Šta je novo?

Jednostavna regulacija brzine obrtaja ventilatora u kucistu

svetle isto
ali videcu danas u skoli kod profe iz prakse kako to moze da se napravi da kad pojacavas da se pojacava i led.
takodje cu da dodam i mogucnost da mozes stavis onaj adapter za adaptrer
javim sta sam uradio

Aj vidi ako možeš. To bi baš bilo lepo staviti neku bright blue diodu.
Nego reci mi da li ima svrhe stavljati ovaj prekidač? Ako "utišaš" fan skroz on neće raditi, tj potenciometar neće puštati struju i automatski se vent neće vrteti.
 
pa ima jer onda isklucis sve.
ali moze i bez njega
 
jeste jeste sad sam tek detaljno pogledo
mislim imam i ja pravo na gresku (tek sam 3 razred) :d
 
jeste jeste sad sam tek detaljno pogledo
mislim imam i ja pravo na gresku (tek sam 3 razred) :d

Ako si treci razred osnovne -> svaka cast !!!!!
Ako si treci srednje -> Aj kuku Srbijo majko medju sljivama :) :D
 
Poslednja izmena:
mnogo puteva vode ka Rimu ......

ti si bas resio da me zae$avas :d

no da se vratim na temu smislio sam da spakujem nekako onu semu gore da izgleda ovako


2elxuhk.jpg


verovatno u subotu idem da kupim delove i kako sam izracunao izadje manje od 1000din sve ukupno
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
E monteboy lako je teki u švabiji da to nađeš.
Ja sam juče obišao celu SM u potrazi za tim čudom, ali toga ovde nema :(
 
pa da lako je njemu.

ma sona kiselina i hidrogen 4% i to je to nema zezanja sa tim
 
Ja bih rekao da LED sijaju jace ili slabije u zavisnosti od obrtaja ventilatora, tako da nisu samo ukrasne
 
Ne znam baš koliko je pametno stavljat valjnsko napajanje ventilatora! Odete van, a nekom od ukućana zatreba utičnica pa išteka hlađenje...
 
E samo kad će nekom zatrebati utičnica sa produžnog koji stoji pored računara?
Ljudi koji planiraju ovako nešto da prave obično imaju ukućane kojima je zabranjeno da rade bilo šta oko računara :D
 
Ljudi koji planiraju ovako nešto da prave obično imaju ukućane kojima je zabranjeno da rade bilo šta oko računara :D
:d lol :D
cinjenica, ili imaju drugi racunar na kome je SVE dozvoljeno,
i uopste se ne uzbidjuju kada nesto ne radi :D .
 
Ili imaju ukućane koje su edukovali šta je šta i šta NIKAD ne sme da se dira.
Zamisli imaš babu koja dođe da usisava sobu (primer), ti pustio neki rendering, i otišao, baba dođe i isključi produžni od kompa (a tebi rendering na 99%) i usisa sobu :D
 
Kiki kako napreduju radovi??
 
nisam jos bio iskocila mi neka operacija na VMA
nista strasno nemoj se brines nisam zaboravio
cim ozdravim prva stvar je da napravim to
sorry off topic
 
takodje, brz oporavak
 
hvala na lepim zeljama..evo posto ne smem da sedim ovako stojeci sam uspeo malo da izracunam koliko bi to od prilike kostalo i spisak elemenata
4x LM 317T
4xR1=240ohm
5xR2=400ohm
4xpot 2,2kohm
5xled 5mm
1x prekidac 2 pin
4xnylon 3 pin Muski (neki kuleri nemaju pa cu sebi uzeti da namontiram)
4xNylon 3 pin zenski
EPOXY plocica 200mmx100mm(uzecu vecu u slucaju greske)

od alata isto kao u 1 postu
samo ja cu za skidanje koristiti sonu kiselinu i hidrogen 4%

sve zajedno kosta oko ~1200dinara (mislim da je cak i manje)
 
...
kako napreduju radovi?
 
Ovo sam našao na netu, mogao bi neko da iscrta šemu?
 

Prilozi

  • dscf6565qw9.jpg
    dscf6565qw9.jpg
    65.6 KB · Pregleda: 635
koliko vidim, tu preko jumpera regulišeš brzinu (verovatno je 12v i 7v varijanta, ili tako nešto), a onaj tronožac je onda 7808 ili tako nešto, pa ga džamper bajpasuje (tako bih ja uradio :D ). Mana ti je što se svi ventilatori okreću istom brzinom. (pretpostavljam da su oni konektori sa leve strane za dodatne ventilatore).
Sve u svemu, može to i bolje, ovih dana ću to da uradim kako treba, pa kačim šeme
 
Ovo gore je klasicna shema sa LM317, samo sto je pot na zici... ne znam sta je hteo pesnik sa ovim jumperom :)
 
moja greška, pot mi je na prvi pogled ličio na motor :wall::wall: a detaljnije nisam ni zagledao :S
 
re:

Covek koristi podnozja za jumpere da bi "ubadao" konektore od ventilatora [+ i -],inace sta bi mu onda koristio potenciometar?
Jos je jednostavnije koristiti stabilizator 7805 [koga svi imaju,makar za nekog izgorelog napajanja i sl] i umesto na masu,na srednju nozicu staviti potenciometar od 5K i dobiti tako regulaciju od 5V do nesto ispod 12V.
Ili staviti na red jedan trimer pa mu zadati da minimum bude 7V,posto nece svi ventilatori da krenu od 5V.
 
Da li je neko namestio kolo sa 4 x LM317? Nije mi jasno da li treba jedna strana potenciometra da zvrji u prazno, ili sta sa tom nozicom? Inace sam skoro zavrsio plocicu u pcb dizajneru ako nekom treba, samo da vidim sta sa tom nozicom, pa je gotova.
 
Nazad
Vrh Dno