Šta je novo?

Malo teorije o Switch-evima...

  • Začetnik teme drdex
  • Datum pokretanja
D

drdex

Guest
Sta to znaci Layer4,3,2. Koliko znam 2 su ovi obicni "svakodnevni" svicevi koji se mogu naci u svakoj prodavnici. Sta to sve omogucava layer 3 i 4? A koja je razlika izmedju managed i unmanaged sviceva. Cime se to moze upravljati na njima...
 
u pitanju su iso osi slojevi.

2 datalink
3 mrezni
4 transportni sloj

upravljati mreznim uredjajima moze se snmp protokolom

poz
 
Au... i ja tebi :)

Ajde to brate malo po srpski, tj. gde sta primeniti. Jasno je meni to sto si ti napisao (malo sutra)... Sta su ti bre to slojevi???

Zar posle toliko dana cekanja na odgovor samo jedan covek zna nesto o switchevima. Zar ne bi trebalo moderator da bude malo upucen i da pomaze ljudima???!!!?!?!?!!???
 
drdex je napisao(la):
Au... i ja tebi :)

Ajde to brate malo po srpski, tj. gde sta primeniti. Jasno je meni to sto si ti napisao (malo sutra)... Sta su ti bre to slojevi???

Zar posle toliko dana cekanja na odgovor samo jedan covek zna nesto o switchevima. Zar ne bi trebalo moderator da bude malo upucen i da pomaze ljudima???!!!?!?!?!!???

Ovo mozda nije vezano konkretno za tvoje pitanje o switchevima, ali evo objasnicu ti na koje slojeve je ravni mislio:
da bi 2 aplikacije na 2 masine komunicirale medjusobno, mora da se definise nacin na koji ce informacija biti poslata iz tacke A u tacku B.
Postoji takozvani OSI model koji to definise. OSI model definise 7 slojeva (Layers) u komunikaciji
I sloj je fizicki sloj. tu se definise fizicka struktura mreze (na primer, kabliranje, topologija itd.)
II sloj je datalink. on definise na koji nacin putuju signali kroz mrezu (I sloj). Takodje se definisu paketi, koji kada bivaju primljeni, 'oslobode' se nule i jedinice. Ovde npr radi Ethernet :)
III mrezni sloj definise mrezni protokol, gde ce i kako paketi da putuju do tacke B
IV transportni sloj definise logicki protokol,npr kako ce paketi biti organizovani (TCP/IP je u IV i III sloju)
V sloj definise sesiju, tj. otvara 'komunikacioni kanal' izmedju 2 korisnika
VI sloj definise prebacivanje kodova u nule i jedinice, i eventualno formira pakete podataka. eventualna enkripcija/dekripcija se ovde odvija
VII aplikacioni sloj - kada npr primis mail, tvoj mail klient prepoznaje podatke iz VI sloja i ispise ti na ekranu "Dobar dan" (ili sta ti vec stigne mailom :) )

Malo sam ga grubo objasnio, ali nadam se da ti je bar malo posluzilo

Pozdrav
 
Niko nije objasnio razliku izmenju lejer 2, 3 i 4 svicheva.
Primer layera 2 u ISO modelu je ehernet, kao sto neko reche, ili PPP na primer. Funkcija Ethernet switcheva je implementirana u hardveru.
Layer 3 u ISO modelu je u nasem slucaju IP layer, i na klasicnim ruterima to je sve implementirano softverski, dakle tu je procesor koji gleda unutar iP paketa i u zavisnosti od destinacije rutira ga na odgovarajuci interfejs. Izvedeno softverski u prevodu znaci sporo. Tu na scenu stupa layer3 switching, koji radi na principu "route one, switch many" sto bi rekli englezi. Layer 3 switch ima u sebi neku vrstu bafera gde cuva podatke o paketima koji su prethodno obradjeni. kada paket sa adrese 1 namenjen adresi 2 prolazi prvi put kroz nas layer3 switch - router, prvi put mora da prodje kroz procesor, da proveri ruting tabele, i potom se source i destination adrese smestaju u taj bafer - route cache; za svaki sledeci takav paket L3 switch prvo pogleda u cache da li ima podatak sta treba da uradi, i posto ga ima, brzo ga rutira na odgovarajuci interfejs - hardverski...

L4 switching u route cache-u cuva i podatke o socketima, TCP portovima, i uglavnom je to samo marketinska patka da se izvuce vise para od kupca.
 
Kada kazem hardverski, znaci tu je ASIC koji obavlja samo tu funkciju, switcuje.
Softverski znaci da imamo procesor opste namene koji radi sve zivo, vrti operativni sistem i u isto vreme rutira i obradjuje IP pakete
 
Nazad
Vrh Dno