Šta je novo?

Asus P5N32-E Sli + E8400 overklock

demios

Čuven
Učlanjen(a)
07.12.2003
Poruke
5,051
Poena
770
Pozdrav svima!

Da predjem odma na stvar. Fleshno sam novi bios koji podrzava wolfdale, stavio e8400 i sve je proradilo iz prve. medjutim, oc je stabilan samo do nekih 3.82GHz, sve preko toga rezultuje nestabilnoshcu, bsod, izbacivanje iz igri itd. uspeo sam da udjem u win i sa 4.2GHz i izvrtim spi 1m al ostalo je sve nestabilno, sve vrednosti izmedju 3.8-4.2 su identichno nestabilne. probao sam mnogo kombinacija sa voltazama i memorijom i opet nishta, takodjer sam probao i da spustim multiplajer na 6 al opet isto, jednostavno plocha ne radi stabilno od 425-480FSB. Obezbedio sam joj extra hladjenje za NB, SB nije mnogo vreo, tako da, ne znam u chemu je fazon. Ima li ko neku ideju?
Na netu sam nalazio chlanke gde je teraju i preko 500FSB. Ne mogu da verujem da je meni zapao tako bangav primerak ploche, ili se mozda kolje sa novim cpu-om.

U napred hvala na savetima!
 
Ako ti je fsb 425 a delilac za memoriju 2,memorija radi na 850Mhz i verovatno tu nije problem,,ostaje da ploca verovatno ne moze da isdrzi toliki fsb,posto ne pomaze ni povecanje napona na procesoru,probaj ako vec nisi da podignes napon za FSB i Northbridgeu,na gigabyte-u se zove FSB overvoltage control i MCH overvoltage control (za NB)
 
Poslednja izmena:
I tih 425 MHz za FSB je i vishe nego dobro za taj chipset.... Retko koji nV chipset ide preko 450 MHZ, tako da mislim da je to sto si izvukao sasvim ok. Doduse na stranim sajtovima sa video par modela, cini mi se GA, koji su mogli 500+ za FSB ali sa prevelikim voltazama za NB.... Mislim da si izvukao neki maximum za tu plocu.. i dobro si prosao ;)
 
Koliki si maks stabilan fsb izvukao? Chudno mi je da E8400 nece preko 480, ja na mom E6750 teram za svaki dan 8x475MHz. Bice da je do ploche pre nego do proca.
 
Ti se zalis sa 425 fsb, jedva izvlacim 300, doduse imam e4600 ali i na e2140 nisam moga preko 300. Da li je to zato sto su ti procesori na 800mhz, a taj e8400 na 1333 ako se ne varam.
 
@bmwgoran
nije ti to do ploche 100%. jesi li probao da spustish umnozak? jesi li probao sinhrono da terash mem? stavio u biosu Linked, a ispod stavi Sync, a ne 1:1, iskljuchi c1 i eist, i stavi, konkretno za taj e4600 recimo 9*350MHz i gore ovo shto sam naponenuo. takodjer obrati paznju na hladjenje chipseta, obavezno uperi neki ventish da duva u NB ili u onaj deo iznad mosfeta.
ja sam e2140 terao na 390*8, i dalje nije htelo zbog cpu fsb wall-a (probano na 3 ploche),

btw izvuko sam 433 stabilno, chudno, spustio ispod difolta voltaze za MB i radi lepo, chim dignem, odma puca,
 
Poslednja izmena:
stvarno cudno....
inace sve sam probao, proc sam spustao i na 6 pa nece, sve one gluposti su na disabled, a prethodni vlasnik je terao E6600 na njoj i lagano je isao na 433. Nije mi jasno. Da li je to zato sto E6600 ima po defaultu magistralu od 1066 pa mnogo lakse posle dostigne vecu frekvenciju. Eh da, cemu sluzi opcija LDT i meni uvek stoji na 5X. Pozdrav!!!
 
mozda ti cpu ima neki ultra nizak fsb wall, ja josh nisam video da neko nije preshao 400 fsb sa ovom plochom, probaj najbolje sa nekim procesorom iz 6 ili 8 serije, oni svi idu daleko preko 400fsb.
 
Te vase ploce imaju nForce 680i chipset.@demios@To sto si postigao je i vise nego dobro,ne nadaj se previse jer je to vrhunac.Inace to sto vidite na netu,ne letite na prvu,to su extremno probrani primerci i puno srece da bi se postigao takav rezultat uz _ebeno dobro podesavanje i kompatibilnost medju komponentama.nForce 790i ne moze da postigne nista bolji rezultat a kamo li prethodne generacije!To su price za malu decu,overclock CPU-a je samo za Intel Chipset i nista vise!
 
nazalost tu ces morati dosta da se pomucis. Moras dobro "nasvirati" VTT i NB napon. Takodje moras obezbediti dobro hladjenje za NB i napajanje oko procesora.Pokusaj pa javi sta se dogadja.
 
napomenuo sam da sa i SB i NB kao i mosfete o'ladio extra!
naime, svako dizanje voltaze preko difolt-a rezultuje nestabilnoshcu, kako za 1.2HT, tako i za NB i SB voltazu. Neshto mi smrdi malo ovaj geil, radi najstabilnije na 2.05V, tj ispod difolta, svako dizanje preko toga puca kao ludo .Takodjer mi je sumnjiv bios, mislim da bi sa nekim starim, proverenim 1205 ili 1203 i nekim cpu-om e6850 bilo drugachije, tj preko 433. zaista mi deluje neverovatno da se gore klokuje sa, pa i blago, podignutim voltazama.
a i ne slazem se sa pcbeastom da treba da skachem od srece sa 433 fsb-om, tesko da su ti njihovi toliko dobro probrani primerci i da tako velikom broju ljudi radi daleko preko ovog mog maximalno stabilnog fsb-a. a shto se tiche i790, hm ima da bude samo takva zverka, a specijalno shto se tiche oc-a (ovome shto je colt okachio i da ne prichamo). intel moz' samo da sanja ovaj FSB, a o sli mogucnosti da i ne prichamo.
 
a shto se tiche i790, hm ima da bude samo takva zverka, a specijalno shto se tiche oc-a (ovome shto je colt okachio i da ne prichamo). intel moz' samo da sanja ovaj FSB, a o sli mogucnosti da i ne prichamo.

Nemoj se brate brukati,pricas gluposti...Citaju ovo i drugi:S:

P.S.Ne moras da budes zadovoljan sa 433 FSB ali preko 450 nema sanse da predjes ma koliko ti pokusavao na razne moguce nacine!Wall je chipset nista vise ali to tebi ocigledno nije jasno!
 
Poslednja izmena:
Pa kako se dolazi do tih rezultata ? Jel piše "stock board, no mods" ?

Sve je to u redu,nisam ni mislio na modovanje!Nego nema tu mesta za svaki dan...Hocu da kazem da se biraju i testiraju vise primeraka da bi se dobio takav rezultat.Ja bih prvi voleo da ploce sa nVidi-inim chipset-om sljakaju kao sa intelovim u OC-u a da pri tom budu stabilni.Postici malo veci clock nije toliko ni tesko koliko je tesko uciniti da ta masina bude stabilna na tom clocku.Primer..Evo imam drugara koji ima Asus P5N-T Deluxe i isti ovaj CPU E8400,znaci nvida 790i i ne moze preko 3.8 Ghz ni da mrdne ali da mrdne.Sve preko toga puca a jos se ovaj chipset pokazao kao do sad najbolji!
 
Poslednja izmena:

Izvinjavam se...Na 780i sam i mislio,sad tek videh da sam dva puta napisao 790i inace nisam ni obracao paznju na onaj test,mahinalno sam samo pogledao FSB i CPU Speed.Hm..Sad vec nemam komentar.Mozda i nisam u pravu,mada za ove prethodne znam sigurno ali 790i me vec dovodi da se zapitam dal je mozda vredan nove kupovine?!:trust:Ima li Asus neku vec u ponudi?Striker II je isto 780i mada izgleda obecavajuce..ali samo izgleda:p
 
Poslednja izmena:
@pcbeast
shmekeru, nije u redu tako da se izrazavash, mozesh da se ne slozish sa mnom, al' da kazesh da pricham gluposti mislim da nije primereno.
po tebi je glupost reci da intel moze da sanja 600fsb, koji 790i izvlachi, a videli smo da x48, u top GA izvedbi, trichavih 474MHz, a posle kazesh da mozda i nisi u pravu.
a shto se tiche oc-a na nvidi-i, taj tvoj ortak nesthno nije odradio kaka treba, evo ja izvukoh stabilnih 3.9GHz, za sada, i ne mogu da verujem da njegov nece preko 3.8, mozda si mu ti pomogao oko oc-a :p
a i ne slazem se sa tobom kad si rekao da se 780i pokazao kao najbolji? u odnosu na shta najbolji? od nvidia chipsetova? ako si to mislio, znaj da nema razlike velike izmedju 680 i 780 osim u nekoliko pci-e linija i josh po neshto, sve u svemu isti djavo.
 
Poslednja izmena:
@pcbeast
shmekeru, nije u redu tako da se izrazavash, mozesh da se ne slozish sa mnom, al' da kazesh da pricham gluposti mislim da nije primereno.
po tebi je glupost reci da intel moze da sanja 600fsb, koji 790i izvlachi, a videli smo da x48, u top GA izvedbi, trichavih 474MHz, a posle kazesh da mozda i nisi u pravu.
a shto se tiche oc-a na nvidi-i, taj tvoj ortak nesthno nije odradio kaka treba, evo ja izvukoh stabilnih 3.9GHz, za sada, i ne mogu da verujem da njegov nece preko 3.8, mozda si mu ti pomogao oko oc-a :p
a i ne slazem se sa tobom kad si rekao da se 780i pokazao kao najbolji? u odnosu na shta najbolji? od nvidia chipsetova? ako si to mislio, znaj da nema razlike velike izmedju 680 i 780 osim u nekoliko pci-e linija i josh po neshto, sve u svemu isti djavo.

Mislio sam na 790 da se pokazao kao najbolji ali sam izmesao cifre...Nebitno...Nego da ja tebe malo potsetim na to zasto sam ti rekao da pricas gluposti i ako je to bilo cisto zargonski!Pitam ja tebe kad je ploca sa nVidia chipsetom mogla da se pomene a kamo li uporedi sa plocama sa Intel chipsetom za overclock.Od kako se ploce prave znalo se i zna se da ploce sa nForce chipsets nisu za overclock jer nemaju dobre performanse zbog samog chipa.Intel je tu carovao i dalje ce...Nego ti pomenu nekih 600 FSB+...Covece pa za Intela je to uobicajeno ali ne bas tako cesto ali za nVidiu je zivo CUDO.I zato nemoj tako pricati jer nije na mestu,dzabe samo zbunjujes usere koji se tek upucuju u ove stvari!Video si kako se ponasa 790i i sad odmah poleteo nVidia pa nVidia!Imaju oni jos mnogo da rade da bi stigli Intela a kamo li da urade nesto referentno!A kad smo kod overclocka,daj meni tvoju masinu pa da vidis dal cu da nateram citavih Giga a i preko stabilnih;),inace prosao sam tu skolu za nForce plocama i znam sta pricam.Sa tvojom plocom ako izvuces Giga ti si CAR,ja ti to drugarski kazem iz iskustva.Pozdrav.P.S.Drugar nije u pravom smislu drugar-kolega sa neta!
 
Poslednja izmena:
@pcbeast, vredjaju me takve izjave i ubuduce se suzdrzi takvih komentara, niti sam lupio neku hevi glupost niti volim takvo izrazavanje i obracanje drugima, zargone ostavi za ulicu
secam se da je serija 5 bilo uzas za oc, na defoltu je bila ok, ali oc ni da mrdne, sa serijom shest je totalno drugachije. jeste da se loshije klokuje od p965 i novijih chipsetova, al ta razlika nije veca od 50MHz, shto nije strashno, sobzirom da je akcenat upotreba SLi-a, i ovaj oc je skroz ok. po meni jedine ozbiljne mane nvidia chipseta su nenormalano zagrevanje i cena, a to shto ti prichash o nekoj stabilnosti tj ne stabilnosti pri oc-u, nije mi bash najjasnije. takodje mi nije jasno chemu drzish 2xGTS na x38 u nadi da cesh dobiti drivere za SLi. kupi bre 780i sad, ili sachekaj pad ddr3 pa kupi 790i i uzivaj :)
e al najjacha ti je ova rechenica kad si rekao da je za intela 600fsb uobichajena pojava, al' ne tako chesta LOL. slazem se da je za nvidiu chudo kad je u pitanju 680 i 780, al bogami za 790i ne da nece biti chudo nego ce biti diflot :) (mor'o sam malo)
btw po stranim review sajtovima retko ko izvlachi stabilno preko 480 fsb bez nekih budzenja sa intel chipsetovima, tako da, na kraju kad se sabare i oduzme tu su negde i shto se tiche nekog normalnog, konzervativnog oc-a
i ne razumem kakvih to giga da naterash? za cpu? pa cepao sam 1.6GHz [email protected], to ti je 1.5GHz preko ako si na to mislio.
 
@pcbeast, vredjaju me takve izjave i ubuduce se suzdrzi takvih komentara, niti sam lupio neku hevi glupost niti volim takvo izrazavanje i obracanje drugima, zargone ostavi za ulicu
secam se da je serija 5 bilo uzas za oc, na defoltu je bila ok, ali oc ni da mrdne, sa serijom shest je totalno drugachije. jeste da se loshije klokuje od p965 i novijih chipsetova, al ta razlika nije veca od 50MHz, shto nije strashno, sobzirom da je akcenat upotreba SLi-a, i ovaj oc je skroz ok. po meni jedine ozbiljne mane nvidia chipseta su nenormalano zagrevanje i cena, a to shto ti prichash o nekoj stabilnosti tj ne stabilnosti pri oc-u, nije mi bash najjasnije. takodje mi nije jasno chemu drzish 2xGTS na x38 u nadi da cesh dobiti drivere za SLi. kupi bre 780i sad, ili sachekaj pad ddr3 pa kupi 790i i uzivaj :)
e al najjacha ti je ova rechenica kad si rekao da je za intela 600fsb uobichajena pojava, al' ne tako chesta LOL. slazem se da je za nvidiu chudo kad je u pitanju 680 i 780, al bogami za 790i ne da nece biti chudo nego ce biti diflot :) (mor'o sam malo)
btw po stranim review sajtovima retko ko izvlachi stabilno preko 480 fsb bez nekih budzenja sa intel chipsetovima, tako da, na kraju kad se sabare i oduzme tu su negde i shto se tiche nekog normalnog, konzervativnog oc-a
i ne razumem kakvih to giga da naterash? za cpu? pa cepao sam 1.6GHz [email protected], to ti je 1.5GHz preko ako si na to mislio.


Malo si preostro poceo sa mnom ali ajde oprosticu ti samo jos ovaj put.Ne zelim da zatezem situaciju!Dzaba svi zivi clockovi i overclockovi ako nisu stabilni,ja za win mogu da izvucem koliko hoces ali sta ce mi cifra na papiru,da gledam u nju.Ja ganjam realne vrednosti ,performanse koje mogu da koristim,stabilne brzine...Nadam se da ti je sad jasnije...To koliko si ti gurao mozes slobodno da se pozdravis od toga jer sistem puca,ja ti govorim o Giga i vise stabilnog rada a to je tesko postici na nForce plocama (za svaki dan)!Inace ne mogu se sloziti sa tobom da je to "TU NEGDE",ma gde je to tu?Izmedju Intela i nVidie?He-he,moze biti ali za jedno par godina...Da je to tako kao sto ti pricas danas pravi poznavaoci i profesionalci bi samo jurili nVidiu...Jel mislis da ja nebi prvi uzeo i okacio ova dva GTS-a i razvalio 3D Mark a uzivao u igrama?!Ako tako bude sa 790i za OC ja cu se odmah zrtvovati DDR2 i preci na DDR3 bez razmisljanja ali ipak mislim da situacija nije bas takva!P.S.Sve sto sam rekao stojim iza toga...its' a fact!:p
 
nemam snage sa tobom da se raspravljam.
tema se odnosi ma izvlachenje josh kog mhz fsb-a iz ove moje ploche. ako neko ima neku ideju neka kaze, ako nema... a ti otvori novu temu sa naznakom nvidia vs intel chipsets pa udri do mile volje.
 
@Demios:

:zgran:. Dizes napone do besvesti? Sledi :smackbum:

pozz ;)
 
Nazad
Vrh Dno