Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje Intel Procesora - Intel Core 2/Core 2 Quad/Core 2 Extreme

ovako, mene buni sledece:

Kako da na osnovu fsb-a izracunam brzinu memorije i da nadjem odnos fsb : dram?

posto u bios-u nema nigde da se podesi memorijski mnozilac, znaci on se racuna na osnovu podesenog fsb-a i brzine memorije, zar ne?

Nije mi jasno kako su dosli do ove formule:

Kod:
DRAM Final Clockrate = (2 x FSB)/Divider
Zasto ovo 2*fsb?

Kako je moguce da odnos fsb : dram (400Mhz:800Mhz bude 1:1)?
Ako podpisemo kao razlomak 400/800 i skratimo dobijamo 1/2...

Kod:
1:1 = 400 MHz : 800 MHz
4:5 = 400 MHz : 1,000 MHz
2:3 = 400 MHz : 1,200 MHz
5:8 = 400 MHz : 1,280 MHz
3:5 = 400 MHz : 1,333 MHz
1:2 = 400 MHz : 1,600 MHz
 
koliko sam ja razumeo sve ovo...

imam c2d e6750, e sada, mnozilac procesora je 8, elilac RAM memorije ako se ne varam 2,4 jer 2.4x333fsb je 800mhz, sto je normalno za moje transcend memorije.

e sada, mnogo sam razmisljao tome d akupim OCZ Flex ddr na 1200. Ako sam sve dobro izracunao, to bi trebalo da izgleda ovako:

da bi RAM memorija radila na 1200, sto je 2,4x500 onda procesor treba da radi 8x500 sto je 4GHZ???
 
Dzizs krajst. Pokrenem veceras 3dmark 06 da vidim kako mi radi komp i vidim mnogo manji rezultat, pogledam details i rezultati za proc su dosta manji. Reko sta je sad. Otvorim Cpu-z da vidim na koliko mi radi proc kad ono 2000mhz umesto 3700mhz. Ja sav u cudu.

Odem u Bios da vidim mb inteligent tweaker vrednosti kad ono tamo sve kako treba. FSB 370, multiplier 10x, ostalo isto sve netaknuto, c1e i eist iskljuceni, sve je kako treba. Probam da smanjim FSB na 360 da vidim sta se desava, reboot, udjem u cpu-z opet ono opet 2000mhz, FSB stoji na 200mhz iako nije ta vrednost u bios-u. Probam default vrednosti bios-a opet setujem kako treba sve, probam sa najmanjim klokom, ono opet isto windows ne kapira vrednosti koje menjam u bios-u, FSB se ne pomera sa 200mhz u cpu-z dok multiplier prepoznaje kako treba.

Ok, skapiram da je problem u FSB-u. Iz ocaja kucam FSB wont change u google i nadjem par likova kojima se isto desavalo. Resenje clear cmos, uradim clear cmos, jok, opet isti problem, FSB stoji na 200mhz. Vratim se opet na tu temu, drugo resenje izvadi cmos bateriju na par minuta. To i uradih. Setujem sve opet kako treba i aleluja, proradilo. Sad windows kapira koji je pravi FSB a sa tim i pravu brzinu proca.

U ovu materiju sam upucen dovoljno, ali ovaj problem mi se nikad nije desio. Kako moze da se ploca ovako zbaguje sama od sebe? Komp nije bio paljen 3 meseca dok sam bio u france, pa je mozda to nesto doprinelo ali ne vidim logiku u tome. Vratio se ovde pre nedelju dana a od tad nisam palio nijednu igru ili slicno da vidim losije performanse, tek veceras upalio 3dmark radi fore, ne bi ni izvalio. Znam da mi je komp uvek oc-ovan na iste vrednosti, fazon to sam setovao pre godinu i nesto dana i retko kada menjam, nekad spustim clock malo preko leta kad je bas vruce ali to je to.

Eto, mozda bude korisno nekom sa EP35-DS3 ili slicnom plocom ako mu se "zaglavi" FSB, samo izvadite bateriju i vratite.
 
Ljudi imam problem sa DFI LP UT NF680I i QX9650 procesorom (uraden je update biosa) takode imam 2 kom GTX280.
Desava se da sve testove LinX, 3DMark... prolazim bez problema, kada igram igrice tipa Race Drive Grid sve savrseno radi, ali cim pokrenem Call of Duti MW2 ili NFS Shift posle 10 sec igranja komp se blokira.
Napajanje mi je Thermaltake Toughpower 850W i siguran sam da imam dovoljno struje, temperature na CPU i GPU su ne preko 61 C.
 
Da li je preporucljivo overklokovati q6600 na gigabyte 965p-DS3, sa nekim stock coolerom. Tj, nisam ni siguran da li je isti kuler od q6600, posto sam zamenio neki c2d procesor. Idle su temparature i do 60c, a pri renderu dodju i do 75c. Moja radna masina je ova iz potpisa, i na njoj teram 3.2 komotno (kontam da moze i vise ali mi nije neophodno).

Situacija sa ovim drugim je specificna, preko dana se na njemu radi CAD, gde ne treba ni procesor sa vise jezgara. Tako da bi pre svega trebalo da bude stabilno. Povremeno je potreban render, a tad naravno, nije lose da bude brze.
 
Uhh...ovo je opsirno,srzevito i veoma potrebno za svakog ko sebe naziva ljubiteljem racunara.Hvala puno za sav ulozeni trud.
 
Svaka cast za review.
 
Ja sam moj C2D gurno na 3,43Ghz neda mu memorija više,a voltažu sam namestio na 1.4 okruglo a memoriju na 1.9 ostalo je sve na AUTO ali pod krizom brzo nabije 67C' tako Sandra kaže i krešira mi worhed posle jedno 30-45 minuta na DX9 Entuziast,ima li neko iskustva sa voltažom na ovom kloku?
 
Nije bilo do CPU već do drajvera karte.
 
E8400

Uletela kombinacija za 8400 E0. Malo mu je veci VID ali evo 4050Ghz na 1.3. Max temperature smesne na Venomous-u :banana:
Verovatno moze jos al' me mrzelo a i kasno je za testiranje.
 

Prilozi

  • 4ghz.JPG
    4ghz.JPG
    208.7 KB · Pregleda: 302
  • everest 4.0ghz.JPG
    everest 4.0ghz.JPG
    221.9 KB · Pregleda: 197
@Tierry Henry

Opa bato, 4.05THz :d. Oborio si svetski rekord :D
 
Ali temperatura pri tih (ipak) 4GHz :p... fenomenalno ;)

Bogami, sa takvom temperaturom... osinuo bih ja tu muski i po naponu i po frekvenciji :smoke:
 
Poslednja izmena:
Venomous je zver.I ja sam se čudio da je tip prodavao nov 8400 za 100$ na ebay-u i još nisam znao da je E0 kada je stigao da sam bio iznenadjen a i znao sam da ce se verovatno dobro kloknuti. Ošinuo sam ga ja na 4.3giga 1,35vcore ali stopira posle nekih 5-6 min u Linxu.
Verovatno se treba poigrati sa ostalim naponima GTL, PLL I FSB termination ali nisam imao vremena za test. Šta misliš koja stavka fali Care?
 
Au, ne znam stvarno, davno je bilo kada sam se ja igrao sa C2D procesorima, ima bar godinu i po dana... sve sam pozaboravljao, ali sve - uopste nije lak prelazak na i7 sa doticnog, svi nazivi opcija promenjeni, neke sasvim druge stvari potrebno cackati radi stabilnosti... zajebano :)

Baci pogled ovde po O/C sobi, siguran sam da ces naci koji savet ;)
Jedino cega se secam jesta da GTL vrednosti ne trebas uopste da diras za C2D... to samo za C2Q procesore. Znaci - FSB termination i/ili PLL ;)
 
Poslednja izmena:
Ajde probaću nešto, search slabo radi ili sam probavao u vreme "oporavka" foruma pa nisam baš pronašao puno na tu temu.
 
Probah juče na 4,2 pa 4,3 itd nece ni na 1,4vcore sa gomilu drugih kombinacija.Ne greje se puno, max temp 64c. Problem je sto ne prolazi lynx ni 5 min. Tako da sam ga lepo vratio na 4050Mhz i rokaj. Realno nema potrebe više ali eto reko da vidim dokle može
 
OndaK nije VCore problem, vec one PLL/FSB kombinacije... ;)

Ja sad iskopah neki txt sto sam sacuvao kada sam svojevremeno klokovao svoj E8500... 4.3GHz (9.5x453), VCore 1.375V iz biosa (CPU-Z 1.360V), strap 333 - prolazi 12h Orthos-a, Small FFTs, 70 stepeni.
Kao sto vidis, ovo je 70 stepenu u Orthos-u... tj. bar 5 stepeni vise u LinX-u, verovatno i vise.

Ono sto mi sad palo na pamet - kakav si sa strapom? 333 ili 400?
400 je labaviji, moz' da probas sa njim isprva... mada ima ploca koje i na rade najbolje sa istim, pa si prinudjen na 333. On the other hand, 266 vec ume da bude prilicno zategnut i nategnut...
Takodje - koliki ti je napon NB-a? Moz' i to da bude problem...

Videcu da iskopam negde slike biosa za ovih 4.3GHz, imao sam negde... pa da probas nesto ;)
 
Znaš kako, ja taj strap ostavljam na auto uvek, jel on bas toliko utiče? Šta on tačno podešava ako je ostavljrn na auto? Mislim da temps nece biti problem posto je na 1,4 max 64c. Probacu ajde sa 400 i sa 333. Nb voltaza mi je 1,4 a sb 1,05. Fsb termination 1,20. Ajde probacu tvoju postavku pa javljam.
 
Ja nikad nisam radio overklok CPU ali sada već želim jer se nema para za novo.
Naime, super je tutorijal ali moram da pitam jer nikad tako nešto nisam radio: imam procesor Core2Duo E6550 i ploču Asus P5K, uostalom ceo moj gaming rig je napisan u profilu. Interesuje me šta sve treba raditi?
Imam box hladnjak na procesoru..jednu 12icu i dve 9ke u kućištu takođe. Napajanje je 400W Chieftec ali planiram da uzmem 600 ili 650W LC Power i zbog toga što trebam da uzmem GTX 460 karticu uskoro takođe...

hvala, pozdrav.
 
zna li neko koja je razlika izmedju pll napona i vtt napona i sta oni uopste rade?
 
Svaka čast domaćine. Ja sam pokušao moj E7300 na 4Ghz ali neće pa neće samo 3.7GHz.
 
zna li neko koja je razlika izmedju pll napona i vtt napona i sta oni uopste rade?

VTT napon iliti Termination voltage: Ovaj napon se koristi da napaja logiku prekida u memorijskim čipovima unutar CPU. Koristi se za stabilizaciju CPU prilikom OC i ne valja ići preko 1.45V još bolje do 1.4V.
CPU Phase Locked Loop (PLL)
Ova opcija se koristi da stabilizuje CPU pri velikom FSB(odnosno BCLK- base clock rate ) "Promena PLL napona na veću vrednost od one standardne, koristi se isključivo u slučajevima kad je neophodan FSB veći od 450 MHz ( sve pod uslovom da vam procesor ne udara u „zid“ sa vrednošću manjom od 450 MHz, taj problem u narodu je poznat kao CPU-FSB-Wall). Kako je pomenuti naponski sektor vezan za naponsku jedinicu, jasno je da ne treba preterivati, shodno tome maksimalni preporučeni napon PLL-a ne bi smeo da prelazi više od 1.66 V do nekih 1.80 V. Isto tako u BIOS-u postoje i drugi parametri koji direktno utiču na overkolk kao što je C1 i EIST, čijim isključenjem nema variranja takta procesora"
Da si čitao text na početku posta na prvoj stranici znao bi. Drago mi je što sam ga čitao ponovo posle eto već četvrte godine. On je jedan od najdražih koji mi je pomogao da naučim OC još od davne 2005g.:guitar:
 
Ja nikad nisam radio overklok CPU ali sada već želim jer se nema para za novo.
Naime, super je tutorijal ali moram da pitam jer nikad tako nešto nisam radio: imam procesor Core2Duo E6550 i ploču Asus P5K, uostalom ceo moj gaming rig je napisan u profilu. Interesuje me šta sve treba raditi?
Imam box hladnjak na procesoru..jednu 12icu i dve 9ke u kućištu takođe. Napajanje je 400W Chieftec ali planiram da uzmem 600 ili 650W LC Power i zbog toga što trebam da uzmem GTX 460 karticu uskoro takođe...

hvala, pozdrav.

Možda ja mogu da ti pomognem jer ja imam asusa p5k-c. Biosi su nam verujem isti jedino moja ima podršku za ddr3 memoriju. Doduše sada je na njoj QuadCore Q9300 Hteo sam da vidim da li je moguće OC quad cpu na ploči sa trofaznim napajanjem, jer takve ploče imaju veliki vdroop na ovoj je 0,5V između stock i full load i začudo radi. Pa sam ti postavio neke slike mog biosa koji ti mogu poslužiti samo kao referenca a ne uputstvo za oc koji se radi na sopstvenu odgovornost. Inače ja sam moj E7300 čiji je množioc 10x260 = 2600Mhz oc tako što sam otkrio da je bolje da smanjim množioc na 9 i dižem fsb i tako dobio finalnih stabilnih 3.7GHz 9x411= 3699mhz. Sve zavisi od memorije koju imaš tako i clokuješ. Inače naponi su otprilike isti. Evo ti slike moga biosa možda ti posluži.

I realan rad prime95 da ga malo zagreje. Zapazi koliki je napon cpu pri loadu i pri mirovanju
 
Koliko bi trebala da bude max temperatura na C2D E4400 sa 2 na 2.6 oc? Meni je oko 61-66, varira kada udarim po primeu :/
 
Zavisi cime ga hladis,kolika ti je ambijetalna temp....Mnogo faktora utice na temp cpu....Ako imas stock cooler zameni ga ako vec hoces da OC-ujes...Intel kaze za taj cpu 61.4c kao max...
 
Sobna temp, nije stock cooler vec TT C16... MA ne ulaže mi se ništa u PC...
Posle vrćenja poslednjeg 3D marka, temp je bila na max oko 52. U jednom trenutku je skočilo na 55, ali se vratilo. Ali ipak brine me ova sintetika.
 
Poslednja izmena:
Treba mi vasa pomoc :

Jel znate cemu sluze i kada se koriste sledeca podesavanja u biosu:

CPU GTLVref(0) [Auto]
CPU GTLVref(1) [Auto]
CPU GTLVref(2) [Auto]
CPU GTLVref(3) [Auto]
NB GTLVref [Auto]

Ai Clock Twister [Auto,Lighter,Light,Moderate,Strong,Stronger]
Ai Transaction Booster [Auto,Manual]
 
Nazad
Vrh Dno