Šta je novo?

kablovski net i dva kompjutera

raindog

Čuven
Učlanjen(a)
08.10.2002
Poruke
1,417
Poena
649
interesuje me da li mogu kablovski modem da ne prikljucim ni na jedan komp nego da hub... to hocu da postignem da ako iskljucim jedan komp da drugi i dalje moze na net i obrnuto... da li je ovo uopste moguce izvesti?
 
moguce je ako kablovski modem ima prikljuchak na ethernet... medjutim ako ima npr. samo usb prikljuchak, onda ne moz'...
 
da ima i usb i ethernet prikljucak... sta da uzmem hub ili swich ili sta vec jer se ja bas u to ne razumem
 
raindog je napisao(la):
da ima i usb i ethernet prikljucak... sta da uzmem hub ili swich ili sta vec jer se ja bas u to ne razumem

Ako ima ethernet prikljucak ne znaci da moze na hub, obzirom da je veca varovatnoca da uvaljuju jeftiniju robu ,verovatno je ne moze.
(ovo prvo je cinjenica, a ovo drugo je pretpostavka) :)
 
Cartman je napisao(la):
Ako ima ethernet prikljucak ne znaci da moze na hub, obzirom da je veca varovatnoca da uvaljuju jeftiniju robu ,verovatno je ne moze.
(ovo prvo je cinjenica, a ovo drugo je pretpostavka) :)

znaci verovatno mogu da se slikam... u pitanju je kablovski modem koji se dobija u ns od Media plus-a ... znaci ako ne moze onda taj komp na koji je priljucen mora da bude non stop ukljucen :confused:
 
jedan komp ima 3com 3C905C-TXM a drugi 3com 3CSOHO100-TX karticu... koji hub swich ili sta vec da uzmem za povezivanje ovih racunara jer najverovatnije cemo uskoro morati da povezemo jos jedan komp
 
raindog je napisao(la):
jedan komp ima 3com 3C905C-TXM a drugi 3com 3CSOHO100-TX karticu... koji hub swich ili sta vec da uzmem za povezivanje ovih racunara jer najverovatnije cemo uskoro morati da povezemo jos jedan komp
najbolje bi bilo da uzmes 3com switch, ali posto je malo skuplji... ma za kucu dobri su svi... znaci oni od 35€, jeftini
 
Nije cesta situacija, pa mi se cini da je tesko odluciti se za neku od opcija, kao da se povezu dva kompa na net. Ispada... da ako imas dva, onda ti treba i treci :) . Ako imas dva kompa super bi bilo da dobijes kablovski modem koji moze da se kaci na switch, ali onda ti ostaje da verujes provajderu kad ti kaze koliko si potrosio :)
 
Pa moze da kupi mali switch sa ruterom i firewallom.... ovakve soho dzidza bidze su naplju dzabaka... ne znam da li mogu da se nabave i ovde?
 
JOBAH je napisao(la):
Pa moze da kupi mali switch sa ruterom i firewallom.... ovakve soho dzidza bidze su naplju dzabaka... ne znam da li mogu da se nabave i ovde?

jel mozes tacno navesti bar jednog proizvodjaca i njegov model?
 
npr Dlink... mislim da je model 714p ili tako nesto...
 
Da, mislio sam na taj uredjaj... on cak ima i podrsku za bezzicnu mrezu, a sluzi i kao server za stampac... ma jednom reci, fantasticna stvarcica... a kosta 130-140$ u USA... koliko je meni poznato, ovde toga nema... neka me neko ispravi ako gresim.
 
Cartman je napisao(la):
Ako ima ethernet prikljucak ne znaci da moze na hub, obzirom da je veca varovatnoca da uvaljuju jeftiniju robu ,verovatno je ne moze.
(ovo prvo je cinjenica, a ovo drugo je pretpostavka) :)

Ma naravno da može. Pokaži mi jedan uređaj koji ima Ethernet port a da se može da se poveže na hub.

Što se tiče "jeftinijih" rutera/fajervola, naravno da ih ima i kod nas. DLink, Linksys, Allied Telesyn, Planet... Cene su od 100-tinak € pa naviše. Mada je to po meni bacanje para, sve se to može i softverski zbudžiti.
 
Ja bih uzeo onaj 714p+ ... nekako bi se dopada i onaj wireless deo :)

Ako neko naleti na to ovde, neka javi...
 
raindog je napisao(la):
znaci sa obicnim switchem mogu da se slikam sta je NAT?
network address translation
dakle mora da bude router koji prevodi adrese kompova u mrezi na adresu koju imas na netu (fiksnu ili promenljivu). ako sam dobro shvatio... :D
potrazi po netu nesto u vezi dsl-a i kucne mreze, posto je princip isti. ima bas dosta sajtova sa detaljnim objasnjenjema, al' ja sad ne mogu da se setim ni jednog ;)
 
a kolko para treba da dam za neki jeftin router?
 
raindog je napisao(la):
a kolko para treba da dam za neki jeftin router?
iz pouzdanih izvora :wave; znam da bi d-link DI-604 trebalo u dogledno vreme da se pojavi kod nas. bice valjda manje od 60€.
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
iz pouzdanih izvora :wave; znam da bi d-link DI-604 trebalo u dogledno vreme da se pojavi kod nas. bice valjda manje od 60€.

ajde ako bude u dogledno vreme onda javi. unapred zahvalan.
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
iz pouzdanih izvora :wave; znam da bi d-link DI-604 trebalo u dogledno vreme da se pojavi kod nas. bice valjda manje od 60€.
ja sam mislio da u skorije vreme uzmem neki switch, ali bolje da dam pare za to.

ps. jel znas kad ce to da stigne, makar malo odredjenije?

javi kad stigne i gde
 
Nazad
Vrh Dno