Šta je novo?

[HDD] LaCie Little Disk, Design by Sam Hecht - 160GB

miljan

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2004
Poruke
745
Poena
330
Uzeh ovaj diskić još pre koju nedelju kada je benchmark forum bio u 'procesu' pa reko' da bacim ovdi neki mali user review.

Dakle reč je o ovom disku:
http://www.lacie.com/intl/products/product.htm?pid=10981



Zašto sam se pored ogromne ponude passport-a na našem tržištu odlučio za ovaj Lacie? Pa zbog nekoliko sitnica. Pošto je ovo u principu gadget ovde se ne gleda da li može da se ostvari 86% overklok i sl. već mislim da presudnu ulogu u odabiru ovakvog uređaja igraju upravo sitnice. Te sitnice bi bile:

  • 8MB bafer;
  • U paketu dolazi torbica za nošenje diska;
  • Extractable integrated USB cable & protective cap.

Tu su i neke druge malo važnije stvari kao prednosti:
  • Kapacitet 160GB;
  • Pristupačna cena od 8500,00 din, neznatno skuplje od konkurencije.



Kada se posmatraju dimenzije one su skoro identične kao kod Passport-a s tim što je Lacie skoro duplo teži. Dok WD Passport ima oko 105g Lacie je težak oko 195g. U realnosti se ne oseti razlika ali možda će nekome i to kod kupovine mobilnih uređaja značiti kao podatak. Plastika se na svim slikama dostupnih po internetu čini 'fancy' i kvalitetno. Plastika se istina presijava i na prvi pogled i u realnosti stvara takav utisak ali u stvari nije ništa puno kvalitetnija od one na passportu. Čim se uređaj uzme u ruku na njemu ostaju otisci prstiju a i kao što se vidi na mojim slikama vrlo brzo se plastično kućište diska izgrebe. Te ogrebotine su doduše meni vidljive dok većina drugih verovatno to ne bi ni primetila. Poklopac se lako skida i postavlja ponovo i dobro naleže tako da nema bojazni da će vremenom početi da spada i sl.



Što se komfora tiče rekao bih da su dodatna torbica i 'izvadljivi' kablić odigrali dobru ulogu. To je bila jedna od mojih poželjnih osobina za ovu vrstu uređaja - pošto se većina drugih uređaja na računar povezuje preko dodatnog kabla. Uz uređaj dolaze i dva kabla, jedan je produžni USB kabl (ukoliko Vam smeta da HDD visi iz front USB-a kao meni ponekad), a drugi je USB kabl za dodatno napajanje. S obzirom da je ova kategorija uređaja označena kao bus-powered najčešće Vam neće biti potreban ovaj kabl ali ukoliko verovatno ukoliko se povežete na 1.1 USB port ili prosto na 'slabiji' USB port možda Vam zatreba. Meni se do sada nije ukazala potreba za ovim kablom na 5-6 različitih mašina. Uređaj je u XP-u prepoznat kao hard disk i za korišćenje nisu potrebni drajveri. Mislim da je ovo mnogo bolje i verovatno i nešto jeftinije rešenje od kupovine 2,5" diska i 2.5" rack-a.



Performanse su na nivou skoro svih 2,5" diskova. Disk koji se nalazi unutar kućišta je oznake SAMSUNG HM160HI, vrti se na 5400 obrtaja/minuti i ima bafer od 8MB. HD Tach je pokazao prosečnu brzinu čitanja od 35,5MB/sec. Skok u zadnjem delu grafika objašnjavam time što mi je na disku ostalo oko 30GB praznog prostora pa je čitanje verovatno bolje kod praznog prostora. Odlična stvar, zar ne? Pošto je hard disk prepoznat kao hard disk a ne kao 'removable storage' HD Tach nije mogao da odradi i testiranje brzine upisa (ili se moja malenkost nije snašla). S obzirom na brzinu čitanja i tehnologiju koju koriste ovi diskovi rekao bih da je i ta brzina čitanja jednaka sa drugim prenosivim hard diskovima pa nisam mislio da je potrebno ovo 'isterati do kraja' i testirati u drugim aplikacijama. 8 megabajtni bafer verovatno ne donosi nikakvo poboljšanje u brzini u odnosu na 2 megabajtni bafer koji npr. koristi Passport. U HD tachu je rađen 'full test' sa 32-bitnim zonama.

Dostupnost i garancija su čini mi se jedne od potencijalno najvećih problema kod ovog uređaja. Naime kod nas postoji jedan uvoznik koji snabdeva tek nekoliko maloprodaja ovim proizvodom. Nemam nikakvih naklonosti prema firmi u kojoj sam pazario disk i nemam nameru da im pravim reklamu ali bih voleo da je pomenem. Naime disk sam kupio u Gigatronu u radnji na Vračaru i činjenica koje sam sada svestan je da ja i dalje ne znam koliku sam garanciju dobio na ovaj uređaj. U prvom i drugom telefonskom razgovoru kao i prilikom kupovine mi je bilo rečeno da na njega ide garancija od 3 godine 'zato što je u njemu seagate hard disk' a u njihovoj 'template-izovanoj' garanciji piše da je na sve seagate diskove garancija 3 godine. Nisam se još raspitao kod dobavljača koliku oni garanciju daju maloprodajama ali na Lacie sajtu je objavljen podatak od 2 godine garancije. Namerno sam pitao više puta za garanciju upravo zbog činjenica da je unutra Samsung hard disk ali ostalo mi je nepoznato na osnovu čega su zaposleni u toj radnji tvrdili da je unutra Seagate. U svakom slučaju preteranog izbora nisam imao zbog slabe ponude a i bolje je 3 godine nego 2, zar ne?

Softver:
Sav softver koji se dobija uz uređaj se nalazi na disku.
Tu su uputstva na nekoliko jezika, LaCieSync(Windows), LaCie ‘1-Click’ Backup Software (Windows/Mac) i LaCie SilverKeeper Backup Software (Mac). Nisam se preterano upuštao u testiranje tih aplikacija ali pretpostavljam da završavaju posao kao i većina drugih rešenja koje proizvođači isporučuju uz svoje prenosne hard diskove. Ukoliko se budem pozabavio ispitivanjem tog softvera dodaću moju analizu u ovaj thread. Trenutno koristim 'third party' rešenje sa portabilnim aplikacijama i sa sobom nosim dosta portabilnog softvera.

Specifikacije(prepiska):
  • Item Number :301276;
  • Capacity :160 GB;
  • Interface :Hi-Speed USB 2.0 (USB 1.1 compatible);
  • Rotational Speed (rpm) :5400rpm or greater;
  • Cache :8MB or greater;
  • Interface Transfer Rate :up to 480Mbits/s;
  • Burst Transfer Rate :up to 30-35MB/s;
  • Size :81 x 129 x 18 mm / 3.19 x 5.08 x .71 in.;
  • Weight :195 g / 6.88 oz;
  • System Requirements : PC or Mac with USB 2.0 interface; Windows 2000, Windows XP, Windows Vista™ / Mac OS X 10.3 or higher; Pentium II 350MHz processor or greater / G3 or Intel processor or greater; 32MB RAM minimum; Internet connection for software & documentation updates;
  • Comments :1 GB = 1,000,000,000 bytes. Total accessible capacity varies depending upon operating environment (typically 5–10% less).
    **For computers with a low-powered USB port, the included power-sharing cable helps turn the drive on by drawing extra power from a second USB port.;
  • Box Content :LaCie Little Disk, Design by Sam Hecht; USB extension cable;
    USB power-sharing cable**;
    Quick Install Guide;
    User Manual;
    LaCieSync: Synchronization & Encryption Software (Windows);
    LaCie ‘1-Click’ Backup Software (Windows/Mac);
    LaCie SilverKeeper Backup Software (Mac);
    Carrying case;
  • Warranty :2 Year Limited Warranty;

Zaključak:
Disk je malo više 'fancy' od drugih sličnih gadgeta, nema potrebe za nošenjem kabla, uz njega se dobija skromna futrolica - sve u svemu prilično dobar i jeftin uređaj koji se (po meni) blago ističe u odnosu na konkurenciju. Za potpunu mobilnost i funkcionalnost nedostaje samo Asus EEE PC. Zajedno mogu da stanu u malo veći džep i igrarijama nema kraja.

P.S. Samo 10 slika? Why, bre?
 
Nazad
Vrh Dno