Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Čekaj, a zašto onda razmatraš RF karticu za 120e/god? Šta ti ona daje?
EDIT: ovo upućeno @alfaunits
Stvarno me zanima šta ovime dobijaš, kada znam da se trudiš da banksterima daš kintu?
 
Poslednja izmena:
Оки за минус на дебитној по основу курсних разлика, али прави минуси нису могући, осим када је баг на картици :) мени се десило да сам била у минусу 38к када сам куповала карту преко алиталије, наводно ми је два пута скинуто (први дан, и онда након пет дана). Причу сам истражила до НБС чак и-грешка у приказивању стања, ништа није два пута скинуто, само картица и и-бенкинг тако приказују неко време. Да сам у банци гледала стање, било би тачно, тј.само једанпут скинуто 38к :)
У питању мастеркард КБ. Није изолован случај, дешава се и другима, сци у банкарском систему знју за то али се не дешава довољно често да би се помучили и исправили :)

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Kako tako pišete i tvrdite? Na osnovu čega tvrdite da je nemoguće?

Evo ako imaš debitnu i još par ovlašćenih lica. Ako u isto vreme odradite transakciju?

Drugi primer u inostranstvu na planinčini, plaćam debitnom. Ne mogu ne radi pos. Izvade onu staru napravu u koju stavite karticu i racun? ( Ja umro od smeha muslio da to više ne postoji) pa prevuku u stranu!!! Kad vam kasnije stigne takva transakcija niko vas ne pita da li imate ili ne!!!

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Platne kartice za online internet placanje

Drugi primer u inostranstvu na planinčini, plaćam debitnom. Ne mogu ne radi pos. Izvade onu staru napravu u koju stavite karticu i racun? ( Ja umro od smeha muslio da to više ne postoji) pa prevuku u stranu!!! Kad vam kasnije stigne takva transakcija niko vas ne pita da li imate ili ne!!!

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Pogledati naslov teme. Uostalom, sve ovo oko cega se raspravlja je prilicno nebitno, nemojte ovu temu voditi u takve corsokake.
 
Nema potrebe citirati post iznad svog [emoji41]

Nisam ja pomenu debitnu i minus i ja samo ispravljam [emoji12]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Za primanje plate (tekici racun) koju bi mi banku preporucili Raiffeisen ili Intesa?
 
Kako tako pišete i tvrdite? Na osnovu čega tvrdite da je nemoguće?
Evo ako imaš debitnu i još par ovlašćenih lica. Ako u isto vreme odradite transakciju?
To ne treba biti ne-sinhronizovano, sve elektronske transakcije trebaju biti atomske i sinhronizovane. Ali desi se da nisu :( Negde ne mozete platiti ako nema pune sinhronizacije svih banaka u sistemu.

Čekaj, a zašto onda razmatraš RF karticu za 120e/god? Šta ti ona daje?
EDIT: ovo upućeno @alfaunits
Stvarno me zanima šta ovime dobijaš, kada znam da se trudiš da banksterima daš kintu?
Prioritypass. U KB se ne dobija uz VP :( Depozit je 5000e min, 0.8% kamata (~0.65% EKS), a sada vec ima 2% u bankama, sto znaci da nekih 60e najmanje gubim samo na tome godisnje. U RF je debitna, ne moram nista imati kao pokrice.

Za sada je ispalo da ipak se ne naplacuje za kartice sa depozitom ni dodatna, ali videcemo da li ce izmeniti cenovnik na dalje... nesto mi kaze da su sada samo rucno vratili :(
 
Sber. A verovatno ce biti opet stednih obveznica na 2-2.5% na 3-5g.
 
Odmah da kažem da ovaj post ima veze sa temom, ali biće poduži pošto sam nazvan lažovom,)

Znaci opet tvrdnje koje ispadnu lazne.. toliko o tome.

Mogao je reći da iznosim "neistinite tvrdnje", neistinu čovek kaže iz neznanja, dok "lažnom tvrdnjom" neko (u ovom slučaju ja) želi svesno da obmane i prevari! Zato pišem ovaj post iako sam rekao da neću više ništa dokazivati. Ipak osećam neku obavezu da branim svoj obraz, mada verujem da alfaunits nije imao nameru da me vređa (svi mi izgovorimo nešto ne odmerivši prethodno), verujem da je sve ispalo iz nesporazuma i nimalo se ne ljutim na alfaunits!

Odmah da kažem da imam puno poštovanja prema alfaunits. Čovek iznosi dosta korisnih informacija, ali je očigledno jako zauzet. Živi na relaciji Beograd – Seul, a koliko se sećam mnogo puta je pominjao i druge krajeve sveta tako da verujem da je poslovan čovek pun obaveza. Kako i sam kaže (a zbog njegovih putovanja i sam bih zaključio) koristi usluge više banaka i dosta kartica (sam je rekao da je napravio preko 10000 transakcija). Uz sve to, samo ću još jednom reći da izuzetno cenim i poštujem njegov trud – za malo manje od 12 godina je napisao skoro 35000 postova, zaista impresivno!

Pošto je moje iskustvo daleko manje, a takođe verujem da imam daleko manje obaveza od njega pa opet napravim grešku, nešto loše pročitam ili napišem – verujem da i on može napraviti grešku.
Dakle, pošto je napisao da ne možete staviti 10,23€ ni u jednoj banci ako treba da platite 10,23€, a owim mu odgovorio da on upravo tako radi u TB, na šta mu je alfaunits rekao da mu odbija takve transakcije. Ja sam ga tada upitao da li mu mastercard telenor banke odbija takve transakcije misleći da možda misli na neku drugu banku/karticu... i tu kreće show

Napisao sam da na toj kartici ne treba imati ni cent više (bilo koje valute) kada se plaća – no napisao sam i da posle knjiženja ostaje 0! E tu sam pogrešio (kao što rekoh gore, svi mi nekad nešto brzopleto napišemo). To sam već jednom priznao da sam pogrešio i da je alfaunits u pravu. Dakle vrši se konverzija i posle knjiženja može biti + ili -, retko baš 0, 0 je samo u trenutku kupovine, tj. pri rezervaciji. No, za razliku od raiffeisen visa koju sam ranije koristio ne rezerviše se ni cent više, a i mogo je povoljnija konverzija kada se kupuje u USD. Već sam to napisao, u početku sam plaćao sve u EUR ali sam negde pročitao da je bolje za USD kupiti USD, probao i uverio se da je tako. Znači, suština je da za razliku od raiffeisen visa (bar od pre nekoliko godina kada sam je poslednji put koristio) a koliko sam čuo i od intesa visa (iz čega zaključujem da nije do banke, nego do visa sistema) u telenor banci (master card) pri kupovini (rezervaciji) se ne mora imati ni cent više (nevezano za valutu). A kasnije kada se proknjiži, pri čemu se vrše transakcije u zavisnosti od valute, ali ne bih ulazio u to jer mi nije bitno, ne ostaje baš 0 na računu – kao što rekoh tu sam pogrešio! A pogrešio sam jer je meni bitno da mi je povoljnije kada plaćam sa njom nego sa raiffeisen visa. Neuporedivo povoljnije (zato od tada i ne koristim visa). Nebitno da li je plaćanje u EUR ili nekoj drugoj valuti, USD sa USD (a koliko se sećam i GBP, bar nije bila velika razlika u kursu), dakle na kraju sam blizu ali jako blizu 0 u odnosu na staru banku i karticu (otuda i moja greška)!

A što se tiče screenshotova (opet, u brzini nisam dobro pročitao i shvatio alfaunits), ja sam samo otvorio detalje (u kojima zapravo i nema detalja) i okačio screenshot. Onda mi naravno alfaunits (koji očigledno takođe nije dobro pročitao) napiše da sam postavio screenshot kupovine deviza (a lepo se vidi odlazna crvena strelica i datum knjiženja koji je nekoliko dana nakon transakcije – što bi značilo da sam prvo platio pa nakon nekoliko dana kupio devize). Dakle, nesporazum... zbog koga ja rešim da ne vredi više diskutovati i slati screenshotove... a onda "lažne tvrdnje" i eto me ponovo.

Pa evo i onih screenshotova koje je alfaunits tražio, nadam se da sam ga sada dobro razumeo!
7-94.jpg12-03.jpg
Dakle dopuna ranijih screenshotova od 2 kupovine 7,99 USD i 12,03 USD. Jedna je naplaćena 7,94 USD (opet ne bih rekao da je bug u pitanju, verovatno telenor i mastercard kursevi, različiti dani, oscilacije USD-EUR). Na žalost, puno je transakcija tog dana, probao sam sve da ih uhvatim, no vidi se da je samo jedna ka PLUGPLAYER. A druga je naplaćena 12,03 USD i 2 RSD što se vidi u ovom screenshotu (mislim da je to ono na šta mi je alfaunits skretao pažnju ali nisam primetio). Obe su rezervisane u cent, što naravno ne mogu dokazati.

Pošto je cela priča započela oko rezervacije u cent a ne naplate – kako alfaunits sve vreme forsira zbog moje nesmotrene i pogrešne izjave, evo nove kupovine sa screenshotom rezervacije!
001.jpg002.jpg003.jpg
(pošto može samo 5 slika po poruci, ostatak će biti u sledećoj poruci)

Po MOM saznanju kod telenor mastercard rezerviše se tačno onoliko koliko košta prozivod ili usluga (ovu informaciju sam proverio kod još dve osobe koje lično poznajem a ne preko foruma – kod jedne i lično video). Doduše obe osobe imaju i dodatni štedni račun pored tekućeg (možda i to utiče). A i owim je rekao da je tako (bar za evre, pitanje jel koristi dolare, ni ja nisam ranije), dakle ne bih to nazvao bug-om (ili je možda masovni bug:))
Znači vidi se da je cena 17,36 USD. Tu se vidi da sam kupio 16,39 USD i onih 0,97 USD koje sam kupio ranije – na računu tačno 17,36 USD i moguće je izvršiti kupovinu, nema potrebe ni centa više! Opet kažem zbog toga sam se i javio na ovu temu, i ako postoji neki bug onda je on kod alfaunits a ne nas ostalih. Bar nas koji imamo i štedni račun, jer opet kažem možda alfaunits nema štedni račun, ili nešto treće... već sam više puta napisao da sam i ja imao potpuno nerazjašnjenu misteriju pre desetak godina kod intese. Kao što sam na početku rekao, ovo je i owim tvrdio, ima EUR tačno koliko košta proizvod... dakle ima nas jako puno (zapravo jedina osoba kod koje nije tako a da sam ja čuo je alfaunits). Tu je i proknjiženje te transakcije, 17,32 USD. Dakle od ove tri, samo sam kod jedne platio 2 din više, a kod ostalih i manje. Nije tačno u cent, direktno u USD, kako sam ja olako i nesmotreno napisao, ali je skoro tako... daleko, daleko povoljnije nego ranije, zato sam tako i napisao. Znači pogrešio sam što se tiče knjiženja i izvinjavam se zbog toga – ali kao što sam već napisao javio sam se zbog rezervacije a ne knjiženja.
 
004.jpg005.jpg006.jpg

Evo i ostatak slika koje nisu mogle u prethodni post

Nadam se da je sada jasnije! Potpuno sam svestan da nisu za sve ista pravila (opet kažem, pročitajte moje iskustvo kod intese – pa mi nikada nije palo na pamet da govorim kako je to pravilo, kao što rekoh kod mojih kolega je drugačije). Ali ponavljam, ovo o čemu pišem nije samo kod mene! I kažem, opet, neka svako proba i vidi kako će mu biti, stvari se menjaju svakako i za mene već sutra može biti drugačije. Ja jesam pogrešio u više stvari i to je još jedan razlog mog ponovnog javljanja ovde, da ispravim to! A svako može da misli šta god želi, da je bug, neistina... ali nemojmo preterivati. A što se mene tiče, meni ne trebaju nikakvi dokazi da kod nekog ne prolazi, svašta sam video i verujem. Ponavljam, ako alfaunits kaže da mu za kupovinu od 10,23 EUR sa telenor bank mastercard treba veća suma od toga, ja mu verujem! I tada je moje mišljenje da je kod njega u pitanju bug...

Još jednom ponavljam, pogrešio sam i mogu pogrešiti nije isključeno... ali sigurno ne lažem, tj. ne obmanjujem nikoga svesno i namerno!
Takođe nikoga ne ubeđujem da je nešto pravilo (na kraju, mnoga pravila stoje dugo godina recimo u saobraćaju pa se posle više decenija a ne godina promene)!
Kažem opet, neka svako proba i odabere šta mu odgovara!

Pozdrav svima koji su pročitali:),
I veliki pozdrav za alfaunits (čak i ako nije pročitao):)
 
@Jeremy

Nemoj kupovati USD $ u telenor banci i placati sa njima ako ne zelis da bacas novac!

Mozda ti jesi to platio tacno u cent ali su ti oni uzeli vise od tih 17,36$.

Zvanican odgovor iz TB

"Poštovani,

Do minusnog stanja na računu je došlo upravo zbog kursne razlike, tj. zbog duple konverzije valuta.

Ono što treba da znate je da je referentna valuta Mastercard platnih kartica evro, tako da svako plaćanje u inostranoj valuti mora prvo proći kroz tu valutu. U ovom konkretnom slučaju, pošto ste imali dolare na računu, došlo je prvo do promene USD u EUR po kursu Mastercarda, pa zatim iz EUR u USD po kursu banke.

Prva promena se dogodila iz već navedenog razloga, a do druge promene je došlo jer je originalna valuta transakcije dolar.

Shodno tome, preporuka za Vas je da prilikom kartičnih plaćanja u stranoj valuti na računu imate EUR, kako biste izbegli dodatnu konverziju po višem, nepovoljnijem kursu.

Za dodatna pitanja budite slobodni da nam se obratite.

Srdačan pozdrav"
 
Nisi dobro pročitao, nisu mi skinuli 17,36 već 17,32 USD:)
Pogledaj screenshotove od početka, i to je to!
Jedino su mi uzeli više zbog kursa po kom sam kupio USD (možda je malo lošiji nego u menjačnici)

Da, rekao sam, ta konverzija o kojoj govoriš se vrši ali je mnogo povoljnija nego kod visa kartice. I kao što sam rekao nekad bude plus (kao sada, i u poslednje vreme generalno), a nekad minus (kao kod tebe, pa su ti ovo odgovorili) verovatno nikad tačno u 0.
Već sam to napisao.
Ali svejedno, da li sam u plusu ili minusu, cifra je jako mala.
I već sam rekao, ako plaćam nešto u dolarima sa evrima, kad na kraju preračunam u dinare ispadne više (plaćao sam tako)



Inače, drugar kad je bio u USA mi je rekao da ako ikada budem putovao tamo obavezno kupim dolare u evropi, jer je tamo kurs nenormalan (lupam recimo 2 eur 1 usd - u svakom slučaju smešno loš za eur)

Izvini što pitam team1, ali nešto razmišljam, kako misliš da su mogli da mi uzmu više od 17,36?
Mogu uzeti samo na dva načina:
1. kada ih kupujem stave neki nenormalan kurs (to bi svakako primetio)
2. kada prođe knjiženje odem u minus (kao što zaključujem na osnovu ovog odgovora telenora da se tebi desilo)

Ništa se od ovoga nije desilo, pa mi nije najjasnije?
 
Poslednja izmena:
Izvini nisam bas isao u detalje.

Jedino sam hteo da te upozorim u koliko budes nesto kupovao za veci novac. Onda je ova razlika osetnija, pogotovo ako dolar oslabi prema evru e onda nastaje problem koji sam imao.

Dodatak>

Iz tvog posta #2 (kada prođe knjiženje odem u minus)

Kao sto sam ti rekao na sitno ne primetis jer je upravo sitno, ali kad se iznos poveca malo te zaboli jer u principu nije smela da se desi dvostruka konverzija, no to su lepo sakrili.

A da si u pravu sto se tice rezervacija jesi. Samo kod njih nema potreba za vise sredstava od onog iznosa koji kupujes.
 
Poslednja izmena:
Za veće igrače, i veći novac važe druga pravila:)
A naravno, u pravu si 100%, treba biti oprezan, kod većeg novca su i veće sume od iste provizije! Zato sam ja ranije i napominjao da su mi velika većina transakcija ispod 15-20 USD pa mi nije toliko ni bitno.
Kao što rekoh, u početku sam uvek plaćao u evrima, pa i sada kad god mogu izaberem evre (što i drugima savetujem), ali kad baš moram u dolarima onda ih kupim, jer je manja razlika. Opet kažem, neka svako proba, i ja sam probao:)
A ovo da sam u plusu je baš ludilo, tj. to i govorim, imam nenormalnu sreću sa kursem a ne neki bug, jer toga se ni ja ne sećam od ranije... ali poenta je da je mala razlika svejedno.
 
Mogao je reći da iznosim "neistinite tvrdnje", neistinu čovek kaže iz neznanja, dok "lažnom tvrdnjom" neko (u ovom slučaju ja) želi svesno da obmane i prevari! Zato pišem ovaj post iako sam rekao da neću više ništa dokazivati. Ipak osećam neku obavezu da branim svoj obraz, mada verujem da alfaunits nije imao nameru da me vređa (svi mi izgovorimo nešto ne odmerivši prethodno), verujem da je sve ispalo iz nesporazuma i nimalo se ne ljutim na alfaunits!
Bez ljutnje, takodje. Nemam nista protiv da se dokaze da nisam u pravu, ali zelim konkretne dokaze, a ne tvrdnje kada su stvari za koje imam prilicno iskustva.
A veci problem je sto meni onda dodju PMovi od ljudi "Pa kako nece, vidi Jeremy kaze moze???"..... znaci nikako da vas cimaju, nego mene na PM :D
Za to vec nemam vremena :)




Dakle dopuna ranijih screenshotova od 2 kupovine 7,99 USD i 12,03 USD. Jedna je naplaćena 7,94 USD (opet ne bih rekao da je bug u pitanju, verovatno telenor i mastercard kursevi, različiti dani, oscilacije USD-EUR).
Ovo jeste bug, jer su probali jos neki i nije prolazilo, bilo je duple konverzije (USD->RSD->EUR). I zvanicno ovo ne sme da radi tako, ali.... Telenor banka ;)

Na žalost, puno je transakcija tog dana, probao sam sve da ih uhvatim, no vidi se da je samo jedna ka PLUGPLAYER. A druga je naplaćena 12,03 USD i 2 RSD što se vidi u ovom screenshotu (mislim da je to ono na šta mi je alfaunits skretao pažnju ali nisam primetio). Obe su rezervisane u cent, što naravno ne mogu dokazati.
Ne sumnjam da se rezervise u cent tacno, ako imas dolare, to sam vec i sam video. Ali krajnja transakcija da se knjizi kroz dolare direktno vec prvi put vidim.
Na ovoj prvoj slici, sta je onih 7.93EUR, sto si pocrneo opis? Tvoje ime ili nesto drugo? Ne pise da je prenos u pitanju, pa zato pitam. I sta je ovih 2 dinara ispod 7.92USD?

Pošto je cela priča započela oko rezervacije u cent a ne naplate – kako alfaunits sve vreme forsira zbog moje nesmotrene i pogrešne izjave, evo nove kupovine sa screenshotom rezervacije!
Da se razumemo, to su dve odvojene stvari. Mozda nekome prodje nesto bez dodatne rezervacije, i kada ima tacno u cent, ali da li je to bug Telenor Banke, da li to radi jer imate u sustini dozvoljeni/nedozvoljeni minus, ne znam. Ali rezervacije u cent ne smeju da se rade za van zemlje, jer ne zna se koliko ce na kraju to kostati. Da li se rezervise vise (kao sto je Intesa radila, do skora izgleda), ili postoji neki minimum koji mora biti na racunu (kao Raiffeisen i AIK), ili da mora imati mogucnost da se sa racuna uzme (dozvoljeni/nedozvoljeni minus), nebitno je.
Dovoljno je da nekome jednom od 100 ne radi, da se pokaze da se mora imati nesto vise, za svaki slucaj. Mozda prodje i bez toga dovoljno cesto - ali onda bukvalno meni pravite problem, jer ce me taj izuzetak kome ne prodje pitati na PM sto ne prodje ;)
A mrzi ga/je da cita FAQ u ovoj temi.
FYI, jesi u pravu da kod TB moze da se ima tacno u cent.

E, sad, za ovu transakciju od 17.36USD.
Prvo: hvala za screenshotove, i +rep sto si slikao i pre kupovine (vidi se koliko si imao).
Second: Prebaci 500din sada na taj racun, pa javi sutra da li ima promena sem nje?
Koliko te je kostalo 17.36USD? Ovo je najbitnije. Jer kurs evra je 0.5RSD od trzisnog, dok je kurs dolara kod TB 1.1RSD od trzisnog. Dakle i da si izgubio 0.001din/usd na MC kursu, opet si gubio 0.6RSD/USD na USD kursu.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje u vezi koriscenja debitne Visa Elektron kartice raiffeisen banke, ona je povezana sa deviznim racunim, i kad koristim u inostranstu (pos terminal) kad nesto plati u tu cenu se odma obracuna 1% njihove provizije i to je to, ili ko BI jos rezervise 3-4% vise od transakcije? I da li BI to sto vise rezerbise radi samo za elektron ili i za Inspaer?
 
...problem je sto meni onda dodju PMovi od ljudi "Pa kako nece, vidi Jeremy kaze moze???"..... znaci nikako da vas cimaju, nego mene na PM :D...

...onda bukvalno meni pravite problem, jer ce me taj izuzetak kome ne prodje pitati na PM sto ne prodje ;)

Zaista ne znam odakle ovoliki nesporazum među nama, zvezde nam nisu naklonjene očigledno:)
Vidim da nekoliko puta do sada naglašavaš da ti mi pravimo problem, tj. neće nas da cimaju već tebe na PM. A ja nekoliko puta isto tako naglasio (i boldovao kao i ti) da ja ne tvrdim da je to tako pravilo, već je to moje iskustvo, a ko želi neka proba pa vidi kako će mu biti!
No, stvarno mi nije jasno, pa ako ti neko na PM pošalje "Pa kako neće, vidi Jeremy kaže da može?". Lepo mu odgovoriš, pa pitaj njega kako može, ja nigde nisam napisao da tako može! Ili još bolje, reci mu ne pričaj gluposti, moj drugar Jeremy kaže: "Ovako radi kod mene, za ostale ne znam, neka probaju, a ja apsolutno ne garantujem da će bilo kome raditi!", slobodno citiraj. Imam osećaj kao da misliš da ti namerno kontriram i pravim probleme, a stvarno nije tako!



Ali krajnja transakcija da se knjizi kroz dolare direktno vec prvi put vidim.
Na ovoj prvoj slici, sta je onih 7.93EUR, sto si pocrneo opis? Tvoje ime ili nesto drugo? Ne pise da je prenos u pitanju, pa zato pitam. I sta je ovih 2 dinara ispod 7.92USD?
Ne razumem, pa ja sam upravo i hteo da pokažem da si ti u pravu i da se krajnja transakcija ne knjiži kroz dolare! Valjda bi u tom slučaju bilo tačno 12,03 USD (a ovde ima i 2 din, pretpostavljam zafalilo zbog kursne razlike). U drugom slučaju 7,94 USD (manje od 7,99 USD - opet lutrija sa razlikom u kursu). Onih 7,93 EUR sam pretpostavljam kupio za nešto drugo (pa sigurno nema veze sa 7,99 USD), a i 2 din sam pretpostavljam takođe prebacio sa štednog. U svakom slučaju se vidi i za jedno i za drugo zelena strelica na dole, novac je legao na račun. Da je otišao, bila bi crvena strelica na gore, a i pisalo bi plugplayer (kao što je slučaj sa onih 2 dinara koje su otišle za drugu transakciju). Inače je moje ime pored oba iznosa, transakcija sa štednog na tekući - u svakom slučaju, obe su dolazne transakcije




....postoji neki minimum koji mora biti na racunu (kao Raiffeisen i AIK), ili da mora imati mogucnost da se sa racuna uzme (dozvoljeni/nedozvoljeni minus), nebitno je

S tim u vezi bi napomenuo opet, ja imam i štedni račun. Možda i to ima veze (kao što sam već napominjao).

Ovde i diskutujemo o najpovoljnijem načinu kupovine preko neta (u inostrastvu, pa samim tim i u devizama)
Na primer, ako nešto košta 17,36 USD, a mi imamo dinare naravno, šta je najpovoljnija varijanta? Odemo u najbližu menjačnicu (kao što sam već rekao, veća lova druga pravila, ako je u pitanju 1700 USD onda ćemo već obići više menjačnica u potrazi za povoljnijim kursem). Dakle kupimo u menjačnici 17,36 USD i platimo! Ali avaj, to nije moguće, niti možemo u menjačnici kupiti tačno 17,36 USD niti možemo direktno njima platiti.

Pa evo šta ja radim, opet napominjem šta ja radim - čak i da neko uradi isto ovako ne garantujem da će kod njega funkcionisati (čak šta više ne mogu ni sebi garantovati da će sutra kod mene funkionisati) - citiraj ovo alfaunits ako te neko maltretira na PM:)

Dakle, ja prebacim sa mog računa (druga banka) na račun u telenor banci recimo 2000 din. Onda odmah, sa tekućeg prebacim na štedni (znači da opet napomenem, imam i tekući i štedni u telenor banci). Zatim sa štednog kupim tačno 17,36 USD i prebacim na tekući. Tada obavim plaćanje, rezervisano tačno 17,36 USD ni centa više. Ovde opet napominjem da imam i štedni račun i na njemu je ostalo novca od onih 2000 din, možda je zato moguća rezervacija tačno u cent. Nakon nekoliko dana plaćanje se proknjiži i meni ili ostane kusur (kao u ovom slučaju kada sam platio 17,36 USD, ostalo mi 4 centa), ili odem u takođe mali minus. Opet da napomenem, kao što kažu u telenoru, master card je u evrima i sve transakcije idu preko evra. Ali ja sam plaćao u evrima kada je iznos u USD, i povoljnije mi je kada kupim USD i platim njima - ne tvrdim da je to pravilo - probajte pa vidite kako će vama raditi!



Prebaci 500din sada na taj racun, pa javi sutra da li ima promena sem nje?
Trenutno nemam na štednom 500, evo prebacio sam 100 din. Ako baš želiš spolja da prebacim, mogu ovih dana... ali ne znam šta tačno želiš da vidiš? Da je bilo još neke transakcije pisalo bi...
100.jpg
ovde se opet vidi da sam 16. marta kupio 16,39 USD (na jednom od prethodnih screenshotova se vidi da sam već imao 0,97 USD - što je ukupno 17,36 USD). Cena je bila 17,36 USD (tolika je bila rezervacija), proknjiženo 19. marta (crvena strelica na gore - izlaz sa računa, piše gearbest, da je još nešto skinuto ka gearbest pisalo bi) 17,32 USD. Danas 21. marta, prebacio sa štednog 100 din, i to je ulaz na račun (zelena na dole) - drugih transakcija nema. Na računu trenutno 100 RSD i 0,04 USD kao što se vidi!

Koliko te je kostalo 17.36USD? Ovo je najbitnije. Jer kurs evra je 0.5RSD od trzisnog, dok je kurs dolara kod TB 1.1RSD od trzisnog. Dakle i da si izgubio 0.001din/usd na MC kursu, opet si gubio 0.6RSD/USD na USD kursu.

Možda je to tebi najbitnije - i ja to cenim i ispoštovaću te:). Ali ja sam ti već rekao da si u pravu, konverzije se vrše i sve je to lutrija sa kursem, ali ta razlika u kursu je ipak povoljnija MENI ovako kako ja sada radim, a ne kako sam radio u raiffeisenu sa visa karticom - to je ono što je meni najbitnije:)
Dakle 11. marta sam kupio 0,97 USD za 94,48 dinara, a 16. marta 16,39 USD za 1594,75 dinara. Koliki je tačno kurs bio u menjačnici tada pojma nemam. Ali evo danas sam gledao u menjačnici je 97 din, a u telenor banci 98 din.

Uvek kod veće sume paziti - opet napominjem. U stvari da se ogradim, paziti i kod manje sume - ma ne slušajte me, ko želi neka proba na svoju odgovornost! Ne žalite se posle ni meni a kamoli alfaunits!:)
 
Jeste bolje nego u RF, ali je pitanje da li je isplativije od EUR kupovine u TB.
Probacu bas sitnije sume na Aliju...

EDIT: Najavljeno uvodjenje 1% provizije za ino placanja Telenor MCom za Starter. Ako bude vazilo i za onlone placanja, sto tesko da nece, vise nema smisla sem za sitne pptrosace.
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko iskustva sa ovim? Pokušam da kupim temu na Samsung theme store i već danima dobijam ovu grešku, a sve je uredno i imam para na računu....
03abe3c81ff48b365c05a3352404a0c7.jpg


Sent from my S9+
 
Imao sam veoma slican problem. Otisao sam do Banke i rekao u cemu je problem. Ne znam sta su tacno radili sa karticom ali mi je receno da kroz pola sata probam ponovo. I uspelo je

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Sad videh ovo za Telenor 1% provizije sto rece alfa..kakav bedak, jos mi ni kartica nije stigla (20 dana cekam vec) a oni proviziju tek tako od juna ima da naplacuju.

Koje su alternative, otvorio sam u Erste-u (isto cekam da stigne kartica) i razmisljam se u SoGe, koliko sam video Fluo u SoGe (studentski) daje mastercard, ebanking, mbanking, i sva placanja su besplatna preko app-a i onlinea, znaci nema provizija uopste koliko sam skapirao, a ni onih 1% provizija na online placanje u SoGe. Za Erste cini mi se da isto nema na standardnom obicnom deviznom ta provizija za online kupovine/ino-kupovine.

Takodje imam i u unikreditu racun, ali ne mogu da nadjem u cenovniku da li i oni naplacuju tih famoznih 1% na ino-transakcije, cak i online, a i generalno su mi ocajni po pitanju kursa, a ekspoziture uvek u raspadu, gore nego po Intesi.

Koju od ovih 4 da koristim pa sad za online transakcije, cesto trosim i po 400-500e mesecno (rodbina, ja, ebay, amazon, ali, komsije traze jer "znam ja sve oko toga", online placanja digitalnog sadrzaja, itd) pa nije malo 4-5e da se poklanja banci svakog meseca za tu proviziju.

Najprimamljivija mi deluje ova SoGe Fluo racun varijanta, sve bukvalno imaju, jos neki call centar (Vocalia kako zovu uslugu) koja do 10 uvece radi, jedino po reviewovima vidim da je app krs, ali ionako sve od desktopa radim mahom.
 
Ja sam takodje u Soge i imam sve preporuke za njih. Takodje imam taj fluo studentski racun,kako vec. I veruj mi do sada nisam imao nikakav problem sto se njih tice. Mesecno oko 500e odradim u transakcijama i nije mi naplacen porez za ni jednu uplatu na racun.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Pa da, to mi se cini kao najbolji izbor, malo mi je glupo da imam u 4-5 banaka otvoren racun, ko ce sve to da drzi u novcaniku, mada u krajnjem slucaju je sve sto mi treba na telefonu.
 
SoGe ima proviziju za non-EUR placanja:
VIII.1.1.2. Transakcije u inostranstvu*
VIII.1.1.2.1
Plaćanje roba i usluga: Bez naknade
VIII.1.1.2.5
Troškovi konverzije za transakcije gde izvorna valuta nije EUR za Visa kartice: 1%


AIK, Intesa, UniCredit i NEKE (ne sve) KomBank kartice nemaju provizije za ino placanja. Sve ostale banke sada imaju neki vid naknade za kartice i ino-placanja. MTS nema, ali ce uskoro se naplacivati racun, pa efektivno ima.
 
Pa naplaćuju održavanje računa i sve ove druge koje si naveo.
 
Ne ;)
AIK FLEXI MC je besplatan skroz.
Intesa Visa Electron je besplatna skroz.
U KB ima isto neka besplatna kartica, smao ne znam koja.
Za UniCredit nisam siguran da li i dalje ima, bilo je.
 
za prve 2 ok, al se gubi vreme u poslovnici, nije fleksibilno, mora da se nosi keš, kb nema, unicredit nema.
 
Zašto mora da se nosi keš??

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Cekaj, za SoGe znaci efektivno da ako hocu na ebayu da kupim nesto od 25USD (ili 28.69 AUD, koje kinezi stavljaju i previse cesto), i stavim bill me in seller's currency jelte, da me PP ne dere sa njihovim konverzijama, meni ce SoGe to konvertovati po njihovom nekom kursu, i nakaciti 1% jos?

Eventualno da dam da me PP dere sa njihovom konverzijom, pa u eur da mi skida, ali mi dodje na isto.
Evo sad gledam i ono na Telenor banka threadu, 1.5% na refunde provizija, jer se knjize kao priliv (bar su tako meni u Intesi), kakvi bolidi, majko moja. Bas sam nasao kad cu u Telenor da idem...

Da pitam jos nesto kad sam vec tu:

Znas li mozda Erste kako stoji sa % za ino-placanja? Ima li ih?
Da li neko sem ProCredit, Telenor, Rajfajzen i Kombank prima EUR da se uplati na bankomatu?
I u KB kako ide otvaranje sa Start studentskim racunom, vidim samo dinarski se pominje i neka visa one&only debitna, nesto ne vidim za devizni racun, u cenovniku pise da je bez troskova odrzavanje, ali ne vidim naknade za izdavanje kartice, itd. Pretpostavljam da ako je Visa moze i withdraw? Samo oni i Intesa daju Vise koliko vidim besplatno.
 
Nazad
Vrh Dno