Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Odakle ti to da je otpimalno bolje
otpimalno je jedno jedino resenje = najbolje
tako je u teoriji igara i svuda ...

Sad možemo sa tim optimalnim u nedogled.
Ovako, prosečnom čoveku ponudite 2 stvari, za jednu recite da je optimalna, za drugu recite da je najoptimalnija.
Pa onda slušajte da li će vam taj isti odgovoriti sa:

1. uzeću drugu stvar
ili
2. slušaj, bre, ako je prva optimalna, ne može druga biti najoptimalnija jer u srpskom jeziku optimalno znači najbolje, tako da najnajbolje ne može da postoji..
 
ovako nije bitno sta postoji u srpsko jeziku vec da je optimalno jedinstveno i mozes ponuditi Najgigamegaoptimalno i dalje ne moze da bude bolje od optimalnog vec moze biti samo jednako.

ne mozemo u nedogled jer tacno se zna sta je optimalno

Postoji optimalna i suboptimalno ali en postoji najoptimalnije
Ne mozes ponuditi nesto sto ne postoji


Ako oces da ti dam primer iz teorije igara ili staktistike ili cega pozelis pa da vidis kolko glupo zvuci to : najoptimalnije.


To sto prosecan covek ne zna sta je optimalno ni u kom slucaju ne moze da zanci da je pravilno reci najoptimalnije.
Covek koji zna ce se nasmejati i reci : sve mi je jedno . jer i jedno i drugo je optimalno za njega i donosi mu istu korist
 
Poslednja izmena:
ovako nije bitno sta postoji u srpsko jeziku vec da je optimalno jedinstveno i mozes ponuditi Najgigamegaoptimalno i dalje ne moze da bude bolje od optimalnog vec moze biti samo jednako.

ne mozemo u nedogled jer tacno se zna sta je optimalno

Postoji optimalna i suboptimalno ali en postoji najoptimalnije
Ne mozes ponuditi nesto sto ne postoji


Ako oces da ti dam primer iz teorije igara ili staktistike ili cega pozelis pa da vidis kolko glupo zvuci to : najoptimalnije.


To sto prosecan covek ne zna sta je optimalno ni u kom slucaju ne moze da zanci da je pravilno reci najoptimalnije.
Covek koji zna ce se nasmejati i reci : sve mi je jedno . jer i jedno i drugo je optimalno za njega i donosi mu istu korist


Jel ti kontaš da ja mislim da postoji najoptimalnije? Ako misliš tako, evo da kažem, ne mislim..
Prvi put sam naveo razlog zašto bi neko rekao najoptimalnije (ne tvrdim da je ispravno).
Drugi put sam rekao primer na kom se vidi drugi razlog zašto bi neko rekao najoptimalnije (opet ne tvrdim da je ispravno).
Treći put ću reći da raspravo o najoptimalnije ne treba da se vodi ovde, već se treba tom koji je rekao pogrešnu reč objasniti o čemu se radi.
 
Poslednja izmena:
" Prvi put sam naveo razlog zašto bi neko rekao najoptimalnije (ne tvrdim da je ispravno). "

ok , pogresno sam razumeo... sa ovim mi je jasno.
 
Ma ti voodoo si najoptimalniji user na forumu :d :bottle:.

Da dodam dodatak srbovanju :D.
Cesto ljudi pisu/govore, ja bi, ti bih, on bih... mozak mi se ispomera kad to cujem :D.
Ja bih,
ti bi,
on bi,
mi bismo (moze skraceno bi),
vi biste (moze skraceno bi),
oni bi
 
Poslednja izmena:
ja bi'
 
A kako to izgovaras, to ' :D.
Nema gutanja slova, kad se nekom hoce, Ja bih je samo ispravno :).
 
Poslednja izmena:
To ' se ne izgovara :d:d
Ma znam da je ispravno...
 
Što? Moglo je oboje u srpskom. Pitam se jesu li izbacili ili je samo neuobičajeno?

Korisiti - Korišteno; Krstiti - Kršteno; Brstiti - Obršteno...

Istini za volju, kada je samoglasnik ispred 'st' može oboje (ili više ne može?).

Ja mislim da ne mož' ali nisam siguran
 
Da li neko ume da mi objasni redosled i nacin koriscenja znakova interpunkcije prlikom upotrebe upravnog govora? Takodje, postoji li jednostavan nacin za kucanje otvorenih navodnika dole a zatvorenih gore?

Da li su sledece recenice pravilno napisane (ako zanemarimo gornje navodnike)?

"Danas je bio vruc dan", rece Pera. (Zbunjuje me odsustvo tacke unutar citirane recenice.)
Pera rece: "Danas je bio vruc dan." (Da li treba pisati razmak izmedju dve tacke i otvorenih navodnika? Sada tacka postoji unutar citirane recenice i pise se pre zatvorenih navodnika?)

Takodje, da li se neki od slucajeva menja kada bih umesto tacke koristio upitnik ili uzvicnik?


Pera je rekao da je bio vruc dan. :d
 
Malo je doradjeno, malo sazeto, za forume, pogledaj pazljivije. Uostalom koliko ste puta videli: sava centar, ili Sava Centar, itd.. A pravilno je samo: Sava centar..

Zasto je pravilno samo Sava centar? Zato sto su tamo neki Pera i Zika smislili da je tako pravilno! A na osnovu cega su to oni smislili?
Objasni, zasto je pravilno Sava centar, a nije pravilno Sava Centar?
Ostavite se ljudi te pravilnosti i kao nekih strogih zakona koji moraju da se postuju, nije ovo matematika da je sve strogo definisano.
 
Zasto je pravilno samo Sava centar? Zato sto su tamo neki Pera i Zika smislili da je tako pravilno! A na osnovu cega su to oni smislili?
Objasni, zasto je pravilno Sava centar, a nije pravilno Sava Centar?

Možda zato što centara ima mnogo, ali je Sava centar samo jedan?
 
Centar u ovom slučaju nije zajednička imenica, već vlastita. Taj objekat se zove Sava Centar i tako se zove samo on i nijedan više.
Pravilno je Sava Centar jer je to puno ime centra.
Ako je zaveden kao Sava, onda se Sava Centar pise sa Sava centar.
Ja ne znam za drugačije objašnjenje ali vi baš mlatite praznu slamu :p
 
Da to jeste mlacenje slame, pogotvo pored "gomile auta" (automobila?), "100 metkova" (metaka?), jel (jer?), nemogu (ne mogu), po meni (po mom misljenju) svo vreme (sve vreme)... i slicnih gluposti koje mogu da se procitaju na ovom forumu :D
 
Da to jeste mlacenje slame, pogotvo pored "gomile auta" (automobila?), "100 metkova" (metaka?), jel (jer?), nemogu (ne mogu), po meni (po mom misljenju) svo vreme (sve vreme)... i slicnih gluposti koje mogu da se procitaju na ovom forumu :D

Ima auto (skraceno od automobil), pa onda jeste pravilno "gomila auta".
 
Ako je zaveden kao Sava, onda se Sava Centar pise sa Sava centar.
Ja ne znam za drugačije objašnjenje ali vi baš mlatite praznu slamu :p

A ja baš mislim da je zaveden samo kao Sava, zato i jeste pravilno Sava centar, jer da je zavedene kao Sava Centar onda ne bi bilo pravilo kada čuješ "Konferencija će biti održana u centru Sava", već bi se uvek govorilo Sava Centru:wave:
 
E, ponasate se ko devojke sa filoloskog fakulteta :d
 
Ostavite se ljudi te pravilnosti i kao nekih strogih zakona koji moraju da se postuju, nije ovo matematika da je sve strogo definisano.

Baš naprotiv, pravila u pravopisu jesu strogo definisana, kao i u matematici. Naravno niko te neće banovati sa foruma jer nisi stavio tačku na kraju rečenice, ali svakako treba znati pravopis maternjeg jezika:wave:
 
Ima auto (skraceno od automobil), pa onda jeste pravilno "gomila auta".

Nece biti. Sta onda znaci "kod auta"? Jel to kod n > 1 automobila ili kod samo jednog? :)

I kako uopste zvuci kad kazes "kod tih auta" - zvuci totalno bezveze za razliku od "kod tih automobila".
 
Poslednja izmena:
A ja baš mislim da je zaveden samo kao Sava, zato i jeste pravilno Sava centar, jer da je zavedene kao Sava Centar onda ne bi bilo pravilo kada čuješ "Konferencija će biti održana u centru Sava", već bi se uvek govorilo Sava Centru:wave:

Ja sam iz Novog Sada, mi nemamo te probleme kao BGDjani :d

Mi imamo SPENS koji se pise sa sve velikim slovima :p
 
Ja sam iz Novog Sada, mi nemamo te probleme kao BGDjani :d

Mi imamo SPENS koji se pise sa sve velikim slovima :p


Kad smo već kod pravopisa, pomenuta rečenica mi nekako nema smisla ovako rečena.
Ja bih rekao: Mi imamo SPENS koji se piše sa SVIM velikim slovima!:eyebrows:
 
haha..
talk-to-hand:lupko:
 
Centar u ovom slučaju nije zajednička imenica, već vlastita. Taj objekat se zove Sava Centar i tako se zove samo on i nijedan više.
Pravilno je Sava Centar jer je to puno ime centra.
Ako je zaveden kao Sava, onda se Sava Centar pise sa Sava centar.
Ja ne znam za drugačije objašnjenje ali vi baš mlatite praznu slamu :p

Opet lupetaš. Kako može centar da bude zajednička imenica "u ovom slučaju"? To po tvojoj slobodnoj proceni, onako?

Ako se unutar višečlanog vlastitog imena bilo koje vrste nalazi uže vlastito ime, tj. reč ili izraz koji sami po sebi predstavljaju vlastito ime, onda se ono piše velikim početnim slovom: Južna Morava, Slobodna Dalmacija, etc.

Reči opšteg značenja unutar višečlanih imena, pišu se po opštem pravilu malim slovom: Zetska banija, Južnobanatski okrug, Sava centar.
 
Opet lupetaš. Kako može centar da bude zajednička imenica "u ovom slučaju"? To po tvojoj slobodnoj proceni, onako?

Ako se unutar višečlanog vlastitog imena bilo koje vrste nalazi uže vlastito ime, tj. reč ili izraz koji sami po sebi predstavljaju vlastito ime, onda se ono piše velikim početnim slovom: Južna Morava, Slobodna Dalmacija, etc.

Reči opšteg značenja unutar višečlanih imena, pišu se po opštem pravilu malim slovom: Zetska banija, Južnobanatski okrug, Sava centar.

Brate, o'ladi i procitaj sta sam ja napisao i sta si ti napisao... I dosli smo do zakljucka da je to centar "Sava" a ne "Sava Centar" ili "Sava centar"...
Ja nisam tvrdio ni da je zajednička ni da je vlastita..
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo da dam i ja doprinos temmi, recenica se nikada ne pocinje sa "pa" :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno