Šta je novo?

snimanje glasa

jorgos

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2007
Poruke
182
Poena
319
treba mi savet, sta je najbolja varijanta za elektronsko zapisivanje audio materijala, naime treba mi da na racunar snimam svoj glas u sto boljem kvalitetu i sa minimalno shuma, sta je u tom slucaju najbolje nabaviti, neki bolji mikrofon, dobar digitalni diktafon ili tako nesto... pomozite...

jos nesto, koji programcic postoji(freeware) kojim bi naknadno u pozadini govora mogao da 'nalepim' neku muziku...

hvala

razlog je snimanje recitala sa nekom ambientalnom muzikom u pozadini...
 
Poslednja izmena:
Nemam kontakte sa diktafonima tako da ti tu ne mogu pomoci.

Koju zvuchnu imash?
(mozda bi mogla kombinacija: mikrofon + dosta sredjivanja)
 
pazi sad

sound forge je vrh za to lepljenje i za shum i resto, vrlo lako ces provaliti kako se radi, e sad nije freeware, ali znas vec sta dalje :)
 
Lično veoma skoro iskustvo ...

Mikrofon onaj običan Genius što većina ima po stolovima ... Zvučna ne Realtek HD audio (integrisana na ovim novim pločama)

Mikrofon mi je bio blizu (ali ne baš mnogo blizu ... nekih možda 20-30cm), uz drajvere ima neki onaj softver što eliminiše pozadinsku buku ...

Prvo što je usnimljeno je dosta lošeg kvaliteta, čuje se lepo i jasno glas, ali ima dosta šuma u pozadini, program sam koristio "Audacity" koji je totalno besplatan. On ima jedan filter "noise removal" kome daš nekoliko sekundi "tišine" koju mikrofon hvata odnosno samo taj pozadinski šum. Taj filter ima i jedan klizač koji kontroliše koju količinu šuma će eliminisati i nije ga potrebno mnogo odvrnuti (čak u prvih 25% sam bio sve vreme).

Rezultat : zvuk koji je poprilično čist (naravno kada se zvučnici odvrnu do daske i kad su malo bolji čuje se blagi šum, ali na nekom normalnom nivou slušanja je skroz super, s'obzirom da sam to pravio kao neku "prezentaciju" koja će se slušati na normalnom nivou jačine nije mi opšte bilo potrebno više od toga)

Još jedna stvar što se tiče programa "Audacity" je to da snima onako po kanalima / trakama tako da vrlo lako i jednostavno možeš da kombinuješ glas i muziku i svašta. Svaka traka je zasebna, može da se secka i menja i da se pojačava i utišava ...

Na kraju naravno podržava kako import svih mogućih zvučnih tipova, tako i export bilo u wav bilo u mp3 (stavi mu se onaj Lame enkoder i to radi savršeno)

:wave:

P.S. Naravno SoundForge je keva, ali za ovako neko malo zezanje ovaj programčić mi je odlično obavio posao ...
 
- Kupiš Behringer kondenzatorski mikrofon C1 i jednostavno mikrofonsko Behringer pretpojačalo (sve zajedno ne bi trebalo da te košta više od 70 EUR). Ako te svrbi novčanik uvek možeš dati 4000 USD za kondenzatorskog Neumann-a;

- Zvučna karta može biti i integruša, relativno solidno rade posao. Ako te svrbi novčanik uvek možeš dati 1000 EUR na Lynx, Motu, RME kartice;

- Mikrofon udaljiš od kompjutera što je više moguće ili utišaš kompjuter korišćenjem posebnih silent cooler-a ili pasivnih hladnjaka. Paziš da ne snimaš u praznoj prostoriji sa golim zidovima i akustikom koja bi mogla da se "očitava" u snimku;

- Zaboraviš trenutno na bilo kakve reduktore šuma koji su redom svi obično đubre do klase od cca 5000 EUR;

- Zaboraviš na plastikaner mikrofone za komp i mikrofonska pretpojačala na zvučnim karticama;

- Po završenom snimanju, angažuješ nekog (ko zna taj posao) da ti "ispegla" anomalije sirovo snimljenog glasa. Alternativno, ispred programa kojim sempluješ postaviš kompresor u vidu plugin-a;

- Zaboraviš na ideje o mp3 kompresijama zvučnog materijala isto kao i o diktafonima koji se obilato nude po gradu i koji su svi redom obično đubre...
 
Poslednja izmena:
Mislim da se može nabaviti sada već na dosta mesta, a od svih ponajpre u Artistu (tržni centar na Konjarniku) i Mitros Music...
 
Ukoliko si odlucio ici na C1 , nemoj zaboraviti na pretpojacalo . C1 je kondenzatorski mic , i za napajanje zahteva phantom power , koje ti jedino pretpojacalo moze "isporuciti" .
 
Cao. Tema nije bila aktivan duze vreme.

Da li danas ima nekih kvalitetnih aplikacija za Windows za ove potrebe?
 
Nazad
Vrh Dno