Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Intesina Visa Electron ili Internet (po meni zgodnija Electron, ali uz Internet odmah dobijas 2 racuna da odvajas novac), ako ti je bitno da bude Visa (za povlacenje sa PayPala i slicno).
MTS ili Telenor Banka MasterCard ako ti je nebitna viza. Jeste da kostaju 500 din da se izdaju, ali je to na 4 godine, i imas najbolji moguci kurs kada drzis evre na racunu. uz TB MC mozes i da uplacujes na bankomatima, i taj komfor je pravi komfor kada treba sitno da uplacujes samo za online placanja ponekad.
Hvala tebreks. Cini mi se da je Telenor MC najbolja opcija.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Sad uzimaju u Intesi 800 din. kao naknadu za izradu kartice a do skoro bilo mufte. :)
 
Sad uzimaju u Intesi 800 din. kao naknadu za izradu kartice a do skoro bilo mufte. :)
Da 800din ...to je kartica samo za placanje???Internet...
A ima ona druga koje je dvosmerna i za placanje a i za podizanje ....i ona je besplatna u HIT intesa ...paketu....
Nadam se da ne gresim...

Послато са Lenovo PB1-770M уз помоћ Тапатока
 
Resio sam problem,zvao call centar i operater mi ljubazno odgovori da je problem samo limit i da to resim u poslovnici ps.Odem ja juce srecom nije bila guzva i ljubazno osoblje mi resi problem,sad je limit iznos na racunu.Problem je sto ove kartice vaze godinu dana pa se stalno menjaju i brojevi i pinovi a kad ih daju stave limit po defaultu 5000 dinara i niko te ne pita oces li veci limit.Znaci isti problem kao i pre godinu dana:https://forum.benchmark.rs/showthre...Q-u-1-postu)&p=4960849&highlight=#post4960849
U postanskoj mi je tekuci racun,zato sam kod njih i uzeo karticu,koristim mobibank aplikaciju ps.Znaci nakacim se na gsm net ili wi-fi i prebacujem pare koliko cu da podignem na bankomatu ili da platim na kasi.Verujem da i u drugim bankama nije bolje sto se tice ovih stvari da moras da im ides na noge i cekas u redu, slozice te se ipak je ovo Srbija.Kad nebi bilo ovog zezanja sa limitom i menjanja kartice svake godine bilo bi perfektno.Mozda sam opet nekom pomogao.Pozdrav.
I da... prosla mi je kupovina na Aliexpresu.
 
Poslednja izmena:
Sad uzimaju u Intesi 800 din. kao naknadu za izradu kartice a do skoro bilo mufte. :)

Samo Visa Internet. Electron se ne placa. Inspire ide uz racun, ali se racun placa.
Ubacice Weasel predlog kartica u FAQ kad vidi PM sto sam poslao.
 
Resio sam problem,zvao call centar i operater mi ljubazno odgovori da je problem samo limit
Значи да је било оно за шта ниси вјеровао да ће бити,лимит.:)Мало је за картицу година дана,али шта ћеш.
 
Ovo za PŠ znam da mi rekoše da bi mogao da imam karticu za plaćanje na aliju depozit je 20 ili 25 evra ne sećam se.... jer sam samo rekao doviđenja.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Gde mogu da vidim MasterCard kurs i da li Telenor banka zaracunava neku proviziju ???

Koliki je MC kurs za € bio 17.01.2018 ???
 
https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html
Ne ide to bas tako uvek... kod Telenora mislim da se poklapa jedan od datuma (dtum transakcije ili datum knjizenja, ali nije uvek isti).

Uzjedno, kurs se gleda po US vremenu, tako da se desi da ima po dan razlike naspram naseg vremena. Moras pogledati 4 datuma, i nema garancije koji je primenjen.


Kod Intese je jos gore, uglavnom ne mogu naci nijedan datum da se poklapa kurs, nego je nesto izmedju kursa dva datuma. POnekad i u moju korist:)

Sve su to sitne razlike!
 
@alfaunits

Da li postoji bitna razlika 16,17 i 18 januar ?
I da li je kurs oko 119 ili preko 120RSD za € ?
 
Nema kursa za dinare, ako je nasa multi-currency kartica, kao sto su Intesine, MTS i Telenor.
Ako si imao dinare, po 2000000-ti put, prvo se konvertuju u EUR po bankinom kursu.
 
Pitanje u vezi payoneer kartice, platio sam danas rucak sa njom,izaslo je 4000 dinara a sa racuna je skinuto 50$ sto je previse. Kurs izadje 80 dinara po dolaru. U cemu je ovde fora,da li je banka preko koje su naplatili dala tako jadan kurs ili je nesto drugo u pitanju?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Tek je rezervacija.... sto pise u FAQ :) Tek kada se proknjizi ces znati kurs.

Ono sto je sigurno je da kod Payoneer-a ce kurs biti ispod 92, jer je ili konverzija (poreko kursa MC ide 3.x%) ili ide provizija za cross-border transakcije (u istom procentu).
A moguce je i da su kod nas poceli da "garantuju" kurs a nisi primetio, u kom slucaju - nagrabusao si i moze biti 85din/USD kurs.
 
U sustini ne isplati mi se izgleda nista da placam payoneer karticom

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
@alfaunits

Definitivno je dzabe ispisano 380+ stranica , a nisu napisani konkretna pravila po kojima se vrsi obracun...

A pravila postoje i primenjuju se.....
 
Za rezervaciju stoji u FAQ u prvom postu (sto pise u naslovu).
Sam Payoneer ima svoju temu, zato za njega nema ovih dodatnih informacija.

Mogao bi dodati ovo za biranje valute na POS/ATM terminalu, postaje sve cesce vani.

Sto se isplativosti Payoneer-om tice, pa i podizanje na bankomatu se naplacuje isto + 3$ (ili koliko vec) za svako podizanje.... jedino da podignes sve sto mozes na Telenor/Addiko bankomatu (posto moze 198.000/150.000 po podizanju pa ti 3$ dodje mizerno).

Ali po pitanju isplativosti POS naspram ATM-a ili nekog drugog nacina dodje ti isto za Payoneer - oni ce ti naplatiti >3% da koristis svoj novac :)
 
Poslednja izmena:
FYI, korisnicima Sberbank platnih kartica do kraja februara banka nudi 5% cashback na kupovine VANI i na placanja turstickih usluga u zemlji (avio karte i smestaj):
https://www.sberbank.rs/stanovnistvo/platne_kartice/specijalne-ponude

Nisam ranije video, jer ne pratim Sber ponudu, inace bi odavno postavio :( Ali Sber ume da produzi ovakve ponude za kartice.
Da znam da jednom godisnje imaju ovakvu akciju, dobili bi novog korisnika ;)
 
Platio sam racun za kablovsku tv, greskom za mart umesto za februar, da li nekako mogu da "storniram" taj racun u banci? posto zelim da prestanem da koristim tu uslugu od sl.meseca
 
Nema kursa za dinare, ako je nasa multi-currency kartica, kao sto su Intesine, MTS i Telenor.
Ako si imao dinare, po 2000000-ti put, prvo se konvertuju u EUR po bankinom kursu.

Ne zelim da te demantujem, ali da uputim tebe i sve ostale posto mi je predobro poznata ova materija. Ovo sto pisem vazi samo za kupovinu (odlive po racunu) pod pretpostavkom da banka nema povlascene ugovore sa karticarskim asocijacijama.

Kada upit sa inostranih sajtova stize do banke, sama karticarska asocijacija (MC ili Visa) po svom kursu na dan transakcije vrsi konverziju u EUR. Cak i kada je upit u RSD (kao sto po defaultu radi paypal za nase kartice) MC ili VIsa ce konvertovati u EUR valutu. Sada je pitanje sta je dalje najpovoljnije klijentu. Najpovoljnije je da je kartica kojom se vrsi transakcija vezana za EUR racun (ili multivalutni racun) i da klijent deponuje sredstva u EUR valuti na taj racun u visini iznosa transakcije + 10%. U tom slucaju banka nece obracunati nikakvu dalju konverziju vec ce povuci sa EUR racuna konvertovan iznos od strane MC ili Vise.

U losijem scenariu, ako je kartica samo vezana za RSD (ili ima samo dinare na racunu), tada ce banka izvrsiti konverziju (drugu po redu) u smeru EUR->RSD po prodajnom kursu na dan knjizenja.
Najnepovoljniji scenario: kartica je vezana samo za USD racun i transakcija je u USD. Klijent trpi sledece konverzije: USD->EUR, EUR->RSD, RSD->USD.

Za klijenta je najpovoljnije da trazi da originalna valuta transakcije bude EUR, da je kartica vezana za taj racun i da ima sredstava. U tom scenariu klijent nema nikakvih konverzija.

*Potrebno je proveriti limit koji postoji na kartici za POS
**Potrebno je proveriti koji su vezani racuni
***Potrebno je proveriti stanje po svim racunima za koje je vezana kartica
****Potrebno je proveriti da li asocijacija naplacuje odredjeni fee. Npr kod pojedinih banaka Visa naplacuje 2% po transakciji kada radi konverziju van evro zone.
 
Ne zelim da te demantujem
Da nisi barem rekao skoro sve netacno, pa ajde... ajmo od pocetka :)

Kada upit sa inostranih sajtova stize do banke, sama karticarska asocijacija (MC ili Visa) po svom kursu na dan transakcije vrsi konverziju u EUR. Cak i kada je upit u RSD (kao sto po defaultu radi paypal za nase kartice) MC ili VIsa ce konvertovati u EUR valutu.
Postoji i dinar kao valuta u MC/Visa/Amex listi, i ja sam imao pitanje da li zelim platiti u RSD, birao sam jednom fore radi (u Becu) i TACNO u dinar (tj. paru( je naplaceno u DINARIMA sa Intesine MC kartice (sa RSD dela, tacno koliko je POS prikazao).

U losijem scenariu, ako je kartica samo vezana za RSD (ili ima samo dinare na racunu), tada ce banka izvrsiti konverziju (drugu po redu) u smeru EUR->RSD po prodajnom kursu na dan knjizenja.
Ovo.... nije ni formulisano kako treba da bi bilo tacno/netacno :)
Ako je placanje u dinarima (i van zemlje moguce dakle), povuci ce dinare, sve nase banke, OSIM ProCredit i Sberbank, koje ce dodati foreign TX fee (ovo NIJE currency conversion fee, vec je fee za placanje van zemlje BILO KOG tipa, izbegavajte 100%).
Ako je placanje van zemlje, a kartica je vezana za dinare, banke ce dodati svoj FIXNI fee i koristiti MC/Visa kurs.

Najnepovoljniji scenario: kartica je vezana samo za USD racun i transakcija je u USD. Klijent trpi sledece konverzije: USD->EUR, EUR->RSD, RSD->USD.
Ti to verujes bSecurity-u kada je skroz offtopic pomenuo to u PayPal temi? Ne postoje takve kartice kod nas. i redosled ne bi imao smisla kada imas kartica koja IMA samo USD (ali ne moze biti VEZANA samo za USD).

Za klijenta je najpovoljnije da trazi da originalna valuta transakcije bude EUR, da je kartica vezana za taj racun i da ima sredstava. U tom scenariu klijent nema nikakvih konverzija.
A sta kada nije u evrozoni????
 
Poslednja izmena:
Ne može biti vezana samo za $ ali možeš imati samo $ na računu. Možda je mislio na taj slučaj [emoji3][emoji41]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Iz izvoda za MasterCard Revolving u RF:
Kod:
* Za sve transakcije u inostranstvu izvršene Visa odnosno MasterCard kreditnim karticama, kod kojih se originalna valuta
transakcije razlikuje od referentne valute (EUR), konverzija se vrši prema kursu kompanije Visa odnosno MasterCard. Kod optlate
transakcije na rate Datum valute figurira samo kod prve rate.
** Pri konverziji iznosa transakcije u referentnoj valuti u [B]valutu zaduženja (RSD), Banka primenjuje prodajni kurs Raiffeisen banke a.d[/B].

Dakle, nije kao sto stoji u tarifniku, vec primenjuju svoj kurs. Mada je on ~2% od srednjeg, koliko i stoji u tarifniku :)

Nemam MC u RF, greskom mi je stigao tudji izvod ;) Da li greskom ljudi toliko daju moj mail ([email protected]) ili toliko radnika greskom ukuca @gmail.com umesto @nesto.com, ne znam, ali toliko stvari sam primio koje ne bi smele tako slucajno da se posalju na pogresan mail, da mi dodje da prijavljume SPAM :)
 
Poslednja izmena:
I mojoj ženi stiže svašta, izvodi iz banaka, opomene da vrati knjige u biblioteku, rajder liste za gostovanje muzičkih grupa... :)
Svi oni zaboravljaju da imaju neki broj posle imena i prezimena.
 
Sta mislite o Visa Electron iz Bance.Intese za withdraw novca?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Da pitam - koje su kartice "najjeftinije" za kupovinu online, tj. cuo sam da Rajfajzen neku *****nu proviziju za kupovinu preko interneta (koje tretiraju kao inostranstvo ili sta vec) naplacuju, tako da njih sigurno zaobilazim.

Do sada sam koristio Intesinu Visu Electron i Internet, ok su, nego menjam banku, pa me zanima Erste i Unikredit (mastercardovi su iz obe), znaci zanima me da li ce ako nesto kosta 1eur naplatiti 1.11, 1.03, 1.02 pa posle vratiti tih 2 centa kad se bude obracunalo, itd, znate vec kako to ide. (vidim pominje se sberbank i otp ili tako nesto da deru kao i rajfajzen sa nekim fantomskim provizijama)

U evrima su mi sve transakcije, necu otvarati partije za druge devize, znaci kupovina ebay aliexpress itd, retko kad amazon. Takodje i ono oko kurseva, posto su USD sve u pitanju, a samo cu EURe uplacivati, kod kojih banaka je najbolji kurs za te stvari, Intesa je bila korektna, ali nista posebno.
 
^ Za to što ti treba Telenor banka Start paket ili MTS banka.
 
Zadrzi te Vise u Intesi, nista te nece kostati. Nema bolje, ako ti bude i eithdrawal na kartice trebao.
Ako je samo placanje, Telenor Banka je kao stvorena za to, ako imas ATM njihov blizu.


BTW, izgleda da dodatna Visa Platinum nije free u KomBank, iako je uz depozit!:( Provericu sutra, ali koja bedara sto mi se onda vise isplati Raiffeusenu da platim 120e godisnje!
 
Nazad
Vrh Dno