Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje Intel Procesora - Intel Core 2/Core 2 Quad/Core 2 Extreme

E6400

imam pitanje, a posle ce mi mozda trebati i pomoc...

evo sa cime imam posla :)

CPU Intel Core2Duo E6400 2.13 GHz
MoBo ASUS P5B-E Plus
RAM 3x KINGSTON 1GB DDR2 667 CL5

klokovao sam procesor na 2.7 GHz
znaci, fsb na 333, ram na 667, disable-ovo tamo nesto sto sam nasao po netu da treba, promenio takt memorije i evo sada sljaka...

nov sam u ovome, napon nista nisam dirao, i sada stabilno radi.

e sada, zanima me da li je moguce da ga jos malo klokujem, a da bude stabilan?
pitam zbog toga sto mi je ram 667, pa ne znam da li moze da se ide preko toga, tj da li ima svrhe ici preko toga.
negde sam procitao da je to kao maximum na ovom procesoru sa ovom ram memorijom, a opet, na drugim mestima sam video da su terali memoriju i do 800, al neko kaze da to onda sporije radi, ma nemam pojma, ne kontam ja to :D


pa onda, jel moze jos da se klokuje ili ne moze? :)

hvala u napred!
 
Ne može ram je usko grlo ne moš preko brzine rama.
 
A opet možda i može. Ako ti je taj RAM podložan OC-u.
 
Pa teoretski može još stotinak megaheraca ako je podložan OC. Ja sam ocz ram mogao da izvučem na 880mhz sa 4.4.4.18 latencijama.
 
Znaci hteo bih oc intel pentium e6500 - 2.93 ghz , maticna mi je g41m-combo , cooler mi je valjda intelov stock koji je bio kad sam kupio ... Nesto ne razumem ovaj tutorial , necu da oc ja zbog nekog tamo rangiranja i to , vec da mi se malo ubrza komp ...zeleo bih negde oko 3.3 ghz , da li je to moguce bez ikakvog dodavanja coolera i napajanja ...
 
U principu, trebalo bi da moze sa box coolerom. A za napajanje nemas problema ako nije obicni kinez i/ili ako nemas neku matoru zverku od graficke.
Jedino je pitanje kakva je ploca za overclock.
 
Pitanje je da li ti ploča može dizati napon procesora i da li će ga držati tj koliki će biti vdroop pad napona? Inače 3,3 ghz bi trebalo da je lako ostvarljivo.
 
Moze ali max napon za taj proc je 1.36v za pocetak drzi na 1.275v.
Stavi 300mhz FSB
Ram nemoj stavljati na Auto stavi ga na 375mhz(nisi naveo memoriju)
ratio treba da bude 1:1 latencije 5-5-5-15
podigni malo voltazu NB i rama.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje.(ako sam pogresio temu neka me prebace ja se izvinjavam ali mislim da samo ovde mogu to pitati) E ovako imam plocu g31m s2c i core2duo e6750 1333mhz 4mb cache 775 ... imam problem da mi procesor non stop radi na 50-57c znaci kada surfujem ili tako nesto bez igrica ta je temperatura,cim udjem u pes,nista posebno,on odma skace na 60 i tera do 70-73 ... pre toga sam imao e2200 i isao je do 80c ... isto tako imam i 9600gt i isti problem je non stop radi na 50-ak ali cim sam u igrici odmah 60 dize...ne znam o cemu se radi.hdd mi je ispravan ne vuce mnogo struje a ni cpu,napajanje sam uzeo kao novo lc6600 550w solidno,nista se nije promenilo...ne znam sta da radim...a da ne pricamo o tome kad overclockujem procesor,pa nece ni da bootuje bios jer cim ga uplaim on ima 70c ... ako neko ima neko resenje,nesto da pokusam savet ili tako nesto molim vas da mi pomognete...jedino sto mi je ostalo da menjam plocu i nista vise,sve sam izmenjao i ne vredi...hvala
 
Znaci hteo bih oc intel pentium e6500 - 2.93 ghz , maticna mi je g41m-combo , cooler mi je valjda intelov stock koji je bio kad sam kupio ... Nesto ne razumem ovaj tutorial , necu da oc ja zbog nekog tamo rangiranja i to , vec da mi se malo ubrza komp ...zeleo bih negde oko 3.3 ghz , da li je to moguce bez ikakvog dodavanja coolera i napajanja ...

Zavisiti od napajanja.Ako ti je krshware napajanje kinesko onda neces moci da postignes nista posebno.Mozes sitan overclock da odradis bez dizanja napona,samo 200mhz da pojacas,jer ce ti sve preko toga posle 10-15min koriscenja kompa gasiti sam prijavljivati gresku,a to je zbog toga sto ce ti se proc pregrevati.Ako imas neko napajanje lc power ili slicno min 500w onda ga overclockujes i dizes po malo voltazu,izdrzace ti maticna ja imam g31 pa izdrzi samo sto ja imam druge probleme.Samo ti je napajanje bitno ostalo ces lako.I to sto je naveo DeRadicci da nemas neku zverku od grafike jer ako to imas i to ce ti praviti problem jer svaka takva starija grafika koja ima minimum 256 bita vuce min 100w pa navise.Dizes pomalo voltazu rama i to je to..
 
Jedno pitanje.(ako sam pogresio temu neka me prebace ja se izvinjavam ali mislim da samo ovde mogu to pitati) E ovako imam plocu g31m s2c i core2duo e6750 1333mhz 4mb cache 775 ... imam problem da mi procesor non stop radi na 50-57c znaci kada surfujem ili tako nesto bez igrica ta je temperatura,cim udjem u pes,nista posebno,on odma skace na 60 i tera do 70-73 ... pre toga sam imao e2200 i isao je do 80c ... isto tako imam i 9600gt i isti problem je non stop radi na 50-ak ali cim sam u igrici odmah 60 dize...ne znam o cemu se radi.hdd mi je ispravan ne vuce mnogo struje a ni cpu,napajanje sam uzeo kao novo lc6600 550w solidno,nista se nije promenilo...ne znam sta da radim...a da ne pricamo o tome kad overclockujem procesor,pa nece ni da bootuje bios jer cim ga uplaim on ima 70c ... ako neko ima neko resenje,nesto da pokusam savet ili tako nesto molim vas da mi pomognete...jedino sto mi je ostalo da menjam plocu i nista vise,sve sam izmenjao i ne vredi...hvala


To što ti grafika radi na 50C je manje-više ok. Moglo bi i bolje (hladnije) ali po meni nemaš razloga za brigu. :)
Što se tiče procesora probaj da promeniš termalnu pastu između procesora i kulera, možda je loše stavljena ili je jednostavno vreme da se zameni ako je komp malo stariji.
 
Poslednja izmena:
Zamenio sam pastu,sve sam odradio i nasao sam problem,stavio sam thermaltake maxorb i eno ga drzi 35-50c non stop,i kad se igra i kad ne ,sa revoltec pastom,ali cu ovih dana uzeti nesto drugo,neku termalnu malo boolju...
 
Iz mog iskustva vrsta paste nije toliko bitna, najvažnije je da što bolje odradiš to sve. Znači da ne staviš previše ili premalo, da ti ne pređe preko ivice procesora, da kuler lepo legne, itd... Naravno da je bolje da staviš neku kvalitetniju pastu umesto one kineske koju dobiješ uz stock kuler ali nije presudno i nemoj se mnogo opterećivati time koju si pastu stavio ako ti komp lepo radi. :)
 
promenio sam plocu sa g31 s2c na p31 ds3l,radila mi je citava dva dana do danas...igram pes i slucajno primetim da mi nije prikopcan 6pin na grafiku,iskljucim komp,prikopcam,i posto sam imao problema sa procesorom sa mnoziocem daj reko da zamenim imam jos jedan i da probam,od tad pocinju problemi nece da se upali,uopste nema boota za bios...zameni ram,iskljuci kablove,iskljuci iz produznog sve,zameni bateriju,kablove sve zivo medjutim nista,ne mogu da ga upalim a svaka komponenta radi....nznm sta da radim ??? jedino sto preostaje je da ga nosim na flash biosa
 
Zasto mi ne radi C1E (smanjivanje napona procesora u idle rezimu i povecavanje na default pri opterecenju) kad rucno podesim napon na procesoru u BIOSu?
EIST (speedstep) radi, tj. menja mnozilac procesora, u idle rezimu ga drzi na 6x a pri opterecenju ide na max.
Stvar je u tome da cim promenim napon procesora u BIOSu sa 'NORMAL' na bilo koji visu ili nizu vrednost (pa makar i rucno stavim 1.225V), C1E prestaje da radi, procesor stalno radi na def naponu i temperature mi znatno porastu, sto mi smeta.
Znaci, hteo bih da mogu da menjam napon, tj. da mogu malo da povecam napon da bi proc bio stabilan na 4.0ghz a da pritom C1E ostane aktivan.
Ploca je Gigabajt P35 a proc je E8400?
 
Imam ozbiljan problem. Kod mene na i5 2500k nece da radi Linx, win7 64 bit, linx verzija je v0.6.5.0, program radi ali nista se ne desi, temperatura na cpu je isti i kada vrtim linx i kada ne radi...
 
Pozdrav narode, treba mi pomoc oko oc-a. Razumem se u neke osnove oc-a i podesavanje biosa ali ne bas previse, imam: Asus p5kc, 2x2gb Patriot Viper 1066mhz cl5 kit i e8500 (cm tx2 je ladnjak). E ovako, trenutno mi radi na fsb 475mhz x 8.5 mnozioc, ram je dakle 2x475 i fsb:ram = 1:1, posto asus ima vdrop morao sam u biosu da stavim 1.4v da bi u programima pokazao oko 1.33v do 1.36v. Probao sam ram da stavim na cl4 i koristio sam ga 1 dan tako ali mi se cinilo da je sve nekako kilavo na racunaru kad to podesim (hdd radi nenormalno puno) u taj deo se ne razumem, moje pitanje je: koja su najbolja podesavanja za ovu konfiguraciju? (drzao sam prime preko 6 sati na navedenim podesavanjima)
 

Prilozi

  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    65 KB · Pregleda: 127
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    51.9 KB · Pregleda: 120
Poslednja izmena:
Pa u sustini, ostavi 1:1 odnos za RAM, tako ces dobiti bolje performanse nego da menjas delioc kako bi dobio koji MHz vise na frekvenciji memorije. Probaj, trebalo bi da moze da ti radi 1:1 odnos, 533FSB, ali mnozioc 8(ne 8.5). Digni napon eventualno za 1.1v. Isto tako pogledaj na koliki napon je memorija deklarisana i drzi je na tom naponu(cini mi se da je to 2.1v). Testiraj sa Prime95 small fft, ono sto prodje 4h tu prolazi sve. Na kraju bi mogao da probas spustis latencije na 4-4-4-12, ali kad ovo testiras namesti onaj sto pise da testira najvise RAM. Ovo je pitanje hoce li moci da izdrzi, ali te nista ne sprecava da probas.

Ovaj deo se secam samo kroz maglu, ali u sustini probaj ovo da odradis sa 1333 strapom(mada 90% sam siguran da nece moci, ipak je to podosta visok FSB) i ako nece podigni strap na 1600. Isto tako pre nego sto bilo sta uradis od ovoga sto sam ti pricao, probaj da postavis 1333 strap(verovatno je namesten 1600 strap) i da vidis hoce li biti stabilno. Ako je stabilno pusti SuperPI i Linx i zabelezi rezultate, onda uradi sve ovo sto sam ti pricao i kad nadjes stabilno, ponovo pusti SuperPI i Linx. Postoji sansa da ce zbog strapa ovo prvo raditi bolje(ali to se odnosi samo za stvari koje su uslovljene RAM-om).

Davno sam imao LGA775 PC pa se ne secam bas svega kako valja, ali ovo sto sam pisao bi trebalo da je tacno. Iskreno jedine stvari kojih se ne secam jeste koji memorijski delioci idu za koje strapove i koje sve napone bi mogao da podignes da ti pomognu pri kom delu overkloka, pa mozda tu naidjes na problem.
 
Poslednja izmena:
E ja sam imao tu ploču sada je kod drugara koji treba da mi ga donese na štelovanje pa ti onda mogu reć tačno kako stvari stoje kod mene. Cpu je E7300 . Davno je to bilo.Nego što nisi stavio 9x450(množioc x 450 FSB)? Koji su ti tada izbori za frekfenciju memorije?
 
Evo ti slike biosa p5kc malo pre slikano

ako te šta još interesuje pitaj
 
Poslednja izmena:
A covece, skoro sve fotke iz ove teme nestale, a taman sam hteo da probam da se malo edukujem. Malopre sam probao da kloknem E5450, trudio sam se da pratim neko uputstvo sa jutjuba, medjutim bezuspesno, nije hteo da ucita windows pa sam vratio sve na fabricko. Inace, mislite li da cu moci nesto da odavde mnogo vise saznam kakva ce mi racunica trebati za klok? https://linustechtips.com/main/topic/232325-lga775-core2duo-core2quad-overclocking-guide/?page=1

imam i ja 5450. ide na 3.6 sa minimum voltaze potpuno stabilno. puca mi na 4 sa tom auto voltazom. citao sam da za 4 treba 1.3v ili ako si maler 1.35v ali trebace jako hladjenje jer mu je tjmax samo 67.
 
Nazad
Vrh Dno