Šta je novo?

Dva napajanja u jednom kucistu? Mozda je glupo, al dal moze!

djwibe

Slavan
Učlanjen(a)
16.12.2005
Poruke
1,880
Poena
349
Dakle, zanima me da li je moguce izvesti da se jedna mašina napaja sa dva napajanja.

Jedno kvalitetnije napajanje bi napajalo Mainboard, CPU, Memory, HDD, DVD
a,
drugo bi napajalo samo GPU - grafičku kartu.

Znači, glavno pitanje je da li napajanje koje nije prikačeno na ploču može da isporuči napajanje na molex konektor.
Tj. pošto ploča inicijalizuje napajanje, da li je moguće nekako napajanje prespojiti da non-stop daje napajanje na molex-e.

Mozda je glupo, al mi pade danas na pamet, a ne bi bila loša kombinacija da grafika ima sopstveno napajanje, s'obzirom da vuče sve više i više energije.

:D :d :p :smash: :type: ,)
 
Poslednja izmena:
Moze. Ja sam dobio uz CM Stacker adapter kojim se omogucuje palenje 2 napajanja odjednom, sto je elegantnije resenje. Mozes napajanje pokrenuti i rucno spajanjem zelene i crne zice na ATX konektoru
 
Moze. Ja sam dobio uz CM Stacker adapter kojim se omogucuje palenje 2 napajanja odjednom, sto je elegantnije resenje. Mozes napajanje pokrenuti i rucno spajanjem zelene i crne zice na ATX konektoru

ok,
ali kako obezbediti da pri gasenju kompa se ugasi i sekundarno napajanje?

ili

gde kupiti ovo sa slike

ULT40011_01.jpg
 
Poslednja izmena:
to sa slike mozes i sam da napravis uz malo truda. samo paralelno povezi zelenu (+5VSB) sa glavnog na drugo napajanje i jednu crnu (GND).
Ako treba detaljnije uputstvo, vici pa cu nacrtati.
 
Poslednja izmena:
to sa slike mozes i sam da napravis uz malo truda. samo paralelno povezi zelenu (+5VSB) sa glavnog na drugo napajanje i jednu crnu (GND).
Ako treba detaljnije uputstvo, vici pa cu nacrtati.

:happy::happy:

to ti je kad ne razmišljaš, već samo čukaš po tastaturi!:wall:

dva napajanja, i sa glavnog na sekundarno prespojiti-nalemiti sa dve žice na zelenu i crnu, što će učiniti da se pri paljenju/gašenju oba napajanja pale tj. gase.

Jel tako?
:wave:
 
Poslednja izmena:
ne razumem bas sta si hteo ovim da kazes, al tako je :)
 
ne razumem bas sta si hteo ovim da kazes, al tako je :)

pa da se sa dve zice spoje zelena i crna na glavnom PSU sa zelenom i crnom na sporednom.

tako da jedan 24-pinski konektor ide na plocu a drugi visi prespojen.

mislim da sam te dobro razume.

:wave:
 
pa da se sa dve zice spoje zelena i crna na glavnom PSU sa zelenom i crnom na sporednom.

tako da jedan 24-pinski konektor ide na plocu a drugi visi prespojen.

mislim da sam te dobro razume.

:wave:

pa da,
evo i silili je dao sliku, to sam mislio
 
Ujedno eto razloga da ne odbacimo sjajna i jeftina cincili bombuli kung fu kućišta sa adekvatnim napajanjima i ne kupujemo preskupa Antec, CM ili Chieftec napajanja. Sada sa samo 10 - 12 € možemo dodati još jedno ovakvo napajanje i rešimo se problema manjka energije u njima :) :banana: (pod utiskom sam davno snimljene serije Top-lista Nadrealista) :D
 
Ujedno eto razloga da ne odbacimo sjajna i jeftina cincili bombuli kung fu kućišta sa adekvatnim napajanjima i ne kupujemo preskupa Antec, CM ili Chieftec napajanja. Sada sa samo 10 - 12 € možemo dodati još jedno ovakvo napajanje i rešimo se problema manjka energije u njima :) :banana: (pod utiskom sam davno snimljene serije Top-lista Nadrealista) :D

Onda treba da se modifikuje kuciste, da bi se upakovalo drugo napajanje. Sabiranjem dva napajanja se moze dobiti vise W na raspolaganju, ali ne verujem da ista "matematika" vazi i za A.
 
Onda treba da se modifikuje kuciste, da bi se upakovalo drugo napajanje. Sabiranjem dva napajanja se moze dobiti vise W na raspolaganju, ali ne verujem da ista "matematika" vazi i za A.

Amperaza nije ni cilj, vec da se obezbedi napajanje za mega-giga-watne graficke karte.:d
 
Ovo je samo "prividno" resenje. Kada smo vec kod grafickih, one traze puno ampera odnosno watt-i po 12V granama. Ako na neko napajanje zakacis samo graficku i nista vise to ne znaci da ce celokupna njegova definisana snaga biti na rapolaganju toj grafickoj, vec samo ona definisana na 12v izlazu (12V*A). Znaci zakacis na kinesko napajanje od 400W samo graficku i nista vise, daj boze da ces imati za nju raspolozivih realnih 100W (lupih brojke u cilju da bolje objasnim :) )
 
Ovo je samo "prividno" resenje. Kada smo vec kod grafickih, one traze puno ampera odnosno watt-i po 12V granama. Ako na neko napajanje zakacis samo graficku i nista vise to ne znaci da ce celokupna njegova definisana snaga biti na rapolaganju toj grafickoj, vec samo ona definisana na 12v izlazu (12V*A). Znaci zakacis na kinesko napajanje od 400W samo graficku i nista vise, daj boze da ces imati za nju raspolozivih realnih 100W (lupih brojke u cilju da bolje objasnim :) )

12v grana je najvise, a s'obzirom da taj modul koji isporucuje 12v ne opterecuje vise nista sem grafike upravo bi to trebalo da da maximum, na toj jednoj grani gde je grafika.
 
onako usput, šta se desi kada se povežu 2, 3, 4 (ili više) napajanja paralelno tj, tako da budu kao jedan izvor napajanja za celu mašinu ?
 
Ja koliko sam shvatio, povezivanjem dobijas samo da ih sve od jednom palis i gasis i nista vise.
Jedino je dobro sto mozes da sam odredis koliko ces koje napajanje da opteretis.
 
Poslednja izmena:
Ja koliko sam shvatio, povezivanjem dobijas samo da ih sve od jednom palis i gasis i nista vise.
Jedino je dobro sto mozes da sam odredis koliko ces koje napajanje da opteretis.
Upravo tako. Znači kada pritisneš dugme za paljenje uljučiće se oba napajanja.

@darth zool
A pod paralelnim povezivanjem da li si mislio da se napajanja povežu kao na onoj šemi gore, ili da im se paralelno vežu izlazi?
Ovo prvo je ok, ali ovo drugo ni slučajno!
 
12v grana je najvise, a s'obzirom da taj modul koji isporucuje 12v ne opterecuje vise nista sem grafike upravo bi to trebalo da da maximum, na toj jednoj grani gde je grafika.

Ne znam sta tacno podrazumevas pod 12v granama. Ako mislis da je svaki onaj zavrsetak sa 2 molex prikljucka jedna 12v grana onda si u velikoj zabludi. Kod kineskih napajanja unutra je sve to vezano u jedan "cvor", pa spolja mozes da imas i 10 tih "grana", isto ti je. Tek ozbiljnija napajanja imaju 2 ili 3 razdvojene 12v grane.
 
Ne znam sta tacno podrazumevas pod 12v granama. Ako mislis da je svaki onaj zavrsetak sa 2 molex prikljucka jedna 12v grana onda si u velikoj zabludi. Kod kineskih napajanja unutra je sve to vezano u jedan "cvor", pa spolja mozes da imas i 10 tih "grana", isto ti je. Tek ozbiljnija napajanja imaju 2 ili 3 razdvojene 12v grane.

upravo to i govorim, al nikako da se razumemo.

aj opet.

posto sam pretpostavio da u jeftinijim napajanjima za grane od 12v (koliko god ih bilo) zaduzen samo jedan modul (a ne za svaku granu poseban), zato je dobro da samo na jednoj 12v grani bude nakacen samo jedan uredjaj, koji ce tako da izvuce maximum iz te grane.

U prevodu, da to napajanje ne opterecuje nista drugo do jedna grafika na 12v molexu.
Koliko god V i A dalo tako prikaceno napajanje bice dovoljno da gura trenutne grafike, ne opterecujuci ostatak sistema.

I na kraju, kad sam poceo pricu nisam ni mislio na neko bas najmizernije i najjeftinije napajanje.,)
 
12v grana je najvise, a s'obzirom da taj modul koji isporucuje 12v ne opterecuje vise nista sem grafike upravo bi to trebalo da da maximum, na toj jednoj grani gde je grafika.

Greska....Ovde je Warrior 78 potpunoo u pravu.Uzmi u obzir da i tvoje PRIMARNO napajanje koje vec koristis,daje max snage SAMO za grafu na 12v rail-u...isto kao sto ce i to drugo koje nakacis ciniti, dakle prakticno ne dobijas nista, moze se samo desiti da ti je to drugo napajanje cak slabije na grani 12v od onog koje trenutno koristis..
I jos nesto sto se tice vezivanja...Teoretski, takav nacin vezivanja ce raditi, ali da bi paljenje bilo ELEKTRONSKI sinhronizovano mora se napajanje br.1 i napajanje br.2 premostiti RELEJOM (12v).http://www.directron.com/2powersupplies.html
Evo ovde mozete malo vise da vidite o materiji..
 
JESTE ZASTARELO, AL AJD..da li je mora sa tim relejem sa sinhronizuju napajanja ili ne?
secund napajanje ce da gura samo neka 3-4 HDD?
 
zar ti nije lakse samo da izvuces zice ?
a sa relejem moze naravno
 
Ja se razmisljam da stavim kineza samo na hardove.. posto cu sad kupiti jos 2 harda, znaci 5 komada ukupno, mislim da bi kinze dobro sluzio za 4 harda?
 
Ja se razmisljam da stavim kineza samo na hardove.. posto cu sad kupiti jos 2 harda, znaci 5 komada ukupno, mislim da bi kinze dobro sluzio za 4 harda?

ovo je biser... staviti raspad napajanje na hard diskove - komponente koje su izuzetno osetljive po pitanju napajanja... nemoj molim te to da radis
 
ovo je biser... staviti raspad napajanje na hard diskove - komponente koje su izuzetno osetljive po pitanju napajanja... nemoj molim te to da radis

Neka ga bre :d

Dodatni shum i razlika u naponima dva napajanja i eto zabave, posebno na HDD-u :d
Al' jos bolje na grafickoj koja dobije napajanje kroz slot i direktno od drugog :D

Moze da sluzi za probu ali ne mlatite se za duzi period, stvarno mi nije jasno posle svog natezanja i baljezganja kako ljudi nikako da ukapiraju da racunar pocinje sa kvalitetnim napajanjem a ne dobrom 'grafuljom' :whip:
 
Nazad
Vrh Dno