Šta je novo?

Korisni linkovi o digitalnim foto aparatima

Ako je DigitalRev TV - Top Gear sveta fotoaparata, to bash i nije dobro, iz Top Geara se skoro nista ne moze nauchiti o automobilima :d
 
Ako je DigitalRev TV - Top Gear sveta fotoaparata, to bash i nije dobro, iz Top Geara se skoro nista ne moze nauchiti o automobilima :d

Naravno da moze da se nauci: Range Rover je THE auto i Bentley je vrh, u stvari sva engleska kola su najbolja :)
 
VAŠ PRVI DSLR

Obzirom da sam lenj da iščitavam silne korisne linkove o DSLR aparatima i pošto verujem da nisam jedini evo dva video klipa koji početnicima pojašnjavaju neke stvari oko DSLRa i kako da izvučete iz njega maksimum, video takođe pojašnjava mnoge skraćenice koje često zbunjuju početnika.



hhmmm asian :smoke:
 
Poslednja izmena:
Ova dva klipa pojašnjavaju kako da odaberete najbolji objektiv za vas

Tri osnovne podele objektiva - Sveobuhvatni objektivi, All around - Sve u jednom - Univerzalni tj. za sve prilike.

 
RAW vs JPEG 1

Mislim da je za početnika važno da razume koji format slike da odabere, čuveni i daleko poznatiji u amaterskom svetu, JPEG format ili daleko poznatiji u pro svetu RAW format slike.
Ovo dva videa pojašnjavaju 4 razloga za RAW i 4 razloga za JPEG.

 
Poslednja izmena:
RAW vs JPEG 2

U ovom videu možete videti konkretne prednosti i mane RAW i JPEG fotografije tj. zašto odabrati RAW format.

 
Poslednja izmena:
:wave:
 
Noćni video i fotografija bez svetla-blica

 
Koju memorijsku karticu za Vaš DSLR

Ja sam mislio da su sve kartice manje više iste ali sam pogrešio i to gadno. Mislim da ova dva video klipa govore više od reči.



Posle ovog videa kupio sam SanDisk Extreme pro 16GB 95MB/s ali bez obzira na sve valja imati rezervnu karticu za ne daj bože tako da planiram da kupim istu marku ali od 32GB koja će mi biti primarna.
 
Poslednja izmena:
Kako da sačuvate slike u Lightroom kao JPEG

Pošto je meni Lightroom nov program nisam znao kako da sačuam obrađenu sliku, što mi je bilo NEVEROVATNO!! :mad:
Svi drugi programi koje sam koristio imali su lepo desni klik i fino, Save as ili Convert and save as JPEG ili šta već. Lightroom to naziva drugačije, e pa da ne bi šizili kao ja malo pre gde vam je opcija za čuvanje i konvertovanje slika, evo video.

 
Za prikazivanje thumbnail-ova RAW fotki u windows exploreru umesto generičkih ikonica, potrebno je instalirati Microsoft Camera Codec Pack
 
Metering mode i Metering timer

Pošto su me ove dve opcije poprilično bunile, čemu koja služi, METERING MODE, Matrix tj. Evaluative, Centre-weighted, Partial i Spot metering, i METERING TIMER, 4 sec, 16 sec, 30 sec, 1 min, 10 min, 30 min, pronašao sam par klipova koji dosta pojašnjavaju čemu služe.




Ovaj tip će vam ukratko pojasniti kako vam histogram može dobro poslužiti kao orijentir da proverite na licu mesta da li su vam slike suviše tamne ili previše svetle.

 
Poslednja izmena:
Kako najbolje da iskoristite eksterni blic

 
Kako za minimalna ulaganja imati super Macro fotke

 
[youtube]JHjkeNnGe74[/youtube]

Ne mogu da shvatim po kojoj formuli ovaj tip racuna DOF?
 
Ne mogu da shvatim po kojoj formuli ovaj tip racuna DOF?

Losa navika je kada se skace sa teme na temu a i dalje osnove nisu savladane.
Ljudi su te ovde lepo savetovali, nabavi sebi jednu postenu knjigu o fotografiji, procitaj je i sve ce biti drugacije! Ti ovde stalno pokusavas da zatvoris rupe u svom znanju... otvaranjem novih rupa. Losa navika.
 
Kako se kombinuju slike kada se radi bracketing, da se uzme iz svake ono sto je pravilno eksponirano? Je l' mora da se rucno isecaju delovi pa se rucno uklapaju, ili se pravi neki HDR, ili opet ima neki software koji uzima iz svake ono sto valja? Pitanje se odnosni na prethodni video, posto je rekao da je radio bracketing, pa da je onda kombinovao te slike da izvuce iz svake ono sto valja.
 
Prvi deo videa sam znao, a bracketing sam jednom video negde na YT i na to sam totalno zaboravio!
Ja jesam uradio fotke đave koje su bile presvetle ali sam ih obrisao iako znam da je uvek bolje svetlu fotku potamniti nego tamnu posvetliti, a ubio me bog ako znam zašto sam to uradio?!
Hvala za taj klip.
 
Poslednja izmena:
Kako se kombinuju slike kada se radi bracketing, da se uzme iz svake ono sto je pravilno eksponirano? Je l' mora da se rucno isecaju delovi pa se rucno uklapaju, ili se pravi neki HDR, ili opet ima neki software koji uzima iz svake ono sto valja? Pitanje se odnosni na prethodni video, posto je rekao da je radio bracketing, pa da je onda kombinovao te slike da izvuce iz svake ono sto valja.

Ako radiš u nekom programu koji je specijalizovan za HDR onda radiš kombinaciju svega. Prvo prema generalnim podešavanjima program skrpi grubu sliku koju dalje podešavaš birajući pristim klizačima ili unošenjeme vredosti kontrolu senki i svetla, najsvetlijih i najtamnijih delova slike, boja itd. Na kraju imaš i mogućnost selektivnog doterivanja određenih tačaka na fotografiji.
 
Hvala. Koji program je po tebi najbolji za to?
 
Poslednja izmena:
Djordje je mislio obrnuto. A sto se tice programa, Photomatrix Pro HDR + PS
 
Carnex, ne muči ga toliko. Evo video, mnogo je lakše. ;)
Photomatrix može da se koristi i sa LR

 
Nazad
Vrh Dno