Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje Intel Procesora - Intel Core 2/Core 2 Quad/Core 2 Extreme

Space

Slavan
Učlanjen(a)
03.04.2006
Poruke
4,018
Poena
440
Šta je overklok? Pojam ozbiljnog overkloka, kao fenomena, datira još od pojave Intel Celeron 300A procesora, za koga možemo slobodno da kažemo da je jedan od prvih ozbiljnih predstavnika cele priče o overkloku. Jednostavnim podizanjem magistrale, ili ti FSB-a, zajedno sa određenim izmenama vrednosti parametara unutar BIOS-a, današnji skoro svi procesori u stanju su da izvrše sve zadatke u potpunosti, na dosta većem radnom taktu, neko što je fabrička vrednost istog tog procesora kojeg smo overklokovali. Prve potrebe za overklok, pojavile su kod korisnika sa ne toliko dubokim džepom. Takvi korisnici bili su primorani da uz kupovinu nekog boljeg hladnjaka, jednostavno uz overklok, dođu do veće frekvencije, na osnovu čega bi se povećale performanse samog sistema. Kako bi vreme odmicalo, proizvođači matičnih ploča, svesni novonastale situacije počeli su sa proizvodnjom sve boljih i boljih matičnih ploča, koje su sve više bile raspoložene za overklok. Realno gledano, danas se vodi jedan mali rat, među proizvođačima matičnih ploča, gde je iskreno veoma teško ispratiti sve novitete, jer u jednom mesecu na tržište ponekad izađe i do desetak modela različitih proizvođača. Ali da se vratimo malo u prošlost. Kako se priča o overkloku sve više širila, pojavila se potreba i za overklokovanje ostalih komponenti, kao što je recimo sistemska memorija ili grafičke kartice. Isto tako, danas overklok ne predstavlja samo zadovoljstvo za low end korisnike, jednostavno danas je nezamislivo da se jedan sistem ne overklokuje, nevezano kojoj cenovnoj, odnosno tržišnoj kategoriji pripada, a sve to zarad „potrebe“ za što većim performansa.

Intel kao trenutni lider na tržištu mikroprocesora, i svakako je najzanimljiviji kada je u pitanju naša priča o overkloku. Današnji Intel procesori zasnovani na Core arhitekturi, ponekad su u stanju da dostignu čak i preko 100% overkloka ,a sve to u poređenju na fabričku vrednost kloka, gde ćemo baš iz tog razloga pokušati na što jednostavniji način da objasnimo, kako overklokovati jedan takav procesor. Pet, može se reći najbitnijih stavki za uspešan overklok jednog procesora jesu : kvalitetna matična ploča (podrazumeva se i bogat sektor BIOS opcija), memorija sa što većim fabričkim klokom, dobar hladnjak za procesor (bilo da je vazdušni hladnjak ili da je zasnovan na vodenom hlađenju), napajanje i naravno termalna pasta. Matična ploča poželjno je da ima što kvalitetniju naponsku jedinicu, koja bi trebalo da je što adekvatnije hlađenja, kao i širok spektar BIOS opcija neophodnih za uspešan overklok. Generalno gledano, za potrebe današnjih procesora sa dva jezgra, mogu da se koriste ploče kako sa 3-faznim, 4-faznim, 5-faznim tako i sa 6-faznim filtriranjem napona, dok je priča za procesore sa četiri jezgra malo drugačija. Overklokovan procesor sa četiri jezgra u nekim situacijama troši skoro pa duplo veću struju, neko onaj u dual core izvedbi, a sve to na istom kloku, te se stoga za takve procesore preporučuju matične ploče sa najmanje 8-faznom naponskom jedinicom, kako bi pad napona pri punom opterećenju mogao da se svede na minimum (isto tako bilo bi poželjno i jedno dosta kvalitetno napajanje). Svakako, da bi mogli u opšte da podignemo klok procesora moramo unutar BIOS-a da povećamo i klok FSB-a. Primera radi, podizanjem FSB-a nekog Code 2 Duo procesora sa recimo 10 množiocem, sa nominalnih 266 MHz FSB-a, na nekih 300 MHz FSB-a, procesor koji je radio na fabričkoj vrednosti od 2,66 GHz, u novonastaloj overklok situaciji radiće na okruglo 3 GHz. Isto tako, sa povećanjem FSB-a, povećava se i klok memorije, tako da uz posedovanje memorije sa velikim fabričkim klok (primera radi 1000 MHz) overklok je zagarantovan.

Računanje, tj. formula overkloka procesora i memorije :

1. FSB x Memorijski delilac = Brzina memorije

Primera radi: 266 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 533 MHz (brzina memorije)
ili : 333 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 666 MHz (brzina memorije)
ili : 400 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 450 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 500 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
Svakako u Biosu postoje i drugi množioci sem „2“ koji smo mi naveli u ovom primeru, kao što je recimo „3“, i primenjivanjem gornje formule dobićete veće vrednosti kloka memorije.

2. FSB x Množilac procesora = brzina procesora

Množilac procesora je po Defaultu podešen na maksimalnu vrednost (prethodno mora da se isključi C1 i EIST), stoga ako imao recimo Intel Core 2 Quad Q9300 (2497.5 MHz Default klok), njegov max množilac je 7.5 (može se smanjivati na 7 i 6) a FSB 1333 MHz ( tj. 333 MHz koje računamo kada overklokujemo)

Primera radi: 266 MHz FSB-a x 7.5 množilac procesora = 1995 MHz (brzina procesora)
ili : 333 MHz FSB-a x 7.5 množilac procesora = 2497.5 MHz (brzina procesora)
ili : 400 MHz FSB-a x 7.5 množilac procesora = 3000 MHz (brzina procesora)
ili : 450 MHz FSB-a x 7.5 množilac procesora = 3375 MHz (brzina procesora)
ili : 500 MHz FSB-a x 7.5 množilac procesora = 3750 MHz (brzina procesora)



Hlađenje procesora
Svakako, podizanje kloka procesora van granica fabričke vrednosti, povlači i neke kontra efekte, kao što je pregrevanje procesora, koje na kraju može da prouzrokuje i nestabilnost celog sistema. Da ne bi došlo do takvih pojava, današnji korisnici koji overklokuju svoje sisteme, pribegavaju montiranju, zapreminski većih, i po prirodi boljih hladnjaka od onih fabričkih, koji dolaze uz procesor. Trenutno najaktuelnija tri hlađenja koja se koriste pri hlađenju procesora su :

VAZDUŠNA HLAÐENJA

ultra120bc8.jpg

VODENA HLAÐENJA

CMS_4.jpg

FAZNA PROMENJIVA HLAÐENJA .

29.jpg



Svakako, postoje i drugi vidovi hlađenja koji se koriste u svrhu takmičenja, kao što su hlađenja bazirana na TEČNOM AZOTU I SUVOM LEDU. Kao završi faktor pri montiranju novog rashladnog sistema, neizbežno je spomenuti i termalnu pastu. Trenutno najaktuelnija, i može se reći jedna od najboljih termalnih pasti na našem tržištu je svakako Artic Silver 5, koja dominira svojim kvalitetom zadnjih nekoliko godina. Naravno, pošto je pomenuta pasta jednim delom izrađena od srebra, mora se paziti pri nanošenju na procesor, jer svako odstupanje van procesorskog ležišta može da prouzrokuje kvar ploče (spaljivanje) zbor svoje elekto-provodljivosti (znači oprez na prvom mestu). Svakako druga po sposobnosti aktuelna termalna pasta je Artic Ceramik, koja dolazi od istog proizvođača, međutim na svu sreću ne provodi elektricitet. Naravno pored Artic derivata, na tržištu je prisutno dosta drugih proizvođača, a na vama je kojem modelu treba da se poklonite.

BIOS
Posle montiranja boljeg hladnjaka dolazimo do priče koja je usko povezana sa parametrima BIOS-a. Kako smo i naveli, podizanjem FSB-a, povećava se takt kako procesora, tako i memorije. Svaki FSB ima svoj tzv. „strap“ koji se kreće u granicama od 200 MHz do 400 MHz. Smanjenjem strapa na manju vrednost kloka, smanjuje se mogućnost dostizanja maksimalnog kloka FSB-a, dok se memorijski protok povećava, i obrnuto (promena strapa moguća je samo na novijim modelima matičnih ploča). Povećavanjem FSB-a povećava se i klok memorije, čiji protok direktno utiče na performanse. Da bi se postigle što bolje performanse memorijskog protoka, memorija se može dodatno „zatezati“, tj. smanjivanjem latencija iste na prvu stabilnu vrednost, moguće je dodatno doprineti konačnim performansama memorijskog protoka.

025c468ccb.jpg

Međutim, ako ne promenimo i napone u BIOS-u, tj. napone određenih tačaka na ploči nećemo postići toliko impresivan overklok, kako procesora, FSB-a tako i memorije. Za što bolji overklok procesora, mora se pribegavati podizanju pet trenutno najbitnijih napona jedne matične ploče, a to su : CPU napon, FSB napon, North bridge napon, napon memorije i svakako neizbežni PLL (VTT) napon.

7e6c4b438b.jpg


Ako uzmemo recimo, da smo na jednom Intel Core 2 Duo procesoru montirali bolje vazdušno hlađenje, na osnovu našeg iskustva možemo da konstatujemo da se napon od 1.38 V do nekih 1.45 V ne bi smeo prelaziti, jer bi moglo da dođe kako do pregrevanja, tako i do nestabilnosti (pitanje je „sreće“ neki procesori mogu, a neki opet ne mogu da trpe velike napone). Međutim, kada je reč o Quad Core procesorima onda je priča malo drugačija, i ponavljamo, po nekim našim procenama, nije poželjno prelaziti napon veći od 1.4 V (kod procesora izrađenih u 45nm priča je malo drugačija i ta granica može da se prekorači, a ne bi trebala da prelazi 1.5 V). Svakako, ako ste u stanju da sebi priuštite neko vodeno hlađenje, sa naponom procesora može se ići još koji korak dalje, tj. za dual core procesore do nekih 1.52 V (za procesore izrađene u 45nm do 1.55 V), za Quad core procesore do nekih 1.52 V (za procesore izrađene u 45 nm do nekih 1.53 V-1.54 V). Da bi dostigli željeni klok procesora, pored napona koji treba njemu da se dodeli, takođe je neophodno dodeliti napon kako FSB-u, tako i severnom mostu, kao osnovnim parametrima za postizanje što većeg FSB-a. Današnje matične ploče bazirane Intel P965, P35, 975X, X38, X48 čipsetu, imaju skoro identične raspone napona za postizanje stabilnog FSB-a (izuzev ASUS Blitz Formula SE, ASUS Maximus Formula, ASUS Maximus Extreme matičene ploče koja raspolaže sa dosta agresivnijim naponskim sektorom unutar BIOS-a, i samim tim na tim modelima moguće je i prekoračiti dozvoljene napone koje ćemo tokom nastavka teksta preporučiti). Maksimalni napon, kako kod severnog mosta, tako i kod FSB-a u nekim krajnjim crtama, ne bi smeo da prelazi vrednost veću od 1.45 V do 1.5 V (kod nekim modela matičnih ploča 1.5 V je maksimalna moguća vrednost FSB-a koja može da se dodeli u BIOS-u). Isto tako, u vreme kada su aktuelna dva memorijska standarda, tj. DDR2 i DDR3, mora se sa dozom opreza obratiti pažnja na naponski sektor, jer jedan nepromišljen potez može poslati vaše skupe memorijske module, jednom za svagda u večita lovišta. Trenutno, bezbolan napon za DDR2 memorijske parove iznosi u rasponu od 2.0 V do maksimalnih 2. 5 V, dok je kod DDR3 memorije priča malo „labavija“, tj. preporučeni maksimalni naponi kreću se od 1.8 V do nekih 2.2 V (pošto je još uvek rano diskutovati o DDR3 memorijskom standardu, tako će se i maksimalna vrednost dopuštenog napona povećavati). Pomalo konfuzan naponski sektor, koji obično biva zapostavljen, vezan je PLL (VTT). Promena PLL napona na veću vrednost od one standardne, koristi se isključivo u slučajevima kad je neophodan FSB veći od 450 MHz ( sve pod uslovom da vam procesor ne udara u „zid“ sa vrednošću manjom od 450 MHz, taj problem u narodu je poznat kao CPU-FSB-Wall). Kako je pomenuti naponski sektor vezan za naponsku jedinicu, jasno je da ne treba preterivati, shodno tome maksimalni preporučeni napon PLL-a ne bi smeo da prelazi više od 1.66 V do nekih 1.80 V. Isto tako u BIOS-u postoje i drugi parametri koji direktno utiču na overkolk kao što je C1 i EIST, čijim isključenjem nema variranja takta procesora.

26942af662.jpg

Isto tako poželjno je isključiti sve „čipove“, tj. uređaje na ploči koje ne koristite kao što je LAN, FireWire itd, znači ostavi samo one koji su vam neophodni.
 

Struja

Poznato je da većina matičnih ploča pati od pada napona pri punom opterećenju. Što će reći ako procesor nije opterećen i u Windowsu radi na recimo 1.45 V, pri punom opterećenju napon u nekim slučajevima može da padne i ispod 1.4 V, što svakako nije poželjno, jer nam ta činjenica govori da procesor može pri punom opterećenju da radi na naponu manjem od 1.4 V, pa se zbog toga postavlja pitanje a zašto u „Idleu“ ne bi radio na tom naponu? Jedan od načina da se to sve zaobiđe je korišćenje raznoraznih „naponskih modova“ uz čiju pomoć pad napona na pojedinim modelima matičnih ploča jednostavno nestaje. Stoga, za uspešan overklok preporučuje se i što kvalitetnija „naponski“ opremljena matična ploča (što više kvalitetnih zavojnica i mosfetova, to bolje) kako bi se smanjila verovatnoća za trebovanje pomenutog naponskog moda. Sve što je potrebno da nađete o „naponskom modovanju“ možete da potražite OVDE .

26a0e02ade.jpg

Uredno odrađen naponski mod ne mora da znači da će sistem funkcionisati bez ikakvih problema, drugi veoma bitan faktor vezan za struju je svakako napajanje. Kvalitetno napajanje igra veoma veliku ulogu, i sa istim se pomenuti pad napona svodi na minimum. Danas su sve više aktuelna napajanja sa što više „trafo stanica“ tj. napajanja sa dva, tri i čak četiri trafoa. Isto tako pri kupovini je veoma bitno pogledati koliki su naponi na 12 V granama, tj. 12 V grane trebalo bi da su u stanju da isporuče što više napona i naravno što više struje, kako ne bi došlo do tzv. „štucanja“. Nedostatak struje na EPS 12 V grani koja napaja celu naponsku jedinicu procesora može da prestavlja problem (najčešće kod Quad procesora) stoga se i preporučuju napajanja koja baš na EPS 12 V grani mogu da isporuče min 15 A.

595231-A.jpg


Provera stabilnosti
Kako bi utvrdili da li je overklok postavka unutar BIOS-a urodila plodom pribegava se test programima. Trenutno najaktuelniji overklok test program za Dual Core procesore svakako je Orthos, dok se za procesore sa četiri jezgra preporučuje Quad Prime95 program, naravno postoje i drugi programi za merenje stabilnosti i svi oni mogu da se skinu OVDE. Pri puštanju pomenuta dva programa u pogon, dva ili četiri jezgra, zavisno od procesora koji se testira na stabilnost, bivaju opterećena 100%, usled čega dolazi do drastičnog povećanja temperature.


Temperatura koja ne bi smela da se pređe za dual core procesore iznosi 70 °C, dok kod Quad core ta vrednost može da ide i do maksimalnih 80 °C. Trenutno najaktuelniji program sa kojim se meri temperatura novih Intel procesora je CORE TEMP , koji po navodima programera meri temperaturu direktno iz jezgra procesora.

d8a2344e79.png

Za proveru kloka kako procesora tako i memorije, zatim za proveru memorijskih latencija unutar Windows-a koristi se svima nam poznat CPU-Z programčić.

8c19a023e7.jpg


Da rezimiramo.
Overklok današnjih procesora ne bi trebalo da predstavlja problem, naravno ako vam apetiti nisu preterano veliki. Isto tako, proizvođači matičnih ploča, memorije, raznih rashladnih rešenja iz dana u dan sve se više trude da izbace na tržište što bolji proizvod, što je na kraju povoljno za krajnjeg kupca. Međutim, overklok u jednim manjim delom utiče na skraćenje radnog veka komponenti, te se korišćenje pomenutog uputstva, koristi isključivo kada je to neophodno.

Autor ovog teksta ne odgovara za oštećenje hardvera ukoliko do njega dođe, a sve to prouzrokovano ovim uputstvom. :)
 
Konacno smo dobili ono sto smo odavno trebali imati :D
dosta informacija koje se mogu naci na forumu, samo sto su sada na jednom mestu...

Hvala (sta drugo reci :d)
 
Polako postaje trend da se prave uputstva i mini review-ovi na benchu sto mi se jako dopada.
Svaka CAST!
 
1. FSB x Memorijski delilac = Brzina memorije

Primera radi: 266 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 533 MHz (brzina memorije)
ili : 333 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 666 MHz (brzina memorije)
ili : 400 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 450 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 500 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)

Potkrala ti se greska...

Inace pohvala za tutorial!
 
Super, hvala ti za ovo! Pomoci ce sigurno...
 
Dobro, znaci da sam bio u pravu kad sam rekao odavde
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=162043

"Stok vrijednost procesora
- Proc. vrijednost u stoku na 333Mhz x 9HT=2997 (3Ghz)

FSB vrijednost ploce ili 1333.
- Najbolji je odnos 1:1 ili gdje 1333 FSB predstavlja 667Mhz RAM memorije sto povlaci da je 800Mhz=1600 FSB magistrale (800x2 multiplayer).

Dakle ako proc. koji je u stoku na 333 mhz pomnozimo sa 4x mnoziocem dobijamo 1333FSB-a.

Proc. na 400 FSB-s X 9HT = 3600 mhz proc. OC-a i 1600FSB-a ploce ili (full 800 mhz brzine memorije na koje vrijednosti je i deklarisana) sto je najcesci slujac oc-anja ovakvih sistema."


a kolega spacemaster naveo

1. FSB x Memorijski delilac = Brzina memorije

Primera radi: 266 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 533 MHz (brzina memorije)
ili : 333 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 666 MHz (brzina memorije)
ili : 400 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 450 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 500 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)


Moja default konf E8400 je na 333x9 a inace bi mogla na 400x9gdje bi frekvencija proc. isla na 3.6Ghz a memorija bez OC-a zadovoljila 800Mhz vrijednosti dok je u stoku na 667Khz.

I sad ako nije problem interesuje me kakve uloge igraju memorijske latencije, i kako se one uklapaju u svu pricu?:type:
 
Poslednja izmena:
Dobro, znaci da sam bio u pravu kad sam rekao odavde
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=162043

"Stok vrijednost procesora
- Proc. vrijednost u stoku na 333Mhz x 9HT=2997 (3Ghz)

FSB vrijednost ploce ili 1333.
- Najbolji je odnos 1:1 ili gdje 1333 FSB predstavlja 667Mhz RAM memorije sto povlaci da je 800Mhz=1600 FSB magistrale (800x2 multiplayer).

Dakle ako proc. koji je u stoku na 333 mhz pomnozimo sa 4x mnoziocem dobijamo 1333FSB-a.

Proc. na 400 FSB-s X 9HT = 3600 mhz proc. OC-a i 1600FSB-a ploce ili (full 800 mhz brzine memorije na koje vrijednosti je i deklarisana) sto je najcesci slujac oc-anja ovakvih sistema."


a kolega spacemaster naveo

1. FSB x Memorijski delilac = Brzina memorije

Primera radi: 266 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 533 MHz (brzina memorije)
ili : 333 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 666 MHz (brzina memorije)
ili : 400 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 450 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
ili : 500 MHz FSB-a x 2.00 delilac = 800MHz (brzina memorije)
 
Nije da ne znam sve sam, ali Spacemaster, svaka ti dala. fenomenalno, sada su mi neke stvari oko klokovanja Intela daleko jasnije kako funkcionishu.

pa nih te zaista zamolio -

ajd napravi jedan ovakav sticky i za AMD ?? bio bih ti beskrajno zahvalan, em shto bi mi skinuo gomilu komshiluka sa grbache, em shto bi i meni verovatno odgonetnuo neke stvari.

?
 
Nije da ne znam sve sam, ali Spacemaster, svaka ti dala. fenomenalno, sada su mi neke stvari oko klokovanja Intela daleko jasnije kako funkcionishu.

pa nih te zaista zamolio -

ajd napravi jedan ovakav sticky i za AMD ?? bio bih ti beskrajno zahvalan, em shto bi mi skinuo gomilu komshiluka sa grbache, em shto bi i meni verovatno odgonetnuo neke stvari.
Check Price Chopper Ad and Rite Aid Weekly Ad.
 
Poslednja izmena od urednika:
benchmark je benchmark ipak ;) bookmark-ovao sam, a ti se u svakom sluchaju potrudi, evo lepo te molim, pa nek bude i za mesec dana ;)
 
Hvala na tutorijalu,sada sve radi kao "podmazano"..Hvala jos jednom..
 
Ja bih Vas molio da forumašima detaljnije objasnite ovu formulaciju: "Svaki FSB ima svoj tzv. „strap“ koji se kreće u granicama od 200 MHz do 400 MHz. Smanjenjem strapa na manju vrednost kloka, smanjuje se mogućnost dostizanja maksimalnog kloka FSB-a, dok se memorijski protok povećava, i obrnuto ..."

:wave:
 
Ja bih Vas molio da forumašima detaljnije objasnite ovu formulaciju: "Svaki FSB ima svoj tzv. „strap“ koji se kreće u granicama od 200 MHz do 400 MHz. Smanjenjem strapa na manju vrednost kloka, smanjuje se mogućnost dostizanja maksimalnog kloka FSB-a, dok se memorijski protok povećava, i obrnuto ..."

:wave:

Ima detaljnije uputstvo na sx-team sajtu, ali da ne linkujem kome treba naći će. U svakom slučaju priča oko strapa je davno prežvakana tema, i toliko toga ima na forumu, da je ovo što je napisano sasvim dovoljno da neko shvati poentu, a da pri tom ne ostane zbunjen. :wave:
 
Poslednja izmena:
E sad da sam n00b sto se tice overklokovanja C2D to priznajem, ali sve sam se snasao kako gde ali jedno nemogu ni da provalim a tek da izguglam.
E sad C1 mislim da znam sta je ali EIST nikako da provalim!
konfi je:
C2D E8400
ASUS P5Q Deluxe P45 - bios je najnovi officialni 1306
OCZ 2x1GB 1066 nVidia SLI XTC CL 5-5-5-15 2.1V
LC Power 700W
i da kuler na procu je
Thermaltake CL-P0310 BigTyp 120 VX sa Artic Silver 5 pastom koja se przila jedno 50 sati na defaultu (znam da treba jos).

Evo koje stavke imam u biosu u Advance > CPU settings

C1E Support ENABLE > znam da ovo se isklj.
Max CPUID Value Limit DISABLE
Intel (R) Virtualization Tech ENABLE
CPU TM Function ENABLE
Execute Disable Bit ENABLE
Intel (R) SpeedStep (TM) Tech ENABLE > i ovo treba isklj. valjda
Intel (R) C-STATE Tech DISABLE

Zna ostalo nemam pojma sta radi jedino za Intel (R) Virtualization Tech sam citao pa znam sta je. Ostalo ako neko moze da pojasni ali pre svega da kaze sta ide na Disable pri overkloku!
Hvala.
 
E sad da sam n00b sto se tice overklokovanja C2D to priznajem, ali sve sam se snasao kako gde ali jedno nemogu ni da provalim a tek da izguglam.
E sad C1 mislim da znam sta je ali EIST nikako da provalim!
konfi je:
C2D E8400
ASUS P5Q Deluxe P45 - bios je najnovi officialni 1306
OCZ 2x1GB 1066 nVidia SLI XTC CL 5-5-5-15 2.1V
LC Power 700W
i da kuler na procu je
Thermaltake CL-P0310 BigTyp 120 VX sa Artic Silver 5 pastom koja se przila jedno 50 sati na defaultu (znam da treba jos).

Evo koje stavke imam u biosu u Advance > CPU settings

C1E Support ENABLE > znam da ovo se isklj.
Max CPUID Value Limit DISABLE
Intel (R) Virtualization Tech ENABLE
CPU TM Function ENABLE
Execute Disable Bit ENABLE
Intel (R) SpeedStep (TM) Tech ENABLE > i ovo treba isklj. valjda
Intel (R) C-STATE Tech DISABLE

Zna ostalo nemam pojma sta radi jedino za Intel (R) Virtualization Tech sam citao pa znam sta je. Ostalo ako neko moze da pojasni ali pre svega da kaze sta ide na Disable pri overkloku!
Hvala.

sve na disable ;)
 
Help

Pozdrav svima.
Ako može mala pomoć
Konfiguracija sledeća:
MB msi G31M3-F s775 fsb 1333
cpu intel core2 duo e8400 3.0 ghz
ram apacer ddr2 2x2gb pc 6400/800
gf 9800gt 512mb ddr3
hdd wd 750 gb
napajanje 550 w
OS vista sp1 32/64 bit dual boot
pokušavao sam i sa xp i isto se dešava ako uopšte ima veze do os
ako treba još nešto da navedem kažite imam sve moguće bench programe
Moj problem je sledeći.
FSB mogu da podignem samo do 340. Default je 333x9. Čim predjem na 341 nemogu da podignem sistem.Malo mi se čini nemogućim da samo toliko može da se podigne magistrala.
Hvala
 
Pozdrav svima.
Ako može mala pomoć
Konfiguracija sledeća:
MB msi G31M3-F s775 fsb 1333
cpu intel core2 duo e8400 3.0 ghz
ram apacer ddr2 2x2gb pc 6400/800
gf 9800gt 512mb ddr3
hdd wd 750 gb
napajanje 550 w
OS vista sp1 32/64 bit dual boot
pokušavao sam i sa xp i isto se dešava ako uopšte ima veze do os
ako treba još nešto da navedem kažite imam sve moguće bench programe
Moj problem je sledeći.
FSB mogu da podignem samo do 340. Default je 333x9. Čim predjem na 341 nemogu da podignem sistem.Malo mi se čini nemogućim da samo toliko može da se podigne magistrala.
Hvala

koji su ti naponi za pll fsb cpu nb ?
 
Pogledajte prilog 41904
mogu i da pogledam i u bios ali napon procesora ne mogu da menjam

pogledaj u bios-u poshto ovo nisu naponi ti shto sam ti trazio nemoguce je da ne mozesh da menjash napon za cpu probaj sa ctr+F1 mozda ti se otkljucha ali ja mislim da ce samo opcija za latencije memorije da otkljuchava tada jmblga pogledaj malo bolje pa javi ma da moze da se desi i memorija da te kochi uzmi sputi mem na 667 pa onda probaj da vidish koliko ce cpu da ide
 
koji su ti naponi za pll fsb cpu nb ?

pogledaj u bios-u poshto ovo nisu naponi ti shto sam ti trazio nemoguce je da ne mozesh da menjash napon za cpu probaj sa ctr+F1 mozda ti se otkljucha ali ja mislim da ce samo opcija za latencije memorije da otkljuchava tada jmblga pogledaj malo bolje pa javi ma da moze da se desi i memorija da te kochi uzmi sputi mem na 667 pa onda probaj da vidish koliko ce cpu da ide

Sada ću da pogledam a što se tiče memorije za nju mi je u bios sve otključano samo napon procesora nemogu da menjam ali sada ću da probam
 
e ovako na ctrl+f1 ne reaguje ništa od voltaže ima samo sledeće
cpu vcore 1.176-1.184 varira
3.3 v 3.376
5 v 5.045
12 v 11.880
i nema više ništa osim brzine coolera i temperature
a sada sam stavio memoriju na 667 i polako ću da podižem fsb u koracima po 3
interesuje me da li može po malo više da se podiže magistrala
 
e ovako na ctrl+f1 ne reaguje ništa od voltaže ima samo sledeće
cpu vcore 1.176-1.184 varira
3.3 v 3.376
5 v 5.045
12 v 11.880
i nema više ništa osim brzine coolera i temperature
a sada sam stavio memoriju na 667 i polako ću da podižem fsb u koracima po 3
interesuje me da li može po malo više da se podiže magistrala

jao dajesh mi sve pogreshno ne mogu vishe da se cimam stobom mrzi me prochitaj nekoliko puta upustvo pa ako ne shvatish nemoj ni da klokujesh dok ne nadjesh nekog ko ce da te nauchi ;)

Edit: ja sam sada provalio da ti imash MSI a ja sam mislio gigabyte :) hehe onda nije chudno shto nemash napone kada budesh uzeo normalnu plochu onda cesh moci da se igrash poz
 
Poslednja izmena:
jao dajesh mi sve pogreshno ne mogu vishe da se cimam stobom mrzi me prochitaj nekoliko puta upustvo pa ako ne shvatish nemoj ni da klokujesh dok ne nadjesh nekog ko ce da te nauchi ;)

Edit: ja sam sada provalio da ti imash MSI a ja sam mislio gigabyte :) hehe onda nije chudno shto nemash napone kada budesh uzeo normalnu plochu onda cesh moci da se igrash poz

Ma ništa strašno znam ja takve kao ti na kilo."Brži jezik od mozga"
Ipak hvala
 
Ma ništa strašno znam ja takve kao ti na kilo."Brži jezik od mozga"
Ipak hvala

nije fora u tome nego shto nisam nigde video msi g31 nego samo gigabyte a video pishe g31 i mislio sam da je to gigabyte :) sorry
 
Kralju legendo carino........ Svaka cast na temeljnom i opsirnom objasnjenju!
Ljubi te majka! :D
 
idi na prvi post. prochitaj ga pazljivo, tamo negde se kirje SVE shto te zanima ;)
 
Nazad
Vrh Dno