Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,241
Poena
985
Dopuna - Novembar 2020
Prijem novca preko PayPal sistema na MasterCard kartice izdate od strane banaka u Republici Srbiji:
Moguće je ali će PayPal raditi konverziju raspoloživih sredstava u RSD, po nekom svom kursu koji je obično izuzetno nepovoljan.

alfaunits:
Dopuna - Jun 2019:
Ovo je tema/FAQ za PayPa.
Za carinu na posiljke [FAQ u prvom postu] tema je:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?269500-Carina-na-posiljke-FAQ-u-prvom-postu
Za platne kartice nasih banaka, tema je:
https://forum.benchmark.rs/showthre...ernet-placanje-(Intesa-Telenor-FAQ-u-1-postu)


Dopuna - Jun 2019:
Od skora je omogucen priliv nova sa PayPala i na MasterCard kartice. Preporucuju se samo Intesa, AIK i MTS Banka za prijem trenutno, jer jedine provereno nemaju proviziju za PRILIV preko kartica, kao ni dodatne provizije na osnovu kursa (proverite da vam PayPal ne nudi konverziju u dinare kada povlacite novac, jer ce vam biti naplacena velika provizija za to!)
Telenor Banka IMA provizije za priliv na karticu, bez obzira na tip racuna.
RF, Sber, Erste, UniCredit i ProCredit takodje. Neke od ovih banaka takodje imaju i proviziju na osnovu kursa.



bSecurity :
Mali vodič kroz Paypal i odgovori na česta pitanja.

P. Kako se registrovati na PayPal sistem?
O: Veoma jednostavno, potrebno je da posetite web stranicu www.paypal.com odaberete vrstu naloga koji otvarate
- Personal – namenjen isključivo fizičkim licima sa prebivalištem u Srbiji
- Business – namenjen isključivo pravnim licima i preduzetnicima koji imaju otvorene firme na tetiroriji Srbije

P: Da li mi je potrebna email adresa kako bi se registrovao na PayPal?
O: Naravno, potrebna vam je email adresa koju koristite za slanje i primanje email poruka.

P: Da li je PayPal lokalizovan, slabo razumem engleski jezik?
O: Paypal nije lokalizovan za srpsko tržište, tako da svu korespodenciju i registraciju obavljate na engleskom jeziku.

P: Da li mogu koristiti postojeću email adresu ili moram da otvorim novu?
O: Možete koristiti bilo koju email adresu nezavisno kod kog web mail servisa ste otvorili (gmail, yahoo, mail, hotmail itd...) ili od internet provajdera.

P: Da li mogu da se registrujem sa Facebook ili Twitter nalogom
O: Nije moguće registrovati PayPal koristeći podatke ili vezivati Facebook ili Twitter nalog za PayPal.

P: Da li mi je potrebno još nešto kako bi posedovao PayPal nalog?
O: Naravno, kako bi plaćali usluge putem PayPal-a potrebno je da posedujete karticu koja podržava plaćanje putem interneta. Najbolje da pre registracije konsultujete vašu banku?
P: Koristio sam svoju karticu za plaćanjem na internetu, da li mogu da je iskoristim i za PayPal?
O: Naravno, karticu sa kojom ste do sada plaćali na internetu možete iskoristiti za povezivanje i plaćanje putem PayPal-a.

P: Registrovao sam PayPal ali mi stoji status „Unverified“ šta da radim?
O: Nakon što ste pristupili vašem PayPal nalogu potrebno je da izvršite verifikaciju tj. Potvrdu vaših podataka unošenjem broja kreditne kartice, datum validnosti kartice i tri broja koja se nalaze na poleđini vaše kartice:
Napomena: Na nekim karticama piše CVV2, a na nekim piše CVS (Card Verification Number)

P: Uneo sam broj kartice i pisalo je nešto 1,5e, šta treba još da uradim kako bi mogao da plaćam?
O: Potrebno je da sledite sledeći korak, a to je da unesete broj transakcije sa izvoda iz vaše banke, za koji je kartica vezana i on se sastoji od četiri broja koji su prikazani na izvodu (dole imate naveden primer)
Na izvodu će pisati broj transakcije u sledećem obliku: PP*7899 CODE ili VISA-PP* 4877 CODE

P: Uspešno sam verifikovao PayPal nalog i uneo brojeve sa izvoda, kako ja sada da kupujem?
O: Kupovina postaje veoma jednostavna i laka, sve što treba da uradite jeste da proverite da li sajt na kome želite nešto da kupite prihvata PayPal (uvek je označen logotipom kompanije)

P: Nisam razumeo dobro, sajt ima logotip kompanije ali kako ja da izvršim plaćanje proizvoda koji želim?
O: U tom slučaju dodajete proizvode na sajtu u vašu virtuelnu korpu, pratite korake koji su vezani za taj sajt sve do momenta kada treba da izvršite plaćanje.

P: Meni i dalje nije jasno, dodao sam artikle u korpu došao sam do dela za plaćanje ali šta treba dalje da uradim?
O: Potrebno je da kliknete na dugmić „Checkout PayPal“ i automatski će te biti preusmereni na vaš nalog kako bi izvršili plaćanje?

P: A kako ću ja da platim kada mi piše „PayPal balance: €0.00 EUR“, ovo je jasno da ja nemam para na računu, šta ću sada da radim?
O: Nema šta da brinete, važno je da na kartici koja je vezana za PayPal imate novca kako bi izvršili plaćanje artikala koje ste naručili.

P: Aha, znači ovaj „PayPal balance: €0.00 EUR“ nije uvidu u to koliko ja imam para na računu, zbog toga brinem jer hoću da znam kada plaćam nešto da li ću imati dovoljno novca.
O: „PayPal balance: €0.00 EUR“ vam označava samo sredstva koja su dostupna na vašem PayPal računu, ali ne označava koliko Vi imate stvarno novca na svom računu koji je vezan za vašu karticu. Morate znati da li imate dovoljno para kako bi izvršili transakciju ali ne uzimajuči u obzir „PayPal balance: €0.00 EUR“.

P: A kako se meni onda novac skida kada nema ništa na računu?
O: Verovatno mislite na „PayPal balance: €0.00 EUR“ to vam je stanje kada primite od nekog uplatu, a kada želite da platite nešto novac se skida direktno sa vašeg računa tj. Rezervišu se sredstva za tu transakciju i nemaju veze sa „PayPal balance: €0.00 EUR“.

P: Ja želim da dodam sredstva na PayPal račun, otkud znam da li ću posle imati novca?
O: Trenutno to nije omogućeno i isključivo se transakcije vrše direktnim zaduživanjem vaše kartice, i tu PayPal samo posreduje između kupca-prodavca ili prodavca-kupca.

P: Da li to znači da ako nemam para na kartici i kada to omoguće ja mogu sa svojim primljenim novcem da raspolažem kako god ja hoću i da plaćam nevezano od moje kartice i to što možda neću imati para na računu da izvršim transakciju?
O: Naravno, Vi sredstva koja budete imali na PayPal računu pod stavkom „PayPal balance“ će te moći bez ikakvih problema da iskoristite za plaćanje usluge, artikla itd... i da pri tome nemate ni jedan eurocent na računu jer koristite sredstva koja ste dobili obavljanjem neke usluge?

P: Imam pitanje za drugara koji hoće da registruje nalog ali nema kreditnu karticu?
O: Za otvaranje naloga kao naloga nije potrebna kartica i svako može imati otvoren PayPal, a da nema kreditnu karticu u tom slučaju nije uslov, a kako bi imali verifkovan nalog i plaćali usluge vaš drugar mora posedovati neku od kartica.

P: A kako da znam koja kartica prolazi kod PayPal-a, da li su to posebne kartice i da li moram tražiti u banci da mi otvore račun za PayPal ili može bilo koja kartica?
O: Visa, MasterCard, American Express kreditne i debitne kartice mogu da se koriste u PayPal sistemu.

P: Ja imam Visa Electron karticu sa kojom podižem pare na bankomatu, da li mogu sa njom da registrujem PayPal.
O: Ukoliko kartica podržava plaćanje putem interneta možete izvršiti registraciju na PayPal-u.

P: Otkud ja znam da li podržava ili ne, ja podižem samo novac i plaćam u radnji kada kupujem?
O: Potrebno je da konsultujete vašeg ličnog bankara ili savetnika, ili najbolje da nazovete call centar vaše banke, kažete broj vaše kartice i pitate da li je moguće plaćati sa tom karticom putem interneta.

P: U redu, ali ja neću u istoj banci da imam račun hoću poseban da otvorim baš za PayPal, kako ću znati da li može na internet kartica ili ne može?
O: U tom slučaju onda je najbolje da prilikom otvaranja račun u toj banci pitate službenika banke da li može na internetu da se koristi kartica.

P: Dobio sam poklon karticu od prijatelja, hoću da potrošim novac na internetu, neću da kupujem u radnji, da li moja kartica podržava PayPal.
O: Sve poklon kartice ukoliko drugačije nije navedeno podržavaju internet plaćanje, samim tim moguće jer verifkovati PayPal nalog.

P: A kako ću ja da saznam broj od četiri cifre kada nemam otvoren račun u banci?
O: Sve što je potrebno jeste da odete do vaše banke ili da nazovete call centar oni će vam reći broj transakcije.

P: Uh ovo smo nekako rešili ali pitanje za drugara, non stop mu izbacuje da broj telefona nije validan, kako da upišem pravilno i da bude sve OK?
O: Broj telefona mora biti unet bez razmaka, i bez dodatnih znakova (+,-)

Pogrešan unos:
- Primer1: +381 100 000 000 0
- Primer2: 381 00 0000000

Ispravan unos: 00381223334445 ili 381223334445

I jedan i drugi ispravan primera unosa broja telefona su validni!

P: Ovo oko telefonskog broja i unosa nekako smo rešili, ali drugar sada ima još veći problem, nema trenutno sredstava na kartici, da li će on moći da verifikuje nalog ili ne?
O: Ukoliko vaš drugar nema trenutno sredstava neće moći da verifikuje nalog, jer PayPal radi provere skida 1.5e,koje vam posle vraća.

P: Aha, znači ipak mora da ima pare na računu kako bi verifkovao nalog, to mi je jasno, a hoće oni njemu vratiti taj novac koji su uzeli za verifikaciju?
O: Hoće vratiće vam taj novac, jer im je to dodatni vid zaštite prilikom registracije.

P: Kada se izvrši refund na PP račun, kada ta sredstva postaju dostupna i kako raspolagati sa njima?

P: Da li podaci moraju biti identični i prepisani kao na kartici ili mogu da se koriste bez znakova?
O: Poželjno je da podaci budu uneti prilikom registracije u izvornom obliku kako je na kartici ili dokumentu.

P: A zašto tako mora da bude, jer ne može na primer da bude Pera Peric bez znaka na slovu ć?
O: Zbog čestih zloupotreba kao i svih drugih problema ukoliko ih budete imali, PayPal može od Vas zahtevati dodatna dokumenta (pasoš, račun od struje, skenirana prednja i zadnja strana kartice itd...) ukoliko posumnjaju na neku aktivnost mimo njihovih pravila i time mogu da odbiju zahtev ukoliko nisu upotrebljeni znakovi i razlikuju se od onih na dokumentu.

Primer: Nije isto shvaćeno Nikola Petrovic i Nikola Petrović jer to može da se protumači na dva načina, pogotovo što je inostrana kompanija pa tako može biti Petrovič, Petrović ili Petrovic sva tri prezimena drugačije znače tj. Kako ih oni protumače pa je bitno da unesete kako je napisano.


Registracija naloga za one koji slabije stoje sa engleskim jezikom ili imaju nedoumicu

Email address/Email Adresa - Unesite vašu email adresu na koju će te primati obaveštenja, informacije i potvrde od PayPal-a
Choose a password/Lozinka ili Šifra - Unesite šifru kako bi mogli da pristupate vašem nalogu
Re-enter password/ Ponovni unos - Ponovo unesite istu šifru koju ste uneli u drugom polju
First name/Ime - Unesite vaše ime koje je na dokumentu u izvornom obliku
Middle name/Srednje ime ili drugo ime - Ovo polje možete preskočiti nije obavezno
Last name/Prezime - Unesite onako kako je napisano na dokumentu ili kartici
Nationality/Država, Državljanstvo - Ovo polje nije baš definisano u svakom slučaju unosite državu "Serbia"
Address line 1/Vaša kućna adresa - U ovo polje unesite vašu adresu koja je upisana u dokumentima
Address line 2/Vaša kućna adresa - Nije potrebno unositi drugu adresu (preskočiti ovo polje)
City/Grad - U ovo polje unesite u kom gradu živite isto kao i na dokumentu što je upisano
State / Province / Region - Ovde možete uneti ako znate kojoj oblasti pripadate npr. Šabac - Mačvanski Okrug, ako ne znate upišite samo ime grada
Postal code/Poštanski Kod - Ako neznate imate na svakom računu, a to je na primer za Beograd 11000, ako neznate uzmite neki račun i pogledajte
Phone number/Broj Telefona - Upišite vaš broj telefona u sledećem obliku 00381223334445 ili 381223334445 i jedani drugi unos su validni
Credit card number/Broj kreditne kartice - Ovde unosite broj vaše kreditne kartice, poklon kartice ili debitne kartice zavisi šta posedujete
Expiration date/Datum - Pogledajte do kada vam važi kreditna, poklon ili debitna kartica imate odštampano na svakoj kartici
CSC/Identifikacioni broj kartice - Imate na poleđini svake kartice tri izdvojena broja koja unosite
Agree and Create Account/Prihvatanje uslova i kreiranje naloga - Klikom na ovu opciju otvarate vaš PayPal nalog...

Dopuna Informacije:

P: Dali ja kao korisnik PayPal-a imam dodatne troškove prilikom online kupovine?
O: Korisnik PayPal-a nema dodatnih troškova kada plaća drugom korisniku PayPal-a u Online kupovini na sajtovima koji primaju PayPal, to znači da ako je cena 10$ Vi toliko plaćate i za kupce ne postoje dodatni troškovi, osim ako to drugačije nije navedeno na sajtu sa kog poručujete robu (odnosi se na poštarinu).

Napomena: Ovo važi samo za online kupovinu, ali ne i za lična plaćanja.

P: Kako mislite lično plaćanje zar to nije besplatno?
O: Nažalost da bi ste prošli bez provizije za lično plaćanje Vi morate da imate na svom PayPal nalogu određenu sumu novca tj. takozvani PayPal Balance u tom slučaju slanje novca prema drugoj osobi je besplatno.

Napomena: 3,4% + 0,30 dolara za plaćanja putem kartica (moguće je dogovoriti ko plaća troškove – primalac ili pošiljalac)

P: Ako je lično plaćanje, a nemam ništa na PayPal nalogu kolika je onda provizija i kako se to realizuje?
O: Kada se radi o ličnom plaćanju, a nemate para na nalogu onda vam se novac skida sa računa tj. kartice koja je verifikovana na vašem PayPal nalogu. Procenat koji plaćate iznosi prema zvaničnim podacima PayPal-a 3.4% + $0.30 USD

Napomena: Informacije o dodatnim troškovima i u kojim slučajevima imate na zvaničnom sajtu pod opcijom "Fees", uzeta je za primer BiH.

Dopuna Informacije:

P: Registrovao sam PayPal ali mi stoji status „Unverified“ šta da radim?
O: Nakon što ste pristupili vašem PayPal nalogu potrebno je da izvršite verifikaciju tj. Potvrdu vaših podataka unošenjem broja kreditne kartice, datum validnosti kartice i tri broja koja se nalaze na poleđini vaše kartice ili na prednjoj strani kod Banca Intesa kartica.
Napomena: Na nekim karticama piše CVV2, a na nekim piše CVS (Card Verification Number)



Ovo su kontakt email adrese za PayPal:

PayPal Email Addresses

Avoid using PayPal's automated email submission center -- that email goes straight to New Delhi, India where you will get a prompt reply back that has nothing to do with what you asked in the first place. For faster results, email the following departments (where people with decision making authority can help you):

[email protected] (Michael Moldenburg, Paypal Complaints)
[email protected] (Scott Thompson, PayPal President)
[email protected] (Mary Hentges, CFO PayPal)
[email protected] (PayPal Office of Executive Escalations)
[email protected] (Mike Vergara, Senior Director Accounts Protection)
[email protected] (Larry Friedberg, Sr. Manager Brand Marketing & Security)
[email protected] (Catherine Wong, Senior Product Manager Merchant Services)
[email protected] (Michael Barrett, Chief Information Security Officer)
[email protected] (Sarah Livnat, PayPal Risk Management)
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected] (Unmonitored)
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected] (Let public relations know you are filing complaints)
[email protected] (Amanda Pires -- Media Relations Contact)
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]

P: Kako da isključim konverziju iz strane valute u RSD prilikom plaćanja?
My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update -> See Available Funding Sources (or Set Available Funding Sources) -> Conversion Options (za kreditnu karticu za koju hocete da promenite opciju)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit

Najbolja varijanta je da na računu držite EUR i da isključite konverziju na PayPal-u. U ovom slučaju imate samo konverziju od strane VISA Inc. koja je po najboljem mogućem kursu. Prilikom konverzije u RSD, PayPal koristi svoj kurs koji je nepovoljniji za krajnjeg kupca.

Posebno obratite paznju, vrlo cesto ne bude dovoljno samo na pocetku podesiti: "Bill me in the currency listed on the seller's invoice", mora se proveravati svaki put neposredno pre placanja PayPal-om, jer kompanija PayPal menja podesavanja da bi naplatili proviziju prilikom konverzije

1. U pp kad se udje kliknuti na "zupcanik" (verovatno opcija za podesavanja, setings). Tu je profil, adrese, email, kartica...
2. Kliknuti na tab "Payments".
3. Pod "Automatic payments" kliknuti na opciju (dugme) "Manage automatic payments"
4. U okviru "Automatic Payments" kliknuti na bilo koju aktivnu uslugu za automatsko placanje (mozda moze i za neaktivna automatska placanja, nisam proveravao)
5. Tu u "Funding source" kliknuti na "blok s olovcicom" ili ti link od kartice ispod kog pise "We’ll use your balance first"
6. Ispod zeljene registrovane kartice kliknuti na link "See Conversion options"
7. Odabrati "Convert With VISA", potvrditi sa "Agree" i to je to





[1] https://www.paypal.com/myaccount/autopay/connect
[2] odabrati "eBay inc." ili sta je po zelji vec sa liste "Automatic Payments"
[3] tu u redu gde pise Funding source, kliknuti na "Balance" ili na olovcicu i notes
[4] ispod zeljene registrovane kartice kliknuti na link "See Conversion options"
[5] odabrati "Convert With VISA", potvrditi sa "Agree" i to je to
 
Poslednja izmena od urednika:
Q: Koju valutu izabrati, da li koristiti dinare, iskljuciti konverzije, koliko novca treba imati na kartici za placanje PayPalom itd.?

A: Za Srbiju primarnu valutu izaberite evro ili dolare (ili bilo koju drugu valutu), trenutno je svejedno.
Obavezno izaberite da PayPal NE radi konverziju valuta nikako, jer cete u suprotnom dobiti naplatu "kroz dinare" sa velikom provizijom. (Kako iskljuciti konverziju od strane PayPala se nalazi na kraju ovog FAQ-a). Ukoliko dodajete/menjate karticu sa koje se povlace sredstva na PayPal, vrlo verovatno cete opet morati da uradite isto.
Ukoliko tokom placanja PayPalom igde vidite da se pominju Dinare/RSD, znaci da konverzija nije iskljucena!
Ukoliko imate nasu kreditnu/debitnu/internet karticu, na njoj drzite iskljucivo evre (osim u slucaju kada je kartica vezana samo za dinare, u kom slucaju mozete drzati samo dinare). Ukoliko imate drugih valuta na kartici/deviznom racunu kartice, oni ce biti prvo konvertovani u EUR sa provizijom banke.
Nemojte koristiti Visa Inspire karticu Intese, ili Amex kartice (ostale kartice su u redu):
http://forum.benchmark.rs/showthrea...tice-vezane-za-Intesa-Hit-za-devizna-placanja!
(Amex kartice mozete slobodno koristiti ukoliko je placanje u evrima, ali ce vam za druge valute biti naplacena provizija od 2%)
Ukoliko ne koristite kartice Banca Intese, proverite da li postoji provizija za placanje van zemlje, kao i za placanje u valuti koja nije EUR (u slucaju Raiffeisen banke postoje i iznose po 1%, za sve kartice, recimo)
Na kartici uvek morati imati vise novca nego sto je iznos transakcije, cak i za iznose u evrima, i kada je kartica u evrima. (ne znamo zasto, tako je pravilo)
Da biste bili sigurni da imate dovoljno sredstva na racunu, uplatite 10eur + 5% vise od iznosa transkacije po danasnjem kursu (ili iznosa transakcije, ako je iznos u evrima).
Ako nemate toliko vise na racunu, nemojte spamovati temu zasto vam ne prolazi transkacija, bicete jos jedan u nizu bezobraznih korisnika, koji nisu hteli ni najbitniju i najosnovniju informaciju procitati!.

Za povlacenje novca sa PayPala, pustite da Visa uradi konverziju, ne Paypal. Dakle, valutu koju imate na PayPal nalogu, u njoj povucite sredstva, bez da PayPal radi konverziju u Evre, a pogotovu ne u dinare.

"Nakon sto uzmete karticu u banci, sacekajte barem 24h za aktivaciju, pre toga vam nece raditi. Ukoliko probate da je koristite, vrlo verovatno ce vam trajno biti blokirana za Paypal zbog neuspelih pokusaja".



bSecurity :

OSNOVNE INFORMACIJE OKO PRIJEMA NOVCA NA PAYPAL RACUN/NALOG

P: Kako da isključim konverziju iz strane valute u RSD prilikom plaćanja?
My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update -> See Available Funding Sources (or Set Available Funding Sources) -> Conversion Options (za kreditnu karticu za koju hocete da promenite opciju)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit

Najbolja varijanta je da na računu držite EUR i da isključite konverziju na PayPal-u. U ovom slučaju imate samo konverziju od strane VISA Inc. koja je po najboljem mogućem kursu. Prilikom konverzije u RSD, PayPal koristi svoj kurs koji je nepovoljniji za krajnjeg kupca.

P: Cuo sam od prijatelja da je PayPal omogucio primanje uplata. Da li mi može neko reci nešto više informacije o tome?
O: Da PayPal je za korisnike u Srbiji posle dužeg vremena i testiranja omogucio prijem novca na vaš PayPal racun.

P: Šta mi je tacno potrebno kako bi ja taj novac primio, možete li mi reci koja je procedura u pitanju?
O: Da bi ste primili novac na vaš PayPal racun sve što vam je potrebno jeste da napišete vašu email adresu sa kojom ste registrovali PayPal racun.

P: Cekajte, da li sam dobro razumeo. Ja prijatelju u Nemackoj koji želi da mi uplati novac samo treba da prosledim email adresu koju koristim na PayPal-u?
O: Da, email adresa je ona adresa sa kojom pristupate na vaš PayPal racun [email protected]

P: Odlicno ovo sam razumeo, sve mi je jasno, ali imam problem. Kako da povucem novac sa sajtova na kojima radim povremene poslove kao što su (oDesk, iWriter i slicni sajtovi)?
O: Sve što treba da uradite je da sledite upustva na tim sajtovima i unesete vašu email adresu za prijem novca koju koristite za PayPal racun.

P: Super, znaci mogu da naplatim posao koji sma radio na tim sajtovima, a novac ranije nisam mogao da povucem na PayPal racun?
O: Da upravo tako, novac koji imate na tim sajtovima možete povuci na vaš PayPal racun, a prema upustvima na sajtovima koje koristite.

P: Radio sam jedna projekat, ali nisam koristio usluge pomenutih sajtova. Da li je procedura prijema novca ista i kada je u pitanju dogovor izmedu dve osobe?
O: Da, procedura u svim slucajevima je identicna. Sve što treba vašem naruciocu posla da dostavite jeste vaša email adresa koju koristite za PayPal racun i ništa više.

P: Koliko vremena je potrebno da mi novac legne na moj PayPal racun?
O: Prijem novca na vaš PayPal racun je instant. Od momenta kada uplatilac unese vašu email adresu i ispuni podatke, i klikne na opciju „Send“ novac je odmah vidljiv i raspoloživ za korišcenje ili povlacenje na vašu Visa karticu.

P: Odlicno ali sad sam u nedoumici, rekli ste Visa karticu? Ja poseduje Mastercard da li to znaci da na nju nije moguc prijem novca.
O: Upravu ste, prijem novca koji želite da povucete na vaš devizni racun u banci ide iskljucivo preko Visa kartice koja je vezana za taj racun. Korišcenje Mastercard kartice nije moguce za prijem novca od strane PayPal-a, nego samo VISA kartice.
Update 2020/2021: Ovaj problem i dalje postoji s' time da su neke banke omogućile prijem novca na MasterCard kartice. Najčešće je takve moguće prepoznati tako što istu tu MasterCard- vezuju za devizne a ne dinarske račune. U svakom slučaju, potrebno je dodatno informisanje!

P: Razumeo sam ovo, ali samo me interesuje da li je to Visa kartica sa kojom placam na internetu i koristim je vec na PayPal-u?
O: Da to je Visa kartica koju koristite na PayPal-u i koju ste do sada koristili za placanje usluga.

P: Da li ja mogu da dodam svoj devizni racun koji koristim u banci i da direktno na njega povlacim novac.
O: Nije moguce dodavanje vašeg deviznog racuna direktno u PayPal nalog. Svako povlacenje novca se ISKLJUCIVO obavlja na vašu Visa karticu.

P: Imam novac na racunu hocu da povucem na svoj devizni racun u banci, koliko ce me koštati?
O: Troškovi koje imate prilikom povlacenja novca na vaš devizni racun posredstvom VISA kartice iznose 4eura i nema dodatnih troškova. Primer: Ukoliko ste dobili 100eura, na vaš racun ce biti isplacen iznos umanjen za proviziju PayPal-a i to je 96 eura, 4 eura je provizija PayPal-a.

P: Razumeo sam sve ovo, ali me interesuje da li je prijem novca bez ikakve provizije od strane PayPal-a ili ipak postoji neka provizija?
O: Da postoji provizija kada primate novac na vaš PayPal racun. Za prijem novca od strane nekog lica provizija je u startu do 2.500 eura (3.4% + €0.35 EUR). Više informacije možete naci na sledecem linku: https://www.paypal.com/rs/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside

P: Aha, znaci prijem novca na moj PayPal racun ipak nije besplatno, kao što je to bilo kad asam placao ili narucivao neku robu?
O: Prijem novca na PayPal racun nije besplatno i ima proviziju.

P: Vidim da ovde piše da je provizija od 1.9% od 3.4%, od cega ta provizija zavisi?
O: Provizija koja je iskazana (od-do) zavisi od sume koju primite na vaš PayPal racun. Na linku koji vam je ostavljen, kliknite na (1.9% to 3.4% + €0.35 EUR) i preusmerice Vas na stranicu gde vam tacno pišu provizije i sume na koje se primenjuje provizija.

P: Imam novca na PayPal racunu, da li je moguce da ja sa tog racuna i sa raspoloživim iznosom na tom racunu platim neku uslugu ili proizvod, a da nemam para na racunu u banci?
O: Da moguce je da placate direktno sa vašeg PayPal racuna u iznosu koji trenutno imate raspoloživo, a da pri tome ne koristite vašu VISA karticu koja je vezana za vaš devizni racun i da vam se novac ne skida sa deviznog racuna.

P: Odlicno, ovo sam razumeo, a u slucaju da imam manje novca na PayPal racunu, da li ce onaj deo koji fali skinuti sa deviznog racuna za koji je vezana VISA kartica.
O: Hoce, deo novca koji vam fali prilikom kupovine automatski se povlaci sa vaše VISA/MASTERCARD kartice prilikom kupovine u iznos koji vam fali.

P: Da li mogu ja da deponujem novac na svoj PayPal racun i da ga posle koristim za placanje kao što sam to radio prilikom prijema novca od nekog lica?
O: Nije moguce deponovati i cuvati novaš na vašem PayPal racunu. Imate samo dve opcije: Da koristite svoj novac koji ste dobili prilikom naplate nekog posla i da koristite direktno sredstva sa vašeg deviznog racuna posredstvom VISA/MASTERCARD kartice.

P: Da li je izvodljivo da je uslugu naplatim direktno u Srbiji preko svog PayPal računa. Hoću da prodam nešto u Srbiji, a da mi taj kupac uplati na moj PayPal račun?
O: Ovo je trenutno misterija što se tiče zakonskih okvira i elektronskog poslovanja. Od 01.10.2015 u skupštinskoj proceduri treba da se nađu izmene i dopune zakona, tako da će i ta oblast biti regulisana u jednoj meri. Prema sadašnjem zakon trgovanje u stranoj valuti unutar zemlje Srbije je zakžnjivo zakonom i valuta trgovine je isključivo dinar (RSD) i nijednom drugom valutom nije moguće trgovati.

P: A kako će oni znati da li sam ja naplatio uslugu ili ne?
O: Trenutno ni to nije moguće utvrditi, što ne znači da nije kažnjivo i da se ne radi o prekršaju od strane lica koje to naplatu vrši.




alfaunits:
Za nase kartice, po defaultu Paypal vodi kao RSD, i dodaje svoju proviziju sta god da se povuce. Dodatno bi i Visa konvertovala po svom kursu u EUR za EUR kartice (doduse ovo je neprimetno za nas).
- Ako se podesi da je kartica USD i povuce USD, dobija se bez PP konverzije, konverziju radi Visa po svom kursu, dobijaju se EUR. Bolje se ne moze proci realno.
- AKo se podesi da je kartica EUR i povuku se EUR, dobija se tacno koliko se povuce (-4EUR fee) u EUR.
Sad jos da se proba da je USD kartica i povuku EUR i obratno

Koliko se secam iz teme, ako je kartica podesena u USD i povuku se EUR, nema PP konverzije. Kao da je samo bitno da ne bude u RSD

P: Kako uključiti Friends & Family transfer novca?


paypal.me -> my paypal.me -> manage profile

Druga stavka, podesiš ovo:

Pogledajte prilog 266012

Kako iz Srbije poslati novac nekome, tipa preko FF, i da bude besplatno?

Ne moze iz Srbije kao FF.

Posalji joj na IBAN preko PaySend - besplatno uz promo kod 28f27c

Novac bude na racunu nakon par dana.
 
Poslednja izmena od urednika:
Spor protok u mrezi

Za ovaj drugi problem konverzije ima lakše rešenje koje sam izguglao (kad se prebaci na stari open nema opcije), pa ako može neko od moderatora da ubaci/ispravi u prvi post:

Za svaku karticu mora posebno da se isključi konverzija. To se radi na sledeći način: ide se na sledeći link https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding
Onda pored svake kartice stoji opcija "Conversion Options" i tamo se stavi "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." i zatim dugme "Submit".
...
 

Prilozi

  • PayPal vs banke - Srbija.xls
    12.7 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena od urednika:
PayPal (*FAQ u prvom postu)

Kako da otvorim racun na Paypalu. Imam Visu Virtuon Raifaissen banke!

Unapred hvala!


Ne znam da li zlonamerno nece da napisu ali malo sam cackao paypal i registrovao se na ovaj forum samo da bi vam to napisao
My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update -> See Available Funding Sources (or Set Available Funding Sources) -> Conversion Options (za kreditnu karticu za koju hocete da promenite opciju)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit nadam se da ce vam pomoci,meni jeste ;)

Ubedljivo najbolja varijanta jeste ona do koje si sam dosao: da na racunu drzis EURe i da iskljucis konverziju na PayPal-u. U ovom slucaju imas samo konverziju od strane VISA Inc. koja je u sustini po najboljem mogucem kursu.
 
Poslednja izmena od urednika:
ne znam kako mozes da otvoris racun, kada nasa zemlja ne postoji na spisku
 
Znaci nikako ne moze?
 
Kako da otvorim racun na Paypalu. Imam Visu Virtuon Raifaissen banke!

Unapred hvala!

bilo je o tome reci vec.moglo je sa revolving karticom iz Raiffeisen dok nisu prenumerisali kartice,sad stvarno neznam.vidim u pojedinim temama da su "otkrivena" alternativna reshenja:banana: probaj sa trazenjem u ovoj grupi pitanja
 
naravno da moze....otvoris racun na npr austriju ali ti treba neka druga kartica.
Npr american express - intesa ili mastercard- intesa.

Ostale ne rade mada ja mislim da bi mogla da radi cak i viza elektron od intese
 
Uzgred, ako neko proba i uspe da otvori nalog sa debitnom karticom banke Intesa, neka ostavi info :)
 
Poslednja izmena:
ma mozes, samo stavis drugu zemlju ali posle otvaranja racuna ne mozes da dodas karticu.
Znaci imas akaunt ali ne mozes da placas...odnosno mozes tako sto ti neko posalje novac na tvoj PayPal.
Imam ja licno sa Visom Virtonom RF banke otvorio sam ga iz zezanja.
 
Poslednja izmena:
ma mozes, samo stavis drugu zemlju ali posle otvaranja racuna ne mozes da dodas karticu.
Znaci imas akaunt ali ne mozes da placas...odnosno mozes tako sto ti neko posalje novac na tvoj PayPal.
Imam ja licno sa Visom Virtonom RF banke otvorio sam ga iz zezanja.

Otkud tebi to da ne mozes da placas.Ima bar 100 ljudi sa bancha koji imaju paypal acount.I da oni su srbije bas kao ja i ti

U ovom threadu upravo iznad ovoga lepo ti sve pise:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=113186

Moze da se uzme mastercard classic ili american express od intese.
Tako mozes da placas preko paypal-a ,ako registrujes na paypal acount na austriju naprimer
 
Poslednja izmena:
Moze da se uzme mastercard classic ili american express od intese.
Tako mozes da placas preko paypal-a ,ako registrujes na paypal acount na austriju naprimer

Mastercard classic ne postoji, vec je u pitanju Mastercard Standard kartica. Postoji Visa Classic ali to je vec nesto drugo. Sto se tice PayPal-a, moguce je imati racun ali ako ste iz Srbije (koje trenutno nema na spisku drzava iz koje se sme imati nalog) i imate karticu izdatu u banci u Srbiji morate da varate (da niste iz Srbije) da bi uspesno otvorili racun. To automatski snosi rizik (veci ili manji) da Vam PayPal blokira racun i cak teoretski (u praksi malo verovatno) neko to moze da protumaci kao zloupotreba kartice tj. pokusaj nelegalnog koriscenja kartice sto je kaznjivo - procitajte na pozadini Vase kartice sta pise u slucaju "zloupotrebe kartice". Netreba biti nepotrebno paranoican ali mora se imati u vidu rizik koji snosi unosenje netacnih podataka prilikom koriscenja bilo koje platne kartice (bilo koje vrste i bilo kog brenda).
 
Ja sam svoj paypal nalog otvorio u hmm, julu prosle godine sa Piraeus revolving karticom i kasnije dodao istu karticu ali od raiffeisen-a bez problema...

Mada opet, ti limiti ce me dovesti do prosjackog stapa :d
 
Mastercard classic ne postoji, vec je u pitanju Mastercard Standard kartica. Postoji Visa Classic ali to je vec nesto drugo. Sto se tice PayPal-a, moguce je imati racun ali ako ste iz Srbije (koje trenutno nema na spisku drzava iz koje se sme imati nalog) i imate karticu izdatu u banci u Srbiji morate da varate (da niste iz Srbije) da bi uspesno otvorili racun. To automatski snosi rizik (veci ili manji) da Vam PayPal blokira racun i cak teoretski (u praksi malo verovatno) neko to moze da protumaci kao zloupotreba kartice tj. pokusaj nelegalnog koriscenja kartice sto je kaznjivo - procitajte na pozadini Vase kartice sta pise u slucaju "zloupotrebe kartice". Netreba biti nepotrebno paranoican ali mora se imati u vidu rizik koji snosi unosenje netacnih podataka prilikom koriscenja bilo koje platne kartice (bilo koje vrste i bilo kog brenda).

Upravo tako.
 
Mastercard classic ne postoji, vec je u pitanju Mastercard Standard kartica. Postoji Visa Classic ali to je vec nesto drugo. Sto se tice PayPal-a, moguce je imati racun ali ako ste iz Srbije (koje trenutno nema na spisku drzava iz koje se sme imati nalog) i imate karticu izdatu u banci u Srbiji morate da varate (da niste iz Srbije) da bi uspesno otvorili racun. To automatski snosi rizik (veci ili manji) da Vam PayPal blokira racun i cak teoretski (u praksi malo verovatno) neko to moze da protumaci kao zloupotreba kartice tj. pokusaj nelegalnog koriscenja kartice sto je kaznjivo - procitajte na pozadini Vase kartice sta pise u slucaju "zloupotrebe kartice". Netreba biti nepotrebno paranoican ali mora se imati u vidu rizik koji snosi unosenje netacnih podataka prilikom koriscenja bilo koje platne kartice (bilo koje vrste i bilo kog brenda).

standard=clasic,mada je bitno samo da radi...

Veruj mi to je jako jako DALEKO od ZLOUPOTREBE kartice.

ps.Kod mene ne pise nista:D
 
Poslednja izmena:
Visa Internet Vojvodjanske banke

Da ne bih otvarao novu temu...pisem ovde
Da li neko moze da mi napise proceduru korak po korak kako da se registrujem na Paypal? Trazio sam po forumu i zaista je sve toliko konfuzno i nisam uspeo da nadjem konkretan odgovor :wall:...ako ga ima molim vas pomozite mi... :Klanjanje
Imam Visa Internet karticu Vojvodjanske banke.
Znaci ne zanima me koje uspeo to da uradi sa nekom drugom karticom vec samo sa ovom i kako je to izveo...korak po korak! :rtfm: Pretpostavljam da posle toga registracija na ebay nije problem i da je tamo jedino bitno da se ukuca prava adresa stanovanja zbog posiljki...
Hvala u napred! :wave:cheers
 
Laki sumnjam da ces sa tom karticom da se usrecis po tom pitanju!
 
Visa Internet Vojvodjanske banke

Citao sam da moze,ali nikako da neko napise kako i koliko sam skontao ima ljudi koji sa tom karticom placaju preko paypal-a!
Zato i molim nekoga od njih da se javi i napise kako je to ucinio. :)
 
Naravno da ne moze sa tom.Mora mastercard ili american express od intese.
Ili neka kartica iz inostranstva...
 
Steta :wall:
Znaci sa njom ne mogu nista preko ebay-a...:( Blago receno bezveze imam tu karticu...:wall:
Hvala u svakom slucaju! :)
 
A ima li neko raspolozen da (uz nadoknadu naravno) primi jednu paypal uplatu a meni da kesh od iste? (90USD je uplata)
 
A ako imam racun u inostranstvu? Odnosno imam Visa karticu Austrijske banke? Da li to uproscava ili otezava situaciju pri otvaranju PayPal-a?
 
Trebalo bi da ti radi sa tom karticom bez problema.
 
Intesa MasterCard + PayPal

Ne bih kao papagaj da ponavljam isto pitanje,vec je neko rekao da sa ovom karticom mogu da se registrujem na PayPal-u,ako napisem da sam npr. iz Austrije.
Mene zanima,da li ja mogu posle toga sa takvim informacijama da se registrujem i vrsim kupovinu sa ebay-a,a da mi roba normalno stize u Srbiju.Znaci ne planiram nikakvu prodaju preko ebay-a,nije mi u planu nikakav sverc,vec samo kupovina par stvarcica za sopstvene potrebe.
:wave:
 
Ne bih kao papagaj da ponavljam isto pitanje,vec je neko rekao da sa ovom karticom mogu da se registrujem na PayPal-u,ako napisem da sam npr. iz Austrije.
Mene zanima,da li ja mogu posle toga sa takvim informacijama da se registrujem i vrsim kupovinu sa ebay-a,a da mi roba normalno stize u Srbiju.Znaci ne planiram nikakvu prodaju preko ebay-a,nije mi u planu nikakav sverc,vec samo kupovina par stvarcica za sopstvene potrebe.
:wave:

Vec je neko odgovorio na tvoje pitanje, ali ponovicu.
Kada se registrujes na paypal-u, imaces opciju "state" tu unesi Srbija a na drugom mestu ce biti zemlja u kojoj si se registrovao, inace to ti ne znaci mnogo osim u slucajevima kada kupujes kod prodavca koji salje na potvrdjenu paypal adresu, ali mi je do daljnjeg necemo moci potvrditi-verifikovati paypal racun. Inace na Ebay-u se registrujes normalno nema nikakve veze sa paypal-om i ako je to ista firma, imas opciju Srbija na Ebay-u, tu naravno i ostavis podatke gde ce ljudi da ti salju robu. Inace kad kupis nesto obicno ces dobiti mail u kome stoji Pay Now, klikom na njega vodi te na tvoj paypal racun i platis coveku robu. :smoke:
 
Poslednja izmena:
Vec je neko odgovorio na tvoje pitanje, ali ponovicu.
Kada se registrujes na paypal-u, imaces opciju "state" tu unesi Srbija a na drugom mestu ce biti zemlja u kojoj si se registrovao, inace to ti ne znaci mnogo osim u slucajevima kada kupujes kod prodavca koji salje na potvrdjenu paypal adresu, ali mi je do daljnjeg necemo moci potvrditi-verifikovati paypal racun. Inace na Ebay-u se registrujes normalno nema nikakve veze sa paypal-om i ako je to ista firma, imas opciju Srbija na Ebay-u, tu naravno i ostavis podatke gde ce ljudi da ti salju robu. Inace kad kupis nesto obicno ces dobiti mail u kome stoji Pay Now, klikom na njega vodi te na tvoj paypal racun i platis coveku robu. :smoke:

evo ja sam probao da se registrujem na pay pal-u ali nigde ne vidim zemlju Srbiju..
 
Pa o tome je i cela tema da Srbije naravno nema na listi i koje su alternative....
 
Nazad
Vrh Dno