Šta je novo?

Duracell Baterije - da li su zaista kvalitetne?

Ala si otkopao staru temu :D Lepo je videti rezultate eksperimenata, gde nema mesta marketingu. Ja koristim iskljucivo Vartu barem poslednjih 5-6 godina, otkako sam empirijski utvrdio da nijedne druge ne mogu da se nose sa njima.
 
Ja sam koristio duracell, i uopšte ne traju posebno dugo. Čak su mi trajale kraće nego neke najobičnije kineske baterije, ali to može da bude i do drugih faktora. U svakom slučaju se ne isplate.
 
Ja sam koristio duracell, i uopšte ne traju posebno dugo. Čak su mi trajale kraće nego neke najobičnije kineske baterije, ali to može da bude i do drugih faktora. U svakom slučaju se ne isplate.

mozda si naletio na kopije onda :d
 
Ja imam ove punjive AA iz nove duracell serije, odlicno rade i ne prazne se uopste kad se ne koriste, kad se koriste u digit. aparatima drze citavu vecnost a skljocam stalno nesto, odlicne su.
 
Eneloop FTW
 
U pojedinim daljincima još uvek koristim Duracel a ubacio sam ih 2006 godine u njih,u svakom slučaju meni su trajale duže nego varta,philips idr pogotovu modeli koji su na sebi imali pokazivač napunjenosti baterije.E sad da su trajale 8 puta duže kao na reklami ,to teško.
 
Po mom iskustvu su najveci shit od bakterija...Do pre godinu dana pa unazad nisam se odvajao od mp3 playera, koristi jednu malu aaa...I kad god bi se zateklo da nema u kraju radnje da radi recimo uvece pa uzmem duracell - nije mi drzala nikako, dan-dan i po...A bilo koje druge po 4-5, mislim panasonic je bila najbolja i jos neka marka ne mogu se setim...A kupovao na razlicitim mestima duracell i uvek isto...

Tako da....no chance!!!
 
Nekada davno kada sam koristio njihove alkalne pokazale su se odlično, ne znam kakva je situacija danas, možda stvarno ima lažnjaka.
 
Ista stvar i sa patikama. Ima tako dobrih kopija ovih dana da je jako tesko provaliti sta je original. Mislim, sazna se dal su original nakon 3 meseca al tad je vec kasno da se bilo sta uradi. Laznjaka za baterije ima vise nego pre. Zato samo u proverenim prodavnicama elektro opreme i nema glava da boli.
 
Za daljince, zidne satove i ostale gluposti gde idu alkalne kupujem uvek Duracell. Pitanje je da li su stvarno kvalitetnije od drugih, ali ne zanima me da li će trajati 12 ili 13 meseci pa se ne cimam da nađem bolje. Dok kad su punjive baterije u pitanju isključivo Eneloop, od kada sam ih prvi put kupio druge ne dolaze u obzir.
 
Da, za daljince i satove je greh koristiti punjive. Kada sam postavljao bateriju u zidni sat, napisao sam i datum. I posle dve i po godine još radi. Ona plava Varta (High Energy).
 
Ja sam imao neki kineski stoni sat, krajnje obican, taj je bio u stanju da pojede i high energy Vartu za 2 meseca :d Svakako da je pogresno stavljati punjive baterije u male potrosace.
 
Za punjive baterije ima posebna tema...

Ove nepunjive, pored očiglednog problema sa kopijama, kod baterija je bitno i u kakav se potrošač trpaju. Neke baterije beskonačno traju u malim potrošačima (daljinci, satovi, miševi) ali u jačim potrošačima umru vrlo brzo. A te iste onda možete staviti u mali potrošač i znaju još dosta da potraju.

Neke druge opet lepo podnose velike potrošače, ali imaju manji kapacitet (onaj konačni) te u malim potrošačima zapravo traju kraće od ovih prvih.

Na sajtovima proizvođača ima koji model je prilagođen kojoj vrsti potrošača te vredi to proveriti pre kupovine.

Da napomenem da i kod pravih velikih brand-ova hoće s' vremena na vreme da naleti pojedinačni škart. Svi imaju nekoliko fabrika na raznim stranama koje izrađuju iste modele baterija u milionima komada i tu je gotovo nemoguće očuvati 100% ujednačen kvalitet.

Neki proizvođači imaju serije deklarisane kao "Industrial". Te baterije nisu neki vr' što se tiče kapaciteta i dugovečnosti, ali odlikuje ih izuzetno ujednačen kvalitet i gotovo 100% škart free. U nekim bitnim industrijskim procesima i skupim mašinama, curenje baterije je big no no.
 
^ Slazem se.

Koristio sam i Duracell i Varta i mislim da su solidne mada kapiram da ima dosta kopija.

A za male potrosace mogu i neke jeftinije pa i ''no name''.
 
Ja sam imao neki kineski stoni sat, krajnje obican, taj je bio u stanju da pojede i high energy Vartu za 2 meseca :d Svakako da je pogresno stavljati punjive baterije u male potrosace.

He he,i ja sam imao pre nekih 7-8 godina neki kineski vokmen,taj je jeo baterije samo tako.Tipa odslusam dvaput kasetu i cao:) Na eksurziji u Madjarskoj naletim na neku akciju Energizer alkalnih baterija. Ne secam se tacno koliko su mi dugo drzale,(a drzale su poprilicno duze)ali znam da sam se dugo jeo sto nisam 5-6 pakovanja,bile su maltene dzabe:) Vidim sada ih ima i kod nas ali neznam kakvog su kvaliteta.Sto se tice Duracell-a,koristio sam ih za Careye predenje svetlo i nisam bio impresioniran.Drzale su duze od drugih alkalnih,ali ne 8x duze i nikako nisu opravdavale razliku u ceni.
 
U to da Duracell drži 8x duže od neke druge markirane baterije po meni može da veruje samo retard.
To što se samoreklamiraju da su kao tu oni, onda ambis, pa na dnu svi ostali se kao guraju, me uopšte ne dotiče, mogu da trabunjaju šta god, jednostavno nije istina.
A ja lično uopšte više ne koristim alkalne baterije od kada su Ni-Mh punjive za nijansu skuplje, a neuporedivo isplativije, čak su mi i dve AAA Eneloop u daljincu za TV, evo radi već 2 godine bez greške, kontam da će da sastavi sigurno još 5 ladno.
 
Nisam stručnjak za baterije, ali mi je malo smešno da se ističe trajanje baterija u daljincima. Em je užasno mali potrošač (troši samo kad se pritiskaju dugmići), em je potpuno individualna stvar (koliko ko pritiska), A sigurno se i ta tehnika usavršava i potrošnja je sve manja. Sad proverih daljinac od Samsung TV-a kupljenog pre tačno 12 godina. U njemu neke Panasonic alkalne baterije. Daljinac jeste jednom menjan, ali se ne sećam da sam ikada kupovao Panasonic baterije, pa još alkalne. Ili su došle sa televizorom ili sam ih promenio jednom za tih 12 godina, pa kupio negde na pijaci. I traju.

A generalno, od nepunjivih, najbolje iskustvo imam sa Philips i Varta. Duracel imao par puta, ali se ne sećam da su bile išta bolje od najobičnijih. U poslednje vreme koristim uglavnom punjive i tu imam odlična iskustva sa GP (AA). Imam ih bar 3 godine, koristim najviše za bežičnu tastaturu i miša, rade solidno i danas. GP AAA 1000 mAh još starije, koristio za MP3 plejer, odlične. CFL su bile očajne. Ali, za npr Panasonic bežični telefon, i te GP su bile slabe, a kad sam kupio Philips od 700 mAh, radile super (neko mi reče da telefon i neće da puni preko 700 mAh). Uvek sam hteo da probam te Enelop, ali ih nikad nigde nema, sve nešto treba da se traži ili ide u neku određenu radnju. Izeš takve baterije. :) Naravno, trajanje baterija zavisi i od uslova skladištenja pre kupovine. Maksi i jogurt drži van frižidera, zamislite koliko im se fućka za baterije.

Btw, iz mog iskustva, za veće potrošače (fotoaparat, kamera) je bolje da imaju (fabričke) LiIon baterije, nego NiMh ili alkalne. Traju osetno duže od AA ili AAA, iako su obično daleko manjeg kapaciteta. Kad nedavno kupih baterijsku lampu (kinesku), izabrah sa 18650 baterijom i oduševljen sam. Ako mi je baš frka da mi ne zatreba dodatna u ponoć, u nekoj nedođiji, gde "svaki kiosk ima AA(A) baterije", kupim odmah dodatnu i uživam. Može da bude skuplje, ali uređaj duže radi, a rekao bih da i baterija duže traje. U fotoaparatu (Sony) 2 godine sa dosta korišćenja, nekad pražnjenje po par dana uzastopno, ponaša se i dalje kao i prvog dana. U kameri često ispraznim po 2 baterije više dana uzastopno, dakle bilo je mnogo više punjenja nego za fotoaparat, opet se ponašaju isto kao i prvog dana (stare 2 godine). Inače, iz ranijeg iskustva, tih kioska sa baterijama nikad nema tamo gde ostaneš bez baterija (sećam se jedne bezuspešne potrage po Jelisejskim poljima!). :)
 
Cajner-u, LiIon baterije nisu manjeg kapaciteta od AA. Nemoj da te zavara podatak o mAh. Napon baterije zajedno sa podatkom o mAh tek govori o količini energije uskladištene u bateriji. Jedna LiIon ćelija ima nazivni 3.6V a alkalna 1.5V. Pri istom kapacitetu izraženom u mAh, LiIon baterija ima 3.6/1.5 = 2.4 x više energije nego alkalna. U principu, koristan je podatak o Wh baterije (wat čas), a ne mAh.

A ni napon baterije nije konstantan. Nazivni napon je neki prosečan, od skroz pune do skroz prazne, pri određenom teretu. Neke baterije (NiMh npr.) izuzetno stabilno drže napon tokom ciklusa pražnjenja (imaju mali unutrašnji otpor) a tu su alkalne prilično loše. Zbog toga loše rade u većim potrošačima, dig. fotoaparatima npr. koji su u stanju da u kratkim impulsima vuku veoma velike struje. Alkalna nije u stanju da da potrebnu struju bez pada napona ispod neke granice.

S' druge strane, NiMh jako loše podnosi podpražnjivanje, a alkalna može da se cedi i cedi dokle god (neki mali) potrošač može da radi. RingeRajo, daljinac će ti verovatno oštetiti Enellop jer će je totalno podprazniti što će dovesti do sulfatizacije elektroda u bateriji. Napunićeš je i u daljincu će ona opet raditi, ali to podražnjivanje će je posle par ciklusa oštetiti. Enellop ima seriju Lite baš za ovakve potrošaće.

Duracell kada deklariše to "8x duže" misli na obične cink-karbon baterije za koje se pitam ima li ih još igde? To i pišu negde sitnim slovima.... bar su pisali pre. A tih 8x više od "obične" baterije ima svaka dobra alkalna baterija kada se poredi sa najjeftinijom cink-karbon (opet, zanemarimo sada falš kopije).

Slažem se da daljinac il' stoni sat gde baterije izgurava par godina nisu nikakvo merilo kvaliteta baterija. Tek sa miševima pa naviše možemo da pričamo o kvalitetu baterije.
 
U Hrvatskom Bug-u je prošle godine bio veliki test svih baterija koje su našli na tržištu. Bilo je nekih šklj kineskih brendova koji su se prilično isticali ali Varta je uglavnom bila u samom vrhu. Zanimljivo je da su najbolje verzije svih proizvođača baš one "obične", jer su Bug-ovci dokazali da sve one "Turbo" i "Super" verzije, koje su i skuplje, imaju dosta manji kapacitet i kraće traju od običnih. Tu je Duracell najviše i podbacio. Ja inače koristim Duracell jer Vartu kod nas nisam skoro nigde ni video da može da se kupi. Xbox kontroler, kao i Wii Remote su mi najduže trajali upravo sa Duracell baterijama i to oko dva meseca uz svakodnevni gaming. U Metro-u je jedno vreme bio paket sa 24 Duracell baterije za nekih 600din sa nekom LEGO igračkicom :D.
 
"Vartu kod nas nisam skoro nigde ni video" ?!? Pa to je jedan od najčešćih brand-ova po našim radnjama. Gde se ti snabdevaš?

A to što BUG-ovci otkrili i jeste ono što pričamo i merenja ne treba uzeti zdravo za gotovo. Te Turbo i Super dobro podnose velike trenutne struje, ali posledica toga im je manji konačni kapacitet. Ne znam kako su testirali, ali baterija se drugačije ponaša (i daje drugačiji konačan rezultat merenja kapaciteta) ako je praznimo malom konstantnom strujom (sat), nešto većom ali isprekidanom (miš), velikom trenutnom (u impulisima, dig. fotoaparati npr.) ili velikom trajnom (jaka baterijska lampa) ili ko zna kako.

Takođe, kada se baterija smatra praznom? Neka baterija će umreti u dig fotoaparatu, ali će ta ista onda posle još godinu dana gurati daljinski upravljač, zidni sat ili kuhinjsku vagu.

Bla.bla.bla... komplikovana je to priča. Mnogo se piva uz ovakve diskusije popiti može. :beer:
 
Ljudi ponekad listama i podatcima ne treba verovati jednostavno. Meni je ovo najbolje merilo ikada: vojska 2007me, Mp3 sa AA baterijom. muziku sam slusao predvece i pred spavanje posto sam bio desetar, pa mi se "moglo" da blejim malo vise i svaki put sam imao ritual od tacno toliko i toliko pesama jer sam radio vezbe na poligonu, dakle, dnevna potrosnja baterije je bila identicna.

Duracell alkaline - 6 dana
Phillips (ona bela sa malo zelene boje) - 5 dana
Kodak zuta fotografska - 6 dana
Varta (plava sa zutim) - 7 dana

rekorder je ubedljivo bio Panasonic LR6XWA, zuto crna baterija koja je terala Mp3 po 9 dana slusanja. kapiram da ko je bio u vojsci veruje u statistiku jer covek pocne da se bavi iznenadjujuce bolesnim i neptorebnim racunanjima i mislima tamo, gde sam izmedju ostalog naucio da nacrtam F-117 u detalj i bez ikakve potrebe ucio pomorske cinove, istorijat srpskog vazduhoplovstva, kako da zabodem noz u drvo sa daljine i slicno.

Mozda sam ja tamo kupovao sve same kopije, ne znam vise, sto neko rece kinezi kopiraju mnogo ozbilnjnije stvari ali ova baterija se pokazala kao najjaca AA baterija meni:

41YbLx77w-L._SY300_.jpg
 
Meni alkalne duracell iscurele i posto su u bezicnom misu jedva sam ga ocistio, isto mi se desilo sa daljinskim za klima uredjaj, mada dosta dugo su i stajale u njemu. Ali sa punjivim nisam imao nikakvih problema. Posle misa prestao sam da kupujem duracell. Varta je odlicna.
Treba izbegavati da se baterije kupuju na pijaci. Zimi budu na vrlo niskim temperaturama, a leti na suvise visokim.
 
Nisam stručnjak za baterije, ali mi je malo smešno da se ističe trajanje baterija u daljincima. Em je užasno mali potrošač (troši samo kad se pritiskaju dugmići), em je potpuno individualna stvar (koliko ko pritiska), A sigurno se i ta tehnika usavršava i potrošnja je sve manja. Sad proverih daljinac od Samsung TV-a kupljenog pre tačno 12 godina. U njemu neke Panasonic alkalne baterije. Daljinac jeste jednom menjan, ali se ne sećam da sam ikada kupovao Panasonic baterije, pa još alkalne. Ili su došle sa televizorom ili sam ih promenio jednom za tih 12 godina, pa kupio negde na pijaci. I traju.

Sony TV, baterije neke alkalne dali uz tv, trajale 10 godina. Posle toga sta god je kupovano nikad izguralo preko 1.5 godine (cesto manje) ukljucujuci sve ove Duracell, Panasonic, Varta i ostale... veze nema...
 
Duracell u mom daljinskom od satelitskog risivera rade već pune 3 godine bez znaka slabljenja, a prilično sam siguran da retko ko koristi daljinski jednako intenzivno.
 
Kakvo je trenutno stanje sto se tice alkalnih baterija? Sta je kvalitetno?
Rodjaci su mi poklonili neki kineski sat koji pojede onu obicnu bateriju iz prodavnice za par meseci, uzeo sam mu zatim alkalnu Yokohamu koja se odlicno pokazala i trajala je godinama u istom satu.
Upravo danas mi je daljinac ostao bez baterija, GP Greencell koje sam mozda kupio letos prosle godine. Danas sam uzeo Duracell (Made in Belgium) 75 din po komadu, pa cu videti kako ce se ona ponasati.
Za misa trenutno koristim Ikea Ladda i dobre su iako je mis malo veci potrosac posto je starudija.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Imaš Energizer max-nešto, pa onda piše još i powerseal. Imaju dodatnu zaštitu da ne mogu da iscure, čak i kada se isprazne, (što skoro sve baterije inače hoće da urade, čim su prazne (a neko drugo đubre hoće i pre)). Njih koristim u skupljim uređajima, što dugo rade na jednu bateriju. Satovi i daljinci, ili novi miševi što guraju po godinu dana sa jednom baterijom.

Za dečije igračke i nebitne uređaje, uzimam sada ove pakete alkalnih iz Lidla, 300din za 8kom. Traju zaista dugo, jeftine su, bitno je samo da ih izvadiš čim se potroše.

Za veće potrošače, punjive NiMh su najbolji izbor. Fotoprema, stariji miš (koji se koristi više sati dnevno), merač pritiska, igračke koje mnogo troše, a deca ih non stop njakaju...
 
Bas sam i ja video na nekim Youtube testovima da se Energizer u najvise slucajeva pokazao kao najbolji. Videcu ukoliko mogu da ih nadjem.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno