Šta je novo?

Prelazak sa starog na novi server?

obi_van

Slavan
Učlanjen(a)
11.02.2005
Poruke
1,336
Poena
350
Jedno pitanje za vas sistem administratore. Firma u kojoj radim je uzela dva nova servera, do sada je sve bilo na jednom, i DB i web server i mail server, sve, sve. E sad, firma nema i ne planira koliko vidim da zaposli administratora, pa svale tako po nesto i na nas koji nismo administratori. Dakle jedan ce server biti DB server, a drugi web server, mail server i sve sto bude trebalo. DB server ce biti na Standard Edition 2003 Win-u a drugi server ce biti pod Enterprise Edition verzijom 2003-ke. Moje pitanje je da li i kako moze da se podesavanja vezana za domen, dns, mail server i sve ostalo prebaci na novu instalaciju? Za SQL ce se uraditi back-up to ne bi trebalo da bude problem (valjda :D) ali ova podesavanja za mrezu i domen su mi nepoznata. Cisto za info firma je programerska i rade se web aplikacije, cms, itd, itd...
 
Hm, glasno razmisljanje : nije li bolje drzati DB na enterprise serveru a ostalo na standard-u :S:

Sto se tice domena i ostalog, nista strasno...kad instaliras win2k3, u configuration dodas active directory/domain controler i prodjes kroz wizard koji ce te voditi od imena domena pa nadalje....kad startujes samu instalaciju imas dve vrste podesavanja a to su taj wizard i detailed (vise rucna podesavanja).....preporucujem ti taj wizard jer nikada to verovatno nisi radio, a wizard ce ti sam podesiti AD/DC, DNS i po mogucstvu DHCP ako hoces......

Ajde ti pocni sa time, pa ako (kada) se zaglavis, kazi gde je stalo da cupamo....

Relativno je jednostavno, i sa tim wizard-om stvari idu po automatizmu...

Sto se mail-a tice, koji mail server cete imati (exchange,mdaemon, nesto trece.....)...

Web server tj. IIS6 je sica i boranija.....istno instaliras putem wizard-a, i to je to.....


Inace sve istalacije zapocinjes u Administrative tools/Configure my server wizard.....

:wave:
 
Ako mislite da je bolje da DB ide ne Enterprise tako ce i da bude :D, a sto se tice podizanja AD/DC jos jedno dodatno pitanje. Posto sada imamo podignut AD svi smo na tom domenu, jel moze da se podize jos jedan domen, AD na taj novi server koji je na mrezi (nije na domenu) uporedo sa vec postojecim domenom. Cisto da se ne zabagujemo nesto :d.
 
Mozes da dignes i taj drugi DC/AD samo nemoj da bude isto ime.....

U zavisnosti koja radna stanica je "prikljucena" kome DC-ju, tu ce se i logovati....


HINT: Jedino sto sam ja u praksi konstatovao je da ne mogu da budu dva Small Business Server-a na istom LAN-u.....ostali rade sasvim normalno.....

NAPOMENA: Vodi racuna da u sitom LAN-u ne moze biti vise DHCP servera, tako da ce samo jedan moci da radi DHCP lease......

DNS ce ti raditi bez problema.

:wave:
 
Poslednja izmena:
moze i na istom subnetu samo oba moraju da budu autorizovana u AD i treba da pazis da se scope ne preklapa(da se ne desi da oba iznajme istu adresu razlicitim klijentima).
a instalacija nema neke specificne momente na koje treba obratiti paznju
 
Da ne pocinjem novu temu nadovezacu se na ovu vec postojecu. Dakle dosla su ta dva servera i stoje nam na polici i skupljaju prasinu :wall:. Firma je najavila admina ali nista od toga. Moramo mi sami da ih sredimo, e sad onaj stari to jest ovaj koji sada koristimo svi i za sve na njemu ce ipak ostati taj 2003 sbs i verovatno AD i ostace Web Server. SQL prebacujemo na jedan od dva nova i visual source safe verovatno, dok ce treci biti test server. Ono sto me zanima je kako podici ova dva servera koje role im instalirati. Da se na njima dize AD, DC da li je potrebno ili nije? Kako ih ubaciti u domen ako necemo dizati zasebne domene za njih...? Ako mogu neke uopstene preporuke, saveti bilo sta za prvu pomoc, hvala u napred ;)
 
pazi postavio si par pitanja na koja ipak neko iz tvoje firme treba da odgovori.
btw. jel vi to MORATE ili HOCETE da uradite? Ako hocete, za**** ti to i radi svoj posao, a firma neka zaposli admina ili plati nekome.
Ako morate to je druga prica i ipak zahteva malo vise od Bench foruma
 
Nista u zivotu nije moranje, ali opet bilo bi dobro da se ta dva servera uposle, pogotovo sto se ovaj jedva vuce. Sve je na njemu i ima da "zakuca" ako nastavi tako. Mislim da cekanje na to da firma zaposli admina nije pametno, pa bi mi to ipak sami uradili...znam ja da je prica ovako "na pamet" prilicno besmislena, ali opet ako ima neko nesto da predlozi dobro dosao je...
 
naravno
samo formulisi pitanje i stici ce odgovor ;)
ako imate ad ne treba vam jos jedan, a sad sta cete instalirati od dodatnih stvari na ta dva servera opet zavisi od vas....
 
Evo ovako, prvo me zanima kako da ubacim nove servere u domen, i da li u opste treba da ih ubacujem u isti (vase misljenje naravno)? Ako treba da se ubace u domen kako, da li u toku instalacije ili naknadno, kao klijentske racunare ili na neki drugi nacin, koji? Jedan bi trebao biti DB server, na njemu SQL, Source Safe itd, a drugi bi bio test server. Sta bi ste vi uradili, koje role dodali tim serverima...?
 
Mozda se malo kasno ukljucujem. Elem.

1. Defiitvno oba servera pod domen. tj sva tri.
2. Dignesh na jednom od novih servera 2003 i onda uradish replikaciju AD-a i resish problem. :) Onda uradish "promociju" Novog servera u primarni DC. I stari raskacis sa mreze.
3. Ovo shto selish na 3 server svakako preselish.
4. Na kraju na starom DC-u dignesh win i namestish od njega test server. Ovo je bar moje misljenje.

E sad. Ovo je dosta sturo napisano. Ovo je vishe kao ideja u kom pravcu bi ja ishtao. Ako vec nece da zaposle Admin-a onda vi sami birate shta ce koji server da radi. A glupo je da Novi server sluzi za testiranje i da se koristi 10% njegovish resursa a stari server da umire.
E sad ovo sve lepo treba razraditi. Da nebi pisao referat ovde. Pogledaj na netu shta sve spada pod replikaciju servera. Pa onda uporedi shta vi pored toga treba da prebacite na neki drugi server "pesaka". Ne zalecite se da tek tako podizete server jer tu obicno nastane HAOS. i onda budu 2-3 noci :type: da se sve ispravi. Moja politika je definitivno Bolje losh plan nego nikakv plan. Znaci potrudite se da shto bolje isplanirate sve i onda udri. Pa kom opanci kom obojci.

p.s. Najavi koji dan nameravash to da radish da budemo pored kompova da mozemo da sufliramo :p

s' poshtovanjem JA:smoke:
 
Hvala na odgovorima, tek treba da predjemo u novi prostor, i to je planirano sada za vikend, znaci subota nedelja, od nasih poslova koje obavljamo ne stizemo nista oko servera tako da verovatno preko vikenda, radna subota i nedelja :D...posto ce biti dosta piva ne znam kako ce se sve zavrsiti :p
 
Ne znam za ovu proceduru promovisanja Win2003 DC-a u primarni, ali ako ces taj stari DC da "raskacis" vodi racuna o FSMO ulogama.

Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno