Šta je novo?

2gb rama ili 4gb

sve igre igram u 1680x1050 i probao sam hellgate i ne samo da sam probao već igrao aktivno po 2-3 sata...
 
...i hoces da kazes da ti se nikad nije deslio da ti predje 2 Gb u tih 2-3sata igranja ?
 
nisam rekao da nije prešlo 2gb ali nikad se nije javljao problem da sistem prijavljuje poruku "vurtual memory low" ili slično...
 
nisam rekao da nije prešlo 2gb ali nikad se nije javljao problem da sistem prijavljuje poruku "vurtual memory low" ili slično...

Hehehe, ti se zezas jel' da? :)

Zasto bi ti sistem prijavljivao virtual memory low???

Da ti ne objasnjavam zasto i kako, ima ljudi koji ce to umeti bolje od mene, danas, u ovom trenutku, 29.04.2008. 2 GB rama na igrackoj, ili nekoj ozbiljno-radnoj masini(grafika, animacija), da ponovim 2GB je minimum za neki rad, moze da prodje, ali je minimum, zasto - zato sto sa 1GB vec mozes da se 'beš (nema od normalnog rada nista), znaci 2 Gb minimum.

Malo sam ga zakomplikovao, ali definitivno ko ne zeli da brine 4 GB je danasnja mera za moderan sistem.
 
Poslednja izmena:
Pa ja i kažem da mu je za sad 2gb dovoljno,ne znam u čemu je problem i ko izmišlja rupu na saksiji i naravno da ako hoće da radi nešto ozbiljnije onda definitivno 4bg ili više. Nego ovde ima mnogo pametnih filzofa... :)
 
U Visti, sa 2GB zauzeto je oko 800MB do 1GB, zasto ? sidebar, i druge "atraktivne stvari" koje odnose memoriju + i sama Vista, jos ako stavim Dreamscene ( za Vistu ono da se stavi video na desktop ..)
To prelazi 1GB, i meni ostane 1GB za igre i programe ?
Sa 4GB, zauzeto je do 1.2GB i ovo ako stavim i Dreamscene ( mada ga ne drzim jer proc. ne moze da idle-uje sa njime :d )
I ja imam ne manje od 1GB vec oko vise od 2.5GB za ostale stvari ako imam 4GB, prema tome...?
 
Poslednja izmena:
Ma dobro ko radi kod kuce to onda nije kucni racunar... ovde sam mislio na ljude koji se igraju isl.

Pa ko se igra i to dosta i ima kakvu takvu solidnu masinu ili jaku masinu, njemu treba 4 GB rama, to je danasnji standard za "ozbiljno igranje" - kako ovo paradoksalno zvuci :D
Ne zelim da ulazim u dalju raspravu sa tobom ili objasnjavanje, ali ocigledno da bas nisi dobro proucio kako PC funkcionise i koliko su zahtevne danasnje igre.

Evo jos jednom objasnjenje ako bilo ko zeli na modernoj masini udoban rad ili igranje, s tim da bude siguran da ga nece usporavati nedostatak sistemskog rama u odredjenim situacijama potrebno je 4 GB,
 
Poslednja izmena:
3 GB je optimalna kolicina sistemske memorije, 4 GB je "puna kapa" obzirom na cene memorije nije lose kupiti 4 GB setite se da smo placali 512 MB koliko sad kosta 4 GB.
 
3 GB je optimalna kolicina sistemske memorije, 4 GB je "puna kapa" obzirom na cene memorije nije lose kupiti 4 GB setite se da smo placali 512 MB koliko sad kosta 4 GB.

To i ja mislim ne isplati se uzimati 3GB, kad ces za te pare uzeti 4 GB, evo bacite pogled na potpis tek sto mi stigose moduli, sada mi jos samo kazite jel' ima neki fazon da XP vidi vise od 3:) Imam i Vistu paralelno tako da je to meni sasvim ok.
 
Kod mene XP vidi 3.5 GB mada sve vise koristim Vistu x64
 
Bitno je samo da li je Windows 32 bitni ili 64 bitni. Vista 32 bit ti samo prijavljuje celu kolicinu memorije (4GB) a XP prijavljuje 3.x GB.
Fora je u sledecem: 32 bitni sistemi mogu da adresiraju samo 2^32 bajta memorije (to kad podelis sa 1024 * 1024 * 1024 dobijes tacno 4GB). Znaci 4GB max.
E sad imas dve varijante: Da koristis XP koji vidi 3.5GB (pri tome da startupu zauzima oko 400MB RAMA) ili da koristis Vistu koja pri startupu sa 4GB rama uzima oko 1GB (ali prijavljuje svih 4GB). Moj savet ti je da koristis Windows XP jer pored RAMA, mnogo manje opterecuje i ostale komponente od Viste i stabilniji je dosta. A ako bas hoces 4GB, onda uzmi Windows XP 64-bit (a ne Vistu 64 bit!). Ako ti je stalo do izgleda Viste, ubacis XP, pa onda Vista Transformation Pack i eto ti.

*Za onog sto hoce 6GB: Jedini izbor za 6GB su ti Windows XP 64bit ili Vista 64 bit. Moj predlog je XP. >> P.S. Inace za 6 GB je rano. Za 2 godine ce mozda biti potrebno ali ko ce koristiti tad DDR2 kad ce svi da cepaju DDR3 (sigurno na ~2GHz sa nekim finim latencijama i pristojnom cenom).
 
LOL pa naravno da postoje oblasti primene gde je i 32 Gb malo... ali za kucu... tesko da je 2 Gb malo za bilo sta:wall:...

3Ds MAX i recimo Adobe Premiere jos pre 2 godine su preporucivali 4GB. To isto spada u kucnu zanimaciju (3d animacija i video montaza). Ne bih se bas slozio sa ovim za 2GB. Cak i igre na povecoj rezoluciji (Crysis, Hellgate London i slicne gluposti) sa max detaljima prelaze 2GB (jeste da je tu i Windows XP i jos antivirus itd ali opet je to standard). A ti probaj da igras Crysis na 1900x1600 sa 2GB RAMa i detaljima. Ako uspes, odma stavi na youtube.

P.S. Ako hoces da probas Crysis na 1900x1600, predlazem konfiguraciju (svi delovi su dostupni :

MOBO: GIGABYTE GA-X48-DQ6 (hteo sam GIGABYTE GA-X48T-DQ6 ali radi samo sa DDR3)
CPU: INTEL Core 2 Extreme QX6800 2.93GHz 8MB FSB1066 S775 (nema jos Penryn Quad core kod nas)
RAM: Tvoja 2 GB :d
GRAFICKA: 2 X GAINWARD BP9800GX2-1024-TV-DD (SLI) (kazu da moze SLI pa neka bude!)
MONITOR: DELL 3007WFP (podrzava rezoluciju 2560x1600 px, probaj i na njoj da igras).
NAPAJANJE: Thermaltake W0133RE
itd...

Za cenu ove konfe me ne pitaj. Ne volim da sabiram preko 3000 eur!
 
Bitno je samo da li je Windows 32 bitni ili 64 bitni. Vista 32 bit ti samo prijavljuje celu kolicinu memorije (4GB) a XP prijavljuje 3.x GB.
Fora je u sledecem: 32 bitni sistemi mogu da adresiraju samo 2^32 bajta memorije (to kad podelis sa 1024 * 1024 * 1024 dobijes tacno 4GB). Znaci 4GB max.
E sad imas dve varijante: Da koristis XP koji vidi 3.5GB (pri tome da startupu zauzima oko 400MB RAMA) ili da koristis Vistu koja pri startupu sa 4GB rama uzima oko 1GB (ali prijavljuje svih 4GB). Moj savet ti je da koristis Windows XP jer pored RAMA, mnogo manje opterecuje i ostale komponente od Viste i stabilniji je dosta. A ako bas hoces 4GB, onda uzmi Windows XP 64-bit (a ne Vistu 64 bit!). Ako ti je stalo do izgleda Viste, ubacis XP, pa onda Vista Transformation Pack i eto ti.

*Za onog sto hoce 6GB: Jedini izbor za 6GB su ti Windows XP 64bit ili Vista 64 bit. Moj predlog je XP. >> P.S. Inace za 6 GB je rano. Za 2 godine ce mozda biti potrebno ali ko ce koristiti tad DDR2 kad ce svi da cepaju DDR3 (sigurno na ~2GHz sa nekim finim latencijama i pristojnom cenom).

Hvala ti na savetima nexilion, nego pravo da ti kazem mrzi me da instaliram ada XP64 i da ga trazim, kada sam vec instalirao Vistu, ionako cu je u prvo vreme koristiti samo za igre, a sto se 32bit XP-a tice, on mi prijavljuje u Everestu 3 GB.
 
Nazad
Vrh Dno