Šta je novo?

[A1] Postpaid paketi i promocije

Pa ja sam prvi pisao da Volte treba da bude iskljucen uvek, ne samo u romingu... Ali vole ljudi da experimentisu...

Sto je u nekom specificnom slucaju doslo do naplate zaista ne mogu da znam, postoji previse faktora i napisao sam da su moguce greske... zao mi je zbog traume ali ja svakako nisam covek koji treba na to da odgovara...
 
Mislim da sam već pisao o ovome: i MTS i Yettel su imali slične/iste probleme (naplata "fantomskog" data roaminga), u momentu kad je omasovljen LTE roaming, i kada je puštan VoLTE. Oba su to rešila - da budem iskren, ne znam tačno kako, ali jesu.
A1 ima problem sada zato što je tek jesenas prešao na naplatu u real-time (MTS i Yettel su to uradili još 2016-te). Prelazak na real-time naplatu dovodi do značajne promene u komunikaciji između mrežnih elemenata i definitivno postoji situacija kada se Data sesija uspostavi bez namere i akcije korisnika. Dakle, ovaj problem je već viđen, i biće (nadam se) rešen. Kada - to zavisi od A1.
Pozdrav
P.S. @akki: poslednja verzija BA.65 je 7.4 iz avgusta 2023.
 
I sad objasni onima koji su imali upaljen Volte i iskljucen data i roaming data zasto im je naplaceno po nekoliko 1000 dinara.

Vec smo prosli kroz ovu traumu pre par meseci...
Koliko se sećam, zaključili smo da mora da bude sinhrono isključen data saobraćaj i u romingu i generalno, isključen VoLTE, ali najvaznije da se isključi prijem 4G signala u telefonu i da se mrežni režim rada za sve sim kartice na telefonu podesi na 3g/2g. Ovo sve dok se ručno ne izabere odgovarajuća mreža/provajder na koju se želi konektovati i za koju postoji roming paket.
 
Mislim da to nije baš tako kao što pišete.
Iz A1 sam otišao iz drugih razloga, a naputovao sam se po Evropi dok sam bio kod njih. Jedno vreme sam bio više van Srbije nego u Srbiji.
Svaki put mi je naplaćen 1KB, a to je 1 dinar. Moguće da je u pitanju to lociranje, ali to ne noze da bude više od par KB.

Da je bezobrazno što je 1MB čak 1.000 dinara to se apsolutno slažem.

iPhone od 12 pa na dalje ni nema opciju da se spusti ispod LTE i nema opciju da se ugasi VoLTE.
Pa nikada nisam imao problem.

Nešto drugo je tu problem.

Iz A1 su mi potvrdili da postoji šansa da se naplati dodatno ako se telefon zakači na mrežu sa kojom nemaju ugovor.
 
Ja ne bih smeo da ponesem sada A1 tel bilo gde van zemlje. Moracu dobro da se informisem sta sa ip 12 uraditi da sprecim bilo kakve troskove u tim sumanutim iznosima na leto.
 
Kad se vec uslo u tehnikalije, problem je u nacinu identifikacije saobracaja po nosacima, naime S8HR VoLTE ima razlicite QCI vrednosti za nosace i za svaki od njih se odredjuje QOS, dok je LTE baziran na best effort principu... Provajderi se moraju odluciti kako ce naplacivati i mogu imati posebnu naplatu za svaki od nosaca ali je problem identifikacija saobracaja za biling i izvestavanje... Resenje je bolji monitoring i precizno razdvajanje i identifikacija po nosacima i potpuno uskladjivanje izmedju maticne mreze i roaming partnera... Dakle, nije problem u real time naplati koja nije bas najpouzdanija ni u maticnoj mrezi a ni bas real time pre se moze zvati sa malim kasnjenjem koje moze poprilicno da varira...

@rafiki Ti mislis na LTE, VoLTE and 5G NSA Roaming Implementation Handbook koji je zaista poslednji kad si napisao ali on samo spada pod BA.65 koji ima mnogo varijanti jer se inicijalno odnosio i na prethodne tehnologije, pa se zvao LTE Roaming Implementation Handbook itd...
 
Pise se o tome svakog leta vec deceniju unazad. :D
Drugi provajderi su mozda to filtrirali, VIP/A1 godinama nije. Ne znam kakva je situacija poslednjih godina jer sam uglavnom koristio roaming dodatak ili druge sim kartice (bonbon / lokalna).

Znaci, do fantomske potrosnje je dovoljno samo da si konektovan na LTE (data = off, data roaming = off) i na odredjeno vreme ces imati po <KB protoka u listingu. Zaboravih na koliko sati se ponavlja handshake.
Neka od resenja su: roaming dodatak, izkljucivanje roaminga kod operatera, zamena sim kartice za lokalnu, downgrade na 3G u opcijama telefona ili da A1 konacno isfiltrira operativni saobracaj. :)

1713877979501.png
 
Pise se o tome svakog leta vec deceniju unazad. :D
Drugi provajderi su mozda to filtrirali, VIP/A1 godinama nije. Ne znam kakva je situacija poslednjih godina jer sam uglavnom koristio roaming dodatak ili druge sim kartice (bonbon / lokalna).

Znaci, do fantomske potrosnje je dovoljno samo da si konektovan na LTE (data = off, data roaming = off) i na odredjeno vreme ces imati po <KB protoka u listingu. Zaboravih na koliko sati se ponavlja handshake.
Neka od resenja su: roaming dodatak, izkljucivanje roaminga kod operatera, zamena sim kartice za lokalnu ili downgrade na 3G u opcijama telefona ili da A1 konacno isfiltrira operativni saobracaj. :)

Pogledajte prilog 439505
Najbolje je koristiti SIM kartice " lokalnih " provajdera iz zemalja gde se putuje .
A svoje kartice i usluge samo sprovoditi za pozive , naravno ako imate dovoljno uslova za korišćenje telefona u zemlji gde se putuje .

Nikad nisam razumeo nekog ko da po 2-3k evra za sedam dana a kada ga neko pozove on prekine poziv ...Dzaba mu letovanje ako nema stla za život !😀
 
@akki: da, mislio sam baš na ovaj navedeni BA.65 "LTE, VoLTE and 5G NSA Roaming Implementation Handbook", ne i na ranije verzije.
'Ebi ga, od kad su "unapredili" portal, možeš da vidiš samo aktuelne verzije dokumenata, a ovaj nisam imao u "privatnoj" arhivi.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno