Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Pozdrav ljudi !

Koju karticu preporucujete za internet kupovinu van nase zemlje? I sta je uopste potrebno da bi se imala takva kartica? Da li je potreban tekuci racun dinarski i devizni? Sta je sa ovim nasim bankama Postanska stedionica ili komercijalna banka?

Bio sam na vise sajtova nasih banaka i ne mogu da nadjem nigde konkretno sta mi je potrebno da bih imao i koristio karticu za kupovinu preko neta.
 
Mts banka, najbolji kurs za online placanje..

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Hvala.

Kako ne mogu da ponadjem na sajtu sta je potrebno za takvu karticu? Ne samo kod njih n ego kod svake banke..

Za karticu za kupovinu preko neta je l treba tekuci racun u dinarima, ili samo devizni? Da li treba neki depozit da se uplacuje?
Koliko kosta mesecno odrzavanje u MTS? Vidim u konmercijalnoj prepaid internet kartica nema mesecnog odrzavanja.

(pre 10 godina sam uzeo visa internet karticu u Rajfajzen banci i trazili su mi depozit 20 evra, pa kada sam zatvorio racun oni su mi vratili samo 10 evra depozit - LOPOVI).
 
Mobi banka - jer ne moras da se cimas do poslovnice ako zelis da uplatis novac. Samo odes do bankomata i gurnes devize u njega.
Ovo je pod uslovom da imas u svojoj okolini njihov bankomat.
 
@predoje


Kod MTS banke imas multivalutni racun.
Otvaranje racuna mozes obaviti u bilo kojoj MTS poslovnici.
Vodjenje racuna je prvih 6 meseci besplatno , nakon toga 100 dinara ako tokom
meseca ima prometa na racunu.
Izdavanje Master kartice je 500 dinara .
Ako nemas primanja koja lezu na racun , dopunu tj. uplatu na racun mozes obaviti besplatno
u svakoj posti.
Podizanje novca mozes obaviti na svim bankomatima ( bilo koje banke ) bez provizije.

Kurs za € je veoma povoljan ( 15-30 para razlike u odnosu na srednji kurs ) i kupujes ga
( € ) za sva placanja prema inostranstvu.
Zaduzenje i odliv uvek ide u € , a konverzija u ostale valute se vrsi prema Master Card kursu.


https://mtsbanka.rs/sr-Latn-RS/stanovnistvo/racunplus

https://mtsbanka.rs/Binary/281/Pregled-usluga-i-naknada-za-korisnika-platnih-usluga-Racun-Plus.pdf
 
Jasno. Pise da su u MTS banci dobijaju dve kartice odmah Mastercard i DinaCard debitne kartice.
Obe mogu da se koriste za kupovinu na stranim sajtovima? To nigde nisam nasao da pise...
U posti mogu da se uplacuju i devize na racun u MTS banci? Da li se placa tu provizija?

Ako bih nesto radio na internetu, kako bih mogao sa stranog sajta da sebi prebacim novac na moj racun na primer u MTS banci? Kolika bi se tu provizija naplacivala i troskovi?
 
Koliko Intesa sada rezervise sredstava za one kursne razlike i sl. prilikom kupovine preko njihove internet kartice?Jel se menjalo nesto?Ako se ne varam ranije je to bilo nesto sitno,tipa 2-3%, medjutim sada mi javlja da nemam dovoljno sredstava iako imam ~10% vise na racunu.
 
Meni je pre nekoliko meseci bilo bas nesto puno tipa 7, 8%. Nije bas bilo 10 ali sam se ipak iznenadio.
 
Jasno. Pise da su u MTS banci dobijaju dve kartice odmah Mastercard i DinaCard debitne kartice.
Obe mogu da se koriste za kupovinu na stranim sajtovima? To nigde nisam nasao da pise...
U posti mogu da se uplacuju i devize na racun u MTS banci? Da li se placa tu provizija?

Ako bih nesto radio na internetu, kako bih mogao sa stranog sajta da sebi prebacim novac na moj racun na primer u MTS banci? Kolika bi se tu provizija naplacivala i troskovi?

- Dina samo za domace, Master moze i za strane.
- U posti mozes samo da uplacujes dinare na svoj racun u mts Banci i to bez provizije (imas uputstvo kako da bude iz poste bez provizije, mora preko poziva na broj) ali zato u online menjacnici mozes posle da kupis evre po extra povoljnom kursu. Znaci bolji ne moze da bude. (12 para razlika u odnosu na srednji)
- Iz inostranstva mozes da primis novac u EUR i CHF. Mts Banka tu ne naplacuje proviziju ali moze da postoji provizija posrednicke banke ako onaj koji salje novac ne snosi sve troskove. Ta provizija je uglavnom fiksna i bude tipa oko 15-45 eur.
 
Mts banka je trenutno za online strana placanja jer je račun multivalutni, pa je kurs iz menjačnice važeći i za online placanja. Komercijalna ima najbolji kurs u online menjačnici ali on ne vazi za online plaćanja.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Zasto se Unicredit ugradjuje tacno 5% za refundacije? Razumem provizija za ino placanja, ali zasto provizija za refunde? Tretiraju ih kao uplate pa 2x2.5% ili tako neka prica? Evo situacije, uzeo wizzair karte pocetkom februara, skinuli 14482 umesto 14054 (u aplikaciji u opisu stoji 14054, ok racunam da me je wizz zez jer sam izabrao dinarsko placanje mada je i kartica dinarska, ispada da je njihov taj "POS terminal" kako ga oni zovu inkorporiran u UK pa su me tako zeznuli, iako ne bi smelo), dobijem refund pre 2 dana, i sta dobijem, 13771din, znaci razumem da mi ne vrate 14482, ali ni 14054, nego 300 manje? To je sve dinarska kartica u pitanju, master, studentski racun. Ok, nije problem, neka bude, ali zasto se i ovo desavalo kada sam drugu njihovu karticu (VISA Electron, koriscena fizicki po radnjama ali i online za ubereats dostavu hrane).

Par puta sam koristio u UK prethodnih par meseci vasu karticu i imao sam situacije da mi se refund koji je najobicniji reversal (danas kupim nesto, vec istog dana uvece ili sutradan mi prodavac prosledi refund). Uzmimo na primer transakciju od 6. marta 2020.03.04 UBER EATS 21.70eur skinuto, refund odradjen istog dana jer je greska prodavca bila, i vratilo mi se 20.62EUR? 1.08EUR nestalo a novac vracen istog dana? Molio bih za tacan clan ili deo cenovnika koji se odnosi na proviziju od 5% na refundacije. Razumem proviziju oko konverzije valute, ali zar nije logicno da se ISTI iznos vrati ISTOG dana po ISTOM kursu. Nije u pitanju uplata vec najobicniji transaction reversal. Ovo nije nesto sto se desava s vremena na vreme vec konzistentno a osecam da niste najbolje komunicirali sa mnom.

Znaci prodavac ne moze da primi moj order jer restoran ne radi ili se zatvorio za danas, dobijem najnormalnije povracaj sredstava (nije ni clearovana transakcija, vec samo rezervisana sredstva), i dobijem refund manji za evro. Znaci u GBP sam billovan, evri skinuti po *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*nom kursu ali nema veze, i posle mi se vraca evro manje iste veceri?

Podneo sam im zalbu za ovo da mi izdiktiraju tacno koji clan ovo regulise, definitivno ih vise necu koristiti.


Gledam ovaj tarifnik MTS banke gore sto je okacio kolega, da li neko moze da mi kaze pouzdano da ne kradu kao Unicredit na refundacijama ili kursu kada se placa preko bare u EUR/GBP/USD? Razumem za online placanja.
 
Poslednja izmena:
Sta se desava sa troskovima odrzavanja racuna ako nema kesa na racunu. Imam irsku aib debitnu i hocu sve da skinem, imam 170e pa cu probati kaskadno od 20 000 pa na dole dok ne prihvati.
 
Na wizz je povoljnije platiti u dinarima za letove iz Srbije, nego u eur.

Jeste da se cifra ne slaze, a mozda zbog duple konverzije iz RSD u EUR, pa opet u RSD... ali je svakako povoljnije nego da platis u eur na wizz app/sajtu.

20k neces moci da podignes, eventualno 19 ili 19.5 u najboljem slucaju
 
Ne skodi probati. Naravno. Najverovatnije da ce biti 18.5.
Jel zna neko ko ima domaci racun cije se odrzavanje naplacuje na kvartal ili mesecno sta se desava kada na racunu nema nista. Skinu kad stigne sledeca uplata ili sta. Aib banka nema ni imejl mnogo muke mi je zadala i drugih troskova. Bolje da ne pricam kako sam saznao za bilans, na misice. Menjali uslove u septembru pa mora da mi stigne postom kod da koristim normalno android aplikaciju a ne moze ni adresa prvobitna da se promeni itd.
Sve u svemu i da mi stignu opomene na adresu za odrzavanje racuna ja nisam vise u irskoj i mogu da mi duvaju xD. Ali me interesuje iz znatizelje. Mada nikad se ne zna, mozda budem otisao opet.
 
Poslednja izmena:
Koga interesuje:
stigao mi je mail od Intersporta sa obaveštenjem da su od kraja aprila do početka juna imali upad u sistem kojim su korisnici preusmeravani na lažnu stranicu za plaćanje. Savetuje se korisnicima da obrate pažnju na neočekivane transakcije sa kartica korišćenih za plaćanje na Intersport sajtu.
Pozdrav
 
Meni se bas desilo pre 10-ak dana da mi je neko zlouoptrebio karticu a da nisam mogao da pohvatam gde su mi pokupili podatke sa kartice. Sa neta sam prakticno samo kupovao sa Alija, par puta Amazona, E-Bay. Jedino sam pored toga imao jednu kupovinu od Intersporta u maju kada im je doslo do upada u sistem, pa je moguce da su tada uzeli podatke jer mi nista drugo ne pada na pamet.
U svakom slucaju srecom sam imao samo 10-ak dolara na kartici pa nije bila neka steta, jer je su samo krenule da mi stizu poruke na mobilni o koriscenju kartice u rasponu od 0.5 - 20$ i to dvadesetak za svega jedan minut dok sam blokirao karticu (mada je u isto vreme i nestao novac na njoj).
Od mene preporuka ko korisiti karticu za placanje da iskljuci opciju za placanje na internetu u kanalima koriscenja kartice, i da se pali samo kada se placa, pa onovo iskljuci. Video sam to pre, ali nikad nisam pridavao znacaja toj opciji kao nece trebati znam sta radim.
Kupujem preko neta vec 12 godina i sve na vecim sajtovima, tako da nikad nisam ni preterano razmisljao o tome jer sam se vodio time siguran sajt, ne idem na neke leve neproverene, ali eto moze i tu da se desi, sreca sto je lekcija malo kostala kako je moglo da bude. :)
 
Poslednja izmena:
Intersport. Ovi ostali su mnogo bezbedniji i teži za zloupotrebiti.
 
Tako i ja mislim. U poslednjih 6-7 meseci je sve ostalo bilo samo sa Alija, i jedino ta jedna sa njihovog sajta na koju sam i zaboravio dok danas nisam bas dobio mail o tome.
U svakom slucaju kako je moglo da bude dobro sam i prosao jer dok covek vidi sta se desava i blokira karticu, stvarno mogu da poskidaju solidnu svotu para. Bukvalno sam sedeo za racunarom i telefon je bio odmah uz mene, pa dok se ucita sajt banke i odradi sve sta treba treba barem minut sto je dovoljno vremena da vam provuku 20-ak manjih transakcija.
 
Poslednja izmena:
@Geble: definitivno su ti pokupili podatke prilikom kupovine sa Intersport sajta. Proveri mail koji si ostavio prilikom kupovine, trebalo bi i tebe da obaveste o upadu.
Meni su pokušali veću transakciju koja je odbijena zbog nedostatka sredstava. Banka je to identifikovala kao sumnjivu transakciju pa su me pozvali da provere. Onda su mi blokirali karticu, i izdali novu.
Pozdrav
 
Dobio sam danas mail, tada mi se i upalila lampica gde je moglo da se desi. U svakom slucaju savet za ubuduce ko koristi isti racun i za internet kupovinu i za ostale stvari, obaveno koristiti kanale koriscenja i aktivirati opciju samo prilikom transakcije. Bolje jedan korak vise tako nego da zaboli glava.
Ova mts banka pustila sve zahteve. :D Jos kada sam zvao za info sta dalje, kaze mi devojka nekima tako skinuli par hiljada evra.
Meni su prvu u vrednosti od 20$ probali sa Netflixa koja je odbijena jer nije bilo sredstava, i onda je pocelo da spamuje te ostale na neki Right Designs Marketing.
 
Poslednja izmena:
I kod mene isti slučaj. 16.07 u 16:23 zaredom dvanaest transakcija, jedna za drugom bez ikakve pauze, mislim da ih je odmah banka blokirala.
Prvo sam sumnjao da je banka (mts) kriva, a oni su rekli da neki sajt u pitanju.
Sa mejlom od intersporta stvari su jasnije.
Da li je i vama isto vreme napada i možda ista banka?
Transakcije (0.5-50$)su otišle na kupovinu bitkoina i na neke tri bzv firme u Kaliforniji.
Još da dodam da je njihovo tumačenje o lažnoj stranici za plaćanje glupost, jer je plaćanje prošlo.


Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da, meni je isto bilo 16.07 i tu oko 16h na kartici mts banke. Samo sto nisu blokirali nista, nego je otprilike istovremeno nestalo novca i prosla moja blokada.
 
Јесу ли вам вратили паре?

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Ne. Doduse i nepraktican je proces za povratak jer za svaku transakciju moras da podneses reklamaciju. Tako zamisli tipa popunjavas 12 formulara i saljes mailove za po pola dolara. Ja sam podneo da vidim kako ide za ovu najvecu koja je bila oko 5$ da vidim ima li svrhe cimati se oko toga u tim situacijama, ali se jos ne javljaju iz banke. Za ove od 0.5 je i previse cimanja, em ti snosis troskove ako ne prodje zahtev.
U sustini, tu je i najgora stvar to sto spamuju gomilu sitnih transakcija kada se to desi, pa ako nekom izvuku vecu kolicinu para, bukvalno bi morao da reklamiras svaku pojedinacnu a moze da ih bude gomila.
 
Poslednja izmena:
Reklamiraj sve, samo treba da promeniš iznos za svaki dokument, ostalo je isto. Rekli su da će nadoknaditi i brzo su vratili jedan manji deo, upola manji deo je još neproknjižen, a većinski deo su ipak proknjižili!?!
Vratiće sve, ipak je greška sa suprotne strane, sajta, ne naše.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno