Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Ma ja neću da mi iko išta vrši i uzima pare na tome; znači imam eure na pp, plaćam nešto u eurima čemu konverzija bilo kakve vrste?!

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
Pa sve zavisi gdje je otvoren račun.
Ako je zemljama koje koriste Euro, onda imaš eure na računu. Ako je u zemljama koje koriste funtu, dolar ili dinar onda nemaš Euro na računu, već mora konverzija.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Nisam upućen, a zašto bi iko prebacivao sredstva na banku ako ne mora?
Tj recimo balans na Paypalu može da se troši najnormalnije, ako je povezan Gpay androida sa PPal nalogom automatski kreira virtualnu kreditnu karticu a onda beskontakno NFC Gpay-om može najnormalnije plaćanje na svakom terminalu za kartice. PPal uplate isto direktno kome treba sa stanja.... Zato i pitam, čemu uopšte povlačiti na lokalne račune banaka?

Ne mora biti nemački paypal, dovoljno je otvoriti račun u bilo kojoj banci u €vrozoni da bi se PP koristio bez konverzija sa dinarima.
Neke banke traže prijavljeno trajno neke privremeno boravište a neke ne traže ni to. Ali sve traže poreski broj zemlje u kojoj obavljaju poslovnu delatnost. Poreski broj se izuzetno lako dobija čak je i obaveza za sve strance koji se duže zadržavaju, a za one koji se kraće zadržavaju ili se ne zadržavaju uopšte, izdaje se isključivo po zahtevu. Preporučujem recimo Sloveniju, na ulazu u bilo koje sedište Finansijkse Uprave čeka formular na par jezika, zahtev za izdavanje poreskog broja. Bitno je uvek navesti razlog, otvaranje računa u banci je uvak validan.

Dalje, da bi PPal radio, moraju se poklapati adrese, one koju ima banka i one koju ima PPal, pod billing address.
I u principu to je to. Dalje uvezujete PPal na NFC terminale, eBay, berze, markete, šta god, gde god vam treba vaša kinta.

Može li malo detalja oko svega ovoga?!?

Gpay je ranije dozvoljavao da se veže na karticu iz Srbije, ali vidim da sada ne daje. Ne znači da ranije nije moglo, i da će ranije vezano biti aktivno do isteka kartice. Ranije sam na Gpay imao vezanu Visa karticu iz Srbije, i to je bilo aktivno dok kartica nije istekla. Novu karticu ne mogu da povežem na Gpay, tj. kao rezident Srbije, ništa ne mogu da vežem na Gpay. Nema uopšte opcije "dodaj karticu".
Takođe, Gpay se ne može se vezati sa PP nalogom ako je PP vezan na karticu u Srbiji.

Dalje, možeš u drugoj zemlji gde nisi rezident imati račun u banci (uz dodeljen poreski broj u toj zemlji), ali ne možeš dobiti platnu karticu banke te zemlje ako nisi rezident tamo. Tako je bar u Hrvatskoj.

U kojoj zemlji imaš prijavljen rezident status, a koji je prijavljen na PP, koji na Gpay, a koji u stranoj banci i u kojoj to državi?
Ako je bar jedan od ovih statusa lažan, već si u ozbiljnom prekršaju.

Neće te niko dirati ako sve to koristiš da prodaš ili kupiš sitnice sa eBay ili Amazona, ali ako to koristiš za primanje zarade i za život, u određenom momentu te mogu i retroaktivno proveriti, pa te teretiti za utaju poreza.
 
Poslednja izmena:
^Pa ne, ne radi se o utaji poreza već o ličnom odabiru, tamo gde postoji funkcionalan uređen finansijski sistem tamo je uvek zgodnije biti i poreski obveznik jer su stvari čistije a samim time i jednostavnije a i različite su stope oporezivanja tako da back to square 1, lični izbor.
Danas digitalni nomadi su realnost i lako se sređuje boravak uz mnoge povlastice, ali takođe mora da se vodi računa isto kao i za eventualnu utaju tako i da se izbegne dvostruko, trostruko i višestruko oporezivanje istih primanja. Postoje bilateralni ugovori o finansijskom prometu između zemalja, treba proveriti da li je regulisano dvostruko oporezivanje na primanja. Mislim nisu to neka "španska sela" ali osnovna ekonomska pismenost mora da postoji da bi se izbegli problemi i sebi i drugima.

@NSHappy, ne vežeš nikakve kartice iz Srbije ni od nikuda već PayPal vežeš za Gpay kao sredstvo plaćanja. Apsolutno izbegneš posredovanje banke, bilo kakve kartice su suvišne i radi manjih provizija i radi bezbednosti eventualnog povrata novca, Paypal služi kao proveren proxy.

EDIT: Da dodam i to, poenta je da ni Google a ni Paypal nalozi NE BUDU locked na Srb. Onda stvari tek postaju funkcionalne, ne bih da objašnjavam zašto nisu u slučaju Srb to je već politička tema van domašaja čak i Interpola. Podsetio bih samo da Srbija NIJE članica WTO a to povlači i gomilu restrikcija za njene rezidente u finansijskim transakcijama, osiguranjima, medijacijama, sporovima.. Kome to odgovara i zašto, zaista ne bih.
 
Poslednja izmena:
^Pa ne, ne radi se o utaji poreza već o ličnom odabiru, tamo gde postoji funkcionalan uređen finansijski sistem tamo je uvek zgodnije biti i poreski obveznik jer su stvari čistije a samim time i jednostavnije a i različite su stope oporezivanja tako da back to square 1, lični izbor.

Ali, koliko sam razumeo do sada...

Ako si poreski obveznik tamo negde gde je porez nizak, to te ne oslobađa te poreske obaveze ovde gde jesi rezident.
Tj. oslobađa te dok novac stoji tamo, ili ako je tamo oprezovan dogovorom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa zemljama sa kojima imamo takav dogovor.

A to je samo porez na zaradu. I dalje te ne oslobađa obaveze plaćanja ostalih doprinosa na prihode u zemlji gde si rezident.

Otvaranje nekog on-line ili e-rezident statusa negde, ne oslobađa te rezident statusa u Srbiji, ako više od pola godina provodiš ovde.
Dakle, više puta rečeno, porez i doprinosi se legalno izbegavaju jedino stvarnom selidbom rezident statusa tamo gde je porez manji, i gde nema doprinosa. Ali to nije isplativo za male i srednje iznose.
 
Poslednja izmena:
Tema je Paypal i tu sam razjasnio kako stvari stoje.
Za ostale pravne nejasnoće, predložio bih ti da pitaš svog advokata ili da sam bistriš zakone.
Ja se time zaista ne bavim, pogotovo ne javno.
 
Hm! U pravu si...
 
pitanje opet: prebacivanje sa paypal-a na paypal, u okviru srbije da li ima neke reperkusije na nalog ?
 
Zakon o deviznom poslovanju.
 
Evo člana @deysun sam na temi Freelance / Frilensing propisi zamolio da obrazloži metodu koju propagira, a koja se odnosi na povezivanje PayPal naloga sa GPay i plaćanima u Srbiji direkto sa PPnaloga, pa ako može da odgovori gde prvo vidi.

Hvala

Ovo je post:
Naravno da jesam, baš zato i pitam da li možeš da obrazložiš korak po korak, jer nisam razumeo.

I drugo pitanje, da li živiš u Srbiji, jer mi ovo direktno plaćanje sa virtuelnom karticom povezanom na PayPal ne liči na zemlju gde ti i dalje traže da potpišeš slip kada platiš regularnom karticom?

EDIT: Sad vidim da ti je NShappy postavio slično pitanje i obrazložio https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297153&viewfull=1#post6297153

Potom si ti odgovorio nešto deseto u odnosu na ono što je pitano (a la Vučići) https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297233&viewfull=1#post6297233, pa te molim da pojasniš korak po korak, šta i kako...

EDIT2: Sad sam iščitao tu temu do kraja, svaki tvoj odgovor na direktno pitanje člana NShappy je bivao sve konfuzniji i konfuzniji, i vidim da je on na kraju digao ruke da uopšte išta pita.
Stvarno mislim da bi mnogima bilo korisno da napišeš tutorial korak po korak...
 
I ja bih da se ispravim u nekim izjavama...

Nakon konsultacije sa gPay podrškom, ispalo je da na gPay može da se veže kartica iz Srbije.
Mora i može jedino preko Play Store. Tada karticu možete da koristite jedino da kupujete na Play Store.

Izgleda da i dalje nema opcije da rezident Srbije, sa PP nalogom i Google nalogom, veže ova dva.
...čekam da mi gPay support odgovori na ovo pitanje.
 
I ja bih da se ispravim u nekim izjavama...

Nakon konsultacije sa gPay podrškom, ispalo je da na gPay može da se veže kartica iz Srbije.
Mora i može jedino preko Play Store. Tada karticu možete da koristite jedino da kupujete na Play Store.

Izgleda da i dalje nema opcije da rezident Srbije, sa PP nalogom i Google nalogom, veže ova dva.
...čekam da mi gPay support odgovori na ovo pitanje.
Pa znam da moze za kupovinu app to nije bio problem odavno, ali da se pp poveze jos nisam uspio.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
^ Tako sam i pretpostavio...

Svakako čekamo...
 
...i konačno odgovor od Googla na moje upite oko aktivacije contactless plaćanja telefonom sa gPay za nas u Srbiji, kao i vezivanja PP na gPay.

Što se tiče plaćanja koječega gPay računom, ne može za Srbiju. Njihov tim "radi na internacionalizaciji gPay, ali to je pravno pitanje a ne tehničko".
Bez objašnjenja gde je pravno zapelo. Znamo da to podleže gomilama beskonačnih stranica teksta među bankama, jasno da jedan support agent nema pojma o tome.

Što se tiče PP i gPay, prvo su pitali "a za čega bi to koristio...".
Moj odgovor je da za sada nije bitno, samo želim da imam još jednu opciju vezanu na gPay osim platne kartice. Za npr. play store, ili za YT usluge.

A njihov odgovor je:
"To use PayPal for Youtube and other Play Store purchases, we have a dedicated team to answer that for you. Please reply to this email so that we can forward your case to them so that they can address your query."

U svakom slučaju, izbegli su odgovor zašto ne može PP na gPay, ali nude dalju komunikaciju sa drugim support timom da mi pomogne da sa PP naloga platim nešto u Google ekosistemu.

Uglavnom, bez mogućnosti da gPay koristim za bilo šta van Google ekosistema, nije mi ni bitno da PP bude vezan na gPay pa se neću dalje ćerati s' njima.
 
...greška, dupli post.
 
Sve pod uslovom da svariš činjenicu da će kod plaćanja sa PP balansa da ti se računa kriminalan conversion rate.
Ne može da se promeni da ne ide preko konverzije u dinare, bar ja nisam mogao, pa sam odustao od plaćanja sa PP balansa.

Šta je ovde problem?

Kad plaćaš sa PP balance gledaš originalnu valutu u kojoj se prodaje, ako je $ konvertuješ u samom PP u $ ako je evro onda evro, i nema nikakve duple konverzije. Povlačenje novca, prvo konverzija u evro na samom PP pa dizanje u banci, u Intesi dobijam u cent onoliko koliko sam i prebacio, bez provizije.
 

Prilozi

  • pp1.png
    pp1.png
    26.7 KB · Pregleda: 53
  • pp2.png
    pp2.png
    67.7 KB · Pregleda: 48
Drugari treba mi pomoc - istekla mi kartica vezana za paypal i necu moci da podignem novu bar jos 20 dana, a treba da uplatim neku pretplatu 75$. Pa ako ima neko voljan da mu prebacim dinare na tekuci pa da mi to uplati?
 
Pozdrav.
Hteo sam jednom prijatelju izaci u susret posto se bavi prodajom rasnih pasa a kupac je iz nemacke pa je hteo da rezervise dva steneta.
Covek nam je uplatio pare na PP u € e sad posto ja PP nisam koristio dugo za moj nalog je vezana MTS Master kartica i kad hocu da povucem pare na nju nemam tu mogucnost a bilo je pre.
Imam drugu karticu iz Intese Visa Debit Classic samo mi ona nije povezana na PP nalog interesuje me da li mogu nju da koristim?
I glavno pitanje posto je iznos koji dizem 1000€ da li cu dobiti da platim neki porez na te pare?

Hvala unapred.
Post automatically merged:

Pozdrav.
Hteo sam jednom prijatelju izaci u susret posto se bavi prodajom rasnih pasa a kupac je iz nemacke pa je hteo da rezervise dva steneta.
Covek nam je uplatio pare na PP u € e sad posto ja PP nisam koristio dugo za moj nalog je vezana MTS Master kartica i kad hocu da povucem pare na nju nemam tu mogucnost a bilo je pre.
Imam drugu karticu iz Intese Visa Debit Classic samo mi ona nije povezana na PP nalog interesuje me da li mogu nju da koristim?
I glavno pitanje posto je iznos koji dizem 1000€ da li cu dobiti da platim neki porez na te pare?

Hvala unapred.
 
^Moraš i tu karticu da vežeš za taj PP nalog.
Tu PP naplaćuje proviziju za prenos...
Ako je uplata u € banka ne vrši dodatnu konverziju i tačno taj iznos u € će ti leći na devizni račun u banci, pa možeš da podigneš taj iznos na šalteru.
Međutim, kao što znaš banka je u obavezi da prijavi tu transakciju Poreskoj upravi i izvesno je da će se ovi kad-tad (verovatno za pet godina) setiti da ti razrežu porez sa kamatama...
 
Koja nam opcija onda ostaje da neplatimo porez?
Mi bi njemu vratili pare na PP.
Post automatically merged:

Koja nam opcija onda ostaje da neplatimo porez?
Mi bi njemu vratili pare na PP.
 
Ostaviš kintu na PP pa mu vratiš sa PP na njegov PP kad vam iskešira jer je to rezervacija, a čudi me da drugar nema reganu uzgajivačnicu.
 
Spopada me SMS verifikacija svaki put kad hocu da se ulogujem. Kako ukinuti tu dosadu?
 
pozdrav kolege,
tek sam napravio paypal,imam sestrinu visu za internet plaćanje ali neće da je prihvati jer je koristi drugi account,a niko je nije koristio za PayPal.
Šta mi je činiti?
 
Neko laže da nije korišćena za Paypal. ;)

Da li sa namerom dobrom ili lošom... pitanje je.
 

@chifta

Regaš se na AE na karticu i plaćaš direkt sa nje da vidiš kako seka reaguje kad stižu poruke :D
 
Ma treba da platim na paypal račun kintu,nije mi za AE.tamo fercera normalno 🙂
 
pa jedino zbog imena...ne znam,velika mi je nepoznanica,nikad mi nije trebao do sad.
Videću sutra i sa bankom.
 
E danas počinje sapunica...
uplati mi prijatelj 110e na moj pp koji sam juče otvorio,uzmu proviziju skoro 5e.
ali je novac na money on hold,i ne mogu da platim ja nikome na paypal.
upisao sam da nije paket i da je odradjena virtualna usluga,naravno poludeo sam al krastavac ukenjani američki sistem,podavili se kakvi su.
Kad mogu da očekujem da mi novac stvarno bude na pp nalogu da mogu da platim,ako neko zna?
izvinjavam se unapred ako je neko pisao o ovome ranije jer nisam pretrazivao.
 
^ Nema pravila, obično za 3-7 radnih dana, po dostavljanju dokaza i validacije koje ti zatraže.
Kontrole i "on hold" statusi transakcija su češći ako si novi korisnik, jer onda "kontrolišu" svaku transkaciju.
Kod tebe je dodatni problem što je uplatu izvršio prijatelj, a oni blažu kontrolu imaju samo za uplate između članova porodice, kada traže da dostaviš dokaz srodstva.
Iskreno napatićeš se ti dok ti oni ovo odblokiraju.
 
Nazad
Vrh Dno