Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Nesto ocigledno nije u redu ili sa zvucnicima ili sa izvorom zvuka. Uglavnom, Z5500 je najglasniji sistem koji je izasao iz Logitech-a. Ako si negde blizu leve obale dunava, svrati da cujes kako bi trebalo da se cuje to, pa uporedi da vidis jel to to.

@ zechs

Najviši :)

U pravu si, sad sam pogledao pravopis :) (komparacija ide: visok, viši, najviši (ne višlji ni visočiji)

Greške su očigledne, nije ni čudo što svi ostali greše :) http://www.hbo.rs/article/tom-kruz-s-ekipom-odmerava-najvislji-toranj-za-nemogucu-misiju_6850

http://www.nadlanu.com/pocetna/zaba...-najvislji-soliter-na-svetu.a-101170.142.html
 
Pise se i Dunav velikim slovom, ali da ne cepidlacimo :d
 
Neće biti da je oboje pravilno...

Garancija može biti pisana i napismena, a nikako pismena, jer čovek je pismen ili nepismen. Ljudi bre ovakve stvari se uče u osnovnoj školi zaboga... :(
 
Ispravno je i pisana i pismena garancija. Kao i napisana garancija, garancija napismeno i sl. varijeteti.
Kao imenica, pismeno se, doduše malo arhaično, koristi u smislu reči slovo, ono što je napisano, pismo, dokument, itd. Kao prilog, označava da je pismenim putem, nasuprot usmenog. Kao pridev (što je ovde slučaj) može označavati da je nešto iskazano, izraženo pisanim putem, napisano (npr. pismeni zadatak), ali i koji ume znati čitati i pisati. Takođe se odnosi i na odsustvo gramatičkih i stilističkih grešaka, pa i kao sinonim za književno.
 
Pisana garancija, napismena garancija i "pismena" definitivno neće biti isto i ne može da prođe kao takva u srpskom jeziku u tom kontekstu o kome polemišemo.

Kada se nešto radi pisanim putem onda se za to kaže sledećim mogućim načinima i izvedbama:

1. Pisana komunikacija
2. Pisana dela istorije
3. Budući razgovor možemo nastaviti pisanim putem.

Jedino i isključivo tada "pismeno" možemo reći za "pismeni zadatak" a mnogi ljudi ne znaju da je jednako tačno kao i "pisani zadatak".

Dosta polemike je bilo oko ovoga, jer recimo samo "pismeni zadatak" može biti iz srpskog jezika, dok "pisani zadatak" može biti iz matematike (jer je totalno pogrešno napisati da je pismeni zadatak iz matematike, pismenost je jedno a poznavanje matematičke teorije drugo), ili druge oblasti koja se ne bavi gramatikom, lingvistikom i sličnim jezičkim temama.
 
Svašta čovek nauči za života. Npr. ja sam dakle potpuno neregularno zadavao i pregledao pismene provere poznavanja matematičke teorije, po zvaničnim propisima nazvane prvi, drugi itd. pismeni zadatak iz matematike?
Konsultuj rečnik za značenje, konsultuj lingvistu, a veruj i čika Ivanu Klajnu, ako ne veruješ meni.
Citat iz "Rečnika jezičkih nedoumica":
"pismen: (pored značenja koje ima u spojevima kao pismen čovek) znači u prvom redu "iskazan slovima, napisan". Potpuno bezrazložno su u nekim školama tradicionalni izrazi pismeni zadatak, pismena vežba itd.
zamenjeni s "pisani zadatak", "pisana vežba"."

Oboje je pravilno (ispravno) i obojica ste u krivu.
 
Ok to za pismeni zadatak stoji, to sam i ja rekao mada u malo drugačijem kontekstu...

Spor je nastao oko "nepismene garancije" :D
 
Spor je sve vreme oko "pisana" i "pismena", nemoj sad da skreces sa teme :p
 
Problem je u opisu razlicitih oglasa ovde, pored "voltaza" i "pismenih" garancija, "kompIjutera". Seticu se jos.

Ja sam bas sad procesljavao par tema u grafickom karticama, tako nevezano i nagledao sam se mnogih "voltaza" :D. A neverovatno mi je da vise puta naletim na izraz voltaza nego na napon, gde ono prvo veze sa zivotom nema...
 
Citam upravo oglase i zakljucujem da je 70% oglasivaca bezalo sa casova srpskog jezika u osnovnoj skoli.
 
Kamo sreće da su samo oglašivači :D. Uopšte danas je pismenost, posebno na internetu na vrlo niskom nivou.
 
@Ben Dover
Idi na mobilnisvet pa da vidis tek tamo kakva je pismenost u oglasima :) Posebno obrati paznju na rec "gevey"
 
^ U vreme kad je elemntarna pismenost zaboravljena, ocekujes da se retka strana rec pravilno speluje?

Ja bi... Jer tako? Mi smo naj jaci! Mi bi smo da... Ne prilagodjena brzina, neznam zasto.
 
Ne ocekujem bas pismenost na zavidnom nivou (pa ni ja ne obracam posebno paznju na pismenost dok kuckam nesto na netu a nema veliku vaznost), ali kad u oglasu napises "radi na givu karticu" onda samo mozes da pozelis da okrenes taj broj i da mu se nacestitas mile nove godine......
 
"Transkribovao" je gevey u givu. xD Sto, opet, i nije strasno koliko rasprostranjeni primeri koje sam naveo gore, a prave ih osobe sa min 12 god obrazovanja. :(
 
Auuu...ovu temu pod obavezno u sticky na vrh svake sobe

Žao mi modova ovih dana, šta sve moraju da čitaju - sumLJam, daLi, naćiĆe...kuku majko moja :( (i to sve čak i u naslovu topic-a!)
 
A ja se sat-dva natezao sa burazom od strica objašnjavajući mu da je "prekLjuče" nepravilno. Ali tvrda glava govori kako svi tako govore, pa je prema tome to pravilno... Inače ima i novih izraza tipa "kde" umesto gde...
 
Koliko je mene, naizgled obrazovanih, ljudi razočaralo sa tim "preključe". Tuga.
 
^@Speeder
Izvini, ali kada se već govori o pravopisu (i govoru uopšte) moram da primetim kako si napisao lokaciju...
Nisam znao da je munZe gramatički ispravno:p
 
Eto, danas si naučio. :d
 
Čovek se uči dok je živ, davno su mudri ljudi rekli.;)
 
Nazad
Vrh Dno