Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

GzUJlzp.jpg
 
Хахаха, урнебесно!:D
 
Украшћу ти слајбу Алистере, хвала:D.
 
jeste urnebesno, ali samo na prvi pogled
 
Poslednja izmena:
Једноставно је, то је одступање од СИБИЛАРИЗАЦИЈЕ:p
 
:confused:
 
Moja redovna jezička nedoumica

Iz nepoznatog razloga imam puno problema sa korišćenjem naše reči za valutu Evropske Unije.

Odbor za standardiaciju srpskog jezika je odmah nakon uvođenja ove valute dao svoje mišljenje da je pravlino izgovarati i pisati evro ali mi se taj oblik nikako ne čini ispravnim.

Kakva su vaša mišljenja?
 
Svakako je pravilan. Najprostije receno - posto ne kazemo Europa, kao npr. Hrvati, vec Evropa, sasvim je logicno da ce i moneta imati naziv evro. Uostalom, tu vise nema puno prostora za razlicito misljenje, odbor za standardizaciju je doneo normu i tu bi svaka diskusija trebalo da prestane.
 
Upravo sam pregledao mišljenje odbora gde se kaže:
Последњих месеци облик евро преовлађује, и њему треба дати предност. Наиме, новчана јединица је добила име по скраћеном облику речи Европа, односно европски. У функцији префиксоида, такав облик одраније је постојао у сложеницама као Евроазија, Евровизија, еврокомунизам, еврокупови, евродолар и слично. У језицима где се каже Еуропа (Europe) он гласи еуро, али будући да ми кажемо Европа, и скраћени облик треба да има в. Тако је и у руском језику, где се пише као и код нас (евро).

Odnosno pretpostavke da je valuta dobila ime po Evropi a ne po Evropskoj Uniji.

Da ne dužim, odluka je donesena odavno i treba je poštovati međutim u velikom broju javna glasila i sredstava informisanja i dalje upotrebljavaju naziv euro.
To je ono što me je u stvari i najviše bunilo. Čak i u zvaničnim dokumetima Narodne banke se koristi upravo naziv euro. Ima baš puno primera na www.nbs.rs
 
Poslednja izmena:
Ja oduvek kazem Evro. Kao sto je Evro dizel a ne Euro dizel. Kad smo vec kod ovoga neki pisu odvojeno a neki spojeno :D

A sto se Evra tice.. ili Eura.. kod nas je ta valuta odavno prekrstena u ''100 evri, evara'' itd :d
 
Ja recimo dosta cesto srecem ljude koji umesto evro kazu "juro"... I ostanu zivi posle toga.
 
Pa to ''juro-jura'' je obicno deo slenga, sumnjam da neko ozbiljno tako kaze :d
 
Нас је наставница српског учила да кажемо евро...:D
 
Sta fali ojru? :d
Ko da je bitno kako se kaze ako ih ima.
 
A kao nikad niste čuli i da kažu 100 jevr*eja :smoke:
 
Poslednja izmena:
Mnogo znaci to cenzurisano v...:d Inace - juro se verovatno moze shvatiti kao transkripcija sa engleskog, a jevreji su svoja prica - to je vec nacionalizam ili kako vec, zaboravio sam rec... nesto na s valjda...
 
Interesuje me nesto - da li je pravilno napisati u Corel-u ili u Corel_u?
 
Mislim da je pravilno u Corel-u. Ne pamtim da sam negde u nekom tekstu video donju crtu.
 
Pravilno je u_Corel-_u_ :d
 
Pravilno je "u Korelu" ili "u programu Korel (engl. Corel)".
 
Pravilno je u Korelu, ali i Corel-u.
 
Skraćenice i strane reći napisane u izvornom obliku se ne menjaju po padežima.

"Od MUP", a ne "Od MUPa/MUP-a".

"U Corel" ili "u Korelu", a ne "U Corelu/Corel-u".

To je strogo po pravopisu. Druga je stvar što u brzini i opuštenisti komunikacije na forumu to ne praktikujemo.
 
Cekaj cekaj... Hoces da mi kazes da ti izgovaras "Bio sam u MUP", taj samoglasnik dodje prirodno da se doda. Meni mnogo prirodnije zvuci "Bio sam u MUP-u."
 
Jel ovo trolujes na licu mesta, ili si se unapred spremio?
 
Nazad
Vrh Dno