Šta je novo?

e6300 na Asus p5b deluxe

ne mozemo to znati dok ne ode u load.. u principu, mozes je ostaviti, kasnije ako ti bude trebala neka bolja, lako je kupiti..
meni je sa 2 godine starom cooler master pastom (koja je dosla uz neki cm northbridge cooler) 42 stepena u IDLE na def.voltazi sa 449x7MHz dok je u LOADu 63 stepena.
sa drugom pastom, koju sam dobio od majstor-Yoti-ja, 36-37 u IDLE a u LOADu nikad vise od 59 stepeni...
a tu je i cekanje da prodje 200h od stavljanja paste
 
Evo mene opet
Nakon vasih saveta generalno sam ustanovio da su mi slabe tacke cooler procesora i memorija.

Probao sam svasta i sa ovim podesavanjima:
CPU Freq - 400
DDR - 800 Mhz
PCI Clock - 33.33
CPU Vcore - 1.3V
CPU Setings - sve na disable
latencije 5-5-5-15
sam doterao na stabilnih 2.8

Nakon 10 min Orthosa temperature su CPU 66, a po jezgru 71C. Trenutno u IDLE 44/51C
Po vasem misljenju jesu li temperature kriticne?

@Fidel
Probao sam po tvom savetu da spustim CPU Vcore ispod 1.3, tj na 1.25 ili nize sa ovim podesavanjima, ali nije izdrzao ni minut pod Orthosom. Doduse temperature stvarno idu dole, ali puca... Nisam imao zivaca da veceras probam sa vadjenjem ona dva pqi stapa, kasno sam seo za komp...

pozdrav
 
za proveru CPU napona koristi CPU-Z, taman ces sa njim da vidis i koliko ti je vdroop a i sirinu PCIex linka (ukoliko padne na x1)
za proveru CPU temperature koristi Core Temp i temperature koje ti on pokazuje pisi
everest gledaj za temp maticne, graficke, hardova
71 stepen u loadu je puno ukoliko ti je TJunction 85 stepeni
ajde proveri sa CPU-Z i Core Tempom vdroop, voltazu i temperature pa javi
okaci i screenshotove ako imas mogucnosti
 
Poslednja izmena:
evo screenshot-a ova tri programa u leru.
grafika za razliku od onog prvog podesavanja sada radi kako treba (x16)
kao sto si rekao TJ je 85 C. Sta sad to znaci??? sta predstavlja ova vrednost?
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    125.6 KB · Pregleda: 141
Poslednja izmena:
TJunction je max temp procesora na kojoj se gasi da ne bi goreo.. 80% te temperature je bezbedno i prihvatljivo za svaki dan, ali u LOAD-u
VID (def.voltaza) CPU-a ti je 1.325V a po CPU-Z u IDLE ploca daje 1.264V (koliko je u BIOS-u, 1.3V?)... za tu voltazu velika je temperatura u "leru"
stavi ti njega na def voltazu u BIOS-u pa ocitaj vrednosti i u IDLE i u LOAD
 
TJunction je max temp procesora na kojoj se gasi da ne bi goreo.. 80% te temperature je bezbedno i prihvatljivo za svaki dan, ali u LOAD-u
VID (def.voltaza) CPU-a ti je 1.325V a po CPU-Z u IDLE ploca daje 1.264V (koliko je u BIOS-u, 1.3V?)... za tu voltazu velika je temperatura u "leru"
stavi ti njega na def voltazu u BIOS-u pa ocitaj vrednosti i u IDLE i u LOAD

Evo temperatura na IDLE kada je vracena voltaza CPU-a na "auto"
ej, ovo je ludo: sada su temp kao sto vidis jos vise a CPU-Z pokazuje da CPU radi na 1.56V !!!
U full LOAD nisam ni zeleo da idem.
Vracam na 1.3 do odgovora!

poz
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    122.4 KB · Pregleda: 57
nikako voltazu na auto.. kad sam rekao na def, mislio sam da rucno stavis na 1.325V
kad stavis na auto, normalno je da na fsb 400+mhz tvoja ploca daje te sulude voltaze..
kod overkloka nista se ne stavlja na auto.. sve ima svoje neke vrednosti, jedino sam southbridge drzao na auto, ostalo sve ucno
cak sta vise ja na Biostaru ni nemam auto voltazu.. imam samo StartUp (def) i vrednosti navise.. na asus p5b-e prvi put sam voltazu stavio na auto pa sam isto imao te sulude vrednosti voltaza i nikad vise..
 
Evo mene opet


@Fidel
Probao sam po tvom savetu da spustim CPU Vcore ispod 1.3, tj na 1.25 ili nize sa ovim podesavanjima, ali nije izdrzao ni minut pod Orthosom. Doduse temperature stvarno idu dole, ali puca... Nisam imao zivaca da veceras probam sa vadjenjem ona dva pqi stapa, kasno sam seo za komp...

pozdrav
Koliki je Vmem ovde? I trebalo bi prvo da testiras memoriju po proizvodjacu, mozda cak modul po modul, ipak je to 533 Mhz. Pa tek onda znas da Orthos puca ili ne puca zbog memorije.

Za CPU Vcore ne treba ti vise od 1.25V za 2.8 Ghz. Ne treba ti ni 1.25V ali moras sam da vidis tacno koliko treba.
 
Koliki je Vmem ovde? I trebalo bi prvo da testiras memoriju po proizvodjacu, mozda cak modul po modul, ipak je to 533 Mhz. Pa tek onda znas da Orthos puca ili ne puca zbog memorije.
ako stavi Orthos na Small FFTs -stress CPU i puca tako, nije problem do memorije..
u principu i treba prvo tako da testira jer se tako greje procesor a ne na Blend, pa kad vidi temperature pole 20min Smal FFTs przenja, moze preci na Blend... Ako prodje Small FFTs a puca na Blendu definitivno memorija puca ali njoj se moze dodati napona pa probati tako.. Takodje trebalo bi povecati voltazu MCH-a ali na asusu ne secam se da ima to

Za CPU Vcore ne treba ti vise od 1.25V za 2.8 Ghz. Ne treba ti ni 1.25V ali moras sam da vidis tacno koliko treba.

jel smes da garantujes za ovo? pa i vrapci na grani znaju da to na koliko ce stabilno raditi procesor sa kojom voltazom zavisi od primerka do primerka. jel kad kazes 1.25V tu racunas i vdroop koji njegova ploca pravi a koji svakako nije mali?
jesi li skontao CPU voltazu i to u IDLE rezimu a u BIOSu je podeseno 1.3V
attachment.php
 
Nakon preko nekoliko pokusaja da na mojoj "masini" izvedem operaciju zvanu OC, najvise sam bio naplasen, ne voltazom, memorijom, megahercima, latencijama, vec pogadjate TEMPERATUROM!
Pomalo zeleno i bez ikakvog predznanja sam postavio ovu temu zeleci da saznam "koliko moze" da se podigne moj primerak procesora.
Ono sto sam ustanovio nakon samo nekoliko postova je bilo zastrasujuce i porazavajuce. Solidne komponente su se vec neko vreme przile na tihoj vatri. Kada se vratim na pocetak zaista mi nije jasno kako su HDD-ovi ostali citavi (a koliko puta sam samo pljuvao Maxtor...) i kako pre postavljanja ove teme nisam "pokusavanjem" OC-a da sprzim procesor.
Najvise zahvaljujuci uputstvima FIDEL-a i Voodoons-a :)Klanjanje:Klanjanje:Klanjanje) sam se malo vise upustio u problematiku temeratura na kompu. Zakljucak je, dakle kao sto naslov kaze:
OC sa box coolerom - NIKAKO.
Naravno, sada ce vecina reci da sam otkrio rupu na saksiji, ali polazeci sa stanovistva totalnih duduka na ovom polju (kao sto sam i sam bio :S:) mozda nekad nekom ovo moze biti i koristan podatak.
Ponajvise me je u ovo uverio link ka testu koji sam pronasao na ovom forumu. Tom's Hardware je napravio obiman test CPU Coolera, gde sam pronasao i onaj koji je u box pakovanju za E6300: http://www.tomshardware.com/2008/03/03/cpu_cooler_charts_2008/page6.html
Kako ste mi predlozili CM Hyper TX, odmah sam potrazio i ovaj cooler. Evo sta kaze za njega:
http://www.tomshardware.com/2008/02/26/cpu_cooler_charts_2008_part_2/page6.html

Razlika ??? Prava sitnica: cooling performance Box 0:7 CM
Za mene dovoljno.
Ono sto su testovi uzivo pokazali u potpunosti opravdava "investiciju" od 1700 din. Nakacio sam slicice testa Box Vs CM:

PS: jedina zamerka na CM Hyper TX2 je ta sto su cetiri kopce za kacenje coolera za plocu (u mom slucaju Asus P5B Deluxe) suvise malog precnika, tako da stalno ispadaju iz lezista. Ovo je otklonjeno jednostavnom zamenom kopci sa box coolera (samo za ovo i vredi :smash:). Mozda samo los primerak...

PPS: Mislim da sam sada spreman za dalje eksperimentisanje prema vasim instrukcijama. Prvo memorija....

POZDRAV
 

Prilozi

  • Box Cooler LOAD.jpg
    Box Cooler LOAD.jpg
    119.3 KB · Pregleda: 58
  • CM Hyper TX2 LOAD.jpg
    CM Hyper TX2 LOAD.jpg
    120.1 KB · Pregleda: 59
extra je temp pod hyperom... kakvu si pastu stavio?
memoriju stavi na delilac ddr800, latencije 5-5-5-15 2T i onda polako dizi fsb i testiraj memoriju dokle ide... voltazu za memoriju bih ja stavio na 2.2V a northbridge 1.40-1.45V, bar meni tako stoji...
 
extra je temp pod hyperom... kakvu si pastu stavio?
memoriju stavi na delilac ddr800, latencije 5-5-5-15 2T i onda polako dizi fsb i testiraj memoriju dokle ide... voltazu za memoriju bih ja stavio na 2.2V a northbridge 1.40-1.45V, bar meni tako stoji...

Nisam stavljao termalnu pastu, vec omrazenu "zvaku".
Toliko sam puta pokusao da nakacim cooler da sam pomislio da cu negde ostetiti plocu ili procesor. Ubise me one zabice za montiranje. Ni sada nisam siguran da cooler stoji kako treba. Cini mi se da najmanji pokret kucista moze da ga izbaci iz lezista.
Zvaku cu skinuti kada nabavim neko bolje kuciste. Za sada je dobro i ovako...
Nisam siguran da cu danas stici da se igram sa memorijom...
 
jel ima nekih novosti?
 
pravo da ti kazem od kada sam stavio CM Hyper TX2 nisam dirao nista.
imao sam mnoooogo problema prilikom kacenja, i cini mi se da ce svako pomeranje kucista prouzrokovati otkacinjanje coolera.
nesto jurim vece kuciste pa da prepakujem komp. trenutno mi se ne skida ploca sa ove moje kante, da pravim dupli posao...
cim prepakujem komp, a nadam se ovih dana, javljam!
jurim i da zamenim memoriju za neke malo kvalitetnije stapove.
ajde kad sam se vec raspricao: da li je bolje da umesto 4 x 512 Mb stavim 2 x 1Gb ?
 
ajde kad sam se vec raspricao: da li je bolje da umesto 4 x 512 Mb stavim 2 x 1Gb ?

naravno.. imas jeftine Kingmax module od po 1gb na 1066MHz za malo para ~2000din/1GB
znaci, oni ce ti biti dovoljni za FSB od 533MHz u odnosu FSB:DRAM 1:1 a toliko tesko da ce ti ploca moci izvuci.. kad uzmes tako nesto memorija prestaje da bude ogranicavajuci faktor..
za kuciste ti mogu preporuciti jer ga imam i skroz sam zadovoljan
Codegen Briza - cvrst lim, lep izgled za nekih ~3600din.. jedina mana mu je sto su svi ventilatori 8cm ali ova dva BlueLED sto dolaze sa kucistem su necujna. posle prodas tih 400w sto dobijas sa njim za 10-15e..
Hyper TX2 ako nece da legne sa njegovim zabicama, reklamiraj, nadam se da si dobio garanciju na njega.. mislim, zato i sluzi garancija, ne?
:wave:
 
da, tako sam i mislio za memoriju.
sto se tice kucista - verujem da je briza kvalitetno kuciste, ali mi se malo smucilo da se zlopatim sa malim kucistima. krastavac, jednostavno zelim malo prostora!
CM Hyper TX2 je prema rezultatima hladjenja zadovoljio moja ocekivanja. pomislio sam sto i ti za reklamaciju, ali sam uspeo nekako da ga montiram, a kako sam video ovo:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=159084
odustao sam od reklamiranja, slusanja objasnjenja od nekakvog "servisera" o nestrucnom montiranju, i cekanju od 20tak dana na novi jer sam uzeo poslednji iz radnje. Znam da zvucim kao pravi balkan boy‚ ali za 1600 din ne mogu da se smaram. kad dodje vreme bice sredjeno.

poz
 
vidi, ako mislis da je labavo, da ce da ispadne na najmanje pomeranje onda defininitivno ne lezi kuler najbolje moguce.. ako se plasis servisera, ponesi svakako svoju plocu sa procesorom nek ga on motira tako da ne ispada..
ja kad montiram Hyper-a, dok namestam plocu u kuciste, drzim je bas za kuler i nema sanse da se otkaci... a da mi jeste ploca napregnuta od njega, jeste - tacnije, iskrivi je bash.. ali kad se zavrne u kuciste, sve to dodje na svoje mesto.. stvar je u tome da ti tu garanciju ne pokriva prodavnica gde si kupio kuler, vec proizvodjac a da nemaju drugi kuler da ti zamene pa da cekas 20 dana.. e to je bas onda neka mala prodavnica..
ljudi reklamiraju i 100din (2 dvd-a, npr), jer nije stvar u parama, vec u principu. ako ti je data garancija sta tu ima da se vise prica.. ne znam ali ja bih ga bas reklamirao..
 
Pa sad...
Zvao sam kuci i garancija je 24 meseci.
Ma i ja sam nesto uvek u tom fazonu da teram ljude da za najmanje pare idu i reklamiraju losu robu, jer samo tako mozemo naterati prodavce da prodaju kvalitetnu robu i da promene odnos prema musterijama. Malo si me pokolebao. Mozda ipak ovih dana odem do prodavnice. Inace nije mala prodavnica vec Desk! Zaista nisam do sada imao problema sa njima.
Skoro sam rekalmirao Asus 8600 GT512Mb Silent. Prodavac (nije bio Desk) mi je odmah dao novu. Svaka cast! E onda sam ustanovio da i ta druga u startu nije u redu. Odmah sam je vratio i trazio 8800GT uz doplatu. Tu je nastalo malo natezanja jer "generlani uvoznik" nema takvu politiku i daje samo "istu robu" dok je ima na stanju. Bilo mi je krivo sto sam ispiz...o na prodavca, ali je uspeo da mi je zameni, ali tako sto mi je dao ono sto sam trazio, a vracenu sa reklamacije je zadrzao sebi. Ima i svetlih primera! Musterija je uvek u pravu!!!
 
pa, Desk bi trebalo da ima vise od jednog kulera na lageru tako da neces cekati zamenu.. ponesi plocu i proc, mozda ti ga montiraju u njihovom servisu..
 
Namestio sam TX2. Sada je sve ok. Izgleda da je i zvaka predebela, pored zaista prenapregnutih nosaca. Sada sa pastom sve lezi kako treba i temperatura je cak i nesto manja.
Ovih dana resavam memoriju pa se vracam na OC

poz
 
Evo mene ponovo.
Uspeo sam da zamenim ona cetiri bangava 512Mb na 533 modula za dva Trancendova od 1Gb na 800.
Vracajuci se na postove #11 i #25 Voodons-a i Fidela sam uspeo da dovucem svoj E6300 na stabilnih 2,8 Ghz tj. 50% OC.

@Fidel
Probao sam sa smanjenom voltazom CPU Vcore ali sa preporucenih 1.25 nije mogao da sastavi ni 1 minut pod Orthos-om. Koliko vidim, def. voltaza za E6300 je 1.325 na koliko sam za sada ostavio proc i sada radi stabilno. Nemam preterano vremena, ali cu kasnije da probam da spustim postepeno voltazu.

Moze li sa ovom memorijom da se ode i dalje od ovih 2.8 Ghz uz stabilan rad i normalne temperature?
 

Prilozi

  • 2800.jpg
    2800.jpg
    122.1 KB · Pregleda: 75

Prilozi

  • 123.jpg
    123.jpg
    78.3 KB · Pregleda: 59
  • DSCF0246.JPG
    DSCF0246.JPG
    124.8 KB · Pregleda: 58
  • DSCF0247.JPG
    DSCF0247.JPG
    106.2 KB · Pregleda: 52
  • DSCF0248.JPG
    DSCF0248.JPG
    121 KB · Pregleda: 60
  • DSCF0249.JPG
    DSCF0249.JPG
    106.3 KB · Pregleda: 53
Evo kakvo je stanje kod mene (u atacmentu) i dva linka koji su meni dosta pomogli, nadam se da ce i tebi.:)

http://www.tomshardware.co.uk/forum/240001-11-howto-overclock-quads-duals-guide

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=51612

:wave:

vidim da si i ti spustao voltazu procesora. kod mene nije hteo da radi stabilno na 1.25. pa sam digao na def.voltazu.

kakva je temperatura procesora u LOAD-u?
i jos jedno pitanje, kako mogu da znam koja je def.voltaza memorije?
 
Poslednja izmena:
Sto se tice DDR2 memorije propisana voltaza od JEDEC-a je 1.8v. E sad, u praksi to zavisi od proizvodjaca, modela, chipova... Zato pogledaj na sajtu proizvodjaca tvoje memorije sta pise za tvoj model.

Ne mora da znaci da je V cpu-a bila problem, kolika ti je bila voltaza NB-a, SB-a itd. Na primer, kod mene ne moze 400MHZ FSB ispod 1.45v za NB na ovoj jako slicnoj ploci kao sto je i tvoja, i to je bila preporucena minimalna vrednost za 400FSB na svim tutorijalima koje sam pronasao za ovu plocu.

Hajde probaj sa slicnim podesavanjima kao sto su moja, pa da vidimo sta ce biti.
 

Prilozi

  • 2008-04-15_224708.jpg
    2008-04-15_224708.jpg
    146.8 KB · Pregleda: 45
  • 2008-04-15_225835.jpg
    2008-04-15_225835.jpg
    171 KB · Pregleda: 44
Nazad
Vrh Dno