Šta je novo?

Nov monitor, novi problemi :(

orckristeg

Slavan
Učlanjen(a)
11.09.2005
Poruke
1,173
Poena
360
Hm, f1, f1, f1...
Posle metar dana, iskombinovao sam se za nov monitor, i ispazario Acer 22wide (al2216w) i presretan sve to namontirao i u pocetku uzivao. Na monitoru i na konfiguraciji iz potpisa sve je radilo savrseno, ali sa novim monitorom ne. Posto nisam neki preterano zahtevan gamer, monitor sam uzeo za filmove i naravno DOTU :) inace ko ne zna, mode za warcraft3 frozen throne. E sad, konfiguracija iz potpisa jednostavno zapuca u DOTI sto mi se sa starim monitorom nije desilo pa ne znam ni ja koliko dugo, mozda cak i nikada o_O temperatura procesora je u load-u oko 41-3c sto i nije nesto preterano vruce pod overclockom, ali masina i dalje zapucava. Zapucavanje je tipa slika se ukoci, a zvuk ponavlja, sto ja kontam nije do procesora, a ni do napajanja, jer bi se verovatno komp resetovao. Prvo sam pomislio da sam preterao sa setovanjima u igri posto je rezolucija bila 1600x1200 ili kako vec, pa am skontao da to u stvari i nije wide rezolucija :) spustio sam rezoluciju i opet isti problem. Neki put se desi da shljaka 2-3 partije a neki put posle pola sata freeze :( Pustio sam prime da tera sat vremena torture test i sve je bilo ok i bez gresaka. Onda sam googla da vidim kako da stavim wide rezoluciju i saznao da war3 ne podrzava wide i da mora da se butka po registry-u sto sam i ucinio i samo promenio za displey tj video i stavio ne najjacu rezoluciju vec 1440x900 sto kontam da i nije preterano zahtevno za ovu konfiguraciju. Toliko sam bio ocajan da sam spustio sve na default pored ovih "overclockerskih" komponenti i u pocetku bese ok. Odigrao jednu partiju sve super radi shljaka, i rekoh ok ajde preterao sam sa OC-om, ali ne opet isti problem. Temperature ne tako strasne ali racunar u war3 zapucava... Ne znam u cemu moze biti problem, bash nisam pametan. Mozda zato sto mi je komp non stop ukljucen, skidam nesto sa neta pa ga ne gasim vec mesecima, mada kontam da bi mi se i ranije bunio u tom smeru. Pa mi je isto padalo na pamet da zakucava zato sto mi i winamp radi dok igram, pa sam iskljucivao i igrao bez muzike ali opet :((( Napominjem sa starim monitorom ama bash nikakvih problema nije bilo na 1280x1024 sve na hi max, cak je sve previse savrseno radilo, a sada na def taktovima cuka :(( Na pamet mi je padalo da je mozda onaj north bridge, obzirom da je vreo uvek, ali i pre je ista situacija bila i sve je shljakalo kao saliveno... Ne znam da li da probam da instaliram ponovo war3 ili sta vec?!? Ajde ako neko, bilo ko ima neku ideju bio bih mu beskrajno zahvalan inace cu nesto da skrcam a ne ide, jerbo se nema :)
Puno pozdrava i unapred hvala
 
Da li je moguce da niko nema ideju?!
 
Probaj naizmenicno sa po jednim ramom. Prvo izvadi jedan pa probaj, ako problem nastavi vrati taj a izvadi onaj drugi i na kraju probaj neku drugu memoriju (pozajmi od druga). Kad to vec radis ocisti kontakte memorije obicnom gumicom i izduvaj malo DIMM slotove od prasine.

Taj tvoj problem ne bi trebao da ima veze sa monitorom.
 
hm, hm...
memoriju sam vadio bash vece pre nego sto sam postavio topic i promenio slotove... ali nisam probao sa po jednom. nesto mi je to bash sumnjivo da bash kada sam monitor okacio bash tada memorija da rsne... malo mi je to opet nerealno. drugo sto sam pokusao je instalacija novih drajvera za graficku i ponovno instaliranje war3, i mislio sam da je problem resen. juce je sve bilo ok, celi dan sam malte ne igrao tipa 3-4 partije, vezao sam sigurno 3h min neprestanog igranja i opterecenja i sve je radilo normalno. evo malopre da odigram jednu jutarnju partiju i opet zapuca. bash sam se smorio kao plovak. sad cu da probam da mu puknem taze xp, nista drugo mi ne pada na pamet, ali bash nista... ako neko zna sta jos moze da bude u pitanju bilo bi sjajno!
pozdrav
 
i da napomenem, ko zna mozda i to ima veze. posto je monitor sa analognim prikljuckom, ja sam mu stavio onaj dodatak sto ga pretvara u dvi, pa da li moze to da pravi problem, mada i prosli mi je bio tako vezan ali ko zna, mozda je to bitan detalj...
 
@Sicky
Evo upravo sam testirao sve... Pukao sam mu taze xp, sve instalirao ponovo, opet klokovao mashinu na 2.4ghz-a i prosao mi je OCCT test bez problema i gresaka... Znaci memorija kao i ostatak mashine je ok. Sad samo da vidim da li ce iz war-a da me izbacuje, a ja se nadam da je sve ok, i onda da vidim sta se uopste dogadja. Hvala u svakom slucaju na pomoci ;)
 
Mojoj nesreci nema kraja :((( Ljudi moze li ko uopste da mi pomogne?!?!1 Ocajan sam!!1
Nov win nije doneo boljitak, masina prolazi testove ali u igrama crash :(( any ideas?!? plz neka se neko ukljuci jos sa idejom...
 
tvoj problem se zove DAEMON TOOLS, tj. sptd.exe
probaj sa novijom verzijom sptd (ili sdtp ili tako-neka-kombinacija). uz'o mi pola zivota :mad:
 
bah hvala ti puno, ali izgleda da to nije problem :( juce sam izbrisao daemon tools, stavio taj najnoviji sptd i sve je radilo perfektno, pomislio sam da je sve ok. malopre odigrah jednu dotu i komp prvu partiju prodje ok, ali je trajala tipa 15min, druga je stigla do 10minuta max i mashina se spucala :(((
uzeo sam od ortaka graficku, a moju kada sam skinuo bila je puna prasine, pasta na gpu je malo proredjena cini mi se, tako da se na bronzanom hladjnaku ocrtao znak nvidie sa cipa... ocistio sam sve i stavio na policu, dok ne istestiram par dana sa ovom drugom karticom, a u pitanju je leadtek a6200td i odigrao sam 2 partije war-a znaci ne dotu sto je ukupno trajalo 50ak min, mozda koji min preko i sve je bilo ok, videcemo kako ce da se ponasa veceras i sutra...
u svakom slucaju hvala nadrealisti na pomoci ;)
pozdrav
 
LOL
pa ovo nema smisla!!1 nova grafa opet isto :((( any ideas?!?
 
LOL
pa ovo nema smisla!!1 nova grafa opet isto :((( any ideas?!?

Probaj ti to sa drugom memorijom kao sto sam vec rekao. Imao sam isto tako nezgodan problem i kad sam izvadio memoriju koju sam dokupio zbog upgrade-a sve je ponovo radilo bez greske ali sa duplo manje rama. Inace memorija je bila ispravna samo nije htela da radi zajedno sa ovom na toj ploci. Posle sam promenio plocu (upgrade takodje) i obe su u njoj radile savrseno. E sad sam uradio totalni upgrade, a te memorije su poklonjene i idalje rade.
 
Poslednja izmena:
e pa brate moj neces mi verovati... memoriju nisam probao, ali zato monitor jesam o_O stavio sam staru 17icu i evo igram dobrih 2 sata bez zakucavanja, i sad cu jos da probam cisto da vidim sta ce da se dogodi, i isto cu i da ucinimi sutra... ako u toku sutrasnjeg dana sve bude ok sa ovim monitorom onda mi nije jasno sta mogu da uradim da bi mi sa novim sve radilo kako treba o_O ima li ko mozda jos neki predlog. kakva debilna problematika auuuu :)
 
evo neki update problema:
druga grafika (leadtek a6200td) isto.
asus-ov wide 19'' tft sve ok, u igrama sve na max bez cukanja i slicnih problema.
ortak testirao kod njega moj monitor 5 dana bez cukanja i pribloma slicnog tipa.
jedva sam instalirao drajvere za monitor koje sam izbunario na netu-nisu pomogli.
probao par starijih verzija nvidinih drajvera za grafiku opet isto.
chupao ram i probao sa po jednom shtanglom u kompu i opet ista stvar. na trenutak je bilo aha memorija obzirom da je sve radilo jedno 24h sa jednim modulom ali onda veceras opet spuc :(
ko je ovde lud?
sta treba da uradim da mi drljavi komp radi bez cukanja u igrama any ideas??! :((((
 
Probaj i na 22-jci da testiraš u 1280x1024... možda je zbog premalo video memorije
 
agp ploca + grafika?
probaj najnovije (pa i par starijih, eventualno) drajvere za plocu
moguce je da je problem u nvidia gart drajveru
ili, sto kaze jera, probaj nizu rezoluciju ili iskljuci AA, obori kvalitet tekstura...

edit:
jos neke ideje:
- updatujes bios na ploci
- islkjucis fastwrite (rivatuner moze 100%, mozda moze i u biosu ili drajverima)
 
Poslednja izmena:
hm hm
probao sa novijim biosom, nista
iskljucio fastwrite i onda je sve bilo ok. radio je komp par dana, recimo dobrih 5 dana bez zakucavanja, igre sve super, ali se tokom noci zakucao u win-u. kad sam ustao skontao sam da je scukao i opet je pao reset na silu. preko noci jedino sto je radilo je utorrent i mozda ggc(programce za warcraft3, uglavnom sluzi za igranje war-a koristeci ne tcp/ip protok vec neki drugi sto je sad i ne bitno). znaci nije ostavljena ni jedna igra upaljena ili slicno, znaci nista zahtevno ali je komp opet pukao. od tada mi se povremeno desi da komp zakuca u igri ali uglavnom war3 radi, ali u world of warcraft-u se desi da zakuca. danas mi se desilo na primer 3 puta za redom. setovanja u wow-u i nisu nesto preterana, znaci nema anti-alising-a ili nekih perverznih podesavanja. doduse u rezoluciji 1680x1050 ali sta znam, igram ga iz window mode-a... uglavnom danas kada su se desila chukanja danas (3 puta za redom), sve je izgledalo od prilike ovako: igra sekundu ili par mili sekundi pocinje da stuca, znaci kao da secka igra i zatim se zakuca ceo komp, posle cega hard menja zvuka. znaci tacno se cuje rotacija unutar njega. pomislio sam da je mozda do harda. instalirao hd tune pro i on mi nista ne pomaze, tj ne prijavljuje greske, ne zakucava komp. takodje sam pomislio da je opet mozda memorija, pa sam izvreto S&M test za celu masinu, traje oko sat vremena mozda malo jace i to je sve proslo bez poteskoca. zatim sam se opet vratio starom dobrom prime-u. izvrteo torture test/blend(tests some of everything, lots of RAM tested) i to je vrteo 2h26min + sam preko odgledao 2 epizode prison break-a i sve je ok bilo, znaci bez zakucavanja. i na kraju sam prekino test videvsi da je u sustini sve ispravno i da bi verovatno u tih 2 ipo sata komp zakucao.
takodje interesanta cinjenica je da prilikom print screen-a u warcraft3 igri, kompu treba pa recimo jedno 5-6 sekundi da zapamti screen, znaci igram war, lupim ga po print screen-u i onda se sve zamrzne 5 sekundi i kad zapamti igra ponovo krene. prosli monitor i prosla rezolucija (1280x1024 isto sve na hi) su to mnogo brze odradjivali. tipa za print screen je trebalo max 2 sec, znaci bash je sve to brzo i be problema shljakalo. sad u cemu je problem ovde samo bog zna.
ako neko ima jos neki pametan predlog bio bih zahvalan posto pocinjem sve vise da se nerviram i padam u razna iskusenja :(
 
ajde ljudi pomagajte :((( i dalje ista problematika, odlepicu vise ARGH!!1
sad mi se desilo dok sam igrao wow u window mode-u rezolucija 1440x900 znaci nije neka budzevina, i opet je skucao, ostavio sam ga jedno 5-8 minuta zakucanog u nadi da ce da crkne to sto ne valja ali nista :) shalim se, nisam ocekivao da ce crci nesto ali ako je i to resenje onda bih stvarno voleo da se to desi. posle toga sam grubo resovao komp i ispipao sav hardver... hard je bio onako fino zagrejan, po dizanju win-a speed fan je pokazao 50stepeni, sto ja mislim i da nije neka temperatura ali ispravite me ako gresim. cpu je bio mlak, memorija za divno cudo isto mlaka, cipovi na grafickoj takodje... jedino sto je bilo vrelo je onaj hladnjak na north bridge-u o_O ispekao sam se bukvalno... da li je moguce da je to uzrok?! mada kada vrtim testove kontam da se i taj chip dovoljno optereti o_O
molim vas pomozite ovo je nepodnoshljivo...
 
ajde ljudi pomagajte :((( i dalje ista problematika, odlepicu vise ARGH!!1
sad mi se desilo dok sam igrao wow u window mode-u rezolucija 1440x900 znaci nije neka budzevina, i opet je skucao, ostavio sam ga jedno 5-8 minuta zakucanog u nadi da ce da crkne to sto ne valja ali nista :) shalim se, nisam ocekivao da ce crci nesto ali ako je i to resenje onda bih stvarno voleo da se to desi. posle toga sam grubo resovao komp i ispipao sav hardver... hard je bio onako fino zagrejan, po dizanju win-a speed fan je pokazao 50stepeni, sto ja mislim i da nije neka temperatura ali ispravite me ako gresim. cpu je bio mlak, memorija za divno cudo isto mlaka, cipovi na grafickoj takodje... jedino sto je bilo vrelo je onaj hladnjak na north bridge-u o_O ispekao sam se bukvalno... da li je moguce da je to uzrok?! mada kada vrtim testove kontam da se i taj chip dovoljno optereti o_O
molim vas pomozite ovo je nepodnoshljivo...

Jel, sta ces ti sa monitorom u OC forumu ? :p

Sta si ti uopste OCovao u masini pa pravi problem ? Da vratis na default i zalepis jedan ventilator na taj NB pa da vidis kako radi ? Eventualno skini NB stavi novu pastu pa probaj, ako se toliko greje koliko kazes a imas nF250 kom je vec tu negde krajnje vreme da odapne od grejanja onda ti je najverovatnije to uzrok zakucavanja u igrama.
 
Jel, sta ces ti sa monitorom u OC forumu ? :p

Sta si ti uopste OCovao u masini pa pravi problem ? Da vratis na default i zalepis jedan ventilator na taj NB pa da vidis kako radi ? Eventualno skini NB stavi novu pastu pa probaj, ako se toliko greje koliko kazes a imas nF250 kom je vec tu negde krajnje vreme da odapne od grejanja onda ti je najverovatnije to uzrok zakucavanja u igrama.

hehe pa stvar je u tome da je sve OC-ovano :) tj cpu i memorija su malko nasvirani :)
ali stvar je u tome da pre nije nista cukalo. kad sam pazario monitor od tad nastadose problemi :((( vracao sam i na def i opet isto... e bash sam i ja razmisljao da li da skidam hladnjak i da stavim taze pastu, mozda i pomogne :( jos pre sam razmisljao da nekada kupim onog zalmanceta plavog za NB ali nikada mi nista nije pravilo probleme... stvarno nisam pametan... nista sutra cu da vidim da skinem plocu i da stavim pasticu dace bog da pomogne... hvala u svakom slucaju na predlogu.. to me je zanimalo da li moze to da bude uzrok, mada testovi svi prolaze o_O nista mi nije jasno o_O thx opet :wave:
 
hehe pa stvar je u tome da je sve OC-ovano :) tj cpu i memorija su malko nasvirani :)
ali stvar je u tome da pre nije nista cukalo. kad sam pazario monitor od tad nastadose problemi :((( vracao sam i na def i opet isto... e bash sam i ja razmisljao da li da skidam hladnjak i da stavim taze pastu, mozda i pomogne :( jos pre sam razmisljao da nekada kupim onog zalmanceta plavog za NB ali nikada mi nista nije pravilo probleme... stvarno nisam pametan... nista sutra cu da vidim da skinem plocu i da stavim pasticu dace bog da pomogne... hvala u svakom slucaju na predlogu.. to me je zanimalo da li moze to da bude uzrok, mada testovi svi prolaze o_O nista mi nije jasno o_O thx opet :wave:

Testovi prolaze kazi posle 48h, pod uslovom da jos uvek radi komp :d
 
komp rastavljen na delove, sve ocisceno, artic silver 5 stavljen na south bridge, moja greska nije bio u pitanju north :) uglavnom onaj bridge ispod agp slota malo dole desno :) videcemo kako se sada ponasa...
 
Poslednja izmena:
nf3 250gb je singlechip resenje i nema zasebno NB i SB
sva funkcionalnost SB-a i CPU<->AGP bridge su u istom chipu
a ne rece 'si probao da menjas drajvere za plocu (gart ovo ono)?

edit:
ako ne gresim, ovo su poslednji drajveri:
http://download.nvidia.com/Windows/nForce/5.11/nForce_5.11_winxp2k_international_whql.exe
... za WinXP x86

e vidis drajvere nisam menjao, a i nisam siguran da bas razumem postupak oko gart-a :) pa ako mozes malo preciznije :) a i da napomenem od kad sam danas sklopio komp nisam imao problema, igrao sam wow oko 3h i nije zakucao... da ga ne ureknem, ali moguce da je doslo do nekog napretka recicu vec do sutra sta se zbiva... a upravo skidam ove drajvere pa cu videti shta i kako ;)
hvala jos jednom :wave:
 
prvo, ako sada sve radi: if it's not broken don't fix it

ako ne radi, onda probaj sa drajverima
GART je samo jedan od drajvera u nforce kompletu i, ako se dobro secam, prilikom instalacije mozes da biras sta hoces sve da instaliras od drajvera
ti ces znaci check-irati GARP nesto ili AGP nesto :)

evo i release notes-a za tu verziju drajvera:
http://www.nvidia.com/object/nforce3_winxp_5.11
pise ovako: GART driver version 4.36 (WHQL)
i to je ono sto bi trebalo da instaliras, a mozes i ostalo ako su ti drajveri stariji...
 
ako ponovo budes imao problema, vrati sve na def pa polako kreni sa testiranjem! orthos za proc 12h, goldmem za mem 12h, ati tool za grafu bar 1h, i bilo koji program (npr everest) u kojem ces preko smarta pogledati stanje hdd! ako je sve u redu, onda ocuj jedno po jedno i svaki put izvrti test kojim ces ustanoviti stabilnost ocovane komponente...to ti jedini nacin da utvrdis da li ti je sistem potpuno stabilan!
nakon toga, ako ponovo imas problema, reinstal win sa full formatom hdd i instaliraj najnovije drajvere za sve komponente...
i to bi otprilike bilo to...:D

PS. komp se ne smije zakucavati koliko god ti nabudzio grafiku u nekoj igrici - jedino su moguci pad fps i kratkotrajna swap-ovanja zbog manjka rama...
 
hm evo do danas mi se nije zakucao komp... tj sad jeste, ali kao sto rekoh do pre 5min nije. igrao sam sve tj wow i warcraft 3 i nije bilo problema. onda malopre rekoh da je problem resen i promenio sam rezoluciju u wow-u na 1600x1050 i onda se zakucao... moguce da je nesto do graficke ili se nesto drugo optereti previse... sad sam wow vratio na 1440x900 pa cemo videti sta i kako...
pozdrav
 
teram dosta dugo ortakovu leadtek a6200td i simptomi su isto. ono sto sam primetio u wow-u je da pre nego sto igra zakuca pocne da secka 3 sekunde i onda spuca, kada to primetim, brzo minimiziram igru ali i u win-u secka pomeranje kursora... dok u warcraft3 samo igra spuca... bash nemam srece. nista nije ocovano odavno, znaci sve na def-u i opet isti djavo. neam pojma sta da radim :(((
tripujem se da nije hard o_O nista posle petka cu imati vise vremena pa cu probati one testove po 12 sati pa sta bude. ako neko jos ima koju ideju bilo bi dobro. pozdrav
 
i sta bi niko nema predlog?
 
Stavi u biosu ako imas da ti AGP radi kao 4x a ne kao 8x
 
hm digao sam ruke od svega...
rasprodajem neke komponente tako da nikada necemo saznati sta je zezalo ;)
 
Nazad
Vrh Dno