testirao sa tim materijalima, ali kada se u serijama prebacuju scene pa bude kao crna ili neki loading u igri crna je crna, nema probijanja i to, znaci TV kao da se iskljuci da se izrazim tako [emoji16] znam ovaj je EDGE LED ali i sa tim npr pravi ogromnu razliku u odnosu na KU seriju koja ima isto VA panel, ali crna je mnogo vise crna na KS, video u Tehnomaniji isti materijal iznad KS7000 ispod KU6400, ma razlika ogromna po pitanju crne...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto se crne tice na mom je crna savrsena, nisam testirao sa tim materijalima, ali kada se u serijama prebacuju scene pa bude kao crna ili neki loading u igri crna je crna, nema probijanja i to, znaci TV kao da se iskljuci da se izrazim tako [emoji16] znam ovaj je EDGE LED ali i sa tim npr pravi ogromnu razliku u odnosu na KU seriju koja ima isto VA panel, ali crna je mnogo vise crna na KS, video u Tehnomaniji isti materijal iznad KS7000 ispod KU6400, ma razlika ogromna po pitanju crne...


Sent from my iPhone using Tapatalk

cuo sam se sa mikijem sa kp. tv ce sutra biti vracen u prodavnicu u nadjarskoj pa ce nesto vise znati u vezi novog.
ne trazim ja bog zna sta osim da bude jednako dobar kao i onaj iz comtrejda ili moji samsunzi kod kuce, ma da crna bude mrak crna,
samo sto me plasi da ne stigne ponovo neki sa slicnim problemom sta onda...
 
Poslednja izmena:
@ rzeljko

Vid‘ ovako, Samsung UE49KS7000 je ovde nekih ~1.200 €. Da li je najbolji? Ako ćeš gledati u mraku, onda jeste,
ali je i klasa iznad ostalih. Ako postoji izvor svetla, onda više nije u prednosti. Takođe nije u prednosti za sport, tu je
Sony najbolji zato što ima najbolji procesor i odrađen overdrajv i ne koristi PWM (koji reguliše pozadinsko LED osvetljenje).

Znači, Sony KD-49XD8005, koji je ovde ~900 € je najbolje rešenje za sport, a dovoljno je bolji od LG 49UH8507 (koji
je ovde ~1.070 €), a pogotovo od 49UH7707 koji je u njegovoj cenovnoj klasi. Pod svetlom KS7000 ima nula prednosti.

Ok, hvala puno. Samo da vidim ima li kod nas XD, ima X8005 i on je oko 1000. Ovaj XD je vjerovatno još skuplji. Ima i X8309. I on je skuplji. Valjda su X8 modeli ili prošlogodišnji ili nijesu HDR (za razliku od XD).
 
cuo sam se sa mikijem sa kp. tv ce sutra biti vracen u prodavnicu u nadjarskoj pa ce nesto vise znati u vezi novog.
ne trazim ja bog zna sta osim da bude jednako dobar kao i onaj iz comtrejda ili moji samsunzi kod kuce, ma da crna bude mrak crna,
samo sto me plasi da ne stigne ponovo neki sa slicnim problemom sta onda...

Pa uzmi Panasonic model DX750 i imaš odličan televizor..Pa ne treba , da brineš, da češ imat kakvih problema.Samsung televizore, kupuju samo ljudi koji se kockaju..
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno