Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Kada promenljivu kao jednu celinu rastavimo na delove dobijamo nekoliko poDpromenljivih ili poTpromenljivih?

Google kaže pod promenljiva ili podpromenljiva ali za svaki slučaj da pitam.
 
Poslednja izmena:
Jednostavno je:

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Једначење_сугласника_по_звучности

Ako ne veruješ Wikipedia:
https://www.opsteobrazovanje.in.rs/...e-promene/jednacenje-suglasnika-po-zvucnosti/

Kod:
Prvi suglasnik menja se po zvučnosti u određeni suglasnik, a ne u bilo koji. Naime, za svaki zvučni suglasnik postoji odgovarajući bezvučni suglasnik, oni zajedno čine par, i to: b–p, d–t, dž–č, đ–ć, g–k, z–s, ž–š.

Kod:
2) d prelazi u t:

– gladak – glatka,

– od+kriti – otkriti,

– pod+pritisak – potpritisak,

– pred+čas – pretčas,

– predak – pretka,

– sladak – slatka;
 
Poslednja izmena:
Zbog tog vukovog (namerno malim slovom) jednačenja po zvučnosti, mi danas ne znamo izvorno značenje većine reči i samim tim ne razumemo srpski jezik od pre njega, kao ni ono što se danas naziva makedonski i bugarski jezik.
Izgubio se s ovim svaki smisao izvornog korena i pravog značenja reči.

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
WD bi da izdvoji NAND poslovanje i poveže ga sa Kioxia-om

Kod Haiera mi je najveca briga sto ima veze sa Candy, posto o istom mislim sve najgore.
Kod Haiera mi je najveca briga sto ima veze sa Candy, posto o njemu mislim sve najgore.

Uvek sam na strani koja podržava Zakon, čak i kada je isti loš, jer je to osnov za jednaka pravila za sve učesnike.
Uvek sam na strani koja podržava Zakon, čak i kada je loš, jer je to osnov za jednaka pravila za sve učesnike. , jer je to osnov za jednaka pravila za sve učesnike.

Ne znam kako funkcioniše AC+ (plaćam isti) u Mađarskoj ili Austriji. Šta bi bilo da se tamo odnese telefon i traži realizacija AC+ garancije?
Ne znam kako funkcioniše AC+ (plaćam ga) u Mađarskoj ili Austriji. Šta bi bilo da se tamo odnese telefon i traži realizacija AC+ garancije?

Nemojte nikad kupovati, zidati spratnu kuću jer nećete uživati u istoj.
Nemojte nikad kupovati, zidati spratnu kuću jer nećete uživati u njoj.

Ljudi imam ender 3 pro i mnogo stativa sa istim da li ima neko da pomogne u resavanju istih hvalaaaa
Ljudi, imam ender 3 pro i mnogo stativa sa njime. Da li ima neko da pomogne u njihovom rešavanju? /rešavanju tih problema?

Namerno nisam linkovao citate jer mi nije cilj da prozivam konkretnu osobu. Jednostavno, ovakva konstrukcija u svakodnevnom govoru je postala izuzetno učestala, a vrlo mi "para uši". Odjednom je pridev "isti/ista/isto" postao zamenica. Zašto pobogu kad imamo zamenice on/ona/ono koje su promenljive po padežima (njega/ga, nje/je, njemu/mu, njoj/joj...). Čini mi se da se ljudi koji koriste tu konstrukciju osećaju nekako uzvišeno, prefinjeno...

Uostalom, evo šta Klajn ima da kaže na tu temu:
1689590557713.png
Izvinjavam se ako se neko prepozna u citatima. Oni su samo bili na vrhu liste pretrage po ovom forumu dok sam pisao ovu temu. Jasno mi je da je mnogima ovo ušlo u uvo od drugih ljudi. Ne sporim da je možda i pravilno po pravopisu, ali me je stilski neverovatno rogobatno.
 
Jezik je kao živo biće. Sklon je evoluciji. Kako narod truju preko televizije, a kriminalci postaju uzorni građani dobro je da ne pričamo kao:

- tebra dobar ti je to procesor. Za jednu Milku nema bolji. Sipaj još jedno 16 GB Rama i nema glava da te bolji. Posle toga isti možeš malo i O.C. , ali ne mnogo, da ne izgori kao jaje na suncu.
 
A taj Klajn je inače... Bolje da ćutim...
Ovo je najjači njegov hit, čovek me je prosvetlio, saznah da postoji srpski klasičan i srpski kancelarijski pravopis/jezik.
 
Nazad
Vrh Dno