Šta je novo?

Pomoc oko izbora konfiguracije!!!

loody

Slavan
Učlanjen(a)
25.11.2007
Poruke
2
Poena
301
Pozdrav zajednici !!!

Potrebna mi je pomoc oko izbora konfiguracije za jednu firmu !!!
Zele da im masina sluzi kao jak i stabilan workstation, a da ujedno bude i serverska masina za 32 racunara .


Svaka pomoc, predlog i sugestija su dobrodosli .

Hvala unapred !!!
 
Pre nego što ti dam bilo kakav odgovor što se tiče opreme, molim te da mi kažeš zašto treba da bude workstation ako je server (jer nema svrhe da neko čeprka po server mašini dok ostali rade sa podacima preko mreže i još napravi neki kiks onda sve ode do đvl.), i kakav operativni sistem bi trebao biti na tom serveru.
 
...inace takav scenarijo se ne koristi ni u jednoj ozbiljnoj organizaciji (firmi ili sta god...)....

Za sigurnost podataka, stabilnost, itd, itd, je i vise nego krajnje ne pouzdano...

Sta kad se zezne radna stanica?
Sta ce onda svih ostalih 32-ica radnika da radi :S:
 
Vidim da ima ovde likova koji su visegodisnji admini pa bi da priupitam sledece:

moze li se sastaviti server a da nije vec gotova brendirana masina i da to bude relativno pouzdano da se uradi sledece:
kupiti serversku plocu (ima nekih MSI u ponudi po pristojnim cenama), normalno cpu iz radnje, da se zaobidju scsi diskovi vec da se napravi raid od npr Seagate diskova i sve to da se upakuje u kuciste sa kvalitetnim napajanjem (termaltake, Enermax i sl) zastititi ups-om.
Ova kombinacija bi izasla prilicno jeftinje od nekih Dell servera koje sam gledao a trebala bi da sluzi 24h dnevno u okruzenju od nekih 15-tak radnih stanica u bliskog buducnosti mozda 20-25, uglavnom kao domen kontroler i file server,mozda i malo za remote pristup.
Plan je da to tera naredne 3 godine bez stucanja hardvera uz moguce dorade ili popravke, sta mislite o toj ideji najvise po pitanju pouzdanosti svega.
 
U sustini mozes da napravis takav "server", on ce raditi tu nema sta....

Ako vec ides na tako nesto onda kupi serversku plocu, i obavezno stavi neki Xeon procesor (nemoj ubacivati procesore za desktop), i stavi najbolje hladjenje koje mozes, sto veci bakarni kuler sa nekim ventilatorom koji se ne vrti ludacki vec moze da radi na opustenom rpm-u (zivotni vek trajanja ce biti veci, shodno da ce raditi 24/7)....
Raid mozes isto i sa Sata HDD-ovima ali i diskove stavi pod neku hladilicu obavezno.....trebaju da budu sto ladniji....
Memoriju ako mozes da nadjes sa ECC-om, to bi bilo najbolje jer tu dobijas na stabilnosti, a server treba da bude stabilan....

Lepo si sve i sam rekao, i to bi trebalo da bude OK za 3 godine.....
 
Samo jedno pitanjce oko cpu-a

Zasto Xeon, a ne neki c2d? Mislim ok za specificne servere tipa ibm x serija, ako se vec pravi cusom made server, u cemu je prednost xeona?

Pitam zato sto kad sam video cenu xeona 3.5.ghz za x3950 seriju pomislio sam da me neko zajebava :)
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da bi prvo i osnovno u prici o sklapanju servera trebalo da bude sledece - cemu ce taj server da sluzi.
Jednom davno, na ovom forumu, Silverglider je rekao nesto tipa 'server ne mora da bude najjaca masina u kraju', i ja se potpuno slazem sa tim.
Vrlo glupo izgleda kad zateknem u nekoj XY firmici dual xeon procesor za terabajtnim diskovima, a ispostavi se da on ne sluzi nicemu osim da 5 gospodja skladiste word fajlove jednom dnevno.

Naravno da moze C2C umesto xeona, i naravno da ne mora da se uzima brendirani server. Ne moraju se cak uzimati ni te serverske ploce, a kamoli scsci diskovi. Cesto zabunu unose i strani termini small/medium/enterprise biznis. Nasa predstava medium biznisa se mnoooogo razlikuje od onog na zapadu (odokativno - za red velicine).

U stvari, bilo koja fer PC konfiguracija lepo radi kao server, osim ako server nije DB server na kome se izvrsava na hiljade upita u sekundi, web server koji opsluzuje hiljade surfera, mail server za desetine hiljada korisnika ili terminal server za par desetina usera.

Koliko je takva 'fer PC konfiguracija' pouzdana? Procenite sami.....vrlo verovatno da ce biti ziva i zdrava i veselo raditi 7-8 god kada ce jednostavno morati da se zameni necim novim. Tacno je da postoji verovatnoca da ce nesto od hardvera u medjuvremenu da rikne, ali to se desava i na 'pravim' serverima.
 
Poslednja izmena:
a ne zaboravimo i da u brand serverima uglavnom imaš hotswap mogućnosti za hardove ili napajanja - ako ti je bitno da mašina radi 24/7 onda je ovo nešto što ćeš teško izvesti sa desktop komponentama. pakovanje u rack ormar... garancija? uz servere obično ide i support koji ti (zavisi od cene) osposobljava mašinu u slučaju da nešto vrisne...

naravno, koliko je sve ovo bitno zavisi od toga čemu je server namenjen i koliki je budžet u pitanju za nabavku servera.
 
Zele da im masina sluzi kao jak i stabilan workstation, a da ujedno bude i serverska masina za 32 racunara .

Evo decko je napisao jos u prvom postu :)

Jak workstation jeste nesto sa bar jednim Xeon procesorom + 32 korisnika na sve to.....

:wave:


P.S.
Naravno, jedno od bitnih pitanja je sta ce da radi taj workstation, tipa 3D Max ili Photoshop ili MS Paint ili Minesweeper ili sta vec :d , i sta ce da opsluzuje na mrezi (mislim da ce biti fajl share, ali mozda je i nesto drugo tipa neki DB)...

P.S.S.
Takve firme sto obicno traze "workstation" da im radi kao server misle da se podrazumeva da mogu voze NASA svemirsku stanicu na tome :S:
 
Poslednja izmena:
Da, sad tek vidim da sam zaboravio da dam svoj predlog - uvek treba razdvojiti nesto sto ce obavljati serverske funkcije i workstation; po meni je bolje uzeti 2 slabije masine nego jednu koja je satro server i gde se neki baja izivljava u raznim programima i konstantno pretiti devastacijom celog 'servera'

a ne zaboravimo i da u brand serverima uglavnom imaš hotswap mogućnosti za hardove ili napajanja - ako ti je bitno da mašina radi 24/7 onda je ovo nešto što ćeš teško izvesti sa desktop komponentama. pakovanje u rack ormar... garancija? uz servere obično ide i support koji ti (zavisi od cene) osposobljava mašinu u slučaju da nešto vrisne...

Odavno postoje hotswap 'fioke' a redundantnost napajanja zavisi od kucista (obicno ili rackabilno, s'tim da postoje klasicna kucista sa sinama koja se lepo mogu montirati u rack), tj. moze se sklopiti opisani server i bez da na njemu mora obavezno da pise HP, IBM, Dell ili nesto cetvrto.
Vrlo interesantna stvar su te tzv. 'entry' serverske koje se gotovo ni po cemu ne razlikuju od dobrih desktop ploca (softverske raid kontrolere i 2 NIC-a nalazimo i kod jednih i kod drugih, kao i kvalitetnu pratecu elektroniku i pasivne komponente).

O garancijama ne znam dovoljno, pa da ne lupetam, ali support? Kakav specijalan support je potreban kad ti rikne nesto od gvozdjurije? Ili ces danima da cekas da dodje neki baja da ti promeni komponentu, ili ces to za pola cuke da uradis sam....ili se varam?
 
Poslednja izmena:
Za brendirane servere (kao ovaj moj hp) posebno se kupuje garancija/support koja je na 3 godine (po dafault-u dolazi 1 godina garancija na komponente + next business day support).....
Kada kupis dodatnu garanciju i support dobijes 3 godine garancije na komponente + 4 sata support.....

Meni je riknulo napajanje (dok jos nisam uzeo redurantno :S:) i od vremena poziva hp-a do stizanja novog napajanja proslo je 3 sata i 20 minuta (impresivno).....tako da god brend masina je lepa stvar sto tako nesto postoji...moze da spase mnogo muke i downtime-a.....

Za sklapane servere, 'biga, u pitanju je sreca oces li naci isti deo ili kompatibilni i slicno (tipa crkne poloca nakon 2 godine, e sta sada :S: ).....
 
Slazem se sa Twix-om, mada sto se tice zadnje recenice:
Twix je napisao(la):
Za sklapane servere, 'biga, u pitanju je sreca oces li naci isti deo ili kompatibilni i slicno (tipa crkne poloca nakon 2 godine, e sta sada :S: ).....
mislim da je verovatnoca extremno mala!. Ja imam vec od 8 godina duron 750mhz, matsonic maticna, napajanje kinez... itd... Od tih 8 godina, zadnje dve i kusur (od kada imam wireless) nije se gasio uopste, znaci 24/7. Radi download preko noci, tu mi je storage, (ICS), na linuxu je pa takodje sluzi i kao zastita... itd...

Stvarno ne vidim sta bi moglo da crkne? Jedino mozda napajanje (jer je kinez i kondezatori iz njega su jako naduveni, josh malo pa ce da procure) i HDD. Koliko ja kontam, kada uzmes novu konfu, il' ti crkne nesto odmah (prvih mesec, dva dana, ako je neka greska ili los primerak) ili ne crkne uopste u bliskoj buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Pa ti vozis linux, a to je druga neka prica...

Linux ce da raditi sa varijacama hardware-a, dok kod windows-a cim se malo vise promeni nesto, odmah i pobrljavi :D

Sto se Windoiwsa tice i najvece boljke kod tih stvari je ako se desi se da zvizne ploca, ne sto je ne kvalitetna vec mozda napajanje ode pa povuce i plocu (pusti vecu voltazu i spali nesto), a to je ujedno i jedan od najvecih problema....ostale periferije i komponente se daju lako zameniti (memorija,hdd...)...

:wave:
 
Poslednja izmena:
Twix je u pravu za support, ali ne zaboravimo da Twix ne zivi u Srbiji.
Ovde je takav support od strane HP-a misaona imenica.

Btw, za servere koje ja odrzavam i kojima napr. crkne napajanje (hipoteticki), odziv bi bio max 1h :).

Doduse i mene ne tangira mnogo riknjavanje ploce ili bilo koje druge komponente, jer su svi serveri koje odrzavam non-windows.
 
Poslednja izmena:
Doduse i mene ne tangira mnogo riknjavanje ploce ili bilo koje druge komponente, jer su svi serveri koje odrzavam non-windows.

Aj sad mi skaci po ganglijama :D :S:

Ja sam osudjen na ovo Win g**no :S:
 
Nov sam kad su serveri u pitanju pa necu previse da solim ovde.... ali moram da priznam da sam i ja bio ubedjenja da komp koji ima titulu servera mora da je zverka sve dok nisam ovde na benchu uz pomoc nekih mnogo dobrih likova :p odradio posao sa nekim starim P4 koji je bio spreman za bacanje. (ok on radi kao server No2 i pomaze pravom velikom HPu) Ali i on radi ko i HP i nista mu ne fali... a ako crkne imam jos tri ista compa negde na tavanu pa cu da cupam delove....

Mislim da ima dosta naseg mentaliteta u celoj ovoj prici. Gledam ovde engleze. Pa njima kad nesto crkne on jedino sto ga interesuje je gde je ostavio br telefona za support. Sledece pitanje mu je gde je br racuna da narucuje novi deo. To ti mi srbi volimo cackati i krpiti. Ne mozes reci da i mi nebismo kupovali novo i onda sedeli skrstenih ruku da mozemo... tj da nas nisu naucili u zivotu da se snalazimo kako god. :d
 
Pa valjda se sve svodi na ono - ko zna zna, ko ne zna platice :)
 
To se jednom recju zove circulation of money :)

Nego da ne skrecemo sa teme....ako se vec napravi custom server koji sve sam obavlja i jos radi pod windows OS-om, uvek valja kupiti jos jednu maticnu plocu za isti u napred, znaci po kupovini takvog racunara, i drzati je u rezervi....

Sve ostalo se da lagano zameniti, a cena te maticne ploce ne bi trebalo da predstavlja veliki finansijski izdatak shodno koliko moze da spase muke (downtime-a, jurcanja pa cak mozda i kompletne reinstalacije.....).....
 
Nazad
Vrh Dno